| AdeeXd a întrebat:

Explicati indemnul Sf Ioan Botezatorul : "Pocaiti-va, caci s-a apropiat Imparatia Cerurilor!".

Răspuns Câştigător
| ѕмιℓєfσямєℓℓу a răspuns:

Scopul Sf-ului Ioan Botezatorul a fost sa ii curete pe crestini de pacate, si sa ii pregateasca pentru veniria Domnului.

5 răspunsuri:
| Archdaemon a răspuns:

Ionel asta era beat cand a spus asta...

| GandalfTheWizard a răspuns:

E cu scopul de a ne avertiza ca Iisus Hristos s-a nascut de asta a zis ca s-a apropiat Imparatia Cerurilor, iar spune ''pocaiti-va'' adica sa le para rau de pacatele lor pentru ca Iisus Hristos este printre ei. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu vrei sa completez? pui de naparci! cine v-a invatat sa fugiti de mania viitoare? securea a si fost infipta la radacina copacului.

| GhuRtty1989 a răspuns:

Pocainta=gr. metanoia, scimbarea mentalitatii, scimbarea totala a vietii. Ioan spunea oamenilor sa renunte la traditia lor la obiceiurile care nu sunt placute lui Dumnezeu si sa il urmeze pe Domnul Isus, care era aproate sa vina. Intersant este ca si Domnul Isus in prima Sa predica tot acelasi lucru spune. ce mai putem spune noi atunci decat ca trebuie sa ne pocaim.

| GhuRtty1989 a răspuns (pentru ѕмιℓєfσямєℓℓу):

Unde scrie ca Ioan curata pacatele? El i-a pregatit pe iudei pentru venirea Domnul Isus, crestinii nu existau pe atunci, dar in principiu Ioan a fost un mesager pentru societatea din acea vreme