| Safire17 a întrebat:

Exista viata dupa moarte? Mai exact, ce se intampla cu tine dupa ce mori? Va rog motivati.

58 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Fizic, te descompui, sufletește pleci în Ceruri!
Pa, pa.

| TheAnswerMan a răspuns:

Mori...Pe Pamant happy
Eu cred ca dupa moarte este numai cum vrei tu.Iti modelezi "viata" cum vrei tu, traind ca intr-o lume de vis.Arati cum vrei tu, exista cine vrei tu, ai ce vrei tu.In concluzie, nu mi-e frica de moarte laughing

| Mădă0611 a răspuns:

Intrebarea asta a fost pusa de enjpe mii de ori. Nu exista. Dupa moarte activitatea creierului inceteaza, asa ca moare si "sufletul"/constiinta. Corpul se recicleaza.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Cu ce scop intrebi? pentru un raspuns complet du-te la un preot, la un doctor si la un psiholog

| 4b a răspuns:

Nu exista viata dupa moarte; mori, daca ai norocul ajungi in pamant, iar suflarea de viata mere la Creator.
Sanatatewinking

| RAY a răspuns:

Nu exista nici o dovada ca exista ceva dupa viata asta, eu nu cred in viata de dupa, e exact ca inainte sa te nasti

| aladinbeci a răspuns:

Citeste cu atentie in Biblie. Cei care si-au petrecut viata respectand cele zece porunci si invataturile Domnului nostru Iisus Hristos vor mosteni Imparatia Cerurilor, iar cei care nu au tinut seama de acestea vor fi trimisi la osanda vesnica. Trebuie sa avem speranta si sa nadajduim in Mila lui Dumnezeu!
Poti discuta despre asta cu un preot.

| Jardelin a răspuns:

Da, exista viata dupa moarte. Moartea nu este decit o trecere de la acesta forma de viata, la viata vesnica. De unde stiu? Din Sfinta Evanghelie. Ia uite ce spune:

"Eu sânt învierea și viața. Cine crede în Mine, chiar dacă ar fi murit, va trăi. Și oricine trăiește și crede în Mine, nu va muri niciodată" (Ioan 11:25, 26).

"Adevărat, adevărat vă spun, că cine crede în Mine are viața veșnică" (Ioan 6:47).

"V-am scris aceste lucruri, ca să știți că voi care credeți în numele Fiului lui Dumnezeu aveți viața veșnică" (1Ioan 5:3).

In concluzie eu cred cu tarie ca exista viata dupa moarte, iar aceea este vesnica.

Răspuns utilizator avertizat
| Betrayal a răspuns:

Da exista, la 3 metri sub pamant, sa nu iti uiti smartphone'ul acasalaughing

| danay72 a răspuns:

Cand moare omul merge in pamant, pentru ca asa a zis Dumnezeu.NU in alt loc.Geneza3:19.Ezechiel18:4,Eclesiastul9:5,6,10

| Hombre a răspuns (pentru Jardelin):

"In concluzie eu cred cu tarie ca exista viata dupa moarte, iar aceea este vesnica."
Daca voi indoctrinati aveati aceeasi forta creativa ca si forta de a crede in viata vesnica, viata pe pamant era minunata pentru toti locuitorii ei. Dar cum sunteti limitati ca si credinta voastra care limiteaza e firesc ca viata a mai mult de jumatate din oamenii planetei sa fie grea pentru ca doar o mica parte sunt creatori, restul asteapata pară mălăiaţă in gura lui nătăfleaţă de la God si se imbată cu iluzia vietii vesnice si fericite de apoi. Chiar si expresia in sine "Viata dupa moarte" este un nonsens.

| Hombre a răspuns:

Legile mediului fizico-chimic al planetei pe care locuim ne arata fara echivoc ca ne nastem, murim si ne descompunem,"In natura nimic nu se pierde nimic nu se castiga si totul se transforma". Restul parascoveniilor cu "viata dupa moarte" (un nonsens) sunt doar povesti de adormit copii, mintile credule si naive ale unora care vrea sa convinga cu psalmii dintr-o carte scrisa de niste creduli intr-o epoca in care mersul pe jos era cea mai mare preocupare.winking

| Liviu4you a răspuns:

Nimeni nu stie ce se intampla dupa moarte. In loc sa te gandesti la asta mai bine faci ceva folositor cu viata ta.

| milan9 a răspuns:

Există viață după sfârșitul trupului, viața veșnică pentru toate sufletele, chiar dacă doar unii vor fi pregătiți pentru această veșnicie, transformată atunci în fericire veșnică...

