| bismarck a întrebat:

Întrebarea mea va fi la sfârşit.

1. Există Dumnezeu, deci există şi Satana.
2. Există Rai, deci există şi Iad.
3.Creştinismul nu este o religie, ci o relaţie om-Dumnezeu.Pentru cine este doar o religie, nu înseamnă nimic.
4. Dumnezeu este bun, milostiv, îndurător, îngăduitor, iertător dar este şi drept şi pe cât de mult ne iubeşte pe noi ca oameni pe atât de mult urăşte păcatul.Ca o consecinţă, apar dezastrele naturale(la nivel general) pentru că oamenii păcătuiesc incredibil de mult.Vestea bună e că dacă unui om îi pare rău şi renunţă la acele păcate, îl iartă cu drag - şi cică nu e "bun"
5. Întrebările precum "de ce ne urâm atât de mult ca oameni dacă Dumnezeu e bun" sau "de ce suntem cea mai criminală specie, dacă Dumnezeu ne-a făcut raţionali" sau "de ce a îngăduit Dumnezeu cutremur nu-ştiu-unde".O parte din toate aceste întrebări puerile, pot avea răspuns, partea care rămâne însă, nu! Suntem oameni, deci suntem limitaţi în gândire, în vorbire, în trăire, în iubire.Toate răspunsurile le are Dumnezeu.
6.Majoritatea celor ce pun aceste întrebări au doar intenţii rele şi batjocoritoare.
7.Nici eu nu sunt de acord cu "forţarea" ca un om să adere la un anumit cult.Spune-i, dar nu-l forţa. Dacă aderă doar de gura ta, a aderat degeaba.
8.Credinţa te schimbă de aceea procentul celor ce cred într-o forţă divină superioară, care se sinucid, este infinit mai mic faţă de cei ce nu cred în nimic.Este bine să ştii că acolo sus, pe Cineva te poţi baza(şi ca să vezi, funcţionează, chiar este Cineva acolo).
9.Nu întreba un om care a trăit în puf dacă există Dumnezeu, întreabă o mamă al cărei copil a fost vindecat în mod miraculos de pe patul de moarte.Întreabă-l pe cel care e mereu senin şi fericit chiar dacă are doar o haină pe el şi care e gata să moară pentru credinţa lui(cum mulţi alţii au făcut).
10. Dacă Dumnezeu nu există, n-ai pierdut nimic.Dar dacă există, există şi o Judecată viitoare, şi ai pierdut totul.

Alte întrebări? De preferabil competente, nebatjocoritoare şi care nu ironizează. Celor din urmă nu voi răspunde.

Răspuns Câştigător
| Bot_Adi_1989 a răspuns:

Epigonul.Asculta ce iti spun eu care am trait in religia Ortodoxa, am facut liceul Greco Catolic 2 ani, am prieteni care sunt la Martorii Lui Iehova, am prieteni musulmani.Cand lumea mi-a fost mai draga,iubeam sa traiesc din plin,sa ma distrez la maxim, am fumat, am baut, m-am drogat, cand aveam cei mai multi bani, cele mai frumoase momente Dumnezeu si-a intins mana spre mine.Atunci cand El mi-a dat iertare pacatelor si m-a primit ca si pe un copil al Lui, am fost cel mai fericit.Din acea clipa tot ce facusem pana in acel moment a luat sfarsit, o schimbare radicala.De un viciu te las lasi greu mai ales de fumat, dar de 3 vicii sa te lasi dintr-o data cum crezi ca este? Prin puterea si dragostea oferita, de Dumnezeu am putut sa las totul, la doar 21 de ani cand altii inca mai fac joint-uri,trag pe nas sau rup cluburile pana dimeata...dar la ce ajuta asta? Dumnezeu exista si ne asculta in fiecare moment! Fa si tu un pas catre El,caci te va primi cu bratele deschise si viata iti va fi transformata in bine! Nu spune ca de ce acol ii asa sau dincolo ii in alt fel,cand vei fi judecat nu vei fi intrebat ca de ce au fost razboaie sau cutremure,te va intreba ce ai facut cu viata ta? Citind primele capitole, din bibile Matei, Marcu, Luca si Ioan vei intelege foarte multe, chiar daca le citesti pentru cultura ta generala, dar inainte sa le citesti spune-i Lui Dumnezeu "Da-mi intelepciune si lumina sa inteleg cartea sfanta" eu nu am priceput inainte prea multe din Biblie, dar ajutat de duhul Lui am invatat foarte multe.MA rog ca Dumnezeu prin acest mesaj sa atinge mai multe inimi si sunt dispus sa conversez cu cine are nevoie de un sfat spiritual adresa de email adi_bot_nufaru2@yahoo.com Fiti Binecuvantati de Dumnezeu!

