| anonim_4396 a întrebat:

De ce botează preoții ortodocși prunci nou născuți?
De ce susțin preoții ortodocși botezul pruncului?
De ce este înmânat pruncul nou născut în vederea botezului ortodox, de către nași și nu de către părinți?
De unde au apărut nașii?
Am căutat în Biblie despre botez, dar nu este menționat nici un botez a vreunui prunc nou născut?
Nu am găsit nici o referire la un astfel de botez al pruncului nou născut!
Doar pe Ioan Botezătorul care-i chema la pocăință pe cei păcătoși botezându-i pe israeliți în râul Iordan!
Venirea Lui Iisus Hristos în fața lui Ioan Botezătorul în vederea botezului, după cum este prorocit mai dinainte în Vechiul Testament!
Cand a zis celor ce căutau să-i urmeze învațăturile că El este noul Botezător care botează de acum încolo!
Că de acum vor fi botezați cu Duh Sfânt de către El și că pe El să-L urmeze și să-L asculte de acum încolo!
Sau când vine la Domnul Iisus Hristos Nicodim, unul din mai mari preoților!
Ioan 3 : 1-21

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

~ Joey8 a întrebat: De ce botează preoții ortodocși prunci~

de-ai știi tu ce bani (nefiscalizați, desigur) se invârt in afacerea asta, te-ai lua cu mâinile de cap

| halogen001 a răspuns:

Preotii botează nou născuții ca sa-i aibă în parohie și sa aducă profit si beneficii parohiei care e cu atât mai puternica cu cat are mai multi enoriași. Asta e unul din principalele motive. Deci ii ia în evidenţa.

| sierra1 a răspuns (pentru halogen001):

"sa aducă profit si beneficii parohiei"

aici e discutabil. Dacă prin "parohie" ințelegi : lui și familiei, de acord!

| halogen001 a răspuns (pentru sierra1):

Corect. E foarte buna observația. Involuntar am omis sa spun ce inseamna "profitul si beneficiile aduse parohiei".

| CostinAlamariu a răspuns:

De fapt ai rastalmacit complet acel verset. Nu scrie ca botezul este doar cu Duhul Sfant. Scrie negru pe alb ca botezul este cu Duh Sfant și cu apă. Iar pruncii se boteaza fiindcă botezul mantuieste. Asta reiese clar din ce a spus Mantuitorul in discutia cu Nicodim. Sau nu vrei ca pruncii sa se mantuiasca? Daca un prunc ar fi prins intr-o casa in flacari l-ai salva sau ai astepta sa arda de viu? Sau macar sa-l salveze altcineva...

Întrebări recente