Eclesiastul 9, 5-6 şi Eccl 9, 10 creează doar confuzie, deoarece fac parte din "punctul de vedere" uman, aflat în dialog şi contradicţie cu cel divin.
Ca dovadă, un caz asemănător este întâlnit şi în Eclesiast 9, 2, unde se spune: "Aceeaşi soartă are cel neprihănit şi cel nelegiuit, cel bun şi cel rău", iată exemplu de altă IDEE CONTRADICTORIE a Eclesiastului, CONTRADICTORIE cu "punctul de vedere" divin, cel din restul Scripturii. CINE poate crede că oamenii vor avea aceeaşi soartă indiferent de comportare?

Nu este adevărat faptul că "cei morti nu mai stiu nimic". Trebuie avut în vedere faptul că în Ecclesiast se găseşte întâlnit atât PUNCTUL DE VEDERE DIVIN, spiritual, cât și un PUNCT DE VEDERE UMAN, corupt, care neagă valorile spirituale. În urma confruntării celor două puncte de vedere, va triumfa în final punctul de vedere spiritual:
"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7.

Problema survine din faptul că biblia adoptă de multe ori cu predilecţie un limbaj artistic, dificil de interpretat, înţeles de multe ori doar ţinând cont de contextul. Aceasta este explicaţia pentru existenţa celor aproape 39000 de secte!

| milan9 a răspuns:

După sfârşitul vieţii biologice nicidecum nu încetăm să existăm:
- Geneza 3, 19 NU SE REFERĂ la natura sufletească, ci doar la NATURA ORGANICĂ, a vieţii biologice, care îl preocupă pe om atât de mult: "În sudoarea feţei tale îţi vei mânca pâinea până te vei întoarce în pământ, căci din el ai fost luat. Căci ţărână eşti şi în ţărână te vei întoarce".

RELEVANTE ÎN ACEST SENS SUNT:
- "Atunci, luând Domnul Dumnezeu ŢĂRÂNĂ din pământ, a făcut pe om şi A SUFLAT ÎN FAŢA LUI SUFLARE DE VIAŢĂ şi s-a făcut omul fiinţă vie." - Geneza 2, 7;
"SUFLAREA DE VIAŢĂ" este aici altceva decât "ŢĂRÂNA" iar SUFLETUL este altceva decât TRUPUL!

Geneza 2, 7 se referă la 2 naturi ale fiinţei umane: "ŢĂRÂNA"- biologicul, trupul, şi "SUFLETUL"- "suflarea de viaţă".

Pentru ca omul să se facă "fiinţă vie", Dumnezeu a trebuit să-i dea suflet, să sufle – "SUFLARE DE VIAŢĂ"!
CÂND TRUPUL moare, SUFLETUL merge la DUMNEZEU, iar "ţărâna" în pământ!

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;

| milan9 a răspuns:

Versetul Iezechiel 18, 4 nu se referă la vreo moarte a sufletului!

Să ne uităm la CONTEXT. Despre ce vorbeşte autorul aici? Israeliţii murmurau împotriva lui Dumnezeu, citând un verset care zicea: "Părinţii au mâncat struguri acri şi copiilor li s-au strepezit dinţii" (vers. 2) - ei se plângeau de faptul că pedeapsa pentru ceea ce a făcut tatăl, cade asupra urmaşilor săi! Iar versetul 4 vine ca un răspunsul al lui Dumnezeu la această problemă de mai sus: "Cel ce a păcătuit, acela va muri". (în sensul că va fi ÎNVINOVĂŢIT, PEDEPSIT sau se va COMPROMITE din cauza păcatelor sale).

În text nu se vorbeşte despre condiţia, starea în care se va afla omul mort ci numai despre cauza căderii sau compromiterii sale. Living Bible parafrazează acest text astfel: "Deoarece Eu judec toate sufletele - părinţi şi copii - regula Mea este aceasta: fiecare om va muri pentru păcatele sale (va răspunde sau se va compromite pentru faptele sale proprii- "nu ale altora")"

| milan9 a răspuns:

Imediat după sfârșitul vieții, SUFLETUL ÎŞI CONTINUĂ EXISTENŢA. Până vom conștientiza asta prin experiența proprie, nu ne rămâne decât să credem cuvântul Scripturii!

