| B1zar a întrebat:

Credeti ca exista Dumnezeu? Credeti in El?
Argumente pro / contra.

Răspuns Câştigător
| 20thoughts a răspuns:

Da cred foarte tare il EL

31 răspunsuri:
| Rapplex a răspuns:

Nu exista zei."Zeii" sunt altceva, daca stam si analizam popoarele antice si ce faceau zeii pe atunci.winkingVaticanul, e principalul suspect ca ascunde anumite lucruri, si au si confirmat.Au declarat ca documentele secrete din arhivele Vaticanului nu pot fi publicate, deoarece istoria ar trebui rescrisa.Sunt foarte multe lucruri murdare pe tema religiei, dar e extrem de mult de scris, iar oamenii de rand nu vor putea sa inteleaga, pur si simplu nu au capacitatea.

| alexandra2859 a răspuns (pentru Rapplex):

Ai dreptate nu exista multe tari au zei dar nici unul nu este adevarat.de exemplu zeii greciei care zic ca stateau pe munte. porcari.

| Rapplex a răspuns (pentru alexandra2859):

O dovada clara ca "zeii" sunt de fapt altceva o gasim in scrierile grecesti, care descriu templul lui Zeus ca fiind argintiu cu luminite pe pereti.Si mai interesant e ca mai scriu si ca templul lui Zeus se ridica cateodata la cer cu zgomote.Sau Apollo, care zbura intr-un "car de foc"(stim cum se vede azi avionul pe cer).Mai sunt si egpitenii, care au scris ca au fost ajutati de "Zeii Soarelui" sa construiasca piramidele.Alta dovada e un desen gasit pe un templu din Egipt, desenul fiind facut cu un laser ce a ars in compozitia atomica a pietrei(nu cred ca aveau egiptenii asa ceva).Si alt lucru ce sustine aceasta teorie, este ca noi astazi, incredibil, nu putem sa construim o piramida la fel ca in Egipt(cu toata tehnologia si fondurile necesare), si au reusit niste tarani si sclavi acum 5000 de ani, cu unelte din cupru, si le-au mai si facut perfect(Piramida de la Gizeh are un decalaj de doar 6 mm), deci trebuie sa fi complet nebun sa crezi ca piramidele au fost construite de egipteni.Sa nu mai zic si de alte probleme, cum ar fi: de unde au avut atata lemn in mijlocul desertului? istoricii spun ca le-au facut in 20 de ani, si au lucrat la ele doar 3 luni pe an, deci dupa niste calcule reiese ca trebuiau sa puna un bloc de piatra la 2 secunde, cum e posibil? tot istoricii spun ca au carat blocurile cu plutele, dar sunt si blocuri de marmura de 40 tone, ce ar scufunda orice pluta de pe vremea aia, deci cum e posibil sa le care? cum au putut sa miste obeliscuri de sute si chiar si o mie de tone din loc(Gigantul obelisc de langa Assuan are 1168 de tone), cand noi astazi abia avem 2-3 macarale(nemobile), care pot ridica o mie de tone? Este ilogic.

| alexandra2859 a răspuns (pentru Rapplex):

Stai putin ca nu am inteles prea bineconfusedtu crezi sau nu in zeii antici?

| Rapplex a răspuns (pentru alexandra2859):

Astronauti antici.Ei sunt "zeii antici"winking

| alexandra2859 a răspuns (pentru Rapplex):

Aham bine.in asta cred si eu pentru ca o sa intru la astronomiehappy

| alexandra2859 a răspuns:

Sa iti spu adevarul nu prea credsaddaca ar exista nu ar lasa sa moara atatia oameni,copii nevinovati, nu ar fi atatea catastrofe in toata lumea si in plus cine l-a vazut? cine ii aproba existenta, doar o carte? exista multe carti cu mult povesti dar cele mai multe sunt doar povesti.de ce nu s-a aratat daca vrea sa credem in el? exista multe intrebari asemanatoare si la nici una nu sa gasit raspunsul.

| B1zar explică (pentru alexandra2859):

" Din pamant esti facut, in pamant te intorci "

| alexandra2859 a răspuns (pentru B1zar):

Si asta ce ar trebui sa insemne?

| B1zar explică (pentru alexandra2859):

Este una dintre explicatiile " dc moare omul ". Dupa ce au incalcat porunca, Dumnezeu le-a zis " Din pamant esti, in pamant te vei intoarce "

| alexandra2859 a răspuns (pentru B1zar):

Aaaaa,acum mi-am dat seama.pai de dar nu merita niste copii de 5 ani sa moara numai pentru ca vrea dumnezeu.si cum zice cineva de mai sus cred si eu in dumnezeu dar nu in cel care scrie biblia.happy

| B1zar explică (pentru alexandra2859):

Si atunci in ce Dumnezeu crezi?

| alexandra2859 a răspuns (pentru B1zar):

