| anonim_4396 a întrebat:

Eu am o intrebare care ma macina de cand am inceput sa citesc biblia, De ce totul a inceput cu evreii, de ce Israel? Si de ce ai numea Dumnezeu poporul lui doar pe ei? Dumnezeu ne iubeste pe toti! De ce diferentele astea? Biblia ar fi trebuit sa fie o carte perfecta de ce se contrazice singura? Imi place foarte mult biblia dar ....Interpretez eu gresit? Are si lucruri bune in ea dar are si lucruri ciudate, e foarte utila la multe capitole, dar totusi.Ce este in neregula cu ea? Ma lamureste si pe mine cineva?

Răspuns Câştigător
| Kalla a răspuns:

Dumnezeu a ales evreii pentru ca pe atunci ei erau singuri care mai credeau in Dumnezeu. Restul erau niste asasini pagani mancatori de carne de om si dornici de putere si aur. Nu erau crestini inca si nici alti monoteisti. Acum fii lui Dumnezeu sunt toti cei ce traiesc ca sa iubeasca si sa Il cinsteasca.
Probabil cativa atei o sa incerce sa te indoctrineze ca sa nu mai fii crestina si o sa-L injure pe Dumnezeu dar tu nu ii asculta pentru ca cu Dumnezeu gasesti fericirea vesnica.

48 răspunsuri:
| Kalla a răspuns:

Multumesc mult! Sanatate si tie. happy

| anonimg a răspuns:

Te sfatuiesc sa citesti de aici: http://www.adventist.ro/index/materiale-de-studiu/e-books.html cartea Tragedia Veacurilor. Poti incepe cu primul capitol, sau cu Capitolul 37 - "Scripturile, o apărare sigură".
Biblia nu se contrazice niciodata. Cei care nu o inteleg sunt aceia care nu vor sa o inteleaga. Sunt unii care cauta in ea carlige de care sa isi agate necredinta; Dumnezeu nu a indepartat din Scriptura aceste carlige. Dar celui ce cauta cu sinceritate sa cunoasca adevarul, ii este data fagaduinta: "Daca vrea cineva sa faca voia Lui, va ajunge sa cunoasca daca invatatura este de la Dumnezeu..." (Ioan.7:17)

Retine ca Biblia nu poate fi acceptata de firea omeneasca, pacatoasa. Pentru o inima nerenascuta, aceasta este o carte respingatoare, neplacuta; dar tocmai de ea avem nevoie. Ea il poate aduce pe om in armonie cu Dumnezeu.
Daca exista o cat de mica dorinta in om de a cunoaste adevarul, atunci dorinta aceasta este de la Dumnezeu, si nu de la om, dupa cum este scris: "Il voi apropia, si va veni la Mine; caci cine ar indrazni sa se apropie din capul lui de Mine? - zice Domnul." (Ieremia.30:21)

| Dandanache a răspuns (pentru Kalla):

"mancatori de carne de om "

Te-as lasa repetenta la istorie. Canibalismul nu a fost un fenomen specific alteritatii pagane din antichitate, ci a aparut sporadic. Inclusiv la evrei (!)

http://en.wikipedia.org/wiki/Mary_of_Bethezuba

| Kalla a răspuns (pentru Dandanache):

Evreismul e doar o religie. Daca cineva e canibal intr-o tara plina cu evrei nu inseamna ca si aceasta persoana e evreie. Canibalismul a inceput la pagani si politeisti. Nu toti pagani si politeistii sunt canibali bineinteles. Plus pe wikipedia scrie ca este o poveste.

| Dumniezău a răspuns (pentru Kalla):

Mancatori de carne de om... Mai dat gata cu asta. Unde scrie in biblie?

| Kalla a răspuns (pentru Dumniezău):

Trebuie sa scrie in Biblie ca existau canibali?

| Dumniezău a răspuns:

Nu-ti mai bate atata capsoru'.Eu va iubesc pe toti, ca doar sunteti creatia mea ce dracu.Nu vezi cat de mult va iubesc? Va dau cancer, scleroza, Alzhimer si boli de toate felurile.Ce va trebuie mai mult de atat?

| Dandanache a răspuns (pentru Kalla):

Religia se numeste mozaism sau iudaism, "evreism" e un termen de buzunar, neinventariat lexical, cu tenta peiorativa.

Ai stabilit cumva etnia subiectului si ai constatat ca nu e evreica? Stim ca e din Transiordania, regiune aflata pe teritoriul Tarii lui Israel, si ca era fiica lui Eleazar (nume evreiesc).

