| DacicusRex a întrebat:

Imaginati-va ca un om a fost botezat(cand era copil) si ca acesta crede in Dumnezeu si in faptul ca Iisus a inviat din morti.
El nu se duce niciodata la biserica(de cand atunci cand este un botez sau o nunta/inmormantare) si nici nu-l primeste pe preot acasa de Craciun.
El nu da bani preotilor.
El da bani numai saracilor(dar si rudelor/prietenilor in cazul in care acestia ii cer si are).
El nu pupa moaste, nu bea vin cu paine si nici nu trece pe sub o masa in zilele de sarbatoare.
El nu se spovedeste sau impartaseaza sau alte chestii de-astea decat EXTREM de rar.
Totusi el se roaga lui Dumnezeu cat de cat des.
Acesta face foarte multe fapte bune, iar atunci cand face un lucru gresit se intristeaza si simte ceva ciudat(remuscarea).
El e un om cinstit si ii ajuta pe cei din jur la nevoie(fie ca sunt prieteni, amici, straini sau oameni ce nu se poarta prea frumos cu el).
Atunci cand cineva ii greseste il iarta fara a se razbuna.
El este iubitor, ecologist, silitor, si nu injura niciodata in public.
El nu ii discrimineaza pe cei din jur in functie de rasa, etnie, religie,etc.
El face toate acestea fara a se gandi la viata vesnica, ci le face din instinct.
Acesta se poate numi crestin?
Daca da, oare nu asa ar trebui sa fie crestinii?
Daca nu(desi m-as mira sa nu fie,, da") acesta va ajunge in Rai conform Bibliei?

37 răspunsuri:
| DacicusRex explică:

A da, cred ca am uitat sa spun despre el ca nu tine post(alimentar, caci el face fapte bune de fiecare data cand are ocazia)

| xerxes1 a răspuns:

Zeul biblic a fost un impostor.
Iisus la fel.
Daca crezi in ei, esti un adevarat crestin.

| danay72 a răspuns:

Da o persoană sa fie un creștin adevărată trebui sa vadă ce anume cere Dumnezeu în Biblie de la ei. Sunt peste 10000de secte și religii care pretind ca sunt creștine, dar Dumnezeu aproba doar o forma de închinare. Atunci acest om care face fapte bune trebuie sa se conformeze cerințelor divine ca sa fie aprobat și sa ajungă în paradis. Nu poate fii neutru. Isus a zis ca sunt 2 cai, una buna și una rea, nu trei. Matei7:13,14.

| SG1995 a răspuns:

"Acesta se poate numi crestin?"

Mai mult decât mulți ipocriți.

"Daca da, oare nu asa ar trebui sa fie crestinii?"

Părerea mea este asta nu ține de religie, cred că așa ar trebui să fie un om normal, echilibrat și toate țiglele pe casă.

„Acesta va ajunge in Rai conform Bibliei?"

Din punctul meu de vedere da.

| SG1995 a răspuns (pentru danay72):

Și această formă de "închinare" cea pe care martorii lui Yehowa o prezintă ca fiind corectă? Ahm, deci creștinismul a fost inexistent până acum două secole când Miller s-a trezit că vai, că vine Apocalipsa.

| danay72 a răspuns (pentru SG1995):

Creștinismul este prezent de 2000 de ani,dar odată cu moartea apostolilor,au început sa se infiltreze în cadrul congregaţiilor,persoane care treptat au deviat de la învățătură de baza,prezentata de Isus. De exemplu,apariția icoanelor,a sărbătorilor nebiblice, iadul, sufletul nemuritor etc. De aceea, azi, o persoană care dorește sa se conformeze Bibliei, studiază atent toate aceste doctrine si din punct de vedere istoric, sa vadă originea lor și apoi observa care religie aplica ce zice Biblia. Un om sincer nu trebuie sa aibă o credință bazata pe credulitate, ci pe cercetări atente și profunde a textului biblic.

| AC4S4 a răspuns:

