| Duucu a întrebat:

Http://www.youtube.com/watch?v=-KGL6UPpeeg

Pareri? Sau tot veniti cu idei cum ca inca nu l-ati vazut pe Dumnezeu, deci nu exista...

32 răspunsuri:
| Ade1998 a răspuns:

Iti zic doar atata Dumnezeu exista

| Thunderstruck a răspuns (pentru Ade1998):

Parintii tai ti-au zis doar atat : DUMNEZEU EXISTA.

| Duucu explică (pentru Thunderstruck):

Si El exista.

| Thunderstruck a răspuns (pentru Duucu):

Ba nu.Ba da.Ba nu.Ba da. Asa o sa arate dialogul nostru daca mai continuamlaughing.

| yanira4u a răspuns:

Sunt doua variante fie dumnezeu nu exista, si sper din tot sufletul sa fie asta, fie e inimaginabil de rau. ti se spune ca te iubeste neconditionat dar totusi daca nu respectii "regurile'' lui te trimite in iad sa fii osandit pentru totdeauna.la ce oamnei sunt, la ce oamnei au fost la ce se intampla la ce s-a intamplat si la cate se vor mai intampla cum mai poti crede ca dumnezeu e bun si milos? esti indoctrinat.iar daca e raiul e plin de oamnei credincioasi ca tine si indoctrinati ca tine si inchisi ca tine prefer de 1000 de ori iadul. daca dumenzeu e asa cum imi spui tu ca e, bun si iubitor de oameni si totusi lumea e asa atunci l.as ura.cum sa iubesti asa un dumnezeu.crezi ca exista universul asta atat de mare atatea planete doar pentru noi? prea multa mandrie.suntem doar un fir de prafint.un desert. dumnezeu exista doar pentru a ne face sa credem ca totusi avem un rost.da nu avem nici un rost.te nesti ca sa mori si atat.asta e adevarul. urasc oamneni indoctrinati invatati ce sa gandeasca nu sa gandeasca. si mai ales ilurasc pe dumnezeul in care crezi tu.nu as vrea sa fiu in raiul tau alaturi de alti ca tine.as prefera iadul de 1000 de ori.

| Ade1998 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Parintii mei nu mi-au zis nimic

| Qinz a răspuns:

E mai interesant sa te uiti la oameni de stiinta creationisti...decat la din astea, aia iti dau 10000 de dovezi...

| Mădă0611 a răspuns:

Dumnezeu exista, biblia spune asta. De unde stim ca e adevarat ce scrie in biblie? Pentru ca biblia spune ca e adevarat ce scrie in ea. Gata, lamurita treaba. Simplu ca "smug"

| Qinz a răspuns (pentru yanira4u):

Imi pare rau de tine ca gandesti asa...
Gandeste asa daca DUmnezeu exista ce dovezi il sprijina existentahappy daca ai tupeu sa cauti, din pacate multi atei nu au curajul si eu greu abia am avut curajul sa accept existenta lui. Bun sau rau ce conteaza? el e sefu, el face regulile tu zici ca o prostie cu doctrina si alea, da nu crezi ca este o prostie sa crezi ca totul exista din totdeauna si tu esti scopul unui accident si te uiti dimineata in oglinda si zici:'' Vai uite scopul a miliardelor de ani de ciocniri de planete si noroc cu carul waii'' '' o explozie! si am ajuns aicea, wai!'' sti ceva... poti sa-mi zici ce vrei, da sincer imi pare rau de tine... Credeam oameni au mult mai multa demnitate decat sa se creada niste ''maimute''
In biblie scrie nu cerceta doar crede, ca daca o sa cercetezi o sa vezi tot felul de teori nebune, darin biblie scrie ca Dumnezeu stia ca multi nu o sa se abtina, acolo scrie cauta dovezi, si pastreazale doar pe cele bune. Fi cu tine sincer si cauta si daca Dumnzeu exista ce dovezi is si o sa gasesti da sti cum zice si Dumnezeu, am o mie de dovezi, dar nu mai am, cand tu nu le crezi. Vezi de aia se bazeaza totu pe credinta, dar in schimb crezi teoria evolutie, si toate cele, care is teori nebune, in care zice ca particulele se organizeaza singure in milioane de ani, desi nimeni nu a dovedid ca au aceasta proprietate, si nimeni nu a vazut asa ceva. Dar ti-am zis gandeste-te asa daca Dumnezeu exista ce dovezi il sprijina, daca nu crezi, e treaba ta.

| 1libercugetator1 a răspuns:

Din nimic nu apare zeii asa complexi sa creeze universul nostru

| Laura a răspuns:

Ești penibil cu aerele tale de superioritate; parcă ai încerca să convingi un plod să mănânce spanac doar pentru că Popeye face asta, doar că în cazul tău "spanacul" nici măcar nu există. Ăla care a făcut filmulețul e tâmpit. E ca și cum ți-aș spune că Mărețul Unicorn Tricolor a făcut soarele. Nu mă crezi, îți arăt soarele pe geam, e acolo, deci am dreptate. Înțelegi acum cât de tâmpiți sunteți?

| CLAUDIUBRETT a răspuns (pentru yanira4u):

Eu te iubesc! si cand scriu aceste randuri am lacrimi in ochi si-mi vine sa strig- Doanne cata tristete in acest suflet! ai mila de el! Cata durere si cata suferinta a indurat de a ajuns sa scrie asa! Santem intr-adevar atat de mici dar dragostea lui Dumnezeu e atat de mare. Ma doare inima pentru tine si-ti doresc sa cunosti dragostea adevarata si sa te bucuri de viata! nu te lasa doborata de rautatea oamenilor fara de lege! si nu uita cineva te iubeste sincer fara sa ceara nimic in schimb! cauta-l si-l vi gasi negresit! ajunge cu atata chin si suferinta! Tu te-ai nascut sa fi iubita si sa te bucuri de viata! e dreptul tau! nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru Laura):

Totusi cum se explica faptul ca Biblia a prezis multe?

