| Safire17 a întrebat:

Exista viata dupa moarte? Mai exact, ce se intampla cu tine dupa ce mori? Va rog motivati.

58 răspunsuri:
| HueyFreeman a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Dovedeste ca exista mai intai.

| HueyFreeman a răspuns (pentru EmaS):

Moartea clinica nu este moarte si punct. S-a discutata asta de nenumarate ori.

| Mădă0611 a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

laughing

Am zis ceva, puteai sa stai pe ce am zis pana intelegeai.
Iti pot dovedi ca nu exista suflet, fara asa ceva nu exista viata dupa moarte. In "suflet" sunt toate sentimentele si cunostiintele, nu? Loveste-te puternic la cap, informeaza-te tu unde, si o sa vedem apoi daca exista sau nu. Sau ia anumiti hormoni, gen oxitocina, serotonina sau dopamina sa vezi cine controleaza viata, "sufletul" sau creierul.

| EmaS a răspuns (pentru HueyFreeman):

Multi atei au devenit instant crestini in urma unor experiente care i-au schimbat radical. Si cunosc eu personal astfel de oameni. PUNCT!

| HueyFreeman a răspuns (pentru EmaS):

Bravo lor. Dar moartea clinica tot nu este moarte reala.

| mariela22 a răspuns:

Da exista viata dupa moarte si este vesnica ..rai sau iad ..depinde cum ti-ai pregatit de pe acest pamant si ce ai ales.Ai ales sa-l ignori pe DUMNEZEU? vei fi fara DUMNEZEU vesnic(suferinta, durere, chin...)Ai ales sa traiesti cu DUMNEZEU? vei trai vesnic cu DUMNEZEU(in bucurie divina, liniste pace,. Purgatoriu nu exista ai o singura viata si o singura sansa.

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

laughing Aia nu sunt/erau atei. Ateii ajung cel mult agnostici, dar niciodara crestini, pentru ca ei stiu ca dumnezeul biblic e inventia unor minti primitive.
Sunt mustrari de constiinta, idei sugerate. De ce nimeni nu vede ceva nou? Iti spun eu, pentru ca acele "experiente" sunt produse ale subconstietului, daca ar exista dumnezeu, n-ar trebuie sa fie asa.
Mi-a dat intr-o zi Tudus, sau cum isi zice, un link cu un nene care a stat 15 minute, ore sau zile in iad si ii spunea reporterul ca pentru fiecare afirmatie despre iad are acoperire biblica, asta se numeste sugestie, adica idee spusa de altii si intimparita in memoria ta. Pentru tine iadul e in centrul Pamantului, ca asa scrie in biblie, pentru un preot, unul dintre cei mai buni de la scoala unde invatam, iadul si raiul sunt stari sufletesti, care nu se afla nici in pamant, nici in cer.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica cum ce se intampla cu tine? adica cu mine? cand mor? da di ci sa mor eu? ci sa intampla cu tine cand mori.nu cu mine.e treaba mea ci sa intampla cu mini.clar? ia vezi-ti di moartea ta.ok?

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Am considerat suficient ce am spus in postarea anterioara, ca sa batem apa in piua aiurea o putem face dar e pierdere de timp inutila mai ales cand spui "iar Biblia este deschisa, permanent unor noi interpretari", pai atunci ce facem, frectie la picior de lemn? Pai astfel vrei sa convingi ca religia se "apropie din ce in ce mai mult de stiinta"? Nu, asta vrea probagandisti vostri, sa-si asigure viitorul de trantori intr-o era care auce noi elemente despre aparitia vietii pe pamant.
"Daca continui insa sa vezi Divinitatea ca pe un mos cu barba si infernul ca o multitudine de cazane cu smoala pazite de fapturi cu coarne, atunci nu te deosebesti cu nimic de vederile unui habotnic". Cacaturile astea voi credinciosi le-ati inventat, de ce mi le mi le atribui mie ca si insusite.Am impresia ca esti si incult, "habotnic" din delirul tau si nici asocierea pe care o faci nu e temeinica. Sa-ti iei capre.
HABÓTNIC, -Ă, habotnici, -ce, adj., s. m. și f. (Persoană) care respectă cu scrupulozitate exagerată prescripțiile religiei; bigot. – Din rus. habadnik „membru al sectei religioase evreiești «Habad»"

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Si a confirmat papa de la Roma ca cei cu moarte clinica a fost in viata de dincolo? Numai voi bâzâiti ca mustele pe rahat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Nu numai somnul ratiunii naste monstrii, ci si somnul NEPUTINTII.

| Hombre a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Tu trebuie sa demonstrezi pentru ca tu sustii, Mada0611 nu crede, hai demonstreaza si convinge.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt fumate de mult astea, altceva mai profund si de actualitate, oricum in biblie indiferent cat ai interpreta tot asa raman, toate vechi.

| andrei a răspuns:

Crezi ca pc-ul tau dupa ce-l inchizi merge undeva? Adica windows-ul din pc.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Poti sa ii ceri omului ce n-are?

