| Apocaliptic a întrebat:

O intrebare pentru atei: va rog sa imi spuneti ce credeti ca se intampla cu voi, cu constiinta voastra dupa ce muriti maine sau peste 80 de ani in ciuda faptului ca in Biblie scrie clar ca exista doar 2 locuri.
O intrebare pentru crestini: de ce sunteti atat de siguri ca exista Dumnezeu? Ce dovezi aveti in afara de o Carte? Va rog dovezi fizice gen crucea pe care a fost rastignit Isus.

27 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dovezi fizice sunt ceea ce gasim in creatie, in natura.Totul arata ca este opera unui Proiectant.

| dedy1999 a răspuns (pentru danay72):

In natura, totul arata ca este opera evolutiei...

| danay72 a răspuns (pentru dedy1999):

Michael Behe, conferenţiar universitar de biochimie, a afirmat că ultimele descoperiri referitoare la celula vie au făcut să se audă „un strigăt puternic, clar, care spune «proiect!»". El a adăugat că acest rezultat al eforturilor depuse pentru a studia celula „este atât de clar şi atât de semnificativ, încât trebuie să fie catalogat drept una dintre cele mai mari realizări din istoria ştiinţei".
Este lesne de înţeles că dovezile referitoare la existenţa unui Proiectant le creează probleme celor care susţin teoria evoluţiei, întrucât această teorie nu poate oferi o explicaţie pentru complicatele proiecte care stau la baza fiinţelor vii, mai ales pentru cele de la nivel celular şi molecular. „Există motive care ne constrâng să credem că explicaţia darwiniană referitoare la mecanismele vieţii se va dovedi pentru totdeauna nefondată", declară Michael Behe.
Pe timpul lui Darwin se credea că celula vie — care stă la baza vieţii — este simplă, iar teoria evoluţiei a fost elaborată într-o epocă de ignoranţă relativă. Însă de atunci ştiinţa a progresat. Biologia moleculară şi biomimetica au dovedit în mod indiscutabil că celula este un sistem extraordinar de complex, având la bază o mulţime de proiecte perfecte, admirabile, care fac ca mecanismele interne ale celor mai sofisticate maşini şi aparate construite de om să pară nişte jucării în comparaţie cu celula.
Aceste remarcabile proiecte ne duc spre o concluzie logică, şi anume „că viaţa a fost proiectată de un agent inteligent", declară profesorul Behe.

Răspuns utilizator avertizat
| Mayar a răspuns:

Interesant la atei, la sceptici, e ca mereu cauta dovezi, siguranta. De ce? Ce se fac atunci cand le gasesc?

Dovezi sunt o multime. in fiecare secunda - doar tampitii nu le vad. D-zeu sa-i ierte!

| Apocaliptic explică (pentru Mayar):

Ce exista(in momentul de fata) si putem vedea, dar nu poate fi explicat de stiinta? Astfel de dovezi am cerut. Nu mai ai asa multe variante acum, nu?

| Mayar a răspuns (pentru Apocaliptic):

Ba da, sunt o multime. Exista internet. foloseste-l.

Răspuns utilizator avertizat
| Alcyon a răspuns:

1. Dupa cum au spus unii, nimic nu se pierde, totul se transforma. Trupul se preface in pamant, constiinta probabil ca ia la randu-i o alta forma. Noi nu ne putem imagina alte moduri de a fi, si de aceea ne lansam in dezbateri interminabile si stupide.
2. Iisus a existat in mod sigur. Ca unii spun c-a fost doar un profet, in timp ce altii spun ca e fiul lui Dumnezeu, asta-i alta poveste. Se cunoaste tendinta omului de a da o dimensiune legendara anumitor indivizi care l-au impresionat puternic.
3. Dupa cum am mai spus-o, fiecare il vede pe Dumnezeu in felul lui. Unii-l vad ca pe o persoana care se comporta ca un om obisnuit. Grecii aveau zei pentru aproape toate activitatile (razboi, casnicie, dragoste etc); asta se leaga de o nevoie a noastra de a da o dimensiune mai profunda vietii, care altfel ar deveni mult prea banala. Dar exista si oameni care-l vad ca pe o inteligenta universala, prezenta in toate fiintele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Corpul fizic se consuma si se arunca, constiinta merge mai departe.
Religia crestina s-a limitat la doua locuri ca sa nu incarce inutil grijile credinciosilor.
Sunt mult mai multe nivele fiecare cu problemele lor.
Multi au ajuns pe acolo si au povestit cand s-au intors.
Cei mai multi in moarte clinica.
Cea mai interesanta relatare mi s-a parut a unui ateu, medic neurochirurg Eben Alexander.
Concluzia :nu mai este ateu.
Unii ca sa se trezeasca au nevoie sa fie zgâlțâiți bine de tot.

| Buresbista123 a răspuns:

'Geta nu e moarta, Geta se transforma'
Te descompui in alte elemente,cu tot cu constiinta, care e produsul creierului, o data ce esti mort, esti mort...

| edit28 a răspuns:

Si daca nu suntem nici crestini nici atei?

