| Lucas_Raj_1986 a întrebat:

Intrebare de barajbig grinumnezeu a venit pe Pamant intruchipat ca Iisus Cristos si S-a jertfit pentru a rascumpara pacatele omenirii.Intrebarea acum:de la cine si pentru cine trebuiau aceste pacate rascumparate? Nu era mai simplu sa vina si sa le zica oamenilor ca au gresit,acum ii iarta, dar la prima greseala va fi de rau.La nivelul lor cultural de atunci, oamenii intelegeau mai bine cum sta treaba.De ce Dumnezeu alege calea filozofica pentru a ne transmite ceva care este foarte greu de priceput chiar si pentru filozofii din zilele noastre, Nu uitati intrebarea principala:de la cine si pentru cine trebuiau rascumparate pacatele omenirii.Si inca ceva.Nu veniti cu zeci de citate din Biblie. Dati raspuns,daca stiti,cu vorbile voastre, ce, nu stiti decat citate din biblie? P.S. Sunt sigur ca ma aburiti cu niste raspunsuri care nu au legatura cu intrebarea.Pentru ca atunci cand nu stiu sa raspunda clar si la obiect,sectantii si prostii dau citate din Biblie in speranta ca vor perea foarte, foarte destepti si inteligenti.Din contra.Vor fi tembeli ca niste automate de prezervative.

37 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

Si mie mi se pare o porcarie treaba cu rascumpararea pacatelor, pentru ca eu nu cred in pacate, mi se pare doar o manipulare la nivel mondial. Spovada e un fel de fosta Securitate. Daca stai bine si te gandesti nici macar pozitia lui Isus pe cruce nu e cea reala, caci nu ar avea cum palmele sa sustina greutatea corpului. Orice tata normal la cap nu ar face asa ceva cu copilul sau!

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Omul prin neascultare de Dumnezeu a pacatuit si plata pacatului este moartea.

pentru un mar culmea adam si eva nici nu cunoasteau raul si binele erau ca doi copii de 5 ani, da pentru un mar moartea eterna ce tare

daca a murit pentru pactele noastre de ce mai exista pacatul?

| Denly a răspuns:

Eu cred ca Iisus Cristos a ales sa moara in locul nostru. Era ca si cum toate sufletele morte si vii au fost iertate inclusiv de pacatul stramosesc (comis de Adam si Eva). Adam si Eva comitand pacat au fost pedepsiti cu suferinta de pe Pamant, cu moartea! Dupa ce Iisus a fost rastignit, toate pacatele au fost iertate. Acum nu inseamna ca noi putem pacatui pentru ca Iisus a fost rastignit! Ar trebui sa ne oprim din pacatuire. Cand va veni Judecata Iisus va zice:"Eu am murit si pentru tine si, nu vei merge in iad"! Dar cine continua sa pacatuiasca probabil va fi:"Eu ti-am intins o mana, dar tu mereu mi-ai intors spatele si, nu m-ai primit in viata ta. Desi ai aflat de mine nu ai vrut sa ma cunosti, acum nici eu nu te cunosc!"
"Doamne iarta-ma daca am gresit vorbind ca in numele Tau!"

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu este Tatal lui Isus, nu e acelasi.Ioan3:16

| milan9 a răspuns:

Mantuitorul Iisus este Dumnezeu Fiul, de aceeasi NATURA DIVINA ca si Tatal.

Dumnezeu Fiul este de ACEEAŞI NATURĂ DIVINĂ ca şi Tatăl. El este "Cel Unul-Născut, Fiul lui Dumnezeu."(Ioan 3, 18), -singurul despre care se spune la modul propriu că este "Fiul lui Dumnezeu".

Revelaţia prezintă clar în egală măsură şi trinitatea dar şi Unitatea: Trinitatea Persoanelor (3 persoane) într-o unitate desăvârşită a Aceleiaşi Fiinţe sau Naturi divine. În cadrul divinităţii se păstrează o Unitate absolută...

Natura sau Fiinţa divină este aceeaşi şi ea reprezintă "numitorul comun", legătura Unicităţii divine din Sfânta Treime. Comparaţia cu oamenii poate merge doar până la un anumit punct. Unitatea dintre cele trei Persoane divine este însă una totală, fiinţială, constând într-o singură FIRE sau NATURĂ DIVINĂ...

| milan9 a răspuns:

Iată doar o mică parte din versetele care Îl prezintă pe Fiul lui Dumnezeu:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. El este MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos) "Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

Daniel 7, 14: "Şi Lui (singurul numit Fiul Omului în Noul Testament a fost doar Mântuitorul Hristos – Fiul lui Dumnezeu ÎNTRUPAT) I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. STĂPÂNIREA LUI ESTE VEŞNICĂ, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

Daniel 7, 27: "Iar regatul şi stăpânirea şi mărirea regilor de sub ceruri se vor da poporului sfinţilor Celui Preaînalt; ÎMPĂRĂŢIA LUI ESTE ÎMPĂRĂŢIE VEŞNICĂ şi toate stăpânirile Îi vor sluji Lui şi pe El Îl vor asculta".

Daniel 7, 14 -"Şi Lui I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. Stăpânirea Lui este veşnică, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

| milan9 a răspuns:

Desi ipostasuri diferite, Dumnezeu Tatăl şi Dumnezeu Fiul sunt "Una" în esenţa divină, "Natura divină", dar Mântuitorul Hristos a mai avut şi ceva în plus... thinking
A mai avut în plus şi natura umană asumată pentru apropierea de omenire, pentru Jertfei făcută în locul oamenilor, pentru posibilitatea iertării acestora etc…

,, Care, Dumnezeu fiind în chip, n-a socotit o ştirbire a fi El întocmai cu Dumnezeu,"
,, CI S-A DEŞERTAT PE SINE CHIP DE ROB LUÂND, FĂCÂNDU-SE ASEMENEA OAMENILOR, ŞI LA ÎNFĂŢIŞARE AFLÂNDU-SE CA UN OM."
,, S-A SMERIT PE SINE, ascultător făcându-Se până la moarte, şi încă moarte pe cruce." (Filipeni 2, 6-8)