| Dumniezău a întrebat:

Dragi crestini,va spun de pe acum ca nu am nimic cu voi,nu vreau sa va jignesc sau alte chestii.Dar va intreb,daca credeti cu tarie in Dumnezeu ar trebui sa aveti si dovezi ca el exista,nu? Asa ca aratati-mi si mie dovezile, in afara de biblie si citate din ea si asa zisele "minuni" care sunt un mare bull sh*t.

55 răspunsuri:
| iurii75 a răspuns (pentru ErrorFound):

Daca exista o reciclare perfecta totul era reciclat. Inclusiv materiile facute de oameni. Gunoi rămîne doar din urma omului, și nu din cauza cănu a fost creat.
Existenta noastra este pura coincidenta.
Cînd vezi mai mulți copaci de măr sădiți în rînduri drepte spui "cineva a sădit o livadă", nu zici "ce coincidență!". Și totuși la lucruri mult mai complexe zici - coincidență.

| Dumniezău explică (pentru Lizzu):

E cam ciudat, ai dreptate.laughing.Dar na, la logica lor un mos invizibil a creat tot ce se vede si nu se vede si ca daca a zis 4-5 propozitii a creat totul.Cam ciudat, nu crezi?happy

| Dumniezău explică (pentru L3viatan):

Adevarat va spun ca eu sunt Domnul Dumnezeu cel de pe TPU si ma pis in gura celora care cred in mine.

| Dumniezău explică (pentru HDeNiSaR):

Si ce legatura are ADN-ul cu religia?

| Lizzu a răspuns (pentru Dumniezău):

Da, e ciudat si nu numai. E scary si SF.
As vrea sa creez si eu acum un loc de vis si tot ce-mi doresc happy

| Dumniezău explică (pentru Lizzu):

Din pacate asta se poate intampla doar in vise nu si in relitate

| ErrorFound a răspuns (pentru iurii75):

Pai fiindca exista un motiv pentru pentru a planta o livada. Omul avea nevoie de fructe.
Dumnezeu nu avea nevoie de noi. De ce ne-ar crea?

| RisenLight a răspuns (pentru iurii75):

Pe viitor te rog staruitor sa nu mai raspunzi unor astfel de ipocriti carora desi le-ai explicat direct si minutios in felul in care au dorit te intreaba acelasi lucru pe care l-ai explicat mai inainte.
Astia sunt niste oameni fara coloana vertebrala.Neaga un lucru chiar daca e explicat precum au vrut ei.

| HDeNiSaR a răspuns (pentru HueyFreeman):

Ciaooo.
crede ce vrei... nu te oblig să crezi în convingerile mele!

acum un timp eram evoluaţi din maimuţe...acum în prezent suntem evoluaţi din nimic... îndată auzim că suntem evoluaţi din roboţi sau mai ştiu eu ce laughing
ce temelie "puternică" are evoluţia asta.

| iurii75 a răspuns (pentru ErrorFound):

Iubire

| ErrorFound a răspuns (pentru iurii75):

Asa. Ok. Daca iubesti un lucru, o persoana il lasi sa sufere pentru eternitate chiar daca ti-a gresit?

| ErrorFound a răspuns (pentru HDeNiSaR):

Ce proasta esti. rolling on the floor Te las, papa.

| iurii75 a răspuns (pentru ErrorFound):

Deja m-ai obosit, m-am săturat să le explic unora ca tine că iadul cu chinul veșnic sînt o minciună, nu există, și după cum Adam nu exista nicăieri înainte de a fi creat, la fel nu mai există acum odată ce a murit. Chiar e așa greu de înțeles? sad

| milan9 a răspuns:

Unul argument valabil pentru cei care doresc un suport sincer pentru credinţa lor în existenţa sacrului a fost oferit de un mare om de ştiinţă, Erwin Schrödinger, laureat al premiului Nobel pentru fizică cuantică.
- El a observat că volumul maxim al unei gene (particulă a materialului ereditar) poate fi cuprins într-un cub cu mărimea laturii de MAXIM 100 distanţe atomice – însumând astfel un număr de atomi cuprins între o mie şi un milion – în funcţie de tipul şi de mărimea atomilor).

