| wtxwhdxifdjebdd a întrebat:

Exista Dumnezeu? Argumente pro si contra.

Răspuns Câştigător
| GizazCraist a răspuns:

Uite cum sta treaba prietene:
Unii oameni cred ceva in timp ce altii cred altceva. Nu e important daca exista sau nu Dumnezeu, important e daca TU crezi ca exista sau nu.
In religie exista 3 tipuri de oameni:
Credinciosii
Ateii
si
Idiotii, care se cearta in continuu pe aceasta tema iar tu i-ai starnit cu aceasta intrebare

77 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

1 cum a putut sa apara un creator din absolut nimic?
2cum a putut sa creeze miliarde de stele din absolut nimic?
3 cum putea sa apara daca nu exista spatiu unde sa apara e ilogic, daca muti un tv de pe un loc pe altu ai nevoie de spatiu, indiferent unde te afli ai nevoie de spatiu
4 paradoxul creatorului daca creatorul x la creat pe x reiese o infinitate de creatori care sau creat candva dar ajungem tot la inceput
5 materia si energia nu se pot crea cum lea creat?
6 istoria imi spune ca omul mereu a creat zeii din diferite motive de ce iahve ar fi mai deosebit?
7 daca exista de ce nu se arata?
8 de ce lasa raul sa exista, in toata istoria cei mai slabi au suferit mereu nici un zeu nu lea ajutat vreodata
9 de ce nu exista o singura dovada clara ca exista directa nu argumente care atac stiinta
10 din moment ce sunt mii de religi de unde stim care religie chiar i pe placul lui?

eu nu cred ca exista nici un fel de ccreator, divinitate, zeii etc nici deista, teista, panteista

| AvalohAlyn a răspuns:

As posta un articol mare dar nu-mi permite timpul si dizpozitia. Uite iti dau niste linkuri, daca vrei sa afli argumente pro si dovezi credibile, plauzibile intra pe acest site www.everystudent.ro si cauta articolele:''nu a existat niciodata nimic? sau ''Ceva'' si ''Cineva'' articolele 1 si 2.

Totodata mai vizioneaza articolele:
http://www.gotquestions.org/Romana/Exista-Dumnezeu.html

Mai vizioneaza tot de pe site-ul goquestions si intrebarile cu raspuns credibil despre Iisus Hristos si Dumnezeu.
Citeste, daca vrei, nu iti va parea rau si te vei convinge.

Numai bine
http://www.everystudent.ro/exista/

Numai bine!

| AvalohAlyn a răspuns (pentru RAY):

Citeste articolul de pe www.everystudent.ro,articolul:''Nu a existat niciodata nimic? SI te vei convinge cu existatul nimicului. Te rog mult citeste si te convinge, chestia cu nimicul e ilogica, teoria ateilor ma refer.Trebuie sa fi existat ceva ne-cauza care sa dea sirul la ceva cauzat.Trebuie sa fi existat ceva dintotdeauna, o putere superioara, inteligenta.Ganditi-va cum cum cum e sa nu fi existat niciodata nimic? E IMPOSIBIL! Ganditi-va.Ganditi LOGIC! Doamne ajuta! Cititi articolele care vi le-am dat, nu o sa regretati, sunt argumente si dovezi credibile, plauzibile! Doamne ajuta!

| Thunderstruck a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Asta e logic pentru crestinii care n-au auzit de fizica cuantica.

| Calininio a răspuns:

N-ai argumente pro valide, si argumentul contra e ca el nu e necesar in acest univers. Adica, toate fenomenele fizice care au dus la aparitia omului sunt perfect explicabile fara Dumnezeu. Mie-mi ajunge.

| victor987 a răspuns:

Exista si asta cred ca stim fiecare dintre noi chit ca suntem atei sau credinciosi, EL exista in egala masura precum exista si Mos Craciun...

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Toti oamenii stiu ca exista Dumnezeu.
În adevăr, însuşirile nevăzute ale Lui, puterea Lui veşnică şi dumnezeirea Lui se văd lămurit, de la facerea lumii, când te uiţi cu băgare de seamă la ele în lucrurile făcute de El. Aşa că nu se pot dezvinovăţi;
Romani 1:20
Putini vor sa se schimbe insa.
http://www.youtube.com/......ttp?/watch

| RAY a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Din nimic nu apar zeii asa complexi ca zeul tau care sa creeze miliarde de stele, apropo poti demonstra din cea ce afirmi, nu absolut nimic 0%
demonstreaza tu ca exista dumnezeu si mai vb
iar ma ameniti cu iadul vesnic
faptul ca inca nu stim ce a fost inainte de big bang nu inseamna ca exista zeul tau
din nimic nu apar zeii poate o lumea cuantica mica care sa dezvoltat a asta cred e logic, totul evolueaza si acel univers a evoluat din aproape nimic, mai ales ca energia este zero in univers desi da cred, dar nu putea da nastere universul la zeii asa ceva e imposibil, in primul rand cum putea apararea ceva fara sa fi existat o evolutie pentru acea persoana

| AvalohAlyn a răspuns (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Subscriu.Ai dreptate.