"Povestea" apare la Flavius Josephus, primul istoric non-crestin care il mentioneaza pe Iisus si unul din pilonii apologetilor crestini in demonstrarea istoricitatii lui Iisus. Poate vrei sa ne dai de inteles ca si cronica despre Iisus este tot o poveste.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lasa-te pentru binele tau.
Zeul inventat de evrei logic ca evreii erau poporul lui. laughing
Ti-au placut crimele lui Dumnezeu din vechiul testament? Si nu este deloc cum spune Kalla. Evrei aveau credinta mai multi zei iar crestinii care au continuat povestea cu noul testament au tradus numele fiecarui zeu din vechiul testament cu Domnul Dumnezeu. Cauta despre Elohim.
Geneza Cap 3 22. Şi a zis Domnul Dumnezeu: "Iată Adam s-a făcut ca unul dintre Noi, cunoscând binele şi răul. Şi acum nu cumva să-şi întindă mâna şi să ia roade din pomul vieţii, să mănânce şi să trăiască în veci!"
S-a facut ca noi adica care? Sfanta treime? Sfanta treime sunt mai multi zei imbinati intr-unul singur ca sa faca religie monoteista.
Oricum frumos cum i-a blestemat Dumnezeu pe adam si pe eva. Foarte iubitor. laughing
Si cum prefera mirosul de carne arsa din partea lui abel in loc de iarba sau ce jalea i-a dat cain.
Mai citeste si poate te mai minunezi.
Iti place foarte mult biblia, mai sadica din fire. laughing)

| dragos38 a răspuns (pentru Kalla):

Eu sunt crestin ortodox cu toate aceste sunt convins ca nu exista popor ales pe lumea aceasta(Isrelul poporul lui d-zeu tara sfanta este o poveste )nu exista tari sfinte /si daca am admite ca israelul este poporul sfant ales de zeul lor, de ce mai exista inca lupte pe teritoriul israelului/daca dumnezeu ia ales datorita faptului ca sunt credinciosi iar restul lumii traiesc in pacate/ de ce nu pot trai in armonie in liniste in pace cu celelalte tarii din jurul lor/de ce nu ne invata cum se traieste in armonie. daca sunt alesii lui D-zeu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da "caut horror" in biblie, cum de ti.ai dat seama laughing) Biblia e cea mai interpretabila carte ce a existat vreodata, dar si cea mai utila din toate punctele de vedere,"ai crima actiune" tot ce vrei laughing)))) Multumit? laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si finalul este frumos. 90% din toti oamenii inventati de Dumnezeu se duc in iad impreuna cu dracii si restul traiesc fericiti in rai de parca nimic nu s-ar fi intamplat.Happy ending.

| bLackArt11 a răspuns (pentru Kalla):

laughing))))

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vom fi judecati pentru faptele pe care le-am facut si am invatat despre ele de la lumea asta in care am fost pusi de la inceput, de parca Dumnezeu vrea sa aiba pe cine judeca. Depinde in ce circumstante, ar fi frumos sa existe a 2 viata. Ne intalnim, cum sa nu. Ce ai de facut o eternitate in afara sa arzi in iad? laughing Ardem impreuna.

| Hombre a răspuns (pentru Dumniezău):

Sex mah, numai sexu' le scoate dracii din cap.winking

| Hombre a răspuns (pentru Kalla):

Felina asta e cel mai prost raspuns pe care la-i dat si culmea a fost premiat, tine-o tot asa, bine si priemiul tine de nătâng.winking

| Dumniezău a răspuns (pentru Hombre):

Asta puteti sa faceti si singuri, fara ajutorul meu...

| RAY a răspuns (pentru Kalla):

Cate aiureli ai putut scrie
Dumnezeu a ales evreii pentru ca pe atunci ei erau singuri care mai credeau in Dumnezeu
pacat ca habar nu ai de istorie, evrei erau politeisti credeau in mai multi zeii
Restul erau niste asasini pagani mancatori de carne de om si dornici de putere si aur
cum poti spune asa ceva inseamna ca si stramosi tai erau asa
Nu erau crestini inca si nici alti monoteisti.
e clar habar nu ai nici macar de propia biblie, auzi nu erau crestini
Acum fii lui Dumnezeu sunt toti cei ce traiesc ca sa iubeasca si sa Il cinsteasca.
dumnezeul din vt se numeste iahve si e un zeu razboinic

| RAY a răspuns:

Iahve zeul evreu aparut acuma 2400 de ani era un zeu razboinic plin de manie,violenta, ura etc care avea un singur popor cel evreu cu care a incheiat un legamant, iahve nu avea alte popoare, evrei trebia sa conduca toate popoarele lumii sa le stapaneasca, inainte de iahve evrei erau politesti credeau in mai multi zeii ba chiar si in vt apare asta http://ro.wikipedia.org/wiki/Dumnezeu
citeste si asta http://ro.scribd.com/doc/99860629/Crime-in-Biblie
crestinismul este o inventie care nu are nici o legatura cu zeul evreu

| dragos38 a răspuns:

