| Hyora a întrebat:

Exista Dumnezeu? Va rog argumente pro si contrabatting eyelashes
FUNDA

Răspuns Câştigător
| Anonimaa77 a răspuns:

Normal ca exista! Cei care INCA nu cred ca exista dupa ce vor muri vor crede. Daca Dumnezeu nu exista atunci cine a creat omul si tot universul? Atunci de ce s-a scris Biblia?

47 răspunsuri:
| Thunderstruck a răspuns:

Daca exista un Creator, acesta ori este incredibil de stupid, ori rau, malefic etc. Pamantul este o planeta foarte fragila la capitolul "sustinerea vietii pe baza de carbon". Sunt locuri pe Pamant unde pur si simplu nu se poate trai, principala sursa de lumina si caldura poate provoca (,) cancer, doar 2% din totalul de apa e dulce, dar majoritatea aflata sub forma de gheata.Un creator cu o inteligenta infinita, zic eu, ar putea ceva mai bun.

| Hyora explică (pentru Thunderstruck):

Iti dau dreptate in privinta unui lucru..ca nu a fost pre inspirat creand un zemzec ca tine...el a facut ceva bun, a creat pamantul, dar oamenii l-au poluat... dddddddaaaaaaaa, si in plus de ce ar fi malefic si rau. Daca era asa tu nici nu existai.

| Thunderstruck a răspuns (pentru Hyora):

Tu gandesti inainte sa vorbesti? Ma, cati ani ai? Tu nu intelegi ca doar 2% din apa e dulce? Cu ce au influentat oamenii astia? Ce vina au oamenii ca razele UV provoaca (,) cancer? Nu te inteleg..Sa luam un caz simplu.Ai un animal, pentru el tu esti Dumnezeu, ai putere sa-i faci orice.Il pui intr-o cusca murdara, fara apa, mancare putina etc, cand tu ai posibilitatea sa-l pui intr-o cusca noua, curata, plina de mancare si apa.Nu inseamna ca esti ori proasta, ori rea? Nici nu stiu de ce vorbesc cu oameni ca tine, imi fac nervi degeaba.

| Hyora explică (pentru Thunderstruck):

N-ai sa intelegi niciodata ...ateii tot atei raman

| Thunderstruck a răspuns (pentru Hyora):

Clar, raspunsurile tale sunt din ce in ce mai proaste.In primul rand, la nastere esti ateu, si majoritatea capata o religie, desigur, indoctrinati de parinti.Si afirmatia asta, tot una falsa este, la fel ca majoritatea pe care le-ai facut pana acum.

| andreiush25 a răspuns (pentru Hyora):

Iep si crestini tot oi raman

| strawberry03 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Nu toti oamenii adopta o religie pentru ca sunt indoctrinati de parinti. Intr-adevar, multi se lasa influentati. Insa ca sa-L cunosti pe Dumnezeu trebuie sa te concentrezi concret pe asta. Personal, am ales singura ce sa fac, desi sunt tanara, dar decizia nu mi-a fost infuentata, si pot spune sincera ca sunt fericita pentru ceea ce fac. Parintii nu prea au treaba cu ceea ce am ales eu
Oamenii nu mai cred in Dumnezeu din cauza suferintei de pe Pamant, din cauza problemelor s.a. Insa bazandu-te pe asta nu ajungi mai satisfacut. Asadar, trebuie doar sa gasim raspunsul corect la intrebarea "De ce suferim?" si sa vedem lucrurile si din alta perspectiva. Uneori, adevarul e mult mai simplu decat pare. Noi il complicamwinking

Răspuns utilizator avertizat
| Thunderstruck a răspuns (pentru strawberry03):

Ai studiat miile de religii ca sa zici ca n-ai fost influentata? Nu inteleg cum ai decis care-i mai adevarat dintre Allah, Dumnezeu, Zana Maseluta, Mos Craciun, eu n-as putea.Eu n-as putea sa cred intr-un Creator care ne-a facut atat de imperfecti, nu neaparat pe noi, ci mediul in care traim, sunt mii de dovezi ca Pamantul nu e un loc perfect pentru a sustine viata.Si nu din cauza oamenilor.