- Tot el afirmă că este practic imposibil ca acest număr limitat să poată explica un comportament ordonat, să formeze o structură organizată, să posede un,, program" de autoreproducere completă, de redare a unui caracter, funcţie sau organ în organismul dezvoltat ulterior, un,, program" de coordonare cu celelalte gene, de gestionare a unui metabolism propriu etc…

- Automat, concluzia acestei realităţi, este faptul că existenţa şi manifestarea unei gene, şi prin translaţie – a vieţii în general, constituie, în faţa oricărei tehnologii avansate, o enigmă, un mister de neînţeles, o manifestare minunată a Sacrului, o amprentă discretă a Celui care se află în spatele cortinei...

| Zurelin a răspuns:

Uite un raspuns mai simplu :
Daca am trait si am crezut in Dumnezeu avem totul
dar daca am trait fara sa credem am pierdut tot, deci ce este mai rau : sa pierzi 10 minute zilnic sa te rogi + 3 ore pe saptamana la Biserica
sau sa stai pe veci in adancuri?

| RisenLight a răspuns:

Te asteapta o dezbatere lunga si inutila daca nu mai lasi de la tine... Succes laughing

| HDeNiSaR a răspuns (pentru ErrorFound):

Mulţumesc foarte mult pentru compliment.Aş putea să te jignesc dar nu-mi stă în caracter... E uşor să spui despre cineva ceva din moment ce nu cunoştii...

ştii poate ar fi mai plauzibilă evoluţia asta de 2 bani(nici atât nu face) dacă toţi ar crede în acelaşi lucru...dar nohhh... toţi au teoria lor ( de la mare la mic)

toţi astia care credeţi că aţi apărut prin " hocus pocus preparatus" să nu rămâneţi dezamăgiţi...

| ErrorFound a răspuns (pentru HDeNiSaR):

Adica mii de ani de evolutie e mult mai "hokus Pokus" decat faptul ca Dumnezeu ne-a creat in a sasea zi, nu? Asa credeam si eu.

| Rachetul a răspuns (pentru BlackSulphur):

Dupa parerea mea Dumnezeu e acelasi cu Allah e acelasi cu toti zeii.doar diferente intre popoare.si limbile sunt diferite dar toti mananca si toti folosesc wc-ul.fiecare asa cum vrea sa-l priveascanu trebuie sa existe reguli doar o comunicare directa intre om si zeu.nimeni nu e la fel fiecare are alte trairi

| HDeNiSaR a răspuns (pentru ErrorFound):

Stai un pic!
Biblia arată că Dumnezeu a creat omul în a-6 zi dar nu arată că ziua avea 24 de ore…
Când foloseşti expresia "în ziua de azi" te gândeşti doar la o zi? nu! te gândeşti la o perioadă de timp.
La fel, Biblia foloseşte deseori cuvântul „zi" pentru a indica o perioadă lungă. De exemplu textul din 2 Petru 3:8 – "o zi înaintea lui Dumnezeu este ca o mie de ani şi o mie de ani ca o zi"

Acum să spunem că am evoluat pe parcursul a milioane de ani.Ce a apărut prima dată : proteina sau ARN-ul?
Şi dacă spui proteina o dai în bară pentru că pentru obţinerea ei este nevoie de ARN.
Şi dacă spui ARN-ul tot o dai în bară pentru ca ARN-ul nu poate fi produs fără proteine.
Dar nohhh…sa facem din mere pere - şi să presupunem că proteinele şi ARN-ul ar apărea din întâmplare(încă nu-mi dau seama cum) în acelaşi loc şi timp.
Întrebarea minune:
Cum au reuşit proteinele şi ARN-ul să lucreze împreună astfel încât să dea naştere unei forme de viaţă independente şi mai mult de atât să se poată autoreproduca?

| ErrorFound a răspuns (pentru HDeNiSaR):

Hai sa ne legam prima data de al doilea fragment:
ARN-ul are nevoie de aminoacizi pentru a fi produs, nu de proteine. Proteinele pot fi produse din aminoacizi, enzime..multe altele si nu este necesara prezenta ARN-ului pentru a aparea.