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

De unde ai aparut Ema, pai ce puteai sa te culci fara sa mai zici ceva.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Credeai ca ma duc la culcare fara sa iti citesc ''perlele''?

| Jardelin a răspuns (pentru Hombre):

Lasa frate ca si astia care cred in viata vesnica sint creatori! Ia uite la pictorii renascentisti care au pictat capodoperele timpului. Au fost atei? Nu prea cred.

Cit despre viata vesnica, sau viata de dupa viata, este o credinta a noastra a crestinilor. Nu trebuie sa ne dispretuiesti pentru asta. S-ar putea ca intr-un moment greu al vietii tale, un crestin (din asta indoctrinat si "non-creativ") sa te ajute sa iesi din impas. Iar acel crestin te va ajuta pentru ca asa este el invatat, sa ajute, si sa iubeasca pe semenul sau si pentru ca spera ca in viata vesnica sa fii si tu acolo, alaturi de el in Gradina lui Dumnezeu.

| Hombre a răspuns (pentru Jardelin):

Pai aveai voie sa spui ca esti necredincios atunci, pai nu te frigea pe rug.

| Jardelin a răspuns (pentru anonim_4396):

Frate "baubau", am şî eu o întrebari pentru matali, dacî nu ti superi, daţ-ar Dumnezeu multî sănătati! Di şi scrii pi limba mea, adicî moldovineşti? Ni iei în rîs pi noi moldovenii, sau ai oleacî di sînji di răzeş în veni?

| Jardelin a răspuns (pentru milan9):

"În text nu se vorbeşte despre condiţia, starea în care se va afla omul mort ci numai despre cauza căderii sau compromiterii sale. Living Bible parafrazează acest text astfel: "Deoarece Eu judec toate sufletele - părinţi şi copii - regula Mea este aceasta: fiecare om va muri pentru păcatele sale (va răspunde sau se va compromite pentru faptele sale proprii- "nu ale altora")"

Da, asta ma duce cu gindul la ce cred sectantii care nu-si boteaza copii. Ei spun asa, ca in cazul in care unul de-al lor moare inante de a fi botezat, INDIFERENT de pacatele pe care le-a comis (cu alte cuvinte nu conteaza ca a ucis, a violat, a inselat, etc, etc., presupunind un astfel de caz), el se duce in rai daca parintii lui ai trait o viata crestineasca, cu pacate mai usurele! Cu alte cuvinte, la sectanti cam iti este asigurat un loc in sinul lui Avram, indiferent ce faci. Ba, am mai auzit pe unii, chiar aici ca iadul nici nu exista de fapt! Exista numai raiul!

| alex500 a răspuns:

Stai in pamant pana te faci ca elhappy

| alexbarb a răspuns:

Am vazut un site cu intrebari asemanatoare :
http://adf.ly/JOTAH

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru Hombre):

Problema voastra e ca voi refuzati sursa cea mai importanta care este biblia.Sunt multe de discutat pe tema asta.nu stiti decat sa aruncati cu lincuri de pe internet atat. oh go on

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jardelini,mancate-ar raiul, sant din moldova di jios di la dunari ma.di la galati.si nu fac saga di limba noastra ca mii draga ma.limba noastra-i o comoara, in adancuri afundata, un sirag di chetre rare, pi mosaie revarsata.sapai? dulsili grai al iesilor? santem dati naibii.da eu zac ase.cui nu-i plasi sa nu ni-asculti uai.

| SimionAlexandru a răspuns:

Din pacate, acesta nu este un subiect care se rezolva in doar cateva cuvinte. Iti recomand sa citesti cartea "Acasa cu Dumnezeu", de Neale Donald Walsch. Te asigur ca aceasta carte, iti va infrange complet orice teama de moarte. Iar atunci cand nu iti e teama sa mori, nu iti e teama nici sa traiesti;)
Poftim un video cu autorul, sa iti faci o parere:
http://www.youtube.com/watch?v=v6bjLsQP9_E
Sa ai o zi minunata, Safire

| AlexandruBaditaMarian a răspuns:

Da.Ajungi in rai, si devi inger