| CristinaTaranu a întrebat:

In una din cele 10 porunci scrie sa nu ucizi, si atunci...pe timp de razboi cum e? Mai e pacat ucisul intr-un astfel de context?
Si daca e, atunci nu ai ce face, tara trebuie aparata...

16 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Sa ucizi e pacat in orice conditii.il pui pe acelasi plan pe un general care-ti da ordin sa ucizi cu Dumnezeu?

| Exilee a răspuns:

Ar fi. De ce? NU ai citit cele 14 carti ale lui Sven Hassel? NU dau detalii, dar iti zic pe scurt: razboiul este opera celui rau. Nu ar trebui sa existe razboi, tinand cont ca toti suntem frati.

| Zenit313 a răspuns (pentru Exilee):

Dar in Vechul Testament au murit sute de mii de oameni din voia Domnului!
Chiar si Moise a fost un psihopat...
Dar "Sfantul" Imparat Constantin?

Stiu, numai tu ai dreptul sa interpretezi Biblia in favorul tau...

| CristinaTaranu explică (pentru Exilee):

Bun, lucrarea diavolului, dar daca in momentul asta/viitor(Doamne fereste!) ar fi razboi si ar trebui sa aperi tara, nu ai face-o?
Nu ai omora alti oameni pentru a-ti salva familia?

| Exilee a răspuns (pentru CristinaTaranu):

Bada, dar fi si chestia de supravietuire. Si totusi, de ce sa ucid, cand pot sa biruiesc raul cu binele?

| CristinaTaranu explică (pentru Exilee):

Nu stiu daca in fata razboiului mai poti face ceva cu binele, acolo e vorba de viata si moarte. "Scapa cine poate!"
Biruinta raului cu binele e in situatii de zi cu zi, cu asta sunt intr-adevar de acord.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Eu sunt militar...si nu e pacat

| Jardelin a răspuns:

E pacat sa ucizi voluntar semeni din jurul tau, dar daca e razboi si trebuie sa te aperi situatia e alta.

| RAY a răspuns:

Deci daca e razboi conform crestinilor trebuie sa omori si pe cel nevinovat care isi apara tara ca tine chiar daca e crestin si el,
ca ateu vad o totala lipsa de compansiune si empatie, de ce sa omori un om care isi apara tara la fel ca tine?

| IonescuOnutza1986 a răspuns:

De multe ori imi pun aceasta intrebare si eu, doar ca cazul meu intreb daca am incalcat porunca a saptea, ucigand o musca, tantar sau orice altceva si ma gasesc de fiecare data vinovata pentru ca fiecare fiinta e creata de Dumnezeu, dar mite sa ucizi oameni in razboi, intr-adevar tara trebuie aparata, dar cei vinovati sunt cei care au inceput razboiul cei care nu au stat la locul lor, care au vrut mai mult si au venit peste alte popoare. Totusi, chiar daca n-am iceput noi razboiul tot cadem vinovati ca am ucis oameni, viata e nedreapta, am incalcat porunca pentru ca Dumnezeu a vrut a fie pace, dar oamenii s-au razboit, daca ar trebui sa raman sa-mi apar tara in razboi nu as fi stat, as pleca cu familia undeva departe si asa as poteja-o mai mult, aceasta nefiind ingrijoratade mine, ci avandu-ma aproape. Nu spun aceste lucruri ca un adevarat crestin, dar asta e parerea mea.

| Doramcpooc a răspuns:

Stii...sincer chiar nu stiu....incearca sa intrebi un preot. happy

| ManStrong a răspuns:

Dar de ce e razboi daca si unii si altii sint crestini?
-------------------------------
Problema sta putin altfel.In original porunca suna asa; LoTirtah.
Ori; a vrea = rote
a ucide roteah
Aic este facuta o combinatie intre cuvintul a vrea si a ucide intr un singur cuvit.Si intelesul corect ar fi; Sa nu vrei sa ucizi.Adica sa nu ucizi din proprie vointa.

| doctorandus a răspuns:

Eu nu as lupta ca soldat. Nu pentru ca mi-e frica sa fac pacate, ci pentru ca nu consider ca Gheorghe, impins de la spate de politicieni verosi, trebuie sa se impuste cu Ianos, impins si el de la spate de politicieni verosi. Daca politicienii nu se pot intelege, sa se macelareasca intre ei si sa lase oamenii cinstiti sa traiasca-n pace la casa lor. Prea usor isi varsa oamenii sangele pentru aceste lipitori stricate!

| danay72 a răspuns:

In prezent o singura religie nu se implica in conflict armat, prefera chiar sa faca inchisoare, si aceasta pentru ca Dumnezeu a zis ca in ultimele zile va fi o astfel de forma de inchinare care manifesta o iubire autentica.Isaia2:2-4; Isaia43:10-12,Ioan13:34,35

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Iată ce a spus Isus în această privinţă: "Pune-ţi sabia la loc, pentru că toţi cei care iau sabia de sabie vor pieri". (Matei 26:52)

| milan9 a răspuns:

"O singura religie nu se implica in conflict armat" ca formă de "iubire"? Dar oare de ce eu şi mulţi alţii, am auzit despre această religie că practică ameninţările cu moartea pentru cei care încearcă să se îndepărteze de grupare (la urma urmei este de datoria lor să-şi salveze sufletul, fugind de erezie şi manipulare CU ORICE PREŢ)? Pe lângă alte multe exemple, cunosc personal cazul unui tânăr în clasa a XI-a, căruia, atunci când era în geneală, am avut ocazia să-I spun printre altele şi despre acest lucru (despre ameninţările din cult). Acum, spre surprinderea mea, printr-o terţă persoană (un amic al lui), am primit confirmarea că într-adevăr, această subtilă ameninţare (presupun că e subtilă, n-ar fi fraieri să fie scrisă într-un panou) este cunoscută în "folclorul" cultului!
Cei care fac parte din cult şi nu ştiu de ea, o pot verifica pe cont propriu prin solicitarea independenţei faţă de regulile stricte ale cultului…

Stricteţea regulilor absurde a fost de la început un specific al "organizaţiei martorilor". Un simplu exemplu îl constituie chiar "întemeietorul" Charles Taze Russel, cel care ajunsese să pretindă că iniţiatorii doctrinei cultului ar fi mia presus de Scriptură, că "oricine citeste NUMAI Biblia ajunge în intuneric (!?!), pe cand cine citeste NUMAI scrierile lui ajunge la adevar (!?!). Din păcate, acest lucru nu s-a schimbat deloc pentru bieţii oameni prinşi ăn mrejele acestui cult.