| anonim_4396 a întrebat:

Exod 22:18
"Pe vrajitoare sa n-o lasi sa traiasca"

Pe baza acestui verset au fost ucise mii de persoane nevinovate. De ce? Pentru ca zeul crestin habar n-are ca nu au existat, nu exista si nu vor exista vrajitoare. Zeul vostru este direct responsabil si vinovat pentru uciderea acelor foarte multe persoane. Cam ce zeu ar cere asa ceva? Ati observat ca un zeu nu este mai inteligent decat oamenii care l-au creat?

Se pare ca, pe langa faptul ca dumnezeu nu stie ca pamantul se roteste in jurul soarelui nu stie nici ca vrajitoarele nu au existat, nu exista si nu vor exista... ever.

44 răspunsuri:
| cosmyna1 a răspuns:

Minciuni!
nu mai spune minciuni ca din vina textelor tale mincinoase imi pun si eu intrebari care nu isi au locul si nu vreau sa imi pierd credinta ca Dumnezeu exista

Răspuns utilizator avertizat
| Inferno a răspuns:

Zeii greci cu toate ca erau considerati perfecti erau exact ca oamenii care i-au creat.
Zeus era perfect, dar era innebunit dupa femei si asta l-a costat o razvratire din parte olimpienilor.
Oamenii si-au imaginat zeii ca pe ei insisi, doar ca la o scaa mai mare.
Dumnezeu este tot asa.
Si pentru cei ce spun ca Dumnezeu nu este un zeu, ti sa-i anunt ca(,) cuvantul Zeus a aparut theus din care a derivat ulterior Deus.
Pe o statuie greceasca s-a gasit inscriptia "Zeus atotputernicul" ceea ce arata clar faptul ca oamenii incepeau sa se obisnuiasca cu un conducator unic absolut, atotpuernic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru cosmyna1):

Cam ce minciuni am spus? Citeste-ti biblia si cauta in "istorie". O sa vezi ca foarte multe persoane care erau considerate vrajitoare au fost ucise pe baza acestui fragment.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gaia? minciuna are picioare scurte.si viata e scurta.iar moartea nu vine cand o chemi.ea vine cand nu te temi.nu are legatura cu prostiile ce le tot debitezi pe tpu.ci cu viata insasi.a ta.a mea.a celorlalti.pacat ca nu-ti dai seama de valoarea vietii murdarind oarece pe ici pe colo.nu vei avea timp sa cureti.si iti vei dori asta.mult.foarte mult.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stii ce inseamna dragoste? dar frica? ma indoiesc gaia.dar vei invata.si vei sti.va avea grija soarta.

| RAY a răspuns (pentru cosmyna1):

Ce dramatic mai vrei verste din vechiul testament cosmina? nu poti trai fara zeul ala

| RAY a răspuns (pentru cosmyna1):

Cei care lucreaza in ziua sabatului sa fie omorati.

Exod 31: 12-15~
12Domnul a vorbit lui Moise, si a zis:
13,, Vorbeste copiilor lui Israel, si spune-le:, Sa nu care cumva sa nu tineti sabatele Mele, caci acesta va fi între Mine si voi, si urmasii vostri, un semn dupa care se va cunoaste ca Eu sînt Domnul, care va sfintesc.
14Sa tineti Sabatul, caci el va fi pentru voi ceva sfînt. Cine îl va calca, va fi pedepsit cu moartea; cine va face vreo lucrare în ziua aceasta, va fi nimicit din mijlocul poporului sau.
15Sa lucrezi sase zile; dar a saptea este Sabatul, ziua de odihna, închinata Domnului. Cine va face vreo lucrare în ziua Sabatului, va fi pedepsit cu moartea.

| RAY a răspuns (pentru cosmyna1):

Dumnezeu a omorat 42 de copii pentru ca au jignit un chelios:

2Imparati 2:23-24~
23De acolo s-a suit la Betel. Si pe cînd mergea pe drum, niste baietasi au iesit din cetate, si si-au batut joc de el. Ei îi ziceau:,, Suie-te, plesuvule! Suie-te, plesuvule!``
24El s-a întors sa -i priveasca, si i -a blestemat în Numele Domnului. Atunci au iesit doi ursi din padure, si au sfîsiat patruzeci si doi din acesti copii.

Dumnezu pedepseste aspru pe omenii curiosi.

1Samuel 6:19-20~
"19Domnul a lovit pe oamenii din Bet-Semes, cînd s'au uitat în chivotul Domnului; a lovit (cincizeci de mii) sapte zeci de oameni din popor. Si poporul a plîns, pentru ca Domnul îl lovise cu o mare urgie.
20Oamenii din Bet-Semes au zis:,, Cine poate sta înaintea Domnului, înaintea acestui Dumnezeu sfînt? Si la cine trebuie sa se suie chivotul, daca se departeaza dela noi?``

Dumnezeu a omorat un om care nu a vrut sa loveasca pe cineva.

1Imparati 20:35-36~
35Unul din fiii proorocilor a zis tovarasului sau, dupa porunca Domnului:,, Loveste-ma, te rog!`` Dar omul acela n-a vrut sa -l loveasca.
36Atunci el i -a zis:,, Pentruca n'ai ascultat de glasul Domnului, iata, cînd vei pleca dela mine, te va omorî un leu. Si cînd a plecat dela el, l -a întîlnit un leu si l -a omorît.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ok, zi-mi prin ce am mintit eu mai ales in postarea aceasta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru U2lrish):

1 - O parte din crime au fost facute de crestini si atat. Pe atunci nu erau ramuri. Erau doar "crestini". Cu astia ce faci?
2 - Cu abuzurile, furturile, inselatoriile si multe alte lucruri facute de BOR ce faci?
3 - Da un search pe guagal si o sa descoperi diverse crime comise de ortodocsi.
4 - Data viitoare, inainte sa faci pe nevinovatul, documenteaza-te asupra istoriei ortodoxe. O sa vezi ca nu sunt chiar atat de sfinti precum crezi.