Răspuns utilizator avertizat
| Dandanache a răspuns (pentru Qinz):

Oamenii de stiinta creationisti construiesc si peticesc stiinta ca sa corespunda scrierilor biblice. E interesant sa te uiti la ei, e drept, la fel de interesant ca si cum ai citi literatura SF, pentru ca de fapt, rezultatele lor au iz de poveste stiintifico-fantastica prin simplul fapt ca imbina empiricul cu miracolul. Preferabil ar fi insa nu amestecam oalele, religia si stiinta sa ramana fiecare in barca ei.

| CLAUDIUBRETT a răspuns (pentru Bosorogul):

Regret sa va informez ca nu am adunare asadar nu am la cine sa va trimit!

| Duucu explică (pentru Laura):

Esti tampita.Care sunt explicatiile tale pentru ce a fost descris in Biblie? Aa, ma scuzi, tu de fapt te-ai pierdut si ai luat-o pe faptul ca filmuletul e fals. Sper sa scapam de cei ca tine, care atunci cand vad ca nu au explicatii clare se pierd.

| Duucu explică (pentru yanira4u):

Tu mergi pe zicala : "Pot sa ard in Rai si in Iad sa sting focul"? Nu sunt impotriva ta, Dumnezeu chiar e incorect uneori, dar totusi trebuie sa Il iubim, nu ne putem crede superiori lui.

| Duucu explică (pentru Dandanache):

Intr-adevar,dar totusi, parerea mea este ca ar trebui sa fim(daca se poate) de ambele tabere, caci daca povestile Biblice s-ar putea demonstra stiintific, ar fi minunat.

| Duucu explică (pentru 1libercugetator1):

Multi zic ca Dumnezeu a fost mereu.Singura mea explicatie a acestui lucru este faptul ca atunci cand el inca nu creease Universul, nu exista nici timp, caci el abia in primele 7 zile a facut timpul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Biblia nu a "prezis"
De unde stii tu, sau oricine, ca ceea ce scrie in Biblie e real? Putea sa scrie un prost ca Iisus a vindecat un orb in Biblie si tu il crezi pe prost?

| Duucu explică (pentru anonim_4396):

Of... Macar te-ai uitat in video? Vreau raspunsuri de la persoane mai mature, care cunosc, nu de la tine straight face

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma refer la relatarile despre cosmos, planeta, vremurile din urma etc\

| yanira4u a răspuns (pentru CLAUDIUBRETT):

Asa ceva.saracuta de mine.cine ma iubeste fara sa ceara nimic in schimb? daca ma iubeste asa de tare fara sa ceara nimic in schimb atunci de ce daca eu nu cred in el dupa spusele bibliei tale am sa ajung in iad? asa de tare ma iubeste incat daca nu il iubesc inapoi ma trimite in iad sa sufar o vesnicie.nu am indurat nimic, nu am patit nimic, insa pot face ceva ce se pare ca tu nu prea poti. sa gandesc cu capul meu nu sa imi spuna alti ce sa gandesc si ce sa cred. propo de fatul ca tu avei lacrimi in ochi si nu mai poti de cat de mult iti pasa de ceea ce cred eu, iti spun cu toata binevointa pe care pot sa o am pentru pesoane ca tine sa incerci sa mai citesti si altceva decat carti indoctrinate si sa vorbesti si cu alti oameni decat cei care cred aceleasi rahaturi ca tine.

| yanira4u a răspuns (pentru anonim_4396):

Spune-i unei persoane ca exista cineva in cer care a creat lumea te crede, spune-i ca ai o masina rosie trebuie sa o vada ca sa te creada. daca le spui ca noi suntem produsul unei evolutii iti spun ca nu ai nici o dovada, iad daca ii intrebi de dovezi daca lumea a fost creata iti spun ca nu ai nevoie de dovezi trebuie doar sa crezi.

| yanira4u a răspuns (pentru Duucu):

Sa inteleg ca tu il iubesti doar pentru ca te temi ca daca nu te va strivi cu puterea lui nemarginita? trist.

| CLAUDIUBRETT a răspuns (pentru yanira4u):

Multumesc de aprecieri! poate 17 ani de scoala, si faptul ca zilnic sant in contact direct cu oameni de diverse profesii si pregatire mi-ar acorda o bila alba in fata dumneavoastra? Faptul ca stau de vorba cu atei sau musulmani, nu ma impiedeca sa-mi pese de ceilalti! Iar cel ce va iubeste atat de mult -dupa umila mea parere- nu va va trimite in iad, dar nici nu va veti bucura de darurile divine la care au acces doar cei care le accepta. Acum dar daca vam suparat imi cer scuze! Nu asta era intentia ...considerati-ma un nebun si nu ma mai luati in seama. Cu respect!

Răspuns utilizator avertizat
NOname
| NOname a răspuns:

Nu cred că 10 lucruri care par să coincidă (în funcție de interpretare) pot anula alte sute care nu au nicio treabă cu realitatea.

Nu e un argument, DucuCent.
Nu poți să pretinzi că ceva este adevărat, dacă nu e adevărat 100%.

| Duucu explică (pentru NOname):

Adevarat... nu pot spune nimic.