| anonim_4396 a întrebat:

Subiectul de astazi este : crima si dumnezeu.

Cica tot ce zice zeul crestin este moral si trebuie respectat.

Zeul crestin a zis "ucideti vrajitoarele" iar oamenii au ascultat de "domnul". Pe cine cad acele crime? Pe oameni sau pe zeul crestin? Sper ca stiti ca nu au exista, nu exista si nu vor exista vrajitoare. Din cauza cuvintelor spuse de "domnul" au murit foarte multe personae care erau NEVINOVATE.

Hai sa bagam in discutie inchizitia, cruciadele si altele de genul. Oare acele crime cad pe "oamenii care pretindeau a fi religiosi" sau pe zeul care a indemnat in biblie la uciderea diverselor personae?

Tot vad crestini care in tentativa lor de a-si scoate religia curata baga scuza cu "pai aia nu erau crestini adevarati" atunci cand li se prezinta toate crimele comise in numele crestinismului.

Toti acei oameni s-au luat dupa cuvantul "domnului". El a zis, oamenii au facut.

Cine este mai vinovat :

a - oamenii pentru ca au ucis la comanda zeului
b - zeul pentru ca a poruncit asa ceva

Daca oamenii nu respectau "cuvantul", cam ce credeti ca ar fi facut acel zeu?

Cei care comit crime luandu-se dupa biblie, oare nu sunt "crestini adevarati"?

Poate veti zice "pai da, dar acele porunci erau un vechiul testament". Daca bagati scuza asta, atunci care este motivul pentru care voi sunteti impotriva homosexualitatii si a casatoriei lor? isus nu a zis nimic de asa ceva, doar "ze big dog" uraste asa ceva. isus o arde gen flower power. Deci homophobia vostra este bazata pe VT si conform voua, regulile din VT "ie naspa", ele "ie depasite". Din moment ce voi sunteti homofobi, conform afirmatiilor voastre nici voi nu sunteti crestini "adevarati".

Dar sa trecem peste asta si sa revenim la crime (e un subiect mai amuzant). Daca zeul tau iti zice sa ucizi pe cineva, esti un crestin adevarat daca faci ce zice sau daca nu faci?

27 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Iar citesti carti de uz comunisto didactic: Nu scrie nicaieri in Biblie 'ucideti vrajitoarele! '. Poate ai citit-o intr-o carte de povesti nemuritoare. A propos! in ce clasa esti?

| doctorandus a răspuns (pentru oprescudorin11):

Rusine! Iei apararea Bibliei fara s-o fi citit niciodata! Mai bine ai pune mana sa citesti Biblia decat sa-ndrugi verzi si uscate despre ea. http://www.biblegateway.com/passage/?search=Exod+22:18&version=RMNN

| anonim_4396 explică (pentru oprescudorin11):

Du-te si citeste-ti biblia.

| Dumniezău a răspuns (pentru oprescudorin11):

Du-te si citeste biblia, apoi critica, dar pun pariu ca nu o sa mai zici nimic dupa ca stii ca Gaia a avut dreptate.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Dumniezău):

Ma refeream la Noul Testament. Acesta este amendarea Vechiului.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru doctorandus):

Ai dreptate. Eu fac referiri la NT si nu la VT care este amendat de Iisus.Caci sunt Ortodox iar la noi ura este abolita, razbunarea si alte mizerii.

| Hombre a răspuns (pentru oprescudorin11):

Exod (Ieşirea) - a doua carte a lui Moise.
22:18 Pe vrăjitori să nu-i lăsaţi să trăiască!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Hombre):

Stiu. Nu vorbeam de vechiul Testament. De aia a venit Iisus, ca sa faca erata.

| doctorandus a răspuns (pentru oprescudorin11):

Ba pardon, te-ai referit la Biblie, nu la Noul Testament. Pe viitor sa incetezi cu scuzele patetice (numite si minciunele).

| oprescudorin11 a răspuns (pentru doctorandus):

Hai sa-ti dau dreptate, desi e a ta.

| oprescudorin11 a răspuns:

Ma lasi fara glas! Cat ai citit in viata ta? Ca de intelesurile tale m-am convins.