61 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| bismarck explică (pentru anonim_4396):

1.Versiunea originală... Care e sursa versiunii tale "originale"?
2.Mă repet, tu cred ce spun, tu spui doar să-mi arăți că poți scrie o afirmație asemănătoare.Irelevant.
3.Dacă-mi citezi din cărțile hinduse că zeul lor își consideră discipolii prieteni și fii, poate te-aș crede.
4.Calmează-te! Ca să vezi, a știut dar i-a dat posibilitatea să aleagă, știa că va greși și că nu va asculta de singura poruncă dată în Eden așa că a alcătuit un plan(Planul Mântuirii, dă-i pe google).Pe românește, știa că va fi o problema, așa că înainte să apară problema a venit și cu soluția.

5. Ăsta-i răspunsul unui om care trăiește în dependență de Dumnezeu și-L acceptă.
6.Mai dă-ți una!
8.Nu-ți bag idioțenia aia, ceilalți zei nu există. Sunt doar bucăți de lemn și metal create de alți oameni.
9. Câți au murit pentru celelalt religii?
10.Check 2.

| bismarck explică (pentru andreidu):

Toată lumea știe.
Doar creștinii cred.
Acum înțelegi? Recitește afirmațiile, am spus aceeași idee.

| Papillon09 a răspuns:

Ai mare dreptate in ceea ce ai spus, si eu cred la fel. Tind sa cred ca exista raspunsuri pentru toate intrebarile, dar toate la timpul lor, inca nu am descoperit totul, insa nici nu cred ca o vom face vreodata. Dar cat depinde de capacitatea nostra de gandire, cred ca este bine sa cercetam si sa gasim raspunsuri valide si rationale pentru dileme de genul asta.winking Felicitari.happy

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns (pentru bismarck):

E lumea lui dumnezeu, in care majoritatea e crestina, urmata de musulmani, ar trebui sa fie liniste, dar tocmai de asta nu e, pentru ca acesti oameni povestesc despre diavol, care desi e inexistent, in mintile unora exista, si ei tulbura mintile altora. Daca nu intelegi ca el nu exista, ai pierdut tot, liniste, cunoastere. Cum poti sa intelegi ca vremea e rece din cauza dioxidului de carbon care incalzeste atmosfera/incalzirea globala, daca pui totul pe seama rautatii oamenilor si pedepsirea lor? Cum poti sa intelegi de ce un om actioneaza intr-un fel daca tu nu stii ca are instincte, nu diavol in el?

"Nivelul material" are legatura cu psihicul unde credinta e ca vaselina.
Le-am luat pe sarite ca voiam sa raspund scurt. "Lumea de care spui tu Mădă0611 nu există, și ea nu are ce-mi oferi mie." asa explici de ce crezi atat in dumnezeu. Kant zicea ca ratiunea nu poate accepta ca binele absolut nu exista, adica fericire si virtute, asa ca a inventat un loc unde exista, raiul, si o fiinta care ti-l ofera, dumnezeu.

| bismarck explică (pentru andreidu):

Reciteşte afirmţiile anterioare, vei inţelege.

| bismarck explică (pentru Mădă0611):

E lumea lui Dumnezeu pervertită de păcatul diavolului, căruia momentan îi permite şi îi va mai permite o vreme.Dar în lumea asta nu e "majoritatea creştină".E o majoritate creştină în acte, în adevăr, dar în realitate prin viaţa lor nu au nici o tangenţă cu creştinismul. Oficial pot să declar că sunt musulman la următorul recensământ, faptele mele vor vorbi şi nu actele.

Aşa e şi cu această majoritate de care vorbeşti tu. Oficial e de toate, dar realitatea e alta.Din această majoritate mai scade vreo 90% vedem apoi câţi creştini autentici sunt la nivel mondial.Cu privire la Diavol, dacă te face să crezi că el nu există, cea mai mare parte a bătăliei a câştigat-o deja.

Să nu exagerăm, eu am vorbit de dezastrele naturale, nicidecum de schimbarea vremii.

Revenind la "pace şi linişte" ai spus că "tocmai de asta nu e", deci nu este.Mai este ceva ce-mi poate oferi lumea? De tehnologie mă folosesc bucuros, îmi face viaţa mai uşoară. Altceva?

