| M25M a întrebat:

Hinduismul si jainismul sunt religii mai vechi decat crestinismul.

De ce nu ar fi una dintre aceste religii cea corecta si nu crestinismul?

Răspuns Câştigător
| DakotaRoyse a răspuns:

Şi din nou, nu există religie "corectă" sau "greşită" decât cea care se răspândeşte mai bine. Nu contează cum au răspândit-o oamenii, ăsta e un punct de vedere, ţi-l respect şi sunt de acord cu tine, nu e o bilă albă pentru creştinism.
Dar religia e un fel de drog. Câştigă cea care oferă satisfacţii maxime cu efort minim, cu cele mai puţine resurse folosite, cu cele mai minime sacrificii, vorbind mai psihologic.
E mult mai uşor să fii adeptul creştinismului pentru că te rogi doar lui Dumnezeu, lui Hristos şi poate Fecioarei Maria, mai puţin sfinţilor şi restul-restul. Respecţi nişte reguli şi gata, ţi se promite că ajungi în Rai. În schimb, hinduismul şi jainismul sunt mult mai greu de "perfecţionat", trebuie să munceşti ca să ajungi ştiu eu unde, în cadrul lor. Necesită prea mult efort, prea multe festivaluri etc. Sunt prea spirituale, prea naturale, prea non-violenţă ca să fii fost vreodată compatibile cu spiritul de luptător al romanilor ce voiau să cucerească întreg continentul. Unde s-au dus ei, s-a dus şi creştinismul.
Era uşor de adoptat pentru toată lumea, pentru că, în opinia mea, creştinismul e cel mai uşor reward system posibil, dintre toate religiile. Indiferent de ce mănânci, cum vorbeşti, dacă-ţi scapă o bârfă, totul se iartă cu destulă rugăciune şi câteva fapte bune şi toţi mergem în Rai. Nu-i aşa că-i minunat? De asta am spus că s-a răspândit mai uşor ca restul.

34 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Inca de la creatie oamenii umblau cu Dumnezeu si L-au cunoscut pe adevaratul Dumnezeu.

| shadovv a răspuns:

Eu stiu ca crestinismul e mai vechi din moment ce Adam a fost crestin.

| M25M explică (pentru shadovv):

Vezi cand a aparut crestinismul si cand au aparut celelalte doua religii.
P.S. Conform tiparului mentalitatii tale, Manu a fost primul om deci hinduismul este mai vechi.

| shadovv a răspuns (pentru M25M):

Eu doar expun paradoxul. Aproape fiecare religie are o cosmogonie. Daca consideri o religie adevarata, automat ea devine religia care a aparut prima.

Dar eu nu consider religia ca religie ci ca sistem. Cum totul e subiectiv iar fiecare om are un sistem, rezulta ca exista atatea religii cati oameni exista. Pardon, cati oameni au existat.

| DakotaRoyse a răspuns:

Nicio religie nu e "corectă" sau "greşită". Există doar cele care îţi sunt băgate pe gât sau pe care le alegi tu, de bună voie. Degeaba sunt mai vechi şi par mai bine fondate dacă nu au reuşit să se extindă pe toată planeta cum a făcut creştinismul.
Exact ca memele. Rezistă şi se răspândesc cele care au fost concepute să facă asta mai bine.

| M25M explică (pentru DakotaRoyse):

Extindă pe toată planeta cum a făcut creştinismul.---Nu filosofia crestina, nu invataturile lui Isus, nu normele crestine s-au impus, nu ele s-au raspandit, ci au fost raspandite cu forta, prin razboi, cu pretul sangelui, adu-ti aminte de cruciade unde occidentalii au "crestinizat" cu forta, aminteste-ti de colonisti care au nimicit populatii intregi de ordinul zecilor de oameni care erau considerati "salbatici" pentru ca, in mare aveau alte convingeri religioase. Extinderea crestinismului nu este un lucru de laudat, sau de remarcat, mai ales ca nu s-a extins pe toata planeta. Hinduismul si jainismul nu au atatea crime la activ si razboaie precum crestinismul.

| DakotaRoyse a răspuns (pentru M25M):

Vorbeam de creştinism la modul în care adepţii l-au "împins" peste tot, dacă înţelegi acum. Pentru că nu există nicio învăţătură, nicio filozofie, niciun nimic, fără adepţi. Credeam că e destul de evident şi subînţeles.
Dar asta deja nu mai are legătură cu întrebare ta -_-'

| M25M explică (pentru DakotaRoyse):

Are legatura cu intrebarea fiindca, unul din argumentele tale de baza este acoperirea/raspandirea geografica. Iar eu doar ti-am amintit modalitatile adeptilor de a "impartasi" "invataturile".

