| Michael11 a întrebat:

Dupa spusele lui Ray si probabil si dupa statistici, 99% dintre romani sunt crestini. Sunteti de acord cu asta? Daca-i asa, inseamna ca toate birturile din Romania sunt frecventate nu de betivi ci de oameni sfinti. Inseamna ca toti puscariasii sunt oamenii lui Dumnezeu si sunt inchisi nu pentru infractiunile pe care le-au comis ci pentru credinta lor in Dumnezeu. Inseamna ca sunt oameni cu frica de Dumnezeu si cei care injura, ba mai mult, chiar si cei care-L injura pe Dumnezeu de dimineata pana seara. Daca-i asa, inseamna ca sunt femei evlavioase si prostituatele. Atunci cu siguranta ca si homosexualii, drogatii si satanistii etc sunt crestini. Daca intr-o biserica intra 3 infractori, inseamna ca cei 3 sunt oameni cu frica de Dumnezeu? Sunt sanse ca cei 3 sa fie de fapt o banda de hoti care au sosit acolo pentru o spargere? Daca intri intr-un garaj, inseamna ca esti masina? Daca te pretinzi a fi crestin, esti intr-adevar crestin?

Răspuns Câştigător
| Celcestietot a răspuns:

Procentajul este mai mic, iar o hartie nu iti face credinta. Cei care il au pe Hristos in suflet se numesc a fi crestini, deci nu cei cu numele, ci cei adevarati.

37 răspunsuri:
| slayer09 a răspuns (pentru Holiday):

Dap, dar eu am mai zis asa: "aici intervine momentul in care nu stii cum vine moartea si daca iti mai lasa moartea acele 3 secunde astfel incat sa te caiesti, si in plus tu, care esti ateu si nu crezi in Dumnezeu, chiar si o ora daca ai avea la dispozitie nu ai sti sa te caiesti, pentru ca sufletul tau nu IL accepta pe Dumnezeu, pentru ca nu exista din punctul tau de vedere si nu ai cui sa te caiesti". simplu big grin

| Holiday a răspuns (pentru slayer09):

Dar nu e vorba de mine aici. Discutia era la modul general. Intr-adevar, nu exista nici un pericol sa ajung sa ma lamentez la spiridusi inexistenti nici macar 3 secunde.

| slayer09 a răspuns (pentru Holiday):

Atunci lasa spiridusii si fii om macar in lumea asta si nu mai judeca lumea, vorbind la general. Ai putea sa dai si commenturi fara sa jignesti alti oameni, si nu ma refer la mine, ca eu oricum sunt un nebun si un prost, asa ca nu ma afecteaza ci vorbeam in general. Pace tie bro! big grin

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns (pentru Dandinelle):

Deloc surprinzator poate ai remarcat ca Romania e singura cu peste 90% oameni care cred intr-un dumnezeu unic, bine si Turcia dar teoretic doar 3% din Turcia se afla in Europa. Intr-adevar din 2010 cu siguranta s-au mai redus. Asta dovedeste exact ce am zis mai de mult ca Romania e unul dintre cele mai indoctrinate tari din Europa si din lume, prin urmare saracia si coruptia din tara nu sunt intamplatoare, este ceva specific tarilor extrem de indoctrinate religios. Iti zic eu, singurul motiv pentru care Romania nu este ca Noua Guinee sau alte state extrem de sarace este pentru ca se afla in Europa si Uniunea Europeana iar aici standardele se vor a fi mai inalte. Iti dai seama chiar si asa cat de grava e situatia cu coruptia daca pana si parlamentarii Europeni s-au luat de Dragnea in privinta asta. Poporul doar sta si rabda, poate vine.Cristos si-i salveaza. Asta spera crestinii dar asta n-o sa se intampla niciodata

| Dandinelle a răspuns (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

Corect. E chiar socant sa vad tineret care nu-si pune intrebari, care sa nu-si caute propriile raspunsuri, totusi suntem in secolul 21, al informatiei dar tot ce ni se intampla tot pe seama lui Dumnezeu credem ca e facut. Si comparand cu alte tari, geografic vorbind, chiar am avea cu ce sa crestem dar nu, trebuie sa credem in ceva suprem, nu in noi insine, si daca vine invierea atunci ne miscam si noi.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Nu știu la ce "statistici " se face referire, dar exprimarea este eronată sau tendențioasă, mai degrabă! Statistic, majoritatea se declară sau sunt înregistrați ( în documentele Bisericilor), ca făcând parte din confesiunea creștină.

| Michael11 explică (pentru Manciu_Emil_1976):

Daca acei oameni sunt inregistrati in documentele ( registrele) Bisericilor, inseamna ca sunt intr-adevar crestini (urmasi ai lui Hristos)? Acei oameni pot avea o credinta teoretica dar viata pe care o traiesc sa fie una care nu are de-a face cu crestinismul? Daca apar in documentele bisericilor, asta le da dreptul sa se numeasca crestini si sa intre in cer? Daca eu m-am exprimat eronat sau tendentios, atunci iata ce spune Apocalipsa 21:8 "Dar* cât despre fricoşi, necredincioşi, scârboşi, ucigaşi, curvari, vrăjitori, închinătorii la idoli şi toţi mincinoşii, partea lor este în iazul** care arde cu foc şi cu pucioasă, adică moartea a doua." Alt pasaj din Biblie:"1 Corinteni 6:9-10. Nu stiti ca cei nedrepti nu vor mosteni Imparatia lui Dumnezeu? Nu va inselati in privinta aceasta: nici curvarii, nici inchinatorii la idoli, nici preacurvarii, nici malahii, nici sodomitii,
nici hotii, nici cei lacomi, nici betivii, nici defaimatorii, nici hraparetii nu vor mosteni Imparatia lui Dumnezeu. " Aceste categorii de oameni pot sa se numeasca cum vor, pentru ca vor ajunge sigur in iad. Asa spune Biblia. Daca acei oameni ar fi crestini, nu ar fi pe lista celor ce vor merge in iad. Crestinii adica urmasii lui Hristos vor merge in cer la Dumnezeu nu in iad.