Kant, Nietzsche multe au spus ei, multe or fi adevărate şi multe nu.Tu crezi ce zice Kant, eu cred ce zice Dumnezeu.

| Mădă0611 a răspuns (pentru bismarck):

Tu crezi ce zic oamenii ca a zis dumnezeu, si oamenii au zis ce au vrut.

Pai schimbarea vremii aduce dezastre naturale. Daca era dupa dumnezeu, de ce doar in anumite zone se produc tsunami, ca doar pacatosi exista peste tot?
Lumea iti poate oferi pace si liniste, daca o intelegi, dar religia te opreste sa faci asta, e ca un producator care pentru a-si vinde produsul il denigreaza pe cel al concurentei, iar tu esti atat de hipnotizat de ce spune primul ca il vezi pe al 2-lea cum iti spune el.

| bismarck explică (pentru Mădă0611):

Dacă ai fi citit Biblia ai fi uimit de unitatea ei.Au mai fost scrise cărţi, dar niciuna de 40 de autori pe parcursul a 1600 de ani şi totuşi pare că a fost scrisă doar de unul singur.Şi aşa este, oamenii au primit inspiraţia să o scrie, iar autorul este de fapt Dumnezeu.A supravieţuit milenii deşi mulţi împăraţi şi lideri politici au căutat să o distrugă.

Păcătoşi sunt peste tot, iar oamenii sunt loviţi în diverse moduri. Unii prin dezastre naturale, alţii prin accidente rutiere, alţii prin boli şi câte şi mai câte moduri de a muri.
Dumnezeu(nu religia) îţi OFERĂ(nu "poate oferi") pace şi linişte iar lumea te opreşte să faci asta.Lumea te indeamnă să te implici în ea, în marile ei probleme şi tu o faci din plin.Şi te implici şi analizezi şi te informezi şi cauţi soluţii şi... nu le găseşti.Şi apoi postezi pe TPU despre pace şi linişte, noţiuni cu totul străine pentru tine şi pentru "lumea" despre care vorbeşti tu.Nu ştiu care e cel hipnotizat, dar un lucru ştiu: Dumnezeu există!
Următorul răspuns ar fi oke dacă ar fi o întrebare, pentru că altfel continuăm la nesfârşit.

| Papillon09 a răspuns (pentru andreidu):

Ei bine nu cred ca putem sa ne avantam chiar asa de mult incat sa spunem ca TOATA lumea stie ca Dumnezeu exista, insa majoritatea sigur. Problema este ca oamenii desi stiu ca Dumnezeu exista sunt indiferenti de asta. Constientizeaza ca Dumnezeu exista insa nu le pasa, sunt indiferenti. Oare de ce fac greseala asta? thinking Aaaaa, da Dumnezeu nu le da destule dovezi...pfff dovezi exista peste tot in jurul nostru, insa noi le ignoram. Daca noi le ignoram asta nu le face pe ele inexistente. Daca noi nu vrem sa credem in Dumnezeu asta nu ii submineaza existenta. happy

| Papillon09 a răspuns (pentru andreidu):

Crestinii nu stiu daca Dumnezeu exista, dar cred in El.thinking Ce absurditate! Cum poti spune ca ei cred in Cineva, dar nici macar nu stiu ca exista acel Cineva? Crestinilor nu le trebuie neaparat dovezi palpabile pentru a sti ca Dumnezeu exista, ei ii simt prezenta in viata lor, ei comunica cu El, au o relatie personala cu El, deci stiu ca El exista. Daca nu ar stii ca El exista automat nu ar mai crede in El. Ce beneficiu ar avea daca ar fi constienti ca ei cred in ceva ce nici macar nu stiu ca exista. Sunt multe feluri de a Il cunoaste. Oricum orice om crede in Dumnezeu pe baza unei experiente, pe baza unei dovezi care i-a confirmat existenta lui Dumnezeu, insa acea dovada poate fi diferita de la om la om.happy

Răspuns utilizator avertizat
| Papillon09 a răspuns (pentru andreidu):

Daca nu ar stii ca El exista, de ce ar mai crede in El, oricum sunt convinsi ca nu stiu daca exista?
De ce ar crede in ceva ce nu stiu ca exista? thinking

| Papillon09 a răspuns (pentru andreidu):

Este adevarat, a sti inseamna a cunoaste, a avea motive pentru a crede in ceva. Si crestinii au, insa ti-am spus fiecare are dovezi si motive insa la fiecare ele sunt diferite. Pentru mine poate insemna ceva o dovada pentru tine nu. Insa oamenii considera ca doar dovezile palpabile sunt dovezi...
Si chiar daca am merge pe dovezi palpabile si alea ar fi interpretabile si toti ne-am spune parerea in ciuda prejudecatilor pe care le avem.