Răspuns utilizator avertizat
| M25M explică (pentru ddooddoo30):

laughing
Bine, dar care raspuns, ca am mai multe.

| RAY a răspuns (pentru DakotaRoyse):

Ai dreptate, nu-i de mirare ca in tarile cu lenesi multi religia la putere

| M25M explică (pentru DakotaRoyse):

Creştinismul e cel mai uşor reward system posibil, dintre toate religiile. Indiferent de ce mănânci, cum vorbeşti, dacă-ţi scapă o bârfă, totul se iartă cu destulă rugăciune şi câteva fapte bune şi toţi mergem în Rai.--- Absolut genial, asa da raspuns.

| DakotaRoyse a răspuns (pentru M25M):

Da, mulţumită dopaminei, orice e posibil laughing ^^

| DakotaRoyse a răspuns (pentru M25M):

Şi din nou, nu există religie "corectă" sau "greşită" decât cea care se răspândeşte mai bine. Nu contează cum au răspândit-o oamenii, ăsta e un punct de vedere, ţi-l respect şi sunt de acord cu tine, nu e o bilă albă pentru creştinism.
Dar religia e un fel de drog. Câştigă cea care oferă satisfacţii maxime cu efort minim, cu cele mai puţine resurse folosite, cu cele mai minime sacrificii, vorbind mai psihologic.
E mult mai uşor să fii adeptul creştinismului pentru că te rogi doar lui Dumnezeu, lui Hristos şi poate Fecioarei Maria, mai puţin sfinţilor şi restul-restul. Respecţi nişte reguli şi gata, ţi se promite că ajungi în Rai. În schimb, hinduismul şi jainismul sunt mult mai greu de "perfecţionat", trebuie să munceşti ca să ajungi ştiu eu unde, în cadrul lor. Necesită prea mult efort, prea multe festivaluri etc. Sunt prea spirituale, prea naturale, prea non-violenţă ca să fii fost vreodată compatibile cu spiritul de luptător al romanilor ce voiau să cucerească întreg continentul. Unde s-au dus ei, s-a dus şi creştinismul.
Era uşor de adoptat pentru toată lumea, pentru că, în opinia mea, creştinismul e cel mai uşor reward system posibil, dintre toate religiile. Indiferent de ce mănânci, cum vorbeşti, dacă-ţi scapă o bârfă, totul se iartă cu destulă rugăciune şi câteva fapte bune şi toţi mergem în Rai. Nu-i aşa că-i minunat? De asta am spus că s-a răspândit mai uşor ca restul.

| danut a răspuns:

SIMPLU, pentru ca in NICI una dintre ele (religii) Dumnezeul acelei religii nu a luat LOCUL celui pacatos MURIND PENTRU EL (pacatos) si in acelasi timp OFERINDU-I (pacatosului) acestuia Viata Vesnica, PE GRATIS.

| M25M explică (pentru danut):

Acele religii sunt mult mai complexe in ceea ce priveste depasirea pacatelor. In jainism pacatele trebuiesc inlaturare de individ, singur, prin diferite ritualuri care nu implica simpla impreunare a mainilor si a rugaminti adresate unei divinitati.

| danut a răspuns (pentru M25M):

Ajungi la pactul lui Lucifer, dorinta de a fi Dumnezeu. Nimeni nu-si poate ispasii pacatele ci doar o fiinta SUPERIOARA pacatosului poate face asta. Amestecand alb cu negru NICIODATA nu v-a iesi o nuanta MAI ALBA ci mai neagra (cenusie).

| M25M explică (pentru danut):

Asa cum tu consider aceasta tehnica gresita, asa si jainistii vad modalitatea crestina ca fiind incorecta.

| danut a răspuns (pentru M25M):

Eu ti-am aratat UNICITATEA crestinismului si tu imi oferi tot felul de bazaconii fara vreo oferta ca cea a lui DUMNEZEU. Fara sens, indoielnic si chiar jignitor pe undeva prin TOATE locurile..Mai rumegati la cunoastere si de ce nu, la ce oferim si ce PRIMIM.

| M25M explică (pentru danut):

Eu ti-am aratat UNICITATEA crestinismului ----In hinduism au zeitatea suprema (Brahman) echivalentului lui Dumnezeu, au sfanta trinitate (pe langa Brahma, VIshnu si Shiva) in plus Krishna a fost nascut la fel ca Isus, adica o virgina a fost aleasa de catre divinitate(Brahma), mort si inviat dupa cateva zile.
Pe langa aceasta religie, mai sunt personaje din alte religii care au aceleasi caracteristici ca Isus(nasterea dintr-o virgina, fiul unei divinitati, moartea si invierea) cum ar fi Osiris, Adonis, Ra etc. Cat de unic este crestinismul pana la urma avand in vedere faptul ca aceste religii au cateva mii de ani vechime in fata aparitiei lui Hristos si a crestinismului in sine?