Luca16, 22: Şi a murit săracul şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam. A murit şi bogatul şi a fost înmormântat.
Luca16, 23: Şi în iad, ridicându-şi ochii, fiind în chinuri, el a văzut de departe pe Avraam şi pe Lazăr în sânul lui.

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

"Fiecăruia (SUFLETELOR DE "DINCOLO") dintre ei li s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească puţină vreme, până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi fraţilor lor care aveau să fie omorâţi ca şi ei" Apocalipsa 6, 9-11

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" Luca 12, 4

"Si precum este randuit oamenilor, o data sa moara, iar dupa aceea sa fie judecata" (Evrei 9, 27).

"Toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup" (II Corinteni 5, 10

"Când a rupt El pecetea a cincea, am văzut sub altar sufletele celor ce fuseseră înjunghiaţi din pricina Cuvântului lui Dumnezeu şi din pricina lucrării de mărturie pe care o avuseseră. Ei strigau cu glas tare şi ziceau: ‚Până când Doamne, Tu care eşti suveran, sfânt şi adevărat, zăboveşti să judeci şi să răzbuni sângele nostru asupra locuitorilor pământului?’ Fiecăruia din ei i s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi a fraţilor lor care vor fi omorâţi ca şi ei" (Apocalipsa 6, 9-11).

"Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24). Dacă existenţa lui Pavel alături de Hrisos în viaţa de dincolo, imediat după ieşirea din această viaţă,, ar fi mult mai bună" rezultă de aici că este o existenţă conştientă în care sufletul nu dispare pur şi simplu.

"Săracul a murit şi a fost dus de îngeri în sânul lui Avraam. A murit şi bogatul şi l-au îngropat; fiind în chinuri, în Hades şi-a ridicat ochii..." (Luca 16, 22-23), etc...

| Hope77 a răspuns:

Cred ca experienta invierii lui Lazar ofera suficiente informatii. Inainte de inviere Lazar era mort de 4 zile. Asa spune Scriptura. S-a dus el in Rai imediat dupa moarte? Nu. A plecat pe undeva? Nu. Pur si simplu era mort. Cand Hristos l-a inviat Lazar nu a fost suparat ca ar fi fost coborat din Rai. Moartea este procesul invers creatiunii omului: trupul se intoarce in tarana si se descompune, iar suflarea de viata (nu sufletul) se intoarce la Dumnezeu, care ne-a dat-o.
Un raspuns scurt la intrebarea ta e: Da, exista viata dupa moarte, dar nu imediat dupa ce mori, ci atunci cand Hristos te va invia, daca esti credincios, cand va veni a doua oara pe norii cerului.
http://www.cumparaadevarul.org/viata-dupa-moarte/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Stimate domn,stiti la ce rubrica ati postat "gandirea" respectiva? Va reamintesc eu:RELIGIE. Tot ce spuneti dvs.,nu are nici o legatura cu religia,deci cred ca v-ati trezit sa postati pe un alt "taram".Non-religia,sau defaimarea religiei,nu poate intra in categoria religie,asa cum non-umanul nu poate intra in categoria umanului.
Dar sa incerc sa ma refer la adevarul spuselor dvs.
Refuzati categoric tot ce se refera la o existenta,dupa moartea fizica,bazandu-va pe descompunerea trupului in elementele componente. Dar VIATA (pe care o judecati cu usurinta),este compusa numai din aceste elemente? Sa presupunem ca rearanjam toate elementele din care sunteti compus in proportiile si combinatiile respective,credeti ca va rezulta un nou "Hombre"? Fiti sigur ca NU! Lipseste deci ceva, care nu are legatura cu elementele respectve, proportia si combinatia lor. Stiti cumva ce lipseste, de sunteti atat de categoric in a spune ca "restul sunt parascovenii si povesti de adormit copii"? Daca nu stiti (si sunt convins de asta), de ce va permiteti sa ne desconsiderati? Cunoasteti semnificatia cuvantului "credul"? Dvs.credeti numai in afirmatiile stiintei,deci o putem considera credinta dvs. Ce parere aveti ca stiinta,referindu-se la universurile multiple,unii spun chiar infinite,nu exclude copiile noastre partial modificate in aceste universuri? Vei spune,simple speculatii! da,pot fii simple speculatii, dar sunt facute in numele religiei tale.
In concluzi, stimate domn, nu este bine sa manjim cu noroi pe altii, cand inca noi insine ne balacim in noroi.

| NakedTruth a răspuns (pentru milan9):

Da opreste-te odata... ca tot scrii si scrii si scrii... Te astepti sa citeasca cineva atata?!