Răspuns utilizator avertizat
| Papillon09 a răspuns (pentru andreidu):

Eu vorbeam de ignoranta. Oamenii ignora dovezile in favoarea lui Dumnezeu. Faptul ca Dumnezeu mie imi vorbeste pentru mine reprezinta o dovada, pentru tine poate reprezenta asta o dovada? Nu, pentru ca tu nu ai o relatie cu El. Dumnezeu nu este ceva material, El nu poate fi dovedit prin dovezi palpabile cum ar fi " L-am atins pe Dumnezeu" sau " I-am vazut o parte din trup". In primul rand El este in alta dimensiune, automat fizic nu IL putem vedea, daca am avea posibilitatea sa Il vedem, fizic vorbind, nu am putea suporta asta, am orbi... poate si mai rau, noi nu putem suporta splendoarea Lui daca s-ar transpune in ceva fizic. Totul este la nivelul mintii. Prin ratiune si gandire IL putem intelege pe Dumnezeu si bineinteles cu ajutorul Duhului Sfant, fara El nu poti intelege prea multe. Trebuie doar sa Ii ceri sa iti descopere calea lui Dumnezeu si treptat vei intelege, pana atunci iti pot aduce orice argument posibil, tu nu vei crede si vei fi sceptic in privinta asta. straight face
Daca vrei citeste cartea lui Norman L. Geisler si Frank Turek - " Nu am destul credinta ca sa fiu ateu". Cei doi autori au fost atei convinsi, insa in urma dovezilor se pare ca nu au mai putut fi atei. Este buna cartea insa daca vei fi sceptic nu te va ajuta prea mult. Insa daca vrei sa fi corect cu tine si sa descoperi adevarul iti va fi de folos. happy

Răspuns utilizator avertizat
| Papillon09 a răspuns (pentru andreidu):

laughing) Mi-as dori sa fie asa. Nu am spus ca aud voci in minte sau ceva similar. Ti-am spus totul este la nivelul mintii. Dar nu ai cum intelege tu, imi pare rau.happy

Răspuns utilizator avertizat
| Papillon09 a răspuns (pentru andreidu):

Nu intelegi ca palpabil nu poti demonstra ca exista! Oricum El este omnipotent poate veni in dimensiunea noastra cum de altfel a si facut-o dar in chip de om ( Domnul Isus). Dumnezeu ne-a lasat destul dovezi in Biblie. De la crearea lumii pana la venirea Fiului Sau pe pamant. Daca ai cauta dovezi ai vedea ca ceea ce este scris in Biblie este adevarat. Dar tu nu cauti adevarul, vrei doar sa iti intaresti propriile convingeri.straight face

Răspuns utilizator avertizat
| Papillon09 a răspuns (pentru andreidu):

Biblia este cea mai vanduta carte din lume, ea este dovedita atat istoric cat si stiintific. ( Poti citi "Biblia este totusi adevarata" scrisa de Petru Popovici).
Biblia, in special Noul Testament contine principiile morale pe care se bazeaza intreaga omenire.
Zeus, Thor sunt zei in care oamenii au crezut o perioada de timp, povesti mitologice. In Dumnezeu oamenii au crezut de la intemeierea lumii si pana in prezent. Dumnezeu iti da un sens vietii, este un Dumnezeu perfect, cu un plan perfect pentru omenire. Ceilalti zei nu ii ajuta cu nimic pe oameni, nici macar psihic. Dumnezeu se ingrijeste permanent de oameni. Lucrurile rele sunt consecinte ale alegerilor noastre gresite. Daca noi am fi mai responsabil in ceea ce facem si am lua decizii bune am suporta consecinte conform alegerilor noastre, deci bune dar daca noi facem alegeri eronate automat consecintele nu sunt prea bune.Dar trebuie sa dam vina pe cineva, deci de ce sa nu dam vina pe Dumnezeu? Trebuie sa fim responsabili pentru ceea ce facem nu sa dam vina pe Dumnezeu pentru ceea ce ni se intampla noua rau. Acum trebuie sa plec, nu mai pot sta sa vorbim, daca mai ai intrebari spune, iti voi raspunde cand voi avea timp. O zi buna! happy

Răspuns utilizator avertizat
| bismarck explică (pentru andreidu):

Vă reamintesc că această întrebare a fost creată pentru a putea răspunde altor întrebări.Andrei, observ că nu mai ai întrebări şi nimeni altcineva nu mai are.Atunci nu are rost să dezbatem nimic, pentru că tu vei rămâne la opinia ta, iar noi la a noastră.