Da, acesta poate fi numit crestin. Respecta ce scrie in Biblie, nu traditia.
In legatura cu mersul la biserica. In Faptele Apostolilor scrie ca primii crestini se adunau; ce-i drept nu aveau cladiri oficiale, se adunau prin casele lor. Nici mie nu-mi place genul de biserica in care preotii fac slujba iar restul doar stau si asteapta sa treaca timpul. Isus nu a spus cand si cat de des sa se mearga la biserica. Insa in Biblie sunt multi psalmi in care scrie sa laudam pe Domnul, sa cantam Domnului. Plus mai este si Psalmul 133 (Cornilescu)/ 132 (Biblia Ortodoxa). E un lucru bun sa stai cateva ore sa te rogi, sa asculti Cuvantul lui Dumnezeu, sa canti. Se pot face si acasa, dar cred ca e mai placut cu mai multi oameni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca spuneai ca esti pacatos, dar nadajduiesti in mila lui Dumnezeu ca te vei mantui, atunci credeam ca esti pe drumul cel bun.
Dar cum esti doar un fariseu care se lauda, dar dispretuieste pe preoti, pe sfinti, cultul ortodox, atunci eu cred ca Dumnezeu iti sta impotriva, ca unuia mandru.
Mai bine ai citi ce spune Psalmul 33: "Aproape este Domnul de cei umiliti la inima, si pe cei smeriti cu duhul ii va mantui".

| Holiday a răspuns:

Atata timp cat crezi ca Biblia e mai mult decat o poveste fara sens si te prosternezi in fata personajului numi Isus din povestea amintita mai sus, da, te poti numi crestin. Nu are nici o legatura cum interpretezi povestea. Il pupi in dos pe isus si pe tac-su, da, esti crestin. E simplu.

"Daca nu(desi m-as mira sa nu fie,, da") acesta va ajunge in Rai conform Bibliei?"

Si iata si dovada de ipocrizie... dupa ce zici ca faci toate alea dezinteresat, nu pentru viata vesnica, rai si alte fantezii, vii si intrebi daca genul tau de abordare a crestinismului iti da posibilitatea sa obtii tocmai astea. De ce te-ar interesa daca tot nu de ata faci ce faci?!? Hai sa fim seriosi, fara speranta desarta in viata vesnica si rai, in diverse forme, nu l-ai pupa in dos pe Isus...e clar, indiferent ce zic unii si altii din adeptii lui.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Crestin cu numele. Daca ar fi un crestin adevarat si ar avea remuscari, s-ar spovedi. Conform Bibliei un crestin ar trebui sa cinsteasca ziua Domnului, adica sa mearga la biserica.

| Cris888 a răspuns:

Important ca tu - ca individ sa fii super okay.

| T0T a răspuns:

Nu oamenii pot judeca asta.

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Nici unde in biblie nu scrie de a merge la biserica

| RAY a răspuns:

Nu exista asa ceva si daca exista o face cu un scop adica din interes,nu exista crestini singurul a fost iisus atat,tu stii ce inseamna crestin? majoritatea habar nu au,habar nu au ce inseamna mesajul lui iisus a trai ca un pustnic undeva in salbaticie fara un scop,sens al acestei vieti,religiile,sectele promoveaza banul atar,desi a fi crestin inseamna mai mult decat ce ai scris acolo,in fapt inseamna renuntarea la orice dorinta, scop, sens in aceasta viata exact cum spunea buddha dorintele sunt cauza suferintelor, fara dorinte nu exista dezamagiri, impliniri, bucuri, suferinte etc
dar nici macar 1% nu fac asa ceva, in fapt iisus era un pustnic, renunta la tot si urmeazama el asta spunea, azi crestini urmeaza banul atat

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru RAY):

,,Cinsteste ziua Domnului", scrie.

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Nu scrie sa mergi la biserica

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru RAY):

Si cum anume crezi ca se cinsteste ziua Domnului?

