| fllu07 a întrebat:

In Biblie, in matei 5:5 se spune ca cei blanzi vor mosteni pamantul. iar in Isaia 65:21-23 oamenii, sub guvernarea lui Dumnezeu vor construi case si le vor locui si vor sadii vii si le vor manca rodul, apoi in Isaia 11 se spune ca vom traii in pace cu animalele salbatice.
intrebarea mea este unde va fi viata vesnica? in cer sau pe pamant?

Răspuns Câştigător
| gfghn a răspuns:

Am rasp. gresit. Da viata vesnica va fi pe pamant. Uita-te p site-ul ala pentru mai multe detail daca vrei.

60 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Domnul Isus ne-a spus:,, Eu ma duc sa va pregatesc un loc. Si dup ace ma voi duce si va voi pregati un loc, ma voi intoarce si va voi lua cu Mine, ca acolo unde sant Eu sa fiti si voi.,,

| fllu07 explică (pentru EmaS):

Si atunci de ce a zis in matei 5:5 si nu numai ca ce blanzi, (sau buni, cu calitati) vor mosteni pamantul? atunci de ce ia mai pus Dumnezeu pe adam si eva pe pamant? care este rolul pamantului? minte Dumnezeu in ce priveste Isaia 45 unde spune ca a intocmit pamantul sa fie locuit?

| fllu07 explică (pentru EmaS):

Am uitat sa continui laughing
locuit de cine? cei buni in rai, precum spui, cei rai in iad precum tot tu spui. atunci pamantul?
tu ce vei face in rai?

| EmaS a răspuns (pentru fllu07):

Stiu ca tu crezi ca doar 144000 vor merge in cer, dar citeste versetele care urmeaza ca erau o mare multime din orice neam, semintie din orice norod care nu putea sa fie numarata, atat de multi erau.

| EmaS a răspuns (pentru fllu07):

Ii voi aduce lauda lui Dumnezeu si voi sta la masa cu Avraam, Isaac si Iacob.

| fllu07 explică (pentru EmaS):

Si versetele ce le-am mentionat? de ele de ce nu zici nimic. si referitor la celalti di orice neam, trib limba, si popor, aia multi ce zici tu de ei, vor fi pe pamant.

| EmaS a răspuns (pentru fllu07):

Poi acelea se refera la voi care veti ramane aici!happy

Mireasa Domnului va locui cu Mirele ei!

| fllu07 explică (pentru EmaS):

Inseamna ca Dumnezeu minte.

| fllu07 explică (pentru EmaS):

Ce religie ai?

| EmaS a răspuns (pentru fllu07):

Eu am o relatie personala cu Domnul Isus.O religie nu iti poate oferi mantuirea.Domnul Isus ne-a facut o promisiune:,, Totuşi vă spun adevărul: vă este de folos să Mă duc; căci, dacă nu Mă duc Eu, Mângâietorul nu va veni la voi; dar, dacă Mă duc, vi-L voi trimite.,,

| fllu07 explică (pentru EmaS):

Atunci ce credinta ai?
crezi ca Isus ii Dumnezeu?

| fllu07 explică (pentru EmaS):

Asta le-o spus-o celor ce erau de fata cu acea ocazie. nu tutror continuatorilor sai.

| fllu07 explică (pentru EmaS):

Ma faci sa rad laughing
la masa aia se va manca ceva?

| EmaS a răspuns (pentru fllu07):

Deci sa inteleg ca tu razi de ceea ce este scris in Biblie?

| CryChristiAN a răspuns (pentru EmaS):

Nu ca rade. EL isi bate joc.

| EmaS a răspuns (pentru CryChristiAN):

Va da socoteala.

| fllu07 explică (pentru EmaS):

Nu, absolut deloc. rad de interpretarile tale nefondate laughingDumnezeu i-a spus lui Adam, si implicit tuturor urmasilor sai: plata pacatului este moartea. (nu iadul de foc, sau chinul vesnic. MOARTEA) SI i-a mai spus: TARANA ESTI SI IN TARANA TE VEI INTOARCE. probabil ar fi trebuit formulat asa de catre Dumnezeu: Tarana esti si in tarana te vei intoarce in afara de emaS ca ea merge la masa cu avraam, isac si iacob laughing

| fllu07 explică (pentru CryChristiAN):