| strawberry03 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Vezi? Tu esti influentat gresit. Sunt milioane de oameni care au aceleasi nelamuriri. Nu inteleg de ce exista suferinta, de ce suntem imperfecti, de ce aia, etc. Dar Biblia ofera raspunsuri la toate astea. Mie mi le-au oferit, si la fel si multor oameni.
Nu trebuie sa studiez religiile ca sa nu fiu influentata. Faptul ca nu m-am lasat indoctrinata si am cercetat mereu unde am avut indoieli, am reusit sa imi intaresc convingerile.
Oamenii sinceri, care vor sa cunoasca adevarul, vor reusi. Restul, care doar pretind ca vor sa stie, dar se impotrivesc, nu au sanse. Pentru ca adevarul exista.

| RAY a răspuns:

Dupa ratiunea mea din nimic nu apar dumnezeii de nici un fel care sa creeze universul din absolut nimic, de iahve numai vb e un zeul razboinic care ucide, da legi sadice etc

in prezent in iahve cred 2, 1 miliarde de persoane
deci daca esti ateu nu esti singurul mai sunt inca 5 miliarde de ateii pentru iahve ma refer

O istorie a lui Dumnezeu
http://www.youtube.com/watch?v=mdTjxuqMnXo SaveFrom.net

A fost Isus Cristos un individ moral?
http://www.atei.ro/Text/aficimprn.html
Crime-in-Biblie
http://www.scribd.com/doc/99860629/Crime-in-Biblie

https://sites.google.com/......-in-biblie

| M25M a răspuns:

Daca ti s-a dat o tema in care trebuie sa dovedesti existenta lui Dumnezeu de ce ceri argumente contra, ca apoi sa te inflamezi cand "ateii nesuferiti" vin cu argumentele lor?!?

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Dumnezeu nu există că nimeni nu l-a văzut.
Pe curând!

| HueyFreeman a răspuns:

Pro existenta: Nu exista argumente.
Contra existenta: Nu exista argumente pro.

| Hyora explică (pentru HueyFreeman):

Ce haios
hee hee

| BlackSulphur a răspuns (pentru HueyFreeman):

That was easy.

| andrei1237 a răspuns:

Sigur ca da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista ma, exista.pe cuvantul meu.nu te mint ca nu-mi da voie Domnul.argumente? da cuvantul meu nu e de ajuns? atunci ia cuvantul Domnului {biblia}. nici el nu minte.

| Liviu a răspuns (pentru anonim_4396):

Permitemi sa te iau in ras si pe tine si pe domnul tau, adumi ceva argumente palpabile, nu o carte scrisa de cativa oameni la baetie cu idei preconcepute pe 'tron' sa ma exprim asa.
Te rog sa imi aduci argumente solide, nu niste texte vechi care atesta imaginatia bogata a catorva oameni din evul mediu happy

| andreiush25 a răspuns:

Tu de ce mai pui intrebarea daca tot pe a ta ti-o sustii? E stupid.

| mary4048 a răspuns:

Subiectul este atat de vast, incat spatiul de aici este insuficient.Citeste totusi Istoria religiilor de Mircea Eliade, poate te lamuresti cum sta treaba.Asta daca bineinteles vrei si nu ai pus intrebarea doar ca sa te afli in treaba!

| xxxSecretDiscretxxx a răspuns:

Da exista Dumnezeu de asta a venit Iisus Hristos pe Pamant pentru Mantoirea noastra cat si pentru a nu mai pacatui.De asemenea facusi si diferite marete minuni...Cei care nu cred sa se apuce sa citeasca biblia apoi sa cometeze din nou la intrebare.

| xxxSecretDiscretxxx a răspuns:

App toate rautatile care se intampla sunt din cauza pacatelor noastre

| xxxSecretDiscretxxx a răspuns:

Apropo toate rautatile care se intampla sunt din cauza pacatelor noastre

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru xxxSecretDiscretxxx):