Da cum sa nu.si dumnezeu cine se crede sa ne spuna noua ce sa facem?

| alexandra2859 a răspuns (pentru B1zar):

Intrunul care este bun si ajuta oameni dar nu este si atotputernic ca daca ar fi ar pute sa se arate in fata oamenilor.

| B1zar explică (pentru alexandra2859):

Ti-a lasat drept de alegere. Nu te obliga sa faci nimic din ce nu vrei, asta ca sa vezi cat te iubeste. Cu toate ca el te-a creat, nu te obliga sa-L iubesti.

| B1zar explică (pentru alexandra2859):

Mi-ai trimis un mesaj, ai incurcat destinatarul happy Eu nu pot da mesaj, nu imi permite statutul de membru junior.

| alexandra2859 a răspuns (pentru B1zar):

Da ai dreptate.big grinscz nu am incurcat destinatarul numai ca am uitat ca mambri juniori nu pot da mesajehappy

| B1zar explică (pentru alexandra2859):

Trimite un mesaj cu id-ul tau. Mai vb.

| Rapplex a răspuns (pentru B1zar):

Daca iubesti o persoana apropiata(de exemplu iti iubesti mama), o lasi sa se injunghie? Nu cred. Daca tu ii respecti liberul arbitru(niciun om nu ar fi in stare daca ar iubi pe cineva atat de mult), atunci nu mai e iubirewinking

| alexandra2859 a răspuns (pentru B1zar):

Alexandrakiil@ymail.com

| Archdaemon a răspuns:

Daca exista Dumnezeu sa ma trasneasca in cap

| B1zar explică:

„Ai crezut, Toma, pentru ca M-ai vazut; fericiti sunt cei ce nu M-au vazut si au crezut"!

| Alice_1004 a răspuns:

Nope. Nu cred pana nu vad!

| Andrei07565486 a răspuns:

Sa mai discutat pe aceasta temalaughing, incearca sa dai un SEARCH inainte sa postezi ceva

| B1zar explică (pentru Andrei07565486):

Am dat search. Altfel nu postam.

" Ne pare rau, dar nu putem efectua cautarea in acest moment, din dorinta de a evita supraincarcarea serverului. Multumim pentru intelegere. "

| sonny89 a răspuns:

-Da, exista.
-Argumente? Pai... Eu cred ca exista, n-am de gand sa caut dovezi in sensul asta.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Dumnezeu exista! nu te lasa deceptionat de cel rau, preaiubitule.
Miracole s-au intamplat ieri, azi, poate daca Dumnezeu ne mai suporta RAUTATEA si rebeliunea vor mai fi, eu sper ca lumea sa se opreasca din pacat:
http://www.youtube.com/watch?v=n4ImHc8cVXA&feature=youtu.be
Un demon vorbeste printr o fata, s a intamplat intr o biserica.Bine, slava Domnului ca fata a fost salvata la timp!
https://www.youtube.com/watch?v=Yuer_zvPR0o&feature=plcp
ALELUIA.
mai sti ca cel rau s a mandrit si a fost aruncat din Paradis? si niste ingeri l au urmat.
Dumnezeu te iubeste foarte mult, numai ca tu nu poti intelege cat de mult ne iubeste, Si a dat si viata pentru noi, ce doava mai vrei, asta pentru ca noi sa avem viata vesnica prin El, ma rog in numele Domnului Isus ca deceptia sa dispara.Amin.
Slava Domnului.
Cerurile spun slava lui Dumnezeu, şi întinderea lor vesteşte lucrarea mâinilor Lui.
2 O zi istoriseşte alteia acest lucru, o noapte dă de ştire alteia despre el.
3 Şi aceasta fără vorbe, fără cuvinte al căror sunet să fie auzit:
4 dar răsunetul lor străbate tot pământul, şi glasul lor merge până la marginile lumii. În ceruri El a întins un cort soarelui.
Rom 10.18;
5 Şi soarele, ca un mire care iese din odaia lui de nuntă, se aruncă în drumul lui cu bucuria unui viteaz:

6 răsare la un capăt al cerurilor şi îşi isprăveşte drumul la celălalt capăt; nimic nu se ascunde de căldura lui.
7 Legea Domnului este desăvârşită şi înviorează sufletul; mărturia Domnului este adevărată şi dă înţelepciune celui neştiutor.
Orice plan are un proiectant. Universul are un plan foarte complex.Prin urmare, universul a avut un Proiectant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca exista asa ceva, omul a inventat un zeu pentru a explica natura si fenomenele pe care nu lea inteles

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai spune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Afla singur si vei vedea ca exista!

| RedArrow a răspuns:

Iti dau idul meu si vorbim pe mess. redarrowspeedy
Da cred in El. Sunt si lucruri despre religie despre Dumnezeu pe care nu le inteleg si nu le stiu.