| HueyFreeman a răspuns (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

"Toti oamenii stiu ca exista Dumnezeu." http://4.bp.blogspot.com/......ildren.jpg

Ei nu stiu de el, nici de inexistenta lui.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru HueyFreeman):

Ba da stiu. Omul are vointa proprie :-), daca oamenii aceia sunt saraci nu sunt saraci din cauza Lui Dumnezeu ci din cauza oamenilor ca nu sunt milosi, + rebuie sa muncesti sa ai manacare.

| HueyFreeman a răspuns (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Nu, nu stiu. Conceptul de divinitate este impregnat de catre parinti la varste fragede.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru HueyFreeman):

Pai asta spune Dumnezeu sa facem sa avem grija de copii sa creasca cu invatatura adecvata! doar nu vrei sa ajunga copii tai in iad nu? asa ca trebuie sa educi copilul de mic. Ce e greu de inteles ca trebuie sa ascultam de Dumnezeu?
„Eu mustru si pedepsesc pe toti aceia pe care-i iubesc. Fii plin de ravna dar, si pocaieste-te!" (Apocalipsa 3:19)

| consilierultau001 a răspuns:

Clar ca exista, altfel cum crezi ca au aparut toate, nu imi spune ca prin evolutionism, adica de ce azi nu mai evolueaza si daca vrei mai multe raspunde cu id tau si vb in particular cat vrei tu

| nesuferit a răspuns (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Toti oamenii stiuau ca existau divinitati inainte de dumnezeu, si totusi sau deovedit a fi niste aberatii... cum probabil se va dovedi si cu dumnezu

| HueyFreeman a răspuns (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Dumnezeul tau este crud, nemilos si egocentric. De ce as face ce zice el?

| HueyFreeman a răspuns (pentru consilierultau001):

" adica de ce azi nu mai evolueaza " Ai 2, ia loc.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru HueyFreeman):

Altfel vei pierii? :-)

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru HueyFreeman):

Dumnezeu nu ţine seama de vremurile de neştiinţă şi porunceşte acum tuturor oamenilor de pretutindeni să se pocăiască;
Fap Ap 17:30

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru nesuferit):

Http://www.tencommandments.org/Genesis1.html
Exista un singur Dumnezeu (Isus Hristos) nu mai multi.

| xxxSecretDiscretxxx a răspuns:

Pai Dumnezeu e tatal lui Isus Hristos, Cel care a predicat evanghelia si a facut nenumarate minuni.

| xxxSecretDiscretxxx a răspuns (pentru RAY):

Dumnezeu a facut minuni, ca si Isus Hristos(fiul Sau), Sfanta Maria. Dovada!

| Sergiu1996 a răspuns (pentru RAY):

Te contrazici,afirmi ca din nimic nu apar zeii, lumea de unde a aparut, din nimic? Afla ca Dumnezeu a creat-o si el face minuni, si prezenta diavolului pe pamant e omniprezenta, asa ca fii crestin...Cate cazuri de posedari de diavol sunt, deci odata ce exista fortele raului, este si Dumnezeu, care incearca sa le combata.

| victor987 a răspuns (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Pai daca exista un singur Dz cum de exista mai multe religii si ce te face pe tine sa zici ca prietenul tau imaginar e cel mai tare? nu crezi ca mult prea multe razboaie au fost duse in numele divinitatii si multa lume a suferit degeaba? nu ar fi mai bine pentru umanitate sa se trezeasca si sa si foloseasca ratiunea si bunul simt

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru victor987):

Exista un singur Dumnezeu si acela e Isus Hristos. Mie mi-a raspuns la rugaciune asa cum spune in Sfinta Scriptura.
Nu e vina mea daca lumea se ia dupa prosti care formeaza religii si le urmeaza, tu vei da socoteala in fata Lui Dumnezeu de tine nu de altul.
Dumnezeu nu ţine seama de vremurile de neştiinţă şi porunceşte acum tuturor oamenilor de pretutindeni să se pocăiască;
Faptele Ap 17:30

| Sergiu1996 a răspuns (pentru victor987):

Tipule nu am nimic cu tine,nu am nevoie de stiinta ca sa inteleg daca exista sau nu Dumnezeu,minunile le arata pe toate,si nu am nevoie de mila ta, asa cum esti tu, ateist, a fost si in evul mediu, cruciadele...

| HueyFreeman a răspuns (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Poate sa porunceasca ce vrea, el tot crud, nemilos si egocentric ramane.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru HueyFreeman):

Asta nu e problema mea ci a ta. Dumnezeu sa te binecuvinteze :-).

| victor987 a răspuns (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Ba da e problema ta pentru ca tu promovezi si reprezinti un astfel de dictator crud si nemilos care transforma unii oameni in sclavi/oi si le face mult rau