oferi tot felul de bazaconii fara vreo oferta ca cea a lui DUMNEZEU-- tu afirm cu o certitudine covarsitoare ca nimeni nu poate sa isi ispaseasca pacatele fiind nevoie de o fiinta superioara, iar practic am sugerat ca aceasta cerinta nu este neaparat valabila si in alte credinte. Este o caracteristica a acestui sistem de credinte, iar acei oamenii pot considera valabila si valida metoda lor nu a crestinismului. Ce bazaconii ti-am oferit?

| HueyFreeman a răspuns (pentru danut):

Crestinismul este unic...ma stric de ras. laughing

| RAY a răspuns:

1 sa dam ca exemplu un joc de carti, tu stii un joc de carti esti convins ca doar jocul tau e cel mai bun si adevarat vei spune ca jocurile mai vechi erau tot ca jocul tau dar sub alta forma chestia asta se numeste protectia gandiri absolute, pshiologia omului descrisa de freud este perfecta ea descrie mintea omului fb, recomand sa citesti carti cat mai multe despre pshiologie sunt minunate

un raspuns al evolutiei
foarte greu dobandim gandiri care sunt total noi fata de ale noastre, consrvarea gandiri

| CryChristiAN a răspuns:

Crestinismul contine etimologia numelui Fiului Domnului, Iisus Hristos. Pronuntat si Cristos, crestinismul isi are originea dupa numele Acestuia.
crestinism ->crestin-> Cristos.

| M25M explică (pentru CryChristiAN):

Asta este argumentul tau?!?
Crestinismul este religia adevarata si corecta pentru ca in etimologia sa este formata din numele profetului?

| CryChristiAN a răspuns (pentru M25M):

Ah. am uitat sa dau raspunsul complet, dar nu-i nimic happy.
Nu e corect ca lumea sa mearga pe principiul '' religia cu-tare este mai buna decat religia acestora...''', daca intelegi ce vreau sa zic. Ideea este, ca ''stalpul'' fiecarei religii este sustinut de credinta. Fara credinta, religia nu ar mai fi. Dar, conteaza sa crezi in Cel care a creat cerul si Pamantul, cele vazute si nevazute. De ce? Pentru ca exista '' un Domn, o credinta, un botez'' (Efeseni 6, 7).

| C0nstantin a răspuns:

Istoria ne arata cum religiile sunt inlocuite rand pe rand in functie de nevoile si de puterea de intelegere a omenirii.

| tasmania a răspuns:

E ca si cum ai intreba pe cineva care se afirma ca ateu, de ce nu este stoic.

| M25M explică (pentru tasmania):

Motivul pentru care intreb este impresia unora care considera crestinismul miezul tuturor religilor iar celelalte sunt pagane, astfel sunt curios de ce x si nu y?

| tasmania a răspuns (pentru M25M):

Pai, in principal, pentru ca noi Il consideram pe Hristos Dumnezeu. Despre ceilalti intemeietori de religii stim ca au fost oameni - unii deosebiti, dar tot oameni. Asta ar fi principalul. Consecinte sunt multe. Putem vorbi si despre asta - in masura in care ma pricep si eu.

| M25M explică (pentru tasmania):

Mda. ok, putem vorbi despre Buddha sau Muhammed, ca fiind oameni, intemeietori de religii, insa uite in jainism nu exista conceptul unui creator, a unui dumnezeu si totusi au zeitati( stiu e cam complicat), iar in hinduism au zeitatea suprema (Brahman) echivalentului lui Dumnezeu, au sfanta trinitate (pe langa Brahma, VIshnu si Shiva) in plus Krishna a fost nascut la fel ca Isus, adica o virgina a fost aleasa de catre divinitate. Tine cont ca hinduismul are vreo 1500 de ani inaintea nasterii lui Isus.

| Pufuletica98 a răspuns:

Crestinismul este ceva recent dar monoteismul NU.Acum cativa ani s-a descoperit in egipt o tabla mare printre ruinele unui sat unde scria ca nu prea departe de acel loc se afla teritoriul unui popor numit islaeliti. Tablita aceea dovedeste ca Israelul din Biblie chiar a existat iar tamblita a fost facuta acum 3500 de ani!

PS : scuze pentru greseli dar scriu de pe telefon. happy

| yanira4u a răspuns:

Pentru ca scrie in biblie ca asta e religia cea buna.de unde stiu ca biblia e adevarata? asa scrie in biblie

| killer212121 a răspuns:

Nu stiu de unde ai citit asta numai ca primii oameni au fost crestini! Adam si Eva.Crestin=om care crede, iar eu au crezut.

| M25M explică (pentru killer212121):

In religia hindusa Manu este considerat a fi primul om.
Tu afirmi cele mai de sus doar pentru ca te-ai nascut aici si ai fost fortat sa faci parte din religia crestina.
De ce este ai tu dreptate si nu un hindus? De ce e adevarat ce sustii tu si nu un hindus.
Si te implor nu mai veni cu raspunsuri gimnaziale.

| AnnealedPride a răspuns:

Nici o religie nu e corecta. Toate sunt gresite. Fara exceptie.