Imi bat joc de intrerpretarile voastre puerile, nefondate, si ilogice, si de faptul ca suntei dusi de nas ca animalul la sacrificat, de faptul ca respingeti logica.

| fllu07 explică (pentru EmaS):

S-a referit la cei 12, care erau de fata, si care au dreptul de a merge la cer. ei fac parte dintre cei 144.000
dar daca toti am merge la cer, cum explici Isaia 65:21-23 (sadesti vii si construiesi case in cer? )
sau Isaia 45:18: cine va locui pamantul, ca, cuvantul lui Dumnezeu nu se schimba, asta ii planul lui, ca pamantul sa fie locuit.
cine il va locui? cei buni mer in rai, cei rai in iad. deci, te contrazici. nu esti logica!

| OOOLEOOO a răspuns:

Argumentele aduse de tine sunt specifice Martorilor lui YHWH (Yehova).

Eu sustin raiul pe pamant, astfel daca asi fii crestin asi alege idea martora, cea care descrie faptul ca ''viata vesnica'' o vom trai pe pamant.

Nu asculta de cei care iti zic ca nu poti trai fericit pe pamant.

| rocco09 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Ai alege sa fii necrestin, martorii nu sunt crestini!

| fllu07 explică (pentru OOOLEOOO):

Nu inteleg ce vrei sa zici. esti de acord cu martorii sau nu? ce alegi sa sustii?

| fllu07 explică (pentru rocco09):

De ce? tot oameni sunt, si tot din biblie invata. ca si penticostalii ca si baptistii, ca si alte culte cu biblia.

| rocco09 a răspuns (pentru fllu07):

Martorii neaga divinitatea Lui Iisus, ori una din conditiile pe care trebuie sa le indeplinesti ca sa fii crestin, e sa crezi ca Iisus a fost fiul Lui Dumnezeu!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru rocco09):

Salut. Martorii nu neagă divinitatea lui Isus, ci îl consideră Fiul lui Dumnezeu, spre deosebire de majoritatea cultelor creştine care spun că este însuşi Dumnezeu

| rocco09 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

A spune despre cineva ca e fiu de om inseamna ca e om, a spune despre cineva ca e fiu de Dumnezeu, inseamna ca e "natura" din Dumnezeu, Dumnezeu insusi, si ca toate atributele Lui Dumnezeu Tatal le are si fiul! Eu am spus ca neaga "divinitatea" Lui Iisus, faptul ca din vesnicie coexista impreuna cu Tatal!
Mi se pare ilogic sa spui ca un fiu de Dumnezeu nu e Dumnezeu, e ca si cum ai spune ca un fiu de om e caine sau orice altceva in afara de om! Ori martorii afirma ca Fiul a fost creat candva in timp! Gresesc?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru rocco09):

Nu greşeşti. Dar cum crezi la ce se referă următoarele texte:
Coloseni 1:15, 16 - El este chipul Dumnezeului celui nevazut, Cel intai nascut din toata zidirea. Pentru ca prin El au fost facute toate lucrurile care sunt in ceruri si pe pamant, cele vazute si cele nevazute: fie scaune de domnii, fie dregatorii, fie domnii, fie stapaniri. Toate au fost facute prin El si pentru El.
Apocalipsa 3:14 - Ingerului Bisericii din Laodiceea scrie-i: "Iata ce zice Cel ce este Amin, Martorul credincios si adevarat, Inceputul zidirii lui Dumnezeu...

| fllu07 explică (pentru rocco09):

Nu Martorii spun, ci BIBLIA. ai observat versetele de mai jos? sunt cuvintele lui Isus. si inca o dovada, citeste si Ioan 14:28, tot cuvintele lui Isus.

| fllu07 explică (pentru rocco09):

Nu, Martorii nu neaga ca Isus este creat in urma cu forte mult timp. cine stie cu cat timp in urma, poate milioane de ani, nu se stie. dar divinitatea lui Isus nu se refera la faptul ca Isus exista cu mult timp in urma ci la faptul ca Isus este Dumnezeu, sau parte din "Sfanta treime" care ar insemna Dumnezeu. ceea ce este Fals!
si vreau sa te intreb ceva: tu esti una cu tatal tau? mi se pare Ilogic sa fii fiul, tu esti tatal tau, sau esti caine?

