Întrebare recomandată | Duhovnicul a întrebat:

Este cumva botezul de crestinare a copiilor un fel de abuz, tinand cont de faptul ca acestia nu isi pot da consimtamantul?
Chiar si Iisus a fost botezat in raul Iordan, pe la 30 de ani, nu cand era nou-nascut.

63 răspunsuri:
| Kalla a răspuns:

Daca parintii te botezeaza nu inseamna ca esti neaparat crestin.Multi atei de pe TPU au fost botezati si fac mare drama.Nu e asa grav.Adica daca nu crezi nu ar trebui sa te scandalizezi.Nu ti-au strans capul ca sa fie mai mare cum faceau POLITESISTII egiptieni acum cateva mii de ani.
In plus botezul este ceva sfant.Sansele de a fi posedat daca esti botezat sunt mai putine.Ar trebui sa multumiti parintilor vostri in loc sa-i condamnati.

p.s. Iisus este fiul lui Dumnezeu adica El a fost mereu evreu, nu a ales.Asa a fost menit.El nu este om, este ceva mai presus.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Daca doresti sa citesti din Biblie care sunt conditiile pentru botez:! 1) Matei 28:19-20, 2)Ioan 17:3; Evrei 11:1, 2. Asadar, nu copiilor nou nascuti le-a scris aceasta porunca, pentru ca ei nu pot sa citeasca, nici sa discearna lucrurile, si nici parintilor noului nascut, sa-i traseze ei drumul pe care sa mearga in ceea ce priveste inchinarea. Totusi parintii au obligatia de a le preda copiilor invataturile adevarate despre Dumnezeu si scopul sau (binenteles daca ei cunosc care este vointa cea buna si placuta lui Dumnezeu, ii invata adevar, nu fals 0, si ei ajungand la adolescenta chiar vor putea lua o decizie corecta. Deci nu predestinam noi viata nimanui, fiecare trebuie sa constate el insusi daca vrea sa fie de partea Adevaratului Dumnezeu sau nu, alege. Insasi botezul lui Isus ne este un exemplu de maturitate in gandire.

| Mădă0611 a răspuns:

Botezul e ceva simbolic, indoctrinarea religioasa nu e, ea e daunatoare. Ideea e ca parintii vor binele copilului si il boteaza si indoctrineaza, ca asta li s-a facut si lor de catre parintii lor, care au patit la fel, si tot asa. Nu poti elibera niste oameni limitati de superstitii, uite, unii pun ata rosie la mana copiiilor, impotriva deochiului, cica, ramane ca acel copil sa isi deschida ochii --> https://www.facebook.com/....../photo.php si sa nu isi condamne copiii la o viata ignoranta, asa cum el a fost condamnat pana si-a trezit mintea. http://sufletcrestin.wordpress.com/......nt-pacate/

| Felys a răspuns:

Un ateu doi bani nu da ca a fost candva botezat, iar unul care vrea sa treaca la alta religie o poate face din an in an, sa le ia la rand, care-i problema

NOname
| NOname a răspuns:

Da, botezul în cazul nou născuţilor/minorilor poate fi considerat un fel de abuz, unul dintre primii paşi pe drumul de îndoctrinare, copilul neputând să aleagă singur pentru el.

| ErrorFound a răspuns:

Yup. O sa dau Bor in judecata la 18 ani.

| Calininio a răspuns:

Eu am fost botezat cand eram mic, si consider chestia asta un abuz. Totusi, imi inteleg parintii. Daca ar fi fost doar decizia lor, nu stiu daca ar fi facut-o, dar tot timpul exista presiune din partea rudelor.

| milan9 a răspuns:

Tot pruncilor li se acorda botezul chiar si de catre evrei.
Mântuitorul Hristos a primit CA PRUNC BOTEZUL "Legii mozaice" – CIRCUMCIZIA. Până la Învierea Mântuitorului, acesta a fost singurul "botez", calea de intrare în LEGĂMÂNTUL pe care evreii îl aveau cu Dumnezeu.