Acum hai sa ne legam de primul fragment:
Cum se nume fragmentul ala din Biblie? Geneza? Da, asta e. (o am deschisa intr-un link, sa nu zici ca alterez informatia).

Aici spune clar:
Dumnezeu a creat:
in prima zi-cerul si pamantul
in a doua zi-lumina
in a treia zi-oceanele/marile/apa
in a patra zi-plantele si animalele
in a cincea zi-stelele si soarele
-in a sasea zi-omul
-in a saptea a stat si a fumat un joint(gluma)

Deci hai sa-ti explic care sunt problemele:
-Daca ziua ar fi fost mai lunga de 24 de ore, animalele si plantele ar fi murit din cauza lipsei luminii si a caldurii
-Acolo zice ca lumina a fost creata inaintea animalelor si plantelor. Ok, dar de unde lumina daca soarele si stelele au fost create in a cincea zi/perioada mai lunga de 24 de ore? Ca sa nu mai vorbim de caldura indispensabila organismelor...banuiesc ca nu rezistau la zero aboslut animalele...
Intelegi care e problemele cu teoria asta si de ce mi se pare puerila?

| HDeNiSaR a răspuns (pentru ErrorFound):

Offf...
planul pentru construirea unei proteine este în nucleul celulei, iar locul în care se construiesc proteinele se află în afara nucleului, pentru a transporta planul codificat de la nucleu este nevoie de moleculele de ARN - fără asta nimic nu exista ( apa chioara)
ADN-ul singur nu poate da viaţă. Acesta conţine toate instrucţiunile necesare pentru sintetizarea tuturor proteinelor de care are nevoie o celulă vie, Informatiile din ADN nu au nici o valoare fără ARN şi fără proteinele specializate, care cuprind ribozomii, necesare pentru „citirea" şi folosirea acestor informaţii.
Nici proteinele singure nu pot da viaţă. O singură proteină nu poate da naştere unei gene dotate cu un cod pentru sintetizarea mai multor proteine de acelaşi tip.

ok -gata cu atata biologie ca m-am saturat de ea...
Incepem cu Geneza laughing

Cartea Geneza a fost scrisă în ebraică unde termenul "zi" desemnează o perioadă de timp.
Chiar şi în Geneza, despre toate cele şase "zile" se vorbeşte ca despre o perioadă de timp foarte lungă — "ziua în care Dumnezeu a făcut pământul şi cerul".
Să ne referim la ziua a 7-a.La primele şase "zile" relatarea se încheie cu : "A fost seară şi a fost dimineaţă".
La ziua a 7-a nu mai găseşti aceste cuvinte. În plus, în secolul 1 e.n., după aproximativ 4 000 de ani de istorie, Biblia a arătat că cea de-a 7-a "zi" de odihnă continuă (Evrei 4:4–6).
deci? cea de-a 7-a "zi" reprezintă o perioadă formată din mii de ani -la fel stau lucrurile şi cu primele şase "zile".

ceea ce era început într-o perioadă nu trebuia să fie complet terminat când începea următoarea perioadă.
ex: Lumina a început să apară treptat în prima "zi", dar soarele, luna şi stelele au putut fi văzute de-abia în a patra perioadă de creare.

| ErrorFound a răspuns (pentru HDeNiSaR):

Inseamna ca nu exista caldura pentru plantele si animalele create in a 3a zi. Tot nu mi-ai explicat cum au supravietuit ele mai mult de 24 de ore fara caldura si hrana(fara fotosinteza).

| HDeNiSaR a răspuns (pentru ErrorFound):

Dar de când a început ziua a-7-a până în prezent câte zile de 24 de ore s-au scurs? în astia aproximativ 6000 de ani a fost doar 1 zi de 24 de ore?

| ErrorFound a răspuns (pentru HDeNiSaR):

Pai asta spun, daca consideri "cele 7 zile" a fi de fapt perioade mai lungi de 24 de ore fiecare, ai o problema fiindca animalele si plantele nici 24 de ore nu supravietuiesc fara caldura si hrana.