Cred ca dupa ce mori e ca si cum ai dormi fara sa visezi. Adio constiinta.

| spaghetty a răspuns:

Nu se intampla nimic. Pur si simplu mori si gata. Nu ai constiinta nu ai nimic pentru ca MORI.

| Lucică1998 a răspuns:

C-am singurele dovezi fizice pe care pot sa ți le dau sunt cele care dovedesc ca Biblia e reala, cum ar fi descoperirile arheologice care atesta existența unor locuri sau civilizații din Biblie, ca Hititi despre care pana acum ceva ani se credea ca nu au existat si ca au fost inventați de Biblie, dar a căror capitala sau ceva de genu a fost descoperită. Chesti cu crucea sau moaștele nu-stiu-cui ar fi cam trase de par ținând cont ca as putea sa-ți arat oasele lu bunicu si sa zic ca sunt ale Sfântului Petru sau alte de-astea.

| Dandanache a răspuns (pentru Lucică1998):

Concluzia ar fi ca Biblia are istoricitate partiala. Reala e oricum, pentru ca pui mana pe ea.

| JulesDC a răspuns:

Daca nu ar exista Dumnezeu cum ar fi aparut lumea?
Adica, poate a aparut prin bing bang, dar a fost creat de Dumnezeu, in Biblie sunt scrie mai multe lucruri. Daca nu ar fi existat Dumnezeu cum am fii stiut noi sa vorbim, sa presupunem ca oamenii au evoluat din mainute, dar de unde atatea limbi pe pamant? Din nou, in Biblie e scris cum au aparut mai multe limbi. big grin
Dovezi fizice n-am, logice, probabil ca am laughing
Accept si raspunsuri negative si pozitive dar va rog sa nu depasiti limita bunului simt...

| Apocaliptic explică (pentru JulesDC):

Poate ca esti crestin, dar vreau sa te intreb ceva: A nu spune tot adevarul, esenta pastranduse se numeste minciuna? Nu cred pentru ca asa e Biblia.
De ce am spus ca vreau dovezi fizice? Pentru ca eu cred asta: tot ce scrie in Biblie este adevarat si aproape tot ce spun oamenii de stiina este adevarat.

| Dandanache a răspuns (pentru JulesDC):

Dude, sterge raspunsul asta, e dureros de gresit.

| Apocaliptic explică (pentru Dandanache):

Pamantul si tot ce vezi cand te uiti in sus a fost creat in urma unor explozii al caror radacini sunt in asa zisa explozie "Big-Bang". Dar de unde atata materie pentru asa o explozie? Si aici vine Biblia si spune "La inceput, Dumnezeu a facut cerurile si pamantul." Acum, nu stiu cati ani ai ca sa intelegi ce vreau sa spun, doar ca in Biblie scrie ca 1 zi pentru Dumnezeu poate insemna 1000 de ani pentru un om(poate 1000 poate un miliard). Gandeste-te ca Dumnezeu lucreaza cu o viteza mai mare decat cea a luminii pentru ca poate da un suflet pe pamant si in urmatoarea fractiune de secunda opreste din dezvoltat o planeta la miliarde de ani lumina.

| Dandanache a răspuns (pentru Apocaliptic):

Apocaliptice, inteleg ce zici, si sunt de acord. Dar sa ma bata cucu daca inteleg ce treaba are raspunsul tau cu raspunsul meu...

| Apocaliptic explică (pentru Dandanache):

I-ai spus lui JulesDC ca a dat un raspuns "dureros de gresit" cand de fapt, in mare parte, este adevarat. Unde a gresit? Apropo, Adam si Eva au fost trimis pe pamant acum aproximativ 6000-7000 ani. Si omul, adica ceva ce seamana fizic cu noi a aparut mult mai inainte de asta.

| Dandanache a răspuns (pentru Apocaliptic):

Raspunsul lui era dureros de gresit in mai multe sensuri: ortografie, terminologie, logica. Sunt multe nonsens-uri si rupturi logice. Ex: am evoluat din maimute - dar cum de vorbim atatea limbi - Biblia explica asta.

| Apocaliptic explică (pentru Dandanache):

Am inteles laughing.

| Vladutz1986 a răspuns:

Ca ateu eu nu cred ca se intampla nimic cu constiinta mea dupa ce mor, iar acest termen de constiinta este unul vag care nu are legatura cu lumea reala din care facem parte!