| pastru009 a întrebat:

Exista "Iadul"? Eu l-am intrebat pe domn' profesor si a evitat discutia cu talent! DAU funda!

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Nimănui nu-i place să vorbească despre asta, dar iadul nu este doar o disoluţie sau o dispariţie, ci este un loc al îndepărtării de Dumnezeu, în care sufletul veşnic îşi continuă existenţa!

"Săracul a murit şi a fost dus de îngeri în sânul lui Avraam. A murit şi bogatul şi l-au îngropat; fiind în chinuri, în Hades şi-a ridicat ochii..." (Luca 16, 22-23), etc...

39 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt, Iadul si Raiul exista! Dar daca vrei sa aflii singur, fa numa rele, omoara lumea si du-te acolo sa vezi cum e

evenso
| evenso a răspuns:

Iti spun parerea mea.
Daca exista Iad cu siguranta este atunci pe pamant.

| ASimpleUser a răspuns:

Eu unul spun ca exista! Dar iti spun si parerea unui prieten al meu, el spunea ca atunci cand faci lucruri rele Dumnezeu face in asa fel sa iti mearga cat mai prost, adica spune ca atunci cand faci un pacat iti ispasesti pedeapsa pe pamant

| EmaS a răspuns:

Cu siguranta ca exista.In Biblie scrie in mai multe locuri despre existenta iadului:
Apoc.20:15,,Oricine n-a fost gasit scris in Cartea Vietii, a fost aruncat in iazul de foc.,,
Apoc.21:8,,Dar cat despre fricosi, necredinciosi, scarbosi, ucigasi, curvari, vrajitori, inchinatorii la idoli, si toti mincinosii partea lor este in iazul care arde cu foc si pucioasa.,,
Apoc.19:20,,Amandoi au fost aruncati de vii in iazul de foc care arde cu pucioasa.,,
Apoc.20:10,,Si diavolul, care-i insela a fost aruncat in iazul de foc si pucioasa.,,
Cu siguranta ca exista viata dupa moarte.In primul rand cred tot ce scrie in Biblie, apoi sunt marturii ale unor oameni care au experimentat moartea clinica.

| abcabcabc a răspuns:

Exista iadul la fel cum exista si raiul si tu poti alege unde sa mergi prin comportamentul tau

| Slalom a răspuns:

NU! Gandeste-te cat de mare este universul si cat de putin au reusit sa afle despre el. Oare este posibil ca un loc din acest univers sa fie iadul? Sau altul raiul?

| Thunderstruck a răspuns (pentru EmaS):

La 40 de ani (sa-mi fie cu iertare daca aveti mai putin) nu e normal sa credeti in serpi vorbitori, zic eu.

| byeddy a răspuns:

Eu unul nu cred ca exista nimic din asa ceva.

| EmaS a răspuns (pentru Thunderstruck):

Eu nu cred in serpi vorbitori, ci in Dumnezeu.

| alexandru02 a răspuns:

Da exista.in primul rant trebuie sa te ingrijoreze faptul ca traiesti si depinde de cum traiesti unde vei ajunge dupa moarte iad sau rai...sa te gandesti ca iadul atat e de urat si infricosator incat nici o minte omeneasca nu il poate patrunde, nu exista film care sa poata surprinde in intregime iadul.

| ChR a răspuns (pentru EmaS):

1, 2, 3 si...

ahahhahahahahahaha

| EmaS a răspuns (pentru ChR):

Raspuns irelevant.

| Thunderstruck a răspuns (pentru EmaS):

Ai zis ca crezi in tot ce prezinta biblia, iar biblia prezinta si serpi vorbitori...

| EmaS a răspuns (pentru Thunderstruck):

Biblia contine poezie, metafora, psalmi, cantari. Ea poate fi interpretata in trei moduri: naturalista, literala si alegorica.

| Zenithf a răspuns (pentru EmaS):

Astea Iehovistii zic ca inseamna distrugerea definitiva, a doua moarte. Ca cine a fost in viata cu Al' de jos, va ajunge sa fie judecat si distrus impreuna cu el.

| EmaS a răspuns (pentru Zenithf):

Eu inteleg prin a doua moarte ca este moartea spirituala. Prima moarte fiind cea trupeasca.

| Zenithf a răspuns:

Un lucru este sigur, Judecata, si in aceasta privinta nu exista indoiala, dar in privinta locului unde vom merge dupa aceasta judecata, parerile sunt impartite. Majoritatea ortodocsilor si unele culte cred ca exista Iad si Rai, catolicii cred si in Purgatoriu, un loc intre cele doua unde cei care nu au pacate de moarte se pot curati, iar alte culte cred doar in Rai, si zic ca cei pacatosi vor muri o a doua moarte, eterna, vor fi distrusi definitiv impreuna cu Ala rau.

| Aneurysm a răspuns:

Şi un coleg l-a întrebat pe proful de logică la ce ne ajută materia asta în viaţă, dar acelaşi rezultat.