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Vezi daca ai fi citit biblia nu mai fi intrebat

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru RAY):

Nu cred sa fi citit tu Biblia. Si daca ai citit-o, nu ai inteles-o bine. Eu citesc Bilia fara sa exagerez in cantitate, ci staruind in calitatd punand in practica ceea ce citesc pe cat imi sta in putere. Si daca Biblia nu ar spune insramna ca nu ar fi adevarat? Cu Sfanta Traditie cum ramane? Numai ereticii se incred doar Bibliei, si pe aceasta neintelegand-o.

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Eu te-am intrebat ceva, unde scrie in biblie sa mergi la biserica da-mi un verset

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru RAY):

Biblie...Biblie... Am dat raspuns. Avem si Sf. Traditie. Nu are rost sa lungim discutia.

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Nu ai dat nimic decat aiureli, unde scrie de sfanta traditie in biblie?

| danut a răspuns:

Numai Dumnezeu hotareste ce si cum in dreptul unui om, crestin este cel care urmeaza LITERAR cele lasate ca exemplu de Hristos, deci si mersul la biserica, insa nu numai crestinii vor ajunge in Cer. Pentru cel care se tot zbate sa stie daca scrie in Biblie ca este necesar mersul la Biserica, scrie in nenumarate locuri dar se vede ca nu sti tu sa citesti Biblia. Si inca ceva pentru toti "CREDINCIOSII", poti fi BUN dar necredincios, bunatatea este unul din efectele credintei, Dumnezeu cauta in primul rand oameni LOIALI.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru RAY):

Esti absurd. Traditia a existat inainte de Biblie. Multe lucruri se spun despre credinta si se crede in ele, doar ca nu e scris in Biblie. Traditia s-a transmis prin viu grai cu aproximativ 2-3 mii de ani inainte de aparitia Bibliei. Nu neghez ca Biblia ar fi adevarata. Doamne fereste! Biblia este o carte total adevarata. Unde scrie in Biblie sa nu ne incredem in Traditie?

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Incredibil ortodoxia a existat inainte de biblie wow, da-mi versetul unde scrie sa urmezi vreo religie sau traditie, fara jigniri ca nu team jignit, astept versetul

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru RAY):

Esti ateu, nu ai nevoie de atatea exemple. Nu ortodoxia a existat( pe atunci nu se numea ortodoxie, nu imi amintesc cum le spunea). Ortodoxia este credinta cea mai veche. Nu exista in Biblie unde sa scrie despre urmarea Traditiei, dar iti pot spune doar ca daca nu era Traditia, care s-a transmis prin viu grai, sansele de a se pastra credinta era mai mica cu mult si oamenii ar fi fost mai plini de pacate si mai slabi in credinta. Unde scrie in Biblie ca e bine sa fii slab in credinta?

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Iar minti nu ortodoxia e cea mai veche credinta semn ca de la istorie lipsesti, in biblie scrie ca credinta fara fapte egal moarte nu fara traditie, religie, sti ca pacatuiesti acum? Mandria e un pacat plus minciuna, eu team inteebat ceva si tot o lungesti, a facut iisus vreo religie?

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru RAY):

Iisus a lasat o singura religie: cea dreapta. Nu stiu daca ai fost sau nu ortotox(din cate se vede, nu). Daca ai fi fost ortodox nu ai mai fi fost cu atata impotriva Traditiei. Se vede la ce o sa se ajunga in aceasta discutie si de aceea nu mai vreau sa ne contrazicem. Eu cred in Sfanta Traditie si nu cred ca tu esti impotriva pomilor de Craciun sau a rochiei albe de mireasa care sunt si ele traditii. Este alegerea ta in privinta la ceea ce crezi, doar ai liberul arbitru.

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Da-mi versetul unde scrie asa ceva

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru RAY):

Scrie in Biblie ca este un Domn, o credinta si un botez. Nu imi amintesc unde. Apropo, sper ca nu esti troll deoarece tu continui sa vorbesti acelasi lucru.