Hm.daca biblia ar fi continut texte inteligente ar fi fost inteleasa si de oamenii de stiinta care nu ar mai fi contraziso
vezi:facerea si aparitia omului pe pamant din Adam si Eva.cel care a scris asa ceva a fost un inteligent pe care noi nu-l intelegemhappy

| dragos38 a răspuns:

Cat despre apocalipsa cel care a scris-o mai intai trebuia sa se duca la un psihiatru, dupa aceea putea sa se apuce de scris (Ioan)

| dragos38 a răspuns:

Da, ca noi suntem urmasii lui adam si eva ''crede si nu cerceta''
lumea aceasta a fost facuta de d-zeu in 6 zile si a 7 s-a odihnit ''o fi obosit'' crede si nu cerceta'' ca isus a inviat a 3 zi dupa cum scrie in biblie ''crede si nu cerceta'' apropo inainta sa-si de-a duhul isus a promis apostolilor ca se va intoarce ''nu va trece generatia aceasta si ma voi intoarce'' au asteptat in zadar
pamantul este suspendat si nu se misca ''crede si nu cerceta'' ca cerul este o tarie pe care poti sta ca intr-un cort o fi.cu siguranta nu s-a aflat totul, stim doar fragmente din lumea inconjuratoare.d-zeu ne-a lasat stiinta pentru a cunoaste lumea inconjuratoare si nu numai ci si sistemul nostru solar in care locuim.si sunt sigur ca in deceniile viitoare se vor mai face si alte descoperiri

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Kalla):

""Dumnezeu a ales evreii pentru ca pe atunci ei erau singuri care mai credeau in Dumnezeu. Restul erau niste asasini pagani "
La faza asta chiar am raslaughing

| ErrorFound a răspuns:

Nu fato, hai sa-ti explic: Crestinismul a fost de fapt inventat de romani pentru a controla evreii. Ei la acea vreme erau foarte suparati pe invadatori si vroiau sa-i dea afara.
Mai bine ti-ai pune alte intrebari:
-De ce este sediul bisericii la Roma, capitala unui stat fost pagan?
-De ce regulile crestine tin partea conducerii, celor ce vor sa cucereasca?(intoarce celalalt obraz).

| dragos38 a răspuns:

Mendeleev a prezis proprietatiile elementelor care ar fi trebuit sa existe, dar care nu fusesera descoperite, intial sistemul sau nu sa bucurat de acceptare generala (pentru ca nu fusesera descoperite bine inteles)de abia dupa ce fusesera descoperite elementele lipsa prezise de el a reusit sa se bucure de acceptarea generala a oameniilor de stiinta.sistemul periodic numara 118 elemente chimice.eu zic ca a fost inspirat de divinitate sa ni-le faca cunosacute si sa le studiem. divinitatea lucreaza prin stiinte nu prin biblie.

| dragos38 a răspuns:

Apropo si de intrebarea aceasta ca nimeni nu stie cum am aparut
cum au aparut(rasa europeana, mongoloida si negroida)in urma unor sapaturi arheologice facute in africa(ce sa faca si eii mai sapa mai dau cu lopata sau cu pensula )a fost descoperit un schelet mai vechi de un milion de ani apartinand unei africane i-au pus numele lucy, iar in Romania a fost descoperit un schelet de om numit pescarul de pe lacul getic. blond cu ochii albastri.mai ramane intrebarea cine ia nascut pe ei.asta nici oamenii de stiinta nu stiu.

| dragos38 a răspuns (pentru dragos38):

Nu cred ca divinitatea ne-a limitat cunoasterea, noua ne place sa ne limitam la mai putin(adica cu alte cuvinte suntem puturosi, putin sunt cei care doresc sa-si depaseasca limitele(vezi in sport, biologie, chimie, e.t.c.happy

| dragos38 a răspuns:

Cine ia nascut pe ei? pai vezi nu am de unde sa stiu. parintii lor cine alt cineva sper ca sti de gluma

| dragos38 a răspuns:

Sa-r putea sa se afle in urmatoarele secole? cam mult,happy sper sa mai fim in viata, daca nu noi urmasii nostri, rudele noastre, cine stie happy

| dragos38 a răspuns:

Suntem liberul albitru, facem ce vrem cu viata noastra unde a gresit ceei care au scris biblia pai au pretins ca biblia a fost scrisa de om dupa cuvantul lui D-zeu si trebuie sa-i dam ascultare, peste un miiliard de oameni au murit din cauza religiei crestine, ne-a fost impusa cei care nu se converteau erau rasi de pe suprafata pamantului acum in zilele noastre exista libertatea de a alege. poti deveni liber cugetator adica sa crezi doar in d-zeu, sau ateu sa nu crezi in nimic sau iti alegi una din sutele de religii care iti baga pe gat toti sfintii e.t.c. si te mentine intr-o stare confuza.