| oprescudorin11 a răspuns:

Ai citit pe Karl Gustav Jung? E vorba de memoriile lui. Avea un pacient cam in genul tau, nu si-a dat seama de gravitatea bolii lui psihice, profunde.A crezut ca si mine initial ca e o gluma. Dar ala s-a sinucis. Povesteste-mi ce necazuri ai avut in viata si o rezolvam.Te vreau in viata caci pari cu o bruma de inteligenta si alta bruma de carte.E un inceput pentru tine.Ma bucur si incerc sa te inteleg.Baiatul de care vorbeam, K. G. Jung a subapreciat gravitatea bolii pacientului sau si ala la scurt timp s-a sinucis. E o poveste trista. Povesteste-mi ce copilarie aiavut, ce vise urate (cosmaruri ai avut) si-mi dau si viata mea sa te salvez.

| ErrorFound a răspuns:

"Un soldat este doar o unealta in mainile politicienilor."

De aici faci tu comparatiile.

| Kalla a răspuns:

Bagati subiectul de astazi acolo unde nu bate soarele happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeu nu a poruncit nimic, au fost niste oameni care au scris o carte pe care au denumit-o mai apoi cartea sfanta. Asta nu inseamna ca a poruncit cineva ceva. Poate ca e mai bine daca inveti sa faci diferenta asta intr-o buna zi. S-ar puteasa te scuteasca sa iei kile de pastile antidepresie.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

In biblie, acel zeu a poruncit asa ceva. Crestinii pretind ca acea carte este "sfanta" si ca este "cuvantul" acelui zeu. Daca tu ai impresia ca biblia nu e "sfanta' si ca acel zeu nu a dictat nimic, ca acea carte nu este a lui, postarea nu e pentru tine. Invata sa faci diferenta data viitoare. Din comentariul tau, tu nu esti crestin.

Deci nu o mai arde intelligent atunci cand nu e cazul.

Din comentariul tau, tu nu esti crestin. Nu prea vad de ce te bagi intr-un subiect care nu are legatura cu tine.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ba sunt crestina. Am fost botezata si am fost crestinata ca orice alt crestin. De asta o ard asa. Cred in Dumnezeu si-mi vad de viata mea cu bun-simt. Doar nu vrei sa ma apuc acum sa-ti dau o lista cu papi atei, ca o gasesti si tu foarte usor pe net. Iar ei fac parte dintre cei care au contribuit la crearea si raspandirea bibliei si a crestinismului. Ce vrei sa fac acum? Sa ma iau cu altii de gat pentru ca ale lor credinte mi se par neinformate?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Papi atei? Wtf?

"Ba sunt crestina"... si atunci cum poti sa zici ca biblia nu e cuvantul zeului tau? Realizezi ca toate informatiile pe care le stii tu legate de crestinism le stii din acea carte nu?

"Asta nu inseamna ca a poruncit cineva ceva"... ti-ai citit biblia? Din moment ce o arzi cu "eu sunt crestina" dar zici ca "nu a poruncit", inseamna ca habar n-ai ce scrie in acea carte. Ia-te de mana cu mini Kant (oprescudorin) si incepeti sa cititi biblia.

Ateii au raspandit biblia si crestinismul? Sau papii atei (n-am auzit de asa ceva pana acum) au raspandit religia ta? Ofera mai multe detalii.

