| M25M a întrebat:

Hinduismul si jainismul sunt religii mai vechi decat crestinismul.

De ce nu ar fi una dintre aceste religii cea corecta si nu crestinismul?

Răspuns Câştigător
| DakotaRoyse a răspuns:

Şi din nou, nu există religie "corectă" sau "greşită" decât cea care se răspândeşte mai bine. Nu contează cum au răspândit-o oamenii, ăsta e un punct de vedere, ţi-l respect şi sunt de acord cu tine, nu e o bilă albă pentru creştinism.
Dar religia e un fel de drog. Câştigă cea care oferă satisfacţii maxime cu efort minim, cu cele mai puţine resurse folosite, cu cele mai minime sacrificii, vorbind mai psihologic.
E mult mai uşor să fii adeptul creştinismului pentru că te rogi doar lui Dumnezeu, lui Hristos şi poate Fecioarei Maria, mai puţin sfinţilor şi restul-restul. Respecţi nişte reguli şi gata, ţi se promite că ajungi în Rai. În schimb, hinduismul şi jainismul sunt mult mai greu de "perfecţionat", trebuie să munceşti ca să ajungi ştiu eu unde, în cadrul lor. Necesită prea mult efort, prea multe festivaluri etc. Sunt prea spirituale, prea naturale, prea non-violenţă ca să fii fost vreodată compatibile cu spiritul de luptător al romanilor ce voiau să cucerească întreg continentul. Unde s-au dus ei, s-a dus şi creştinismul.
Era uşor de adoptat pentru toată lumea, pentru că, în opinia mea, creştinismul e cel mai uşor reward system posibil, dintre toate religiile. Indiferent de ce mănânci, cum vorbeşti, dacă-ţi scapă o bârfă, totul se iartă cu destulă rugăciune şi câteva fapte bune şi toţi mergem în Rai. Nu-i aşa că-i minunat? De asta am spus că s-a răspândit mai uşor ca restul.

34 răspunsuri:
| shadovv a răspuns (pentru M25M):

Eu doar expun paradoxul. Aproape fiecare religie are o cosmogonie. Daca consideri o religie adevarata, automat ea devine religia care a aparut prima.

Dar eu nu consider religia ca religie ci ca sistem. Cum totul e subiectiv iar fiecare om are un sistem, rezulta ca exista atatea religii cati oameni exista. Pardon, cati oameni au existat.

| killer212121 a răspuns:

Nu stiu de unde ai citit asta numai ca primii oameni au fost crestini! Adam si Eva.Crestin=om care crede, iar eu au crezut.

| M25M explică (pentru killer212121):

In religia hindusa Manu este considerat a fi primul om.
Tu afirmi cele mai de sus doar pentru ca te-ai nascut aici si ai fost fortat sa faci parte din religia crestina.
De ce este ai tu dreptate si nu un hindus? De ce e adevarat ce sustii tu si nu un hindus.
Si te implor nu mai veni cu raspunsuri gimnaziale.

| AnnealedPride a răspuns:

Nici o religie nu e corecta. Toate sunt gresite. Fara exceptie.