| AvalohAlyn a întrebat:

De ce preotii cer bani la botez,nunta, inmormantare cand Dumnezeu ar trebui sa fie gratuit pentru toti? Ma refer ca Dumnezeu nu cere bani pentru absolut nimic, biserica de ce cere?

11 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Așa ar trebui, dar asta e și ideea creștinismului.Acest program malefic a fost creat tocmai pentru a scoate o mulțime de bani de pe fraierii ce cred în invențiile acestui program.De asta le și spune servicii religioase, că toate-s contra cost(de loc mic).
Dumnezeu, asta e doar un nume generic NU ar trebui să fie transformat într-o persoană, așa cum cre(ș)tinii fac! Dumnezeu ar trebui perceput ca un simbol pentru acest program, și este de fapt unificarea pozitivă a energiei gândurilor tuturor celor ce cred real că există, chiar de nu există, de asta Dumnezeu costă bani(grei), bani ce-l fac preafericit pe Daniel, care e tartorele besricii doxei drepte(ortodoxe române), și alți Înalți preasfințiți.

| AC4S4 a răspuns:

Întrebi de ce cere biserica sau preoţii?
Biserica nu cere. Unii preoţi cer pentru că sunt profitori.

Răspuns utilizator avertizat
| AC4S4 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ai o logica infailibila.

| DeyCj a răspuns (pentru AC4S4):

Spune-mi tu care popă nu a cerut veci bani ca să oficieze un ritual de mormântare, din momentul în care au ordin de la preafericit(la câți bani are e prea fericit) să încaseze taxa de mormântare?

| AC4S4 a răspuns (pentru DeyCj):

Sfântul Sinod a precizat că nu este de acord cu banii daţi pentru slujbe. Singurii bani daţi trebuie să fie pentru concesiunea și întreţinerea mormintelor. Deci, nu au ordin de la nimeni să ia bani.
Nu știu exemple de preoţi, din moment ce nu sunt ortodox și nu am tangenţă cu slujbe ortodoxe. Dar sigur există. La neoprotestanţi nu se cer deloc bani pentru oficierea cununiei religioase, înmormântărilor (nici teoretic, nici practic).

| AliGab a răspuns:

Tu de ce ceri salariu pentru munca ta?

| NGheorghe a răspuns:

Crestinizarea a fost o activitate ce s-a făcut in forță (din câte țin minte a început pe vremea lui Constantin si Elena) nu pentru ca oameni nu acceptau creștinismul ci pentru ca oamenii nu acceptau noile "metode de practici" introduse in creștinism, cum ar fi spovedania, colectarea banilor, liturghia - unde oamenii trebuia sa stea ca statuile si sa asculte ce are de cântat preotul - modalitate prin care noilor generații le trebuia 15-20 doar sa priceapă cu ce se mănâncă creștinismul, retragerea tuturor cărtilor, "omorârea" -prin interzicerea utilizării in public a limbilor in care erau scrise evangheliile - greaca si latina.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Nimic nu este gratis in aceasta viata, toti trebuie sa muncim. Banii sunt ai diavolului.

| Saiko10 a răspuns:

Biserica nu trebuie sa il reprezinte pe Dumnezeu.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Pentru ca biserica ortodoxa nu e pe calea cea buna. De fapt, sistemul preotesc s-a desfiintat de mult dar ei duc lumea tot la pierzare cu inselatoriile lor si nu-i intereseaza de Dumnezeu ci de bani.