| fllu07 explică (pentru rocco09):

Stii ce inseamna sa fii crestin?

| OOOLEOOO a răspuns (pentru fllu07):

La categoria ''Rai'' Asi sustine Martori.

| fllu07 explică (pentru OOOLEOOO):

De ce?

| OOOLEOOO a răspuns (pentru fllu07):

Fiindca eu sustin ''raiul pe pamant'' faptul ca fericirea absoluta se gaseste aici, in noi.

| fllu07 explică (pentru OOOLEOOO):

Ai discutat cu Martorii?

| OOOLEOOO a răspuns (pentru fllu07):

Am citit si despre aceasta secta/religie.

| fllu07 explică (pentru OOOLEOOO):

Si ce parere ai despre ei?

| rocco09 a răspuns (pentru fllu07):

Faptul ca Isus este una cu tatal, e aceeasi esenta! Primul verset de mai sus vorbeste clar ca Iisus e divin, nu o creatie de-a Tatalui, e una sa faci o statuie si e alta sa nasti un copil! Nu ma contrazice cu nimic, iar al 2lea vorbeste ca prin Iisus s-a facut creatia, nicidecum ca Iisus ar fi o faptura creata! Eu sunt una cu tatal meu in esenta tata e om -eu sunt tot om, la fel cum Iisus este una cu Dumnezeu tatal Tatal e Dumnezeu -Fiul e Dumnezeu

| fllu07 explică (pentru rocco09):

Rocco, tu esti aceiasi persoana cu tatal tau, doar pentru simplu fapt ca sunteti oameni? coloseni 1:15 spune ca Isus ii prima creatie. si in Apocalipsa 4:11 spune ca Dumnezeu este creatorul a tot ce are viata implicit si al lui Isus.

| kostel1 a răspuns (pentru rocco09):

Rocco09 cerceteaza apoi scrie. La usa mea au venit martori lui iehova si mi-au spus ca : sunt la usa mea pentru a-mi aduce o veste buna, isus ete regele regatului lui dumnezeu care va instaura un paradis pe pamant si ca prin jertfa sa va rascumpara pacatele tuturor celor ce cred in el. Atunci tu cum spui mca ei nu cred ca isus e divin. poate nu intelegi cuvantul DIVIN. scuza-ma daca te-am contrazis

| rocco09 a răspuns (pentru kostel1):

Si din ce ai scris, daca e sa judec problema dupa spusele tale unde dai de inteles ca e divin? Si david era rege pus de Dumnezeu si nu era divin, faptul ca Iisus va fi asezat conform spuselor tale, si ale lor ca rege in regatul viitor de pe pamant nu i-l face divin! A fi divin inseamna sa fie natura din Dumnezeu ce i-L caracterizeaza pe Dumnezeu sa i-L caracterizeze si pe Iisus! Dar ca sa fie mai simplu pentru tine, iti dau "mura in gura" Ei cred ca Iisus a aparut candva in timp, ca si creatie si nu vine din vesnicie cu Dumnezeu, iar Dumnezeu l-a infiat...ori e una sa ai un fiu natura din tine si altceva sa creezi, e una sa nasti un copil si e alta sa faci o papusa de lemn ca mai apoi sa-i dai viata si s-o infiezi... Pinocchio nu era totuna cu un copil! http://www.jw.org/......ul-mihail/
Ori un inger infiat nu e natura!

| thealchemist a răspuns:

In cer.

| fllu07 explică (pentru thealchemist):

Si pamantul?

| thealchemist a răspuns (pentru fllu07):

Care pamint? planeta sau lumea materiala?
pentru ca tot ce e nemuritor e pe lumea cealalta, lumea asta e "stricacioasa" cum zice Biserica, nimic nu e pentru vesnicie aici.
dar mai bine nu te mai gindi tu unde vei avea parte de viata vesnica, sa ajungi in Rai e problema nu cum va fi viata acolo.

| fllu07 explică (pentru thealchemist):