| RAY a răspuns:

Nu exista e doar produsul imaginatiei umane,cel sarac va merge in rai, cel bogat in iad, visul la orice sarac, fi calm sarantocule munceste nu te gandi la a doua zi ca vei ajunge in iad, cine spune ca religia = creata de bogati pentru interesele lor financiare

| Zenithf a răspuns (pentru EmaS):

Pai, moarte=distrugerea sufletului nu inseamna incetarea totala a existentei?
In prima moarte, se zice ca suflarea de viata iese din trup si se intoarce in Cel de Viata Datatorul. Omul continua sa existe in acea scanteie, in ea sunt 'stocate' toata viata si amintirile lui. Dar in a doua moarte, suflarea de viata este luata definitiv, si toata amintirea despre acel om piere, ca si cand nu ar fi existat. Moartea a doua = distrugerea definitiva.
Si ai gresit prin termenul moarte spirituala. Literar, moarte spirituala inseamna lipsa credintei, ateism in forma pura. Si mortii astia pot fi foarte vii, din punct de vedere fizic.

| LineGuide a răspuns:

Da, Iadul si Raiul sunt 2 locuri de primire a urmarii vietii lumesti.

| danay72 a răspuns:

Nu.Iadul nu e un chin al vesniciei, ci distrugere eterna. Apocalipsa21:8

| Mădă0611 a răspuns:

Nu exista, dar daca esti crestin/a, exista, e o stare sufleteasca, nu un loc fizic, si e raportata la dumnezeu, apropierea ar insemna pace, liniste, fericire, din astea de bine (rai), iar departarea ar fi opusul (iad). Nu intreba unde merg sufletele ca sa traiasca acea stare ca habar n-am, eu nu cred in asa ceva, nu exista suflet.

| DyNo a răspuns:

Nu, nu exista.

| GRs a răspuns:

Nu.Raiul si iadul au fost inventate, dupa parerea mea, pentru a-i face pe oamenii din acele vremuri sa se teama ca dupa moarte mai exista o viata eterna in care ori vei fi rasplatit ori torturat. Pe atunci puteai face tot ce vroiai si sa fugi, de aceea au fost inventate.

| ChR a răspuns (pentru EmaS):

Ceea ce reiese ca biblia e versatila si flexibila la orice argument, frumoasa strategie

| EmaS a răspuns (pentru Zenithf):

Apoc.20:14,, Şi Moartea şi Locuinţa morţilor au fost aruncate în iazul de foc. Iazul de foc este moartea a doua.,, Moartea a doua a fost mentionata in versetul 6. Ea corespunde cu condamnarea de a fi aruncat in iazul de foc si pucioasa.Necredinciosul traieste in instrainare fata de Dumnezeu; el este mort din punct de vedere spiritual.(Ef.2:1; 4:18'; 1Tim 5:6) si cum el indeplineste lucrarile carnii, el nu va mosteni Imparatia lui Dumnezeu (Gal.5:21).Totusi el are posibilitatea de a se pocai si de a trece de la moartea spirituala la viata de-a lungul intregii lui existente pamantesti.Ion 3:16; 5:24).

| EmaS a răspuns (pentru ChR):

Cine se pune cu Ea?! Biblia este suta la suta adevarata.Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu scrisa sub inspiratie Duhului Sfant. Trebuie sa recunosti ca Biblia este o Carte deosebita de celelalte, este unica: In circulatia Ei, in traducerea ei (Biblia a fost tradusa, retradusa si parafrazata mai mult decat orice alta carte existenta). Este unica in supravietuirea Ei chiar prin persecutii. Unica in invataturile ei. Exista lucrari apartinand aproape tuturor marilor scriitori de literatura, scrise special pentru a evidentia influenta pe care Biblia a avut-o asupra lor. Biblia cuprinde proorociile mesianice ale Vechiului Testament care au fost implinite intocmai de Isus Hristos. In intreg Noul Testament apostolii au apelat la doua aspecte pentru a-I dovedi mesianitatea.Primul a fost invierea, iar al doilea implinirea profetiilor mesianice.Vechiul Testament, scris de-a lungul unei perioade de peste 1000 de ani contine cateva sute de referiri la Mesia cel asteptat. Toate acestea implinandu-se in Hristos, realizeaza o confirmare puternica a identitatii Sale de Mesia. Biblia contine 6408 versete cu profetii, dintre care s-au implinit pana acum 3268, in timp ce restul profetiilor privesc evenimente inca viitoare.Asa ceva nu mai exista in nici o alta carte.Este imposibil ca aceste profetii sa se fi implinit la intamplare.

| slowswag a răspuns:

Exista si crede ca este pe pamant

| comandamente a răspuns:

Se zice ca iadul este undeva an fundul pamantului, si cand mori daca nu tiai marturisit pacatele la Popa ajungi an iad.
Dar nu ete adevarat ca exsista iad pentru ca Biblia cuvantul lui Dumnezeu defineste sub alta forma si ca va exsista un iaz de foc dupa perioada de 1000 de ani, adica vor anvia antai cei drepti antr-un Cristos.iar dipa 10000 de ani vor anvia cei nelegiuiti, sa citim Biblia:

Apocalipsa 20:2
El a pus mâna pe balaur, pe şarpele cel vechi, care este diavolul şi Satana, şi l-a legat pentru o mie de ani.

