| anonim_4396 a întrebat:

Eu am o intrebare care ma macina de cand am inceput sa citesc biblia, De ce totul a inceput cu evreii, de ce Israel? Si de ce ai numea Dumnezeu poporul lui doar pe ei? Dumnezeu ne iubeste pe toti! De ce diferentele astea? Biblia ar fi trebuit sa fie o carte perfecta de ce se contrazice singura? Imi place foarte mult biblia dar ....Interpretez eu gresit? Are si lucruri bune in ea dar are si lucruri ciudate, e foarte utila la multe capitole, dar totusi.Ce este in neregula cu ea? Ma lamureste si pe mine cineva?

Răspuns Câştigător
| Kalla a răspuns:

Dumnezeu a ales evreii pentru ca pe atunci ei erau singuri care mai credeau in Dumnezeu. Restul erau niste asasini pagani mancatori de carne de om si dornici de putere si aur. Nu erau crestini inca si nici alti monoteisti. Acum fii lui Dumnezeu sunt toti cei ce traiesc ca sa iubeasca si sa Il cinsteasca.
Probabil cativa atei o sa incerce sa te indoctrineze ca sa nu mai fii crestina si o sa-L injure pe Dumnezeu dar tu nu ii asculta pentru ca cu Dumnezeu gasesti fericirea vesnica.

48 răspunsuri:
| dragos38 a răspuns:

Bine inteles,ca ne ingaduie sa cunoastem,doar de aceea ne-a dotat cu creier.dar ciudat ca cei care au fondat religiile au permis sa se comita crime in numele acelor religii.ori divinitatea inseamna armonie, iubire, cunoastere, perseverenta, moralitate. e.t.c.ori toate acestea ne lipsesc nu suntem evoluatii din punct de vedere spiritual.si atunci care este rolul bisericiilor al popilor.eu cred ca acest sec.xxi-este hotarator.pentru omenire.ori invatam sa traim in armonie ori ne ducem dracului cu totii.

| dragos38 a răspuns:

Sunt de acord ca stiinta este de la d-zeu si nici un fir de par din capul nostru nu s-ar misca ara voia s-a.deacea zic ca acest sec.XXI-va fi hotaratoror.ori invatam sa traim in armonie ori ne-ducem.pamantul asta se invarte si cu noi si fara noi.

| dragos38 a răspuns:

Divinitatea este atotcunoascatoare, noi nu putem fi atotcunoscatori cunoastem doar fragmente, din adevaruri.si inca o cheste se tot zice ca suntem fii lui dumnezeu o alta aberatie, alta intoxicare.suntem oamenii lui dumnezeu nu fii lui dumnezeu. dumnezeu nu se ocupa cu procreare(daca vei auzi vreun popa zicand asa ceva ca suntem fii lui d-zeu spune-i ca divinitatea nu se ocupa cu procreare happy sunt curios cum se va uita la tine.happy

| Kalla a răspuns (pentru RAY):

Noi crestinii evreii si musulmanii avem acelasi zeu. In Biblie scrie ca Dumnezeu este chemat si Yahwe. Am citit Biblia.

| dragos38 a răspuns:

Te enervezi degeaba pe cei care arata cu degetul spre biblie.psihicul uman este sensibil, biblia ne influenteza psihicul intr-un mod negativ, ne ameninta cu sfarsitul lumii.cu diavol, satana, lucifer. in loc sa ne influenteze pozitiv.sau n-ai auzit de sugestie.negativa sau pozitiva/de aceea lumea arata cu degetul spre biblie/bine inteles cei care sau dezmeticit cat de cat.caci totusi majoritatea continua sa pupe oase sau sa inconjuare biserica taranduse.(vezi icoana facatoare de minuni pe undeva prin jud.cluj)

| dragos38 a răspuns:

Am si eu rude prin Cluj, si le-am zis ce cred eu despre icoana facatoare de minuni, de la manastirea sf.necula sau ceva de genul. nu stiu exact.si le-am zis ca daca se vor duce vreodata o sa rada si curcile de ei.

| ChrisNemo a răspuns (pentru Kalla):

Aww ce dragut, ateii indoctrineaza. Awwwwwwwwwww

| MalcolmX a răspuns:

Sal Amazona. Nu a inceput totul cu evreii, ei nu sunt buricul pamantului au fost si alte popoare inaintea lor, popoarele lui Noe, Lut si alti profeti.Dar ei nu l-au recunoscut pe Isus ca trimis al lui Dumnezeu. Asta este parerea mea formata din citirea Coranului unde se explica detaliat istoria OMENIRII.

| dragos38 a răspuns:

Acum, asta este nu am nimic impotriva religiilor, trebuie sa le respectam, caci altceva mai bun nu este.liber cugetator nu prea am chef sa devin. daca m-am nascut in religia aceasta raman in ea.se pare ca sunt in tara si liberi cugetatori.

| dragos38 a răspuns:

Totusi unii fac confuzii spunand ca ateismul sau liber cugetatorul inseamna aceeasi lucru.m-am informat si exista diferente in timp ce ateii nu cred in existenta vreunei divinitati.liber cugetatorul are o atitudine critica fata de religii si biserica.in schimb crede in existenta unui creator

| dragos38 a răspuns:

Pai cartiile scrise de stephan hawking cel mai mare cosmolog, care traieste catile lui Marele Plan, Scurta istorie a timpului de la big bang la gauri negre.nu le-am citit dar o sa le citesc eu odata.sau Richard Dawkins ''Magia Realitati.De unde stim care este de fapt adevarul.''

| dragos38 a răspuns:

Sau daca vrei sa cunosti mai multe despre istoria religiilor citestel pe Mircea Eliade.(popii nu-l prea inghit)asta este.

| dragos38 a răspuns:

Totusi stephan hawking spune ca universul nostru nu ar fi avut de vreun ajutor divin.ma rog fiecare este liber sa declare ce doreste. doar suntem liberul albitru

| ChrisNemo a răspuns:

Energie negativa? Din cate am vazut eu ateii vor doar sa va deschida ochii.

| DanielCotabita a răspuns:

La cum scrii, banuiesc ca te-au insultat pentru raspunsurile prostesti, nu fiindca ai fi crestina.

| DanielCotabita a răspuns:

Nu mie sa-mi scrii, ci sa scrii. Ar trebui sa scrii inteligent, lucru care din pacate te depaseste.

| DanielCotabita a răspuns:

Intrebarea e pusa la rubrica sanatate, unde, la fel ca pe multe forumuri medicale, sunt semnalate astfel de probleme. Daca nu ai fi fost o retardata, ai fi inteles.

| JustSolutions a răspuns:

Dumnezeu ia ales pe evrei fiindca erau singurii nascuti in credinta iar El chiar ne iubeste pe toti fiindca misionari crestini au ajuns peste tot in lume