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Te joci cu vorbele, stiinta nu e credinta, este informare, cunoastere, dobandirea si sistematizarea teoretica a cunostintelor despre realitate, bla bla bla. Stiinta nu e un capitol incheat si nu limiteaza ci e deschisa cercetari si descoperiri mereu. Teoria este un ansamblu de idei si ipoteze, legi care explica fapte sau fenomene. Si tot in teorie mai putem spune, in mod abstract speculativ si pornind de aici sunt multe speculatii dar care nu sunt si demonstrate ci pur si simplu idei si speculatii in care cecetarile viitoare poate demonstra sau infirma. Deci in stiinta sunt multe idei si teorii care sunt doar in aceasta faza si nimeni nu conditioneaza a crede sau nu.
Ori religia este un caz incheiat, totul se invarte in jurul cele scrise in biblie si nimic mai mult, deci religia limiteaza, stiinta are deschidere. Ori omul e singura specie pe Pamant care are curiozitate, spirit creativ si inventiv, el nu poate fi limitat.

| Azµre a răspuns:

Da există dar nu pentru tine sau pentru mine sau pentru oricare altcineva.
Mori te descompui, dai naștere unor noi organisme, prin urmare apare viață.

| Hombre a răspuns (pentru NakedTruth):

Probabil a supt versete si psalmi in loc de lapte cand era de ţâţă. Astia si cand sunt la WC printre scrematuri mai baga cate o matanie multumind lui God ca la ajutat sa se otraveasca.winking

| NakedTruth a răspuns (pentru Hombre):

Da pe mine ma enerveaza ca scrie vreo 10 comm cu niste informatii inutile care deseori nu au legatura cu subiectul si prin care acuza si scuza diferite clauze. Nu ar putea macar sa-si formuleze ideile mai concis fara ca sa explice toata Biblia de la Geneza pana la Apocalipsa?! Nu de alta dar e stresant si nici nu cred ca va citi cineva cuvant cu cuvant din ce a scris.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

In primul rand, bag seama ca ai o parere foarte limitata despre sensurile cuvantului "credinta". Tu,din ce spui,rezulta ca CREZI in stiinta,desi nu poti afirma ca detii decat un areal limitat de "cunostinte si informatii dobandite si sistematizate teoretic" (cum spui). Pe restul le accepti,intrucat CREZI in afirmatiile oamenilor de stiinta. Exista vreo deosebire principiala intre credinta ta si a unui crestin,de exemplu? In frazele pe care le spui referitor la teorii, demonstratii si stiinta, daca as inlocui nu prea multe cuvinte, pot realiza un bun discurs in favoarea religiei.
Daca admiti ca in stiinta sunt "multe speculatii", de ce nu admiti ca si in religie pot fi multe speculatii? Credinciosii din ambele tabere sunt tot oameni!
Te-a conditionat cineva sa crezi in religie de spui:"...nimeni nu conditioneaza a crede sau nu",referindu-te la stiinta.
Religia nu este un caz incheiat,iar Biblia este deschisa,permanent unor noi interpretari. Daca ai avea curiozitatea si deschiderea necesara,ai vedea ca aceste interpretari,poate si speculatii uneori (ca si in stiinta), apropie din ce in ce mai mult religia de stiinta. Daca continui insa sa vezi Divinitatea ca pe un mos cu barba si infernul ca o multitudine de cazane cu smoala pazite de fapturi cu coarne, atunci nu te deosebesti cu nimic de vederile unui habotnic. Iti repet, ca principiu, nu blama ce nu cunosti decat superficial.

| codruprejmereanu a răspuns:

Te ia un inger si stai cu el 40 de zile apoi megi la judecata de apoi

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru Mădă0611):

Dovedeste ca nu exista.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Jardelin are perfecta dreptate. Exista viata dupa moarte. Sunt foarte multi oameni care au experimentat moartea clinica si care s-au convins ca exista viata dupa moarte.