| Lipsa47 a întrebat:

Hei am si eu o intrebare legata de "istorie" daca pot spune asa.
Care a fost ultimul an inainte de Iisus Hristos, adica Iisus s-a nascut in anul 0 dar inaintea lui au fost si alti ani, pentru ca la istorie auzim, EX:sau lupatat in 1440 inainte de Hristos", deci care a fost ultimul an de anul 0?

Răspuns Câştigător
| Breakingthehabittonight a răspuns:

Iti dai seama ca pana sa se nasca Hristos nu numerotau anii astfel [o vai, o sa se nasca cineva, nu stim ce face dar reincepem numerotarea dupa ce se naste]
toate numeotariile cu inainte si dupa Hr. au fost facute de isorici pentru a delimita mai bine timpul.
De exemplu ...sa zicem ca batalia de la 1440 iHr. a avut dovezi pe niste acte gasite de arheologi sau armele si compozitia lor chimica, nu scria 1440 iHr., probabil scria anul in asa fel in care numerotau ei si a fost transformat ulterior happy
deci dupa 1440 de ani de la lupta asta s-a nascut Hristos.
Ultimul an a fost anul 1 inainte de hristos, adica dupa anul respectiv s-a nascut, si incepe perioada dupa Hristos
- sper ca te-am lamurit si ca ai inteles ceva big grin

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

A fost anul 1 inainte de Hristos. Numai bine!

| amusername a răspuns:

Anul 1 inainte de Hristos.

| AlexCătălin21 a răspuns:

Chiar daca istoria este facuta dupa legea inainte/dupa Cristos asta nu inseamna neaparat ca este nascut in 0 sau ca este adevarat.Anul 0 nu exista, Isus(daca a existat) s-a nascut undeva in anii 7-2 inainte DC.Deci ultimul an a fost 1 presupun.

| Vamvu_Florian_1999 a răspuns:

Asta nu o stim ca pamantul exista de vreo 100 de siecle... (100000) aniwinking FONTA? happy

| HinaOnBike a răspuns:

Pai au fost miliarde de ani inainte de Hristos, ca si la numere:
-inainte de numarul 0, este numarul -1,-2,-3,-4..etc
-Asa si la ani dar nu poti sa zici anul -1 si atunci se zice inainte de Hr.

Intelegi?, deci ultimul an inainte de Hr
a fost practic anul -1laughing

| emma69 a răspuns:

Intrebarea se incadreaza la religie. Probabil vroiai sa stii cati ani sunt de la Isus pana la ultimul an? Specialistii spun ca vreo 7000de ani.Adica 2012ani de la Isus pana in zilele noastre si inca vreo 5000 de la facerea lumii pana la Isus.

| Sirona a răspuns:

Nu se cunoaste care a fost ultimul an inainte de anul 0 cum zici tu.Anul 0 intredevar s-a numint asa deoarece erele sunt determinate de momentul nasterii lui Iisus Hristos.Astfel tot ce este cunoscut ca fiind realizat inainte de nasterea lui este inaintea lui Hristos I.H., Ante Hristum A.H., A.C, before Christ B.C. Daca vrei sa determini cam cati ani au fost inaintea lui Hristos ia asa: piramidele au fost construite cu 3200 ani in urma lui Hristot( din cate stiu eu suntem doar in 2012), iar pamantul este determinat la o varsta de 4.5 bilioane de ani( un bilion are 1000 miliarde de ani) iar universul este cunoscut ca fiind "nascut" acum 14 bilioane de ani!

| Чернобыль a răspuns:

Anul 1 inainte de Hristos(i.Hr.).