"Doar nu vrei sa ma apuc acum sa-ti dau o lista cu papi atei"... ba da, vreau. M-ai facut curios.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Http://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_sexually_active_popes
Te rog sa verifici toate trimiterile din pagina. Sa zic ca fanatismul religios te poate duce si la crima, insa sex nu din fanatism religios se face... Ori esti papa, ori nu esti in stare sa te abtii si ramai la a fi om normal. Simplu, nu?
Esti naiv. A fi papa este, in fond, o functie cu putere foarte mare. Sunt foarte multi care au facut o gramada de compromisuri. Preferatul meu este Baldassare Cossa (facut preot cu o zi inainte de a fi numit papa) http://en.m.wikipedia.org/wiki/Antipope_John_XXIII, care a fost si pirat chiar (si nu cred ca a fost din credinta si religiozitate, ci din contra). Asta a fost sustinut de Medici, pentru a avea influenta la Vatican, chestie care i-a ajutat foarte mult, aproape instantaneu banca familiei a devenit banca vaticanului. Cativa membri ai familiei au fost papi, unii au fost cardinali, iar altii au devenit membri ai unor familii regale importante din europa http://en.m.wikipedia.org/wiki/House_of_Medici (sa vezi te rog arborele genealogic al familiei). Asa de importanta este functia de papa, iar pentru ea sunt foarte multi care ar renunta la principii.
Pana anul asta banca vaticanului a fost investigata pentru spalare de bani, din conturile bisericoase bineinteles (si la asta tot credinta i-a impins banuiesc).
Poate ca intr-un final ar trebui sa ne vedem cu totii de viata noastra ca cei care ne conduc vad ca au grija de-a lor.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Bun, mi-ai dat o lista cu niste papi activi sexual... asa si? Ce legatura au papii cu ateismul? Stii macar ce inseamna ateism?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tu ai facut o afirmatie eronata zicand ca dumnezeu nu a poruncit crime si alte chestii de genul, eu ti-am prezentat argumentele mele, ti-am zis ca acele crime apar fix in biblie iar tu ai zis ca biblia nu reprezinta cuvantul acelui zeu. Ba mai mult, zici ca esti crestina. Cand ti-am comentat si acele aberatii, ai inceput sa o arzi cu "papi atei" si cu "papi active sexual". Deja nu mai are nici o legatura ce am intrebate eu cu ce ai zis tu. Acum tu doar incepi sa aberezi incercat sa tragi de timp si sa schimbi subiectul crezand ca poti sa iti ascunzi raspunsurile penibile pe care le-ai oferit mai sus.

Ti-am cerut sa-mi dai o lista cu papi atei iar tu mi-ai dat o lista cu papi active sexual (apropo, nu m-am oboist sa citesc ce mi-ai oferit deoarece nu este ce ti-am cerut eu). Deci... stii macar ce inseamna ATEU? Da-mi o lista cu papi ATEI. Si ca un bonus, ti-ai citit biblia? Stii macar ce este biblia si ce legatura are acea carte cu crestinismul? Cum ai ajuns crestina daca tu nu stii chestiile elementare din acea religie?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Devii crestin cand esti botezat. Nu cred ca este careva care sa citeasca biblia pana este botezat.
Cat despre citit ce ti-am trimis este alegerea ta si nimic mai mult. Papii aia si altii, foarte multi, au fost atei prin ce-au facut...sau ai impresia ca daca eu spun acum ca sunt Einstein pentru ca stiu teoria relativitatii chiar sunt, pentru motivul ca asa am zis eu.
Oricum, mi-a facut placere. Am zis ce-am avut de zis. Cu permisiunea ta am sa ma retrag, mai discutam alta data.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma mai face sa rad, cand gandesc treburi serioase.OK, am sa incetez sa te mai corectez, sa te aduc pe drumul cel bun.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Normal. Negarea oricarei religii sau divinitati. Doar ca ei nu au facut-o cu vorba ci cu fapta, ceea ce este mult mai grav.
Nu incerc sa ma cert cu tine aici, n-am de ce. Doar ca ne implicam in niste lucruri pe care nu le intelegem asa cum trebuie, pentru ca adevarul (asta cautam cu totii, nu?) ne este ascuns. Ori missleaded am fost si inainte (pentru mii de ani) si s-ar putea sa mai dureze inca mult timp pana ne trezim cu totii. Dar ideea este sa stim adevarul, nu sa fim dusi de nas cum ne duce Maria care-si schimba palaria.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Iti mai cer o ultima data sa imi oferi o lista cu papi atei.

Si zi-mi daca ti-ai citit biblia (daca nu o consideri drept "cuvantul" zeului tau, cum ai ajuns sa fi crestina, cum ai aflat de "informatiile" ce tin de crestinism).

Nu te certi cu mine aici stai linistita. Tu ai zis niste idiotenii iar eu incerc sa te fac sa iti dai seama de ce sunt asa.

| SpitalulDeGlumeti a răspuns:

Ai citit biblia pentru necredinciosi cumva?