| fllu07 a întrebat:

In Biblie, in matei 5:5 se spune ca cei blanzi vor mosteni pamantul. iar in Isaia 65:21-23 oamenii, sub guvernarea lui Dumnezeu vor construi case si le vor locui si vor sadii vii si le vor manca rodul, apoi in Isaia 11 se spune ca vom traii in pace cu animalele salbatice.
intrebarea mea este unde va fi viata vesnica? in cer sau pe pamant?

Răspuns Câştigător
| gfghn a răspuns:

Am rasp. gresit. Da viata vesnica va fi pe pamant. Uita-te p site-ul ala pentru mai multe detail daca vrei.

60 răspunsuri:
| CryChristiAN a răspuns (pentru fllu07):

De oameni, dar asta inainte ca omul sa intre in pacat.Dar nu citesti Biblia?

''Pentru ca ai mancat din pomul pe care ti-am zis sa nu-l mamanci, blestemat esti Pamantul din cauza ta...''

Sa stii ca exista DIFERENTE MARI DINTRE EDEN SI RAI:
EDEN= gradina CREATA DE DUMNEZEU PE PAMANT
rai- loc de odihnire si fericire a sufletelor dupa moarte.

| fllu07 explică (pentru EmaS):

Ma faci sa rad laughing
la masa aia se va manca ceva?

| fllu07 explică (pentru OOOLEOOO):

Si ce parere ai despre ei?

| fllu07 explică (pentru CryChristiAN):

Nu stiu ce biblie citesti tu, dar tie spalat rau de tot creierul laughing
pai cum inainte sa pacatuiasca? ce vina are pamantul ca oamenii au fost neascultatori? si tine cont de obicei, cand biblia se refera la pamant, face referire la oameni. vezi Geneza 11:1 (vorbeste pamantul)
Dumnezeu a promis viata vesnica pe pamant. iar cuvantul sau sa implineste mereu isaia 55:11

| thealchemist a răspuns:

In cer.

| fllu07 explică (pentru thealchemist):

Si pamantul?

| thealchemist a răspuns (pentru fllu07):

Care pamint? planeta sau lumea materiala?
pentru ca tot ce e nemuritor e pe lumea cealalta, lumea asta e "stricacioasa" cum zice Biserica, nimic nu e pentru vesnicie aici.
dar mai bine nu te mai gindi tu unde vei avea parte de viata vesnica, sa ajungi in Rai e problema nu cum va fi viata acolo.

| 4b a răspuns:

Un joc de cuvinte, usor de perceput: asa zisul ''cer'', Paradisul mult asteptat, va pogora pe pamant unde vor locui toti cei ce L-au aleswinking
Sanatate...

| EmaS a răspuns (pentru fllu07):

Deci sa inteleg ca tu razi de ceea ce este scris in Biblie?

| rocco09 a răspuns (pentru fllu07):

Faptul ca Isus este una cu tatal, e aceeasi esenta! Primul verset de mai sus vorbeste clar ca Iisus e divin, nu o creatie de-a Tatalui, e una sa faci o statuie si e alta sa nasti un copil! Nu ma contrazice cu nimic, iar al 2lea vorbeste ca prin Iisus s-a facut creatia, nicidecum ca Iisus ar fi o faptura creata! Eu sunt una cu tatal meu in esenta tata e om -eu sunt tot om, la fel cum Iisus este una cu Dumnezeu tatal Tatal e Dumnezeu -Fiul e Dumnezeu

| CryChristiAN a răspuns (pentru EmaS):

Nu ca rade. EL isi bate joc.

| EmaS a răspuns (pentru CryChristiAN):

Va da socoteala.

| gfghn a răspuns:

Da! www.jw.org

| Adrianetc a răspuns:

Eu intai vreau sa fiu sigur ca ajung acolo, Prin credinta si botez esti mantuit, fllu, crezi ca Isus a murit pe cruce pentru tine si mine? ai facut tu un botez, si ti-ai marturisit pacatele in fata lui Dumnezeu? ai facut acest legamant si vrei ca de acum sa-L urmezi pe El? cerceteaza-te

| fllu07 explică (pentru thealchemist):

Planeta. Dumnezeu a facut-o sa fie locuita. Isaia 45:18 spune ca pamantul a fost facut sa fie locuit. de cine? "oamenii buni merg in rai, oamenii rai in iad" cine va locui pe pamant? pentru ca el nu va fi distrus: psalmul 37:29

| fllu07 explică (pentru EmaS):