Tu faci parte din genul acela nesimtit de crestini care zic "Nu noi, catolicii. Noi suntem miezul din fanta".

| 6DuckMeJesus a răspuns (pentru cosmyna1):

In caz ca nu ai vazut, Gaia nu a afirmat ca 'd-zeu nu exista' ci ca practica tocmai ceea ce interzice. E base'. Ei, si uite cum credinta iti intuneca ratiunea. Sa mai va aud eu ca spuneti ratiune=credinta...chit ca iau suspendare, da' tot va fac frigiderul cat sa dati la toti crestinii.

Răspuns utilizator avertizat
| SmexyBoy a răspuns:

Tot in exod inainte de "Torah"
Gasesti mici exemple in cele 10 plagii revarsate asupra Egiptului, in primele 2 plagii vrajitorii Faraonului au reprodus primele 2 plagii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gaia nu e nevoie sa-ti spun eu ce ai mintit. daca esti cinstita cu tine insuti, stii singura.asa cum stiu si eu cand fac rau, daca fac, uitandu-ma in oglinda sufletului meu.si eu SANT cinstit cu mine insumi, casa pot fi si cu ceilalti.deci chiar nu e nevoie sa-ti arat cu ce ai mintit.

| RAY a răspuns (pentru U2lrish):

Stiu ca dupa tine e un lucru bun sa omori 42 de copii ca doar asta ti doctrina

Răspuns utilizator avertizat
| Kaleo a răspuns:

Eu in locul tau m-as gandi ca Dumnezeu nu se joaca cu pacatul, nu m-as mai strofoca sa rup google in incercarea de a gasi intrebari idioate.

| Kaleo a răspuns (pentru anonim_4396):

Auzi, da tu cu ce tupeu nesimtit iti permiti sa-i jignesti si sa-i judeci pe unii pentru crimele altora? Ce, daca sunt atei criminali inseamna ca si tu esti, minte creata?

| Kaleo a răspuns (pentru 6DuckMeJesus):

"In caz ca nu ai vazut, Gaia nu a afirmat ca 'd-zeu nu exista' ci ca practica tocmai ceea ce interzice" - Asta a zis, ca atat a inteles el. Nu face diferenta intre cele doua perioade sau doar face pe prostanacu, desi nu da bine. Il credeam, oricum, mai inteligent, da pare ca revine mereu la acelasi argumente obosite, de parca ar fi un bot plictisit.

"Sa mai va aud eu ca spuneti ratiune=credinta...chit ca iau suspendare, da' tot va fac frigiderul cat sa dati la toti crestinii." - Crezi ca se pune cineva la mintea ta? Au mai intalnit gogomani, nu ai fi primul care face asta. Eu, injurat de frunte, m-as sinchisi doar sa iti arat cotul. La cap indic doar acolo unde acesta este observabil...

| Miauti a răspuns:

Am impresia ca acest verset a fost introdus de biserica. In acele vremuri prin era medievala biserica ii era firca ca nu cumva omul de rand sa aiba cunoastere in tehnica de vindecare cu ierburi. Cred ca unii stiu ca prin vremurile alea daca aveai lepra sau doreai sa te protejezi de asa ceva tr sa te duci la biserica sa cumperi un loc in rai, sau ceva ce sa te protejeze de boala malefica. Desigur tr sa platesti.

Nu cred ca dumnezeu nu ar dori sa evoluam atat in tehnologic cat si spiritual.

Un alt exemplu a fost acel caz cand biserica spunea ca nu exista viata pe alta planeta.

| martzian a răspuns:

Gaia, obsesia ta ma ingrijoreaza, ca sa fiu sincer. Vorbind de faptul ca unii oameni asa-zis religiosi sunt acuzati ca trec de pragul patologicului, tu insuti nu esti departe daca continui astfel. Ne consideri pe noi fanatici dar tu pari a fi depasit de mult limita asta. Parca dormi cu calculatorul in brate pentru a posta pe TPU, traiesti si respiri doar pentru a raspandi mizerii... Tu nu ai familie, prieteni, un job?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru martzian):

E foarte simplu... nu-ti place, nu raspunzi. Si cred ca mai ai un comentariu la care nu mi-ai mai raspuns. Apropo, ai uitat partea cu "dumnezeu te iubeste".

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Miauti):

Practic, ai dreptate la partea cu introdusul dar nu stiu daca la acest verset. Sunt foarte multe scrieri scoase sau puse in biblie de catre preoti pe modelul " asta nu ne convine, o scoatem". Si intrebarea este : cam ce fel de importanta mai are "cuvantul domnului" daca fiecare scoate sau pune ce vrea in biblie?

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu te iubeste Gaia. Imi pare bine ca a inceput sa iti lipseasca fraza asta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru martzian):

laughing

| cosmyna1 a răspuns (pentru martzian):

Spune-m isi mie asta. As vrea sa o aud poate sa imi intareasca credinta.

| martzian a răspuns (pentru cosmyna1):

Cosmina draga, un tanar s-a dus odata la un credincios mai in varsta si i-a zis: "Domnule, nu stiu ce sa ma fac. Credinta mea este slaba si tare mi-ar placea sa stiu cum s-o fac sa creasca!". Batranul, intelept, i-a raspuns zambind: "Poti primi un ban de aur si cu o mana care tremura!"

Important este sa ai credinta. Cat de mica ar fi, ea te poate ajuta sa primesti darul vietii vesnice. In timp, credinta ta va creste, pe masura ce experimentezi mai mult.winking