| Mădă0611 a întrebat:

Ce inseamna pentru voi "a fi crestin"? Daca cei care fura sau injura sunt "crestini cu numele", cei care judeca/nu iubesc oamenii nu sunt tot asa?

12 răspunsuri:
| CristiB93 a răspuns:

Poti intelege si altceva de aici. Crestinismul e bun, doar ca numeni nu-l respecta. El zice sa nu furi, noi furam toti, zice sa nu judeci, noi judecam toti. Deci unde e problema?

| Mădă0611 explică (pentru CristiB93):

Crestinismul zice doar sa il iubesti pe dumnezeu si sa iti iubesti aproapele ca pe tine insuti, logic ar fi ca daca il iubesti pe dumnezeu, sa ii iubesti si creatia, dar probabil cei care au mesterit la biblie stiau cam ce nivel de inteligenta au cei care vor crede ca e insuflata de duhul sfant si au mentionat si partea a doua. Problema e ca nu exista crestini, dar cei care se cred, au treaba cu ateii ca nu sunt crestini. Entiendes?

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu as zice ca nu exista, doar ca poti sa-i numeri pe degete. In nici un caz nu sunt cei care se i-au la tranta pe TPU cu ateii.

| RAY a răspuns:

Oricine care a facut botezul la 6 saptamani e crestin pentru ca la 6 saptamani a fost complet de acord, uni copii sau inecat probabil erau posedati de diavol ca sigur popa nu era beat, toate astea ne spun ca apocalipsa vine pe 25 decembrie si crestini vor avea fecioare virgine vesnic, presupun ca crestinele vor avea barbati bine facuti

| martzian a răspuns:

Pot sa iti raspund din perspectiva proprie. Eu nu fur si nu injur. Nu inseamna ca am fost mereu asa. Nu inseamna nici ca nu mai am iesiri pe care le regret. Da, uneori judec si nu am dragostea lui Hristos fata de oameni. Ma macina momentele alea si le regret. De regula imi cer si iertare pentru ele.

De ce? A fi crestin este comparabil cu a fi copil. In primul rand esti viu. Traiesti. Lucrurile care erau inainte intuneric acum au venit la lumina. Constientizezi pacatul iar acesta nu mai este un stil de viata, ci apare din ce in ce mai rar in viata ta, pe masure ce te maturizezi. Apoi cresti. Departe de a fi perfect, cresti in felul in care iubesti, in comportament si caracter, etc. Asta mi se intampla si mie. Iti pot confirma lucrul acesta cei care ma cunosc de pe vremea cand nu eram crestin.

O zi frumoasa sa ai!

| MskDesign a răspuns:

Poate vroiai sa intrebi ce inseamna sa fii uman?"A fi crestin" provine de la niste minti bolnave care au tot purtat religia prin mintile unora si care va intoxicat.

| Mădă0611 explică (pentru MskDesign):

Noup, "a fi crestin". Voiam sa le demonstrez ca nici macar unul dintre "crestini" nu e crestin, chiar daca cei care se tin crestini au impartit gasca in doua, ei si "crestinii cu numele".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

CREȘTÍN, -Ă, creștini, -e, adj., s. m. și f. I. Adj. Care aparține creștinismului, privitor la creștinism. II. S. m. și f. 1. Persoană care a primit botezul și crede în Isus Hristos. 2. (Pop.) Persoană, om, individ. – Lat. christianus.

| HerrManelig a răspuns:

Pentru mine a fi crestin, adica un apartinator la Biserica Crestina, inseamna mai ales a fi un inconstient care a intrat in cea mai criminala organizatie de tip mafiot din istoria umanitatii fara sa fie constient de aceasta realitate ...si asta se numeste cel putin inconstienta sadea!

| bleakk a răspuns (pentru HerrManelig):

"Pentru mine a fi crestin, adica un apartinator la Biserica Crestina..." de aici deja ai dat un raspuns.

| HerrManelig a răspuns (pentru bleakk):

Bravo! Vad ca esti destept si ai inteles acea parte din mesaj ...care iti convine!

| Rinn_Flo_1998 a răspuns:

Ba da ...Salut! Cred ca eu ti-as putea raspunde cel mai bine fiindca m-am confruntat mult cu asta ..acum sunt intr-o religie fatalista, sunt satanist dar inainte sa fac pactul am studiat mult despre viata si ce insemna sa fi crestin ..pentru mine ..toti se numesc crestini fiindca au fost botezati dar. daca nimeni nu ideplineste regulile din biblia voastra unde crezi ca pot ajunge. dumnezeu asta ii va judeca si ii va trimite in iad unde vor fi chinuiti de noi, cei care am facut legamantul cu Lucifer. Daca ai nevoie de mai multe detalii iti voi spune tot ce stiu.