Nu, absolut deloc. rad de interpretarile tale nefondate laughingDumnezeu i-a spus lui Adam, si implicit tuturor urmasilor sai: plata pacatului este moartea. (nu iadul de foc, sau chinul vesnic. MOARTEA) SI i-a mai spus: TARANA ESTI SI IN TARANA TE VEI INTOARCE. probabil ar fi trebuit formulat asa de catre Dumnezeu: Tarana esti si in tarana te vei intoarce in afara de emaS ca ea merge la masa cu avraam, isac si iacob laughing

| fllu07 explică (pentru rocco09):

Rocco, tu esti aceiasi persoana cu tatal tau, doar pentru simplu fapt ca sunteti oameni? coloseni 1:15 spune ca Isus ii prima creatie. si in Apocalipsa 4:11 spune ca Dumnezeu este creatorul a tot ce are viata implicit si al lui Isus.

| fllu07 explică (pentru CryChristiAN):

Imi bat joc de intrerpretarile voastre puerile, nefondate, si ilogice, si de faptul ca suntei dusi de nas ca animalul la sacrificat, de faptul ca respingeti logica.

| fllu07 explică (pentru gfghn):

Da! ce?

| fllu07 explică (pentru EmaS):

S-a referit la cei 12, care erau de fata, si care au dreptul de a merge la cer. ei fac parte dintre cei 144.000
dar daca toti am merge la cer, cum explici Isaia 65:21-23 (sadesti vii si construiesi case in cer? )
sau Isaia 45:18: cine va locui pamantul, ca, cuvantul lui Dumnezeu nu se schimba, asta ii planul lui, ca pamantul sa fie locuit.
cine il va locui? cei buni mer in rai, cei rai in iad. deci, te contrazici. nu esti logica!

| fllu07 explică (pentru CryChristiAN):

In ce priveste edenul da ai perfecta dreptate, in ce priveste raiul, nu. dupa moarte nu mergi nicaieri, Dumnezu i-a spus lui Adam: tarana esti si in tarana te vei intoarce.
daca sufletele nu mor, si merg in rai, ce inseamna faptul de a muri?

| Dianaîşialegesoţulbazândusepetpu a răspuns:

Nicăieri pentru că Iadul-Purgatoriul-Raiul
nu există.tongue

| fllu07 explică (pentru Dianaîşialegesoţulbazândusepetpu):

Partial corect.
dar. iti caut sot prin TPU?

| tudus a răspuns:

Ambele cai super ajung in rai cei mai slabi pe pamant cei care nu au crezut in iad iar cei mai tari in al 9 lea cer unde nu ajung multi sa stii ca acolo sunt clasificari nu toti suntem egali

| fllu07 explică (pentru tudus):

E pa naiba.

| dodicuta a răspuns:

Vad ca sunt raspunsuri care nu te ajuata.Viata vesnica pentru tine poate fi daca esti crestin:in cer, iar daca nu esti:nicaieri.

| Dianaîşialegesoţulbazândusepetpu a răspuns (pentru fllu07):

Nu îmi caut prin TPU ci mi-l aleg cu ajutorul lui TPU.

| fllu07 explică (pentru gfghn):

Din ce congregatie esti? laughing

| kostel1 a răspuns (pentru rocco09):

Rocco09 cerceteaza apoi scrie. La usa mea au venit martori lui iehova si mi-au spus ca : sunt la usa mea pentru a-mi aduce o veste buna, isus ete regele regatului lui dumnezeu care va instaura un paradis pe pamant si ca prin jertfa sa va rascumpara pacatele tuturor celor ce cred in el. Atunci tu cum spui mca ei nu cred ca isus e divin. poate nu intelegi cuvantul DIVIN. scuza-ma daca te-am contrazis

| rocco09 a răspuns (pentru kostel1):

Si din ce ai scris, daca e sa judec problema dupa spusele tale unde dai de inteles ca e divin? Si david era rege pus de Dumnezeu si nu era divin, faptul ca Iisus va fi asezat conform spuselor tale, si ale lor ca rege in regatul viitor de pe pamant nu i-l face divin! A fi divin inseamna sa fie natura din Dumnezeu ce i-L caracterizeaza pe Dumnezeu sa i-L caracterizeze si pe Iisus! Dar ca sa fie mai simplu pentru tine, iti dau "mura in gura" Ei cred ca Iisus a aparut candva in timp, ca si creatie si nu vine din vesnicie cu Dumnezeu, iar Dumnezeu l-a infiat...ori e una sa ai un fiu natura din tine si altceva sa creezi, e una sa nasti un copil si e alta sa faci o papusa de lemn ca mai apoi sa-i dai viata si s-o infiezi... Pinocchio nu era totuna cu un copil! http://www.jw.org/......ul-mihail/
Ori un inger infiat nu e natura!