Planeta. Dumnezeu a facut-o sa fie locuita. Isaia 45:18 spune ca pamantul a fost facut sa fie locuit. de cine? "oamenii buni merg in rai, oamenii rai in iad" cine va locui pe pamant? pentru ca el nu va fi distrus: psalmul 37:29

| 4b a răspuns:

Un joc de cuvinte, usor de perceput: asa zisul ''cer'', Paradisul mult asteptat, va pogora pe pamant unde vor locui toti cei ce L-au aleswinking
Sanatate...

| dodicuta a răspuns:

Vad ca sunt raspunsuri care nu te ajuata.Viata vesnica pentru tine poate fi daca esti crestin:in cer, iar daca nu esti:nicaieri.

| tudus a răspuns:

Ambele cai super ajung in rai cei mai slabi pe pamant cei care nu au crezut in iad iar cei mai tari in al 9 lea cer unde nu ajung multi sa stii ca acolo sunt clasificari nu toti suntem egali

| fllu07 explică (pentru tudus):

E pa naiba.

| CryChristiAN a răspuns:

Nu fratele meu. Nu e vorba de pamantul acesta blestemat de Dumnezeu (Genesa) si pamantul din raiul ceresc ca exista mii si mii de ''etaje'' ca sa le spunem asa de desfatari ale Raiului: pamantul celor blanzi, cetatea noului Sion, Raiul desfatari etc...
Pe Pamantul transfigurat cu ''cer nou si pamant nou'' va fi doar Judecata obsteasca.

| fllu07 explică (pentru CryChristiAN):

Adica cum? Dumnezeu a spus ca pamantu a fost creat sa fie locuit. te intreb, de cine?

| CryChristiAN a răspuns (pentru fllu07):

De oameni, dar asta inainte ca omul sa intre in pacat.Dar nu citesti Biblia?

''Pentru ca ai mancat din pomul pe care ti-am zis sa nu-l mamanci, blestemat esti Pamantul din cauza ta...''

Sa stii ca exista DIFERENTE MARI DINTRE EDEN SI RAI:
EDEN= gradina CREATA DE DUMNEZEU PE PAMANT
rai- loc de odihnire si fericire a sufletelor dupa moarte.

| fllu07 explică (pentru CryChristiAN):

Nu stiu ce biblie citesti tu, dar tie spalat rau de tot creierul laughing
pai cum inainte sa pacatuiasca? ce vina are pamantul ca oamenii au fost neascultatori? si tine cont de obicei, cand biblia se refera la pamant, face referire la oameni. vezi Geneza 11:1 (vorbeste pamantul)
Dumnezeu a promis viata vesnica pe pamant. iar cuvantul sau sa implineste mereu isaia 55:11

| fllu07 explică (pentru CryChristiAN):

In ce priveste edenul da ai perfecta dreptate, in ce priveste raiul, nu. dupa moarte nu mergi nicaieri, Dumnezu i-a spus lui Adam: tarana esti si in tarana te vei intoarce.
daca sufletele nu mor, si merg in rai, ce inseamna faptul de a muri?

| Adrianetc a răspuns:

Eu intai vreau sa fiu sigur ca ajung acolo, Prin credinta si botez esti mantuit, fllu, crezi ca Isus a murit pe cruce pentru tine si mine? ai facut tu un botez, si ti-ai marturisit pacatele in fata lui Dumnezeu? ai facut acest legamant si vrei ca de acum sa-L urmezi pe El? cerceteaza-te

| Dianaîşialegesoţulbazândusepetpu a răspuns:

Nicăieri pentru că Iadul-Purgatoriul-Raiul
nu există.tongue

| fllu07 explică (pentru Dianaîşialegesoţulbazândusepetpu):

Partial corect.
dar. iti caut sot prin TPU?

| Dianaîşialegesoţulbazândusepetpu a răspuns (pentru fllu07):

Nu îmi caut prin TPU ci mi-l aleg cu ajutorul lui TPU.

| gfghn a răspuns:

Da! www.jw.org

| fllu07 explică (pentru gfghn):

Da! ce?

| fllu07 explică (pentru gfghn):

Din ce congregatie esti? laughing

| gfghn a răspuns (pentru fllu07):

Am rasp. gresit. Da viata vesnica va fi pe pamant. Uita-te p site-ul ala pentru mai multe detail daca vrei.