La fel si in crestinism, pruncii prin nevinovatia lor, ei sunt in primul rand vrednici să-L primească pe Hristos, să se unească cu Hristos prin botez!

Nu pot fi exclusi de la acest DAR special tocmai cei mai pregatiti si curati sufleteste...

Botezul ocazional al celor maturi a fost şi este doar un caz particular.

Faptul că la evrei, intrarea in Legamant se făcea la cea mai fragedă vârstă, nu încălca vreun drept al copilului, pentru că Legământul sacru al evreilor era privit doar ca DAR, ca legământ al promisiunilor şi profeţiilor divine!

"Botezul" făcut de Sf. Ioan Botezătorul a fost doar un FAPT IZOLAT, nicidecum procedura obişnuită a evreilor.

| Duhovnicul explică (pentru ErrorFound):

Nu prea cred ca ai sanse, dar succes iti urez happy

| martzian a răspuns:

Nu este un abuz - de nici un fel, ci o simpla baie, fara alte implicatii, facuta de parinti - din cauza ca nu cunosc Biblia. Cel mai trist este ca "nasii", care teoretic ar trebui sa se asigure (conform gandirii ce sta la baza acestui act) faptul ca pruncii vor creste in credinta crestina, nu sunt ei insisi ucenici ai lui Hristos, crestini practicanti - prin urmare nu prea au ce sa-i invete. De aici o intreaga generatie de pacaliti, care au impresia ca e suficient sa fi fost botezat in pruncie pentru a fi mantuit...

Botezul implica intelegerea si acceptarea constienta a credintei crestine; in nici un caz el nu te face crestin ci este marturia faptului ca ai ales sa fii crestin... Nu exista NICI un exemplu in Biblie care sa indice botezul nou nascutilor.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Sa li se taie capul ciocoilor abuzivi!

| Kaleo a răspuns:

Daca prin asta se considera automat ortodocsi, da. Nu iti poate impune nimeni religia, nu suntem in Evul Mediu. Iar botezul pruncilor e o inventie fara nici un fel de acoperire scripturala.

| Kaleo a răspuns (pentru ErrorFound):

Nu pe BOR, ci pe parinti. Alegerea le-a apartinut in totalitate. Sau, si mai bine, ii ierti pe bietii batrani nestiutori, ca pe unii care te-au sters la fund si te-au hranit si... iti cauti un job.winking

| Delmoniko a răspuns:

Ba ai toate sansele. Chiar ar trebui dat in judecata BOR pentru daune morale, savarsirea infractiunii de abuz asupra unui minor etc
Te sustinem! happy

| milan9 a răspuns:

Si evreii au acordat intrarea in Legamantul cu Dumnezeu la varsta prunciei (valabil fiind, indiferent ce spun unii sau altii) dar si crestinismul a facut acelasi lucru, inca de la inceput.

De la inceput Biserica a dat această posibilitate a harului "ŞI" la această vârstă:
- Irineu de Lyon (anii 130-202!): "Iisus a venit sã mântuiascã prin Sine pe toţi, adicã pe cei ce se renasc printr-însul pentru Dumnezeu: pe copii pe tineri şi pe bãtrâni"
- Origen ( anii 185 - 254 d.Hr!) spune: "Biserica a primit de la apostoli tradiţia de a împãrtãşi şi pruncilor botezul".

| gingergirl1 a răspuns:

La ortodoxi se boteaza copiii mici! La alte culte te poti boteza si la 18 aniwinking

| ErrorFound a răspuns (pentru Kaleo):

Parintii mei n-au nici o vina.
Ei apartin acestei religii si nu-i condamn pentru ca am fost botezat.
Condamn direct sursa acestei boli a civilizatiei.