Tu vorbesti serios? da dc generalizezi? dc trebuie sa plateasca toti pentru pacatele catorva? Romania e o tara crestina plina de fanatici, in tarile nordice predomina ateii. Romania o duce mult mai rau. rautati din cauza noastra? mai gandeste inainte sa vorbesti

| strawberry03 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Dar nu platesc toti pentru pacatele catorva. TOTI suntem imperfecti, nu doar cativa. Ti se pare ca exista vreun om perfect? Nu e niciunul mai mult sau mai putin pacatos. E ca si cum ai compara un om care s-a inecat in ocean si altul intr-o piscina. Este vreunul din ei mai mult sau mai putin inecat?
Ti-as aduce argumente biblice, dar oricum vad ca nu le iei in considerare.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru strawberry03):

Da cine vorbeste de perfectiune? Raportativa la pacatele individuale, sau credinta ce vreit voi. E stupid sa zici ca sa intampla dezastre in lume pentru ca sunt oamenii pacatosi, dar pe de alta parte, crestini mor de foame, iar oameni care nu au tangenta cu credinta traiesc o viata fara griji.

| strawberry03 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Asta se intampla fiindca a sosit timpul ca profetiile biblice sa se implineasca. Rautatea din jur si nedreptatea se intampla fiindca "intreaga lume zace in puterea celui rau" (1Ioan 5:19). Poate nu te increzi in Scripturi, insa ceea ce se intampla in jur este exact ceea ce a profetit Biblia ca se va intampla. "Se va ridica natiune contra natiune si regat contra regat. Vor fi lipsuri de alimente si cutremure dintr-un loc in altul. Toate acestea sunt inceputul durerilor" (Matei 24:7, 8). Iar 2 Timotei 3:1-5 - "Dar să ştii că în zilele din urmă vor fi timpuri critice, cărora cu greu li se va face faţă. Căci oamenii vor fi iubitori de sine, iubitori de bani, aroganţi, trufaşi, blasfematori, neascultători de părinţi, nerecunoscători, neloiali, fără afecţiune naturală, refractari la orice acord, calomniatori, fără stăpânire de sine, cruzi, neiubitori de bine, trădători, încăpăţânaţi, umflaţi de mândrie, mai degrabă iubitori de plăceri decât iubitori de Dumnezeu, având o formă de devoţiune sfântă, dar negându-i puterea; şi de aceştia depărtează-te."
Asta e o dovada ca Biblia este clara in ce privesc profetiile si implinirile. Nu ti se pare ca reliefeaza exact lumea care este in jurul nostru?

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru strawberry03):

Pai in primul nu cred in scripturi sau biblie, inplicit citatele tale ma lasa indiferent. In al doilea rand rautatea oamenilor a fost tot timpul, in timpul invaziei mongole au murit milioane de oamenii, se speculeaza ca a fost mai sangeros chiar si decat holocaustul, sau moartea neagra.

| strawberry03 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Asa e, razboaie au fost mereu, insa istoricii arata ca ultimul secol are ceva cu totul deosebit. In sex al XX-lea a inceput Primul razboi mondial, care a marcat intreaga omenire. In urma lor, au fost "lipsuri de alimente", foamete boli, cutremure, epidemii...etc. La nivel mondial, razboaiele au inceput sa-si puna amprenta ceva mai mult, ceea ce arata ca traim intr-adevar in "ultimele zile".
Daca nu te increzi in Biblie, iti urez mult succes sa gasesti raspunsuri in alta parte!winking O sa ai nevoie!

| KittyEyes a răspuns:

Evident ca exista! Ca daca nu ar fi existat, cine crezi ca ar fi facut universul, cine crezi ca ar fi facut omul?

| Thunderstruck a răspuns (pentru KittyEyes):

Ahh, ignoranta asta...sad Ai vreo dovada ca prietenul tau imaginar a facut Universul sau omul?

| KittyEyes a răspuns (pentru Thunderstruck):

1. Nu am prieteni imaginari.
2. Eu traiesc in realitate.

| Hyora explică (pentru KittyEyes):

Nu ma intelege gresit eu cred in dumnezeu, dar mi s-a dat o tema in care trebuie sa dovedesc acest fapt

| Thunderstruck a răspuns (pentru KittyEyes):

1.Aa, deci nu crezi in Dumnezeu, primul raspuns mi-a dat de inteles ca tu crezi.
2.Ce-i aia realitate?