Apocalipsa 20:3
L-a aruncat în Adânc, l-a închis acolo şi a pecetluit intrarea deasupra lui, ca să nu mai înşele neamurile, până se vor împlini cei o mie de ani. După aceea trebuie să fie dezlegat pentru puţină vreme.

Apocalipsa 20:4
Şi am văzut nişte scaune de domnie; şi celor ce au şezut pe ele li s-a dat judecata. Şi am văzut sufletele celor ce li se tăiase capul din pricina mărturiei lui Isus şi din pricina Cuvântului lui Dumnezeu, şi ale celor ce nu se închinaseră fiarei şi icoanei ei şi nu primiseră semnul ei pe frunte şi pe mână. Ei au înviat şi au împărăţit cu Hristos o mie de ani.

Apocalipsa 20:5
Ceilalţi morţi n-au înviat până nu s-au sfârşit cei o mie de ani. Aceasta este întâia înviere.

Apocalipsa 20:2
El a pus mâna pe balaur, pe şarpele cel vechi, care este diavolul şi Satana, şi l-a legat pentru o mie de ani.

Apocalipsa 20:3
L-a aruncat în Adânc, l-a închis acolo şi a pecetluit intrarea deasupra lui, ca să nu mai înşele neamurile, până se vor împlini cei o mie de ani. După aceea trebuie să fie dezlegat pentru puţină vreme.

Apocalipsa 20:4
Şi am văzut nişte scaune de domnie; şi celor ce au şezut pe ele li s-a dat judecata. Şi am văzut sufletele celor ce li se tăiase capul din pricina mărturiei lui Isus şi din pricina Cuvântului lui Dumnezeu, şi ale celor ce nu se închinaseră fiarei şi icoanei ei şi nu primiseră semnul ei pe frunte şi pe mână. Ei au înviat şi au împărăţit cu Hristos o mie de ani.

Apocalipsa 20:5
Ceilalţi morţi n-au înviat până nu s-au sfârşit cei o mie de ani. Aceasta este întâia înviere.

Apocalipsa 20:2
El a pus mâna pe balaur, pe şarpele cel vechi, care este diavolul şi Satana, şi l-a legat pentru o mie de ani.

Apocalipsa 20:3
L-a aruncat în Adânc, l-a închis acolo şi a pecetluit intrarea deasupra lui, ca să nu mai înşele neamurile, până se vor împlini cei o mie de ani. După aceea trebuie să fie dezlegat pentru puţină vreme.

Apocalipsa 20:4
Şi am văzut nişte scaune de domnie; şi celor ce au şezut pe ele li s-a dat judecata. Şi am văzut sufletele celor ce li se tăiase capul din pricina mărturiei lui Isus şi din pricina Cuvântului lui Dumnezeu, şi ale celor ce nu se închinaseră fiarei şi icoanei ei şi nu primiseră semnul ei pe frunte şi pe mână. Ei au înviat şi au împărăţit cu Hristos o mie de ani.

Apocalipsa 20:5
Ceilalţi morţi n-au înviat până nu s-au sfârşit cei o mie de ani. Aceasta este întâia înviere.

Acum putem cu adevarat sa definim iadul sau iazul de foc si pucioasa:

Apocalipsa 19:20
Şi fiara a fost prinsă. Şi, împreună cu ea, a fost prins prorocul mincinos care făcuse înaintea ei semnele cu care amăgise pe cei ce primiseră semnul fiarei şi se închinaseră icoanei ei. Amândoi aceştia au fost aruncaţi de vii în iazul de foc care arde cu pucioasă.

Apocalipsa 20:10
Şi diavolul, care-i înşela, a fost aruncat în iazul de foc şi de pucioasă, unde este fiara şi prorocul mincinos. Şi vor fi munciţi zi şi noapte în vecii vecilor.

Apocalipsa 20:14
Şi Moartea şi Locuinţa morţilor au fost aruncate în iazul de foc. Iazul de foc este moartea a doua.

Apocalipsa 20:15
Oricine n-a fost găsit scris în Cartea Vieţii a fost aruncat în iazul de foc.

Apocalipsa 21:8
Dar, cât despre fricoşi, necredincioşi, scârboşi, ucigaşi, curvari, vrăjitori, închinătorii la idoli şi toţi mincinoşii, partea lor este în iazul care arde cu foc şi cu pucioasă, adică moartea a doua."

Acesta este adevarul despre iad, ansa Tu crede ce vrei!
Apropo eu nu ti-am raspuns pentru ca tu sa-mi dai gunda, ci ca sa antelegi acest adevarhappy