*Sunt in liceu(a12a) inca. Lucrez online ca translator. Nu cred ca ar trebui sa-ti faci griji in privinta mea.

| sublime89 a răspuns:

Abuzul cel mai mare nu e neaparat botezul, ci indoctrinarea care urmeaza in primii ani de viata. E total gresit ca un copil sa fie influentat in acest mod negativ cand inca nu poate judeca pentru el. Dar asta e societatea in care traim. O societate in care parintii, spalati si ei pe creiere de catre parintii lor, procedeaza la fel si cu copiii lor, crezand ca le fac un bine, si ca asa e "normal" sa-i cresti. Orice copil crescut intr-o societate va fi modelat de catre ea intr-un fel sau altul, asta e inevitabil. Insa cand vine vorba de a intelege un lucru atat de fundamental cum e originea noastra, cred ca e greseala uriasa sa-i cresti cu idei preconcepute gresite. E o eroare cu grave consecinte asupra viitorului unui popor. Practic e cea mai sigura metoda de a te asigura ca stai pe loc. Daca fiecare generatie e supusa acelorasi metode de spalare pe creier de la varste asa fragede, atunci nu mai poate exista niciun fel de progres intr-o societate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti in urma cu botezul fratica si nu ai habar ce inseamna.de asemenea nu stii nimic despre botez si nanasi despre a fi crestin ori a nu fi, esti habarnaut, fiindca daca ai fi avut cunostinta despre subiect nici nu ai fi intrebat.iar ca sa-ti explic trebuie sa scriu mult fiindca daca iti fac un rezumat nu intalegi nimic.

| Kaleo a răspuns (pentru ErrorFound):

Felicitari. Totusi, din toate punctele de vedere, singurii care ar putea raspunde (fie si moral, ca legal e pierdere de vreme) sunt cei care au avut dreptul legal sa te reprezinte. Nimeni nu te-a botezat impotriva vointei lor.

"Condamn direct sursa acestei boli a civilizatiei." - Bine. E dreptul tau. happy

| Kaleo a răspuns (pentru milan9):

Milanezule tata, e o deosebire la evrei. Acolo a poruncit Dumnezeu(!) practica asta. Botezul celor fara discernamant NU apare nicaieri in Biblie, nici la nou-nascuti si nici ala pentru morti (care se facea in trecut, apropo). NU mai scuza matale inventiile popesti ca de aia aveti zeci de milioane de pagani stampilati pe nedrept ca si crestini!

| Kaleo a răspuns (pentru Kaleo):

PS: stiu ca s-a mai discutat asta, nu ne mai da din nou aceleasi argumente fara acoperire si jenante - cu "el si casa lui" etc.

| Kaleo a răspuns (pentru milan9):

"Botezul" făcut de Sf. Ioan Botezătorul a fost doar un FAPT IZOLAT" - A fost pe buna lu' chelu' un fapt izolat. Bai copilu', acolo s-a botezat Hristosul, insusi Dumnezeu! Asta il face cel mai semnificativ ritual ever! Izolate sunt aberatiile voastre sectar ortodoxe - comparativ cu acest eveniment si cu intelegerea crestina corecta! happy

| Kaleo a răspuns (pentru anonim_4396):

Cam cat de stupid sa fii ca sa scrii atata si sa nu dai macar un raspuns superficial? Ti se racea supica sau ce? Omul a intrebat pentru ca nu stie, tu nu raspunzi din acelasi motiv.

Auzi tu, "habarnaut"! happy

| milan9 a răspuns:

"Botezul" primit de la Ioan de către Mântuitorul Hristos este CU TOTUL ALTCEVA decât BOTEZUL CREŞTIN!

Era doar una dintre formalitatile simbolice (si uneori impovaratoare) pe care le aveau evreii.
Botezul crestin instituit de Mantuitorul Hristos nu s-a conformat celui facut de Ioan Botezatorul.
Mantuitorul S-a supus acestuia doar formal, asa cum formal a vrut sa respecte "ziua de sambata". Nu avea nevoie nici de iertare (fiind fara pacat), si cu atat mai putin de acte pur simbolice...