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru KittyEyes):

Tu consideri asta un argument valid? pai demonstreaza, si te rog fizic, cum a creat dumnezeu universul.

| Hyora explică (pentru Thunderstruck):

Da am eu, einstein tongue

| Thunderstruck a răspuns (pentru Hyora):

Mi le prezinti si mie?

| Hyora explică (pentru Thunderstruck):

Mai intai te intreb cum s-a format universul sau cine la format.

| Thunderstruck a răspuns (pentru Hyora):

De ce ma intrebi? Ce legatura are? Iti pot raspunde, cu o ignoranta, ca Universul n-are un inceput, exact ca zeul tau.N-o sa ma complic mai mult.N-are rost intrebarea ta, si nu merita un raspuns mai serios, documentat etc.Acum imi arati dovezi?

| andreiush25 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Ce tot te zbati frate cu copii de 12 ani? Au invatat si ei lectie noua la religie si acum se dau drept teologi intelepti...

| Thunderstruck a răspuns (pentru andreiush25):

Ii cer de 3 raspunsuri sa-mi prezinte argumentele si...acum iar o sa vina cu un raspuns de genul celui anterior.

| Hyora explică (pentru andreiush25):

1. n-am 12 ani
2.nu fac religie

| Liviu a răspuns (pentru Thunderstruck):

Da are, si eu o am martora pe zana maseluta laughing
Zile tu laughing sunt cu tine devil
Ateu convinsbatting eyelashes

Răspuns utilizator avertizat
| TheLastSmile a răspuns:

Am mai raspuns o data la aceasta intrebare deci am dat copy-paste.
Da cred in Dumnezeu, cred ca exista, dar nu-l venerez. Intrebarea corecta ar fi : Cine este Dumnezeu?
Poate fii orice, noi nu avem de unde sa stim. Tot ce stiu este ca Dumnezeu este o creatura, fiinta, entitate extraterestra ( pentru ca se afla in afara Pamantului) si ne este superior. Exista atatea teorii cu privire la inceput, credinciosii cred ca Dumnezeu a facut totul, unii cred ( si eu dealtfel) in teoria Big bang.,, Nimic nu se naste si nimic nu moare, totul evolueaza,,.
Noi numim,, Dumnezeu,, o creatura prea puternica, atotstiitoare, superioara, dar cine este acest Dumnezeu?
O alta teorie cu privire la creatia noastra ar fi ca niste fiinte extraterestre ne-au creat pentru a-i servi. In acest caz, acest Dumnezeu ar fi ele ( fiintele). Nu sunt foarte informata, dar asta este parerea mea.
De mici ni se baga pe gat ca Dumnezeu este atotputernic, atat de bun si ca ne iubeste, iar noi ii suntem datori sa-l iubim. Sunt multe evenimente in trecut care sustin religia, dar niciunul nu cu privire la Dumnezeu, ci la fiul sa Iisus. Acesta avea puteri tamaduitoare, asta ne-a facut sa credem ca este fiul lui Dumnezeu, ne-a facut prin miracolele pe care le executa sa-l consideram preaputernic. Dar poate ceea ce a facut el este un miracol doar pentru noi, iar in afara pamantului sa fie ceva comun. Oamenii prezentului nu stiu ceea ce stiau oamenii trecutului.
Daca crezi in Dumnezeu totul este ok, dar daca atesti ca, crezi, de exemplu in vrajitorie, esti nebun! Si de ce? Pentru ca inca din eviul mediu ni s-a bagat pe gat ca vrajitoria este o prostie, este coada Diavolului.
Stii teoria multiversurilor? Aceasta spune ca exista mai multe universuri ( infinite), iar cand corpul fizic moare sufletul se duce in alt univers.
Noi reprezentam doar un rol, viata noastra este doar un film, iar adevaratul,, eu,, priveste si este in acelasi timp si actor si privitor. Sigur ai avut vreun vis in care sa fii in situatia asta. Atunci cand filmul se termina, incepe altul. Amintirile cica sunt pastrate, dar noi( actorul nu ne putem amintit), pe cand noi( privitorul) da.
Noi suntem limitati, NOI nu este.
Nu stiu daca ai inteles ceva, dar cert este ca (,) cred in Dumnezeu, dar doar atat. Tu crezi in el? Tu ce argumente pro si contra ai?

| monicabanana a răspuns:

Dar cine crezi ca te-a facut pe tine si pe ceilalti sau tot universul?