"Botezul lui Ioan" presupunea doar un act simbolic ce invita la pocăinţă (regretarea păcatului şi îndreptarea vieţii)! O frectie la picior de lemn doar. Avea doar valoare simbolica, nu si eliberatoare fata de pacat. BOTEZUL CREŞTIN însă, presupune TRANSMITERE DE HAR!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Mântuitorul a făcut doar o simplă şi banală formalitate (deoarece nu avea păcate), pentru a arăta că El a venit în lume în continuarea legii evreieşti, şi nu împotriva ei. Dumnezeu Fiul avea s-o completeze şi să o conducă la ÎMPLINIRE, lăsând un cu totul altfel de BOTEZ- cel creştin. Ca Dumnezeu fără păcat nu avea El nevoie de botezul legii vechi, iudaice, ci doar pentru a împlini formal legea veche.

Fiecare cult, fiecare religie are diferite forme de iniţiere, de "botez". Asta NU ÎNSEAMNĂ CĂ SE POATE PUNE SEMNUL EGALITĂŢII între Biserică şi hinduism, budism, islamism, iudaism, ş.a. Nu există paralelism între "botezul" făcut de Ioan Botezătorul şi Botezul creştin!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Părinţii care-şi "permit" să-i înveţe pe copiii lor de toate şi pentru toate, constrângându-i de fiecare dată unui program, sau pur şi simplu "voinţei" lor de părinţi, aceia pot fi oare numiti parinti abuzivi? Nu. Esteo protectie necesara. happy

În cazul parintilor, se spune ca formele coordonate de educatie se fac spre binele copiilor... Si asa este. Ei bine, tot spre binele lor, evreii aplicau INTRAREA IN LEGAMANT (prin disconfortanta CIRCUMCIZIE a PRUNCILOR), si asta chiar la CEREREA LUI DUMNEZEU! (şi tot spre binele lor happy )

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Deci, dacă la "barbarii" de evrei, Dumnezeu a găsit aşa o soluţie dură pentru intrarea in "LEGĂMÂNT" (singurul "botez" al evreilor, aplicat pruncilor), noi de ce am fi nemultumiti de actul inofensiv al botezului, unul pasnic dar care presupune transmitere de HAR.
Un lucru pe cât de simplu, pe atât de necesar vieţii pruncului în perioada lui cea mai vulnerabilă!

Dacă apostolii, primele comunităţi şi Biserica apostolică au practicat botezul, cine ii poate contesta? Noul testament de asemenea cuprinde contexte în care se boteza întreaga familie (din care nu excludea nimeni pe copii).
Origen ( 185 - 254 d.Hr!) spunea: „Biserica a primit de la apostoli tradiţia de a împărtăşi şi pruncilor botezul"
Irineu de Lyon (130-202!): "Iisus a venit să mântuiască prin Sine pe toţi, adică pe cei ce se renasc printr-însul pentru Dumnezeu: pe copii pe tineri şi pe bătrâni"

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Matei 28:19, 20: "(Matei 28:19, 20) Duceţi-vă deci şi faceţi discipoli din oamenii tuturor naţiunilor, botezându-i în numele Tatălui, al Fiului şi al spiritului sfânt, învăţându-i să respecte tot ce v-am poruncit."

Din cuvintele lui Isus e clar că cei care se botezau trebuiau să fie capabil să înveţe mai întâi, apoi să ia această decizie. Botezul este un simbol prin care cineva demonstreză în public că a luat hotărârea de al sluji pe Dumnezeu. Un bebeluş este incapabil de aşa ceva.

Nu există nicio bază biblică pentru botezarea pruncilor.

| milan9 a răspuns:

Nici o bază biblică NU exista impotriva botezului pruncilor.

Matei 28, 19 spune cu totul altceva decat ar dori unii: "Drept aceea, mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh."
Versetul prezinta de fapt o enumerare a unor actiuni pe care apostolii le aveau de facut:
- raspandirea crestinismului
- predicarea evangheliei
- botezarea oamenilor
Cele trei lucruri nu se confunda.