Însă dacă am început(împreună) o dezbatere să nu ne împiedicăm în vorbe sau să interpretăm din lipsă de argumente.Totuşi, nu suntem copii de clasa 2. Spuneam că "toată lumea ştie că Dumnezeu este duh şi nu materie".Ce înseamnă asta? Co toţi cei ce au auzit de Dumnezeu au auzit şi de faptul că el e duh şi nu materie. Dacă spuneam "Toată lumea ştie că Dumnezeu este(cu sensul de există)" atunci ar fi fost ce spui tu.De aceea ţi-am spus să reciteşti afirmaţiile.La fel, este diferenţă între "toată lumea ştie că Dumnezeu este duh şi nu materie" şi "toată lumea CREDE că Dumnezeu este duh şi nu materie".

Biblia nu e mitologie.Nu ştiu cât ai citit sau dacă ai citit vreodată, dar dacă ai posibilitatea compară Coranul(o adunătură de scrieri fără început, cuprins şi încheiere) cu Biblia care, după cum spuneam, este un uimitor tot unitar deşi a fost scrisă pe parcursul a 1600 de ani de oameni diferiţi cu mentalităţi, concepte, culturi diferite dar transmiţând aceeaşi idee sau completând o idee anterioară cu foarte mare precizie ca şi când cei 2 scriitori care au scris-o ar fi fost unul lângă altul.Ori n-a fost aşa. Unii s-au născut la sute de ani. Dacă Biblia ar fi fost mitologie, ar fi dispărut la fel ca toate zeităţile şi celelalte mitologii dar cu toate împotrivirile dăinuie peste milenii.

Cât despre afirmaţia că "în Dumnezeu oamenii au crezut de la întemeierea lumii" de ce e "tare"? Oamenii nu au început să creadă în Dumnezeu de când a apărut creştinismul ci cu mult înainte.O dată cu creştinismul a apărut credinţa în Isus Cristos, Fiul lui Dumnezeu.

Dacă doreşti totuşi să continuăm, vino cu întrebări şi renunţă la "sectant".

PSbig grinacă el este într-o altă dimensiune cum poate cineva să verifice că NU există? Du-te la tribunal(că tot aminteşti), iniţial acuzatul este considerat nevinovat până la proba contrarie.LA fel şi în cazul acesta, până la proba contrarie, Dumnezeu există.Şi va veni şi confirmarea că există(pentru voi, că noi ştim).Dar nu o să fie plăcut.

| Papillon09 a răspuns (pentru andreidu):

"Bismarck" are dreptate in tot ce ti-a spus. Oricum cred ca tu nu ai citit Biblia, altfel ai fi vazut diferenta dintre ea si celelalte carti. Dumnezeu a fost cu oamenii de la inceput, de cand i-a creat. Oamenii au crezut in El, fara sa fie crestini. Numele de crestini a aparut dupa Cristos, intru-cat crestin provine de le Cristos. Logic, nu puteau exista crestini inainte de Cristos. Insa erau oameni care credeau in Dumnezeu. Noi credem in Dumnezeu Tatal, Fiul dar si Duhul Sfant, trinitatea. Nu doar in Cristos. Dumnezeul in care credem noi este vesnic. Deci nu are rost sa spunem ca oamenii care cred in Dumnezeu, cred in El de 2013 ani, pentru ca ei credeau dinainte sa se nasca Domnul Iesus, pentru ca tot Dumnezeu le spusese asta oamenilor din poporul evreu prin profeti( si anume ca Mesia va veni pe pamant, ca sa ne salveze). Ceea ce scrie in Biblie se armonizeaza asa de bine, incat fiecare pasaj din Biblie este sustinut de altul s. a. m.d.
Pana nu o sa citesti Biblia, daca nu ai facut-o, nu ar rost sa mai ne lungim cu astfel de conversatii. Si pana nu citesti ceva si despre celelalte religii sau mitologii din trecut( asa ca sa vezi de ce spunem noi ca Dumnezeul adevarat este Cel in care ne incredem noi). happy

Răspuns utilizator avertizat
| bismarck explică (pentru andreidu):

Uite vezi? De asta evit astfel de conversaţii.Comportă-te ca un om educat prietene, nu jigni.Biblia este complementară, dacă nu ai citit-o de ce faci afirmaţii fără să cunoşti? Hmm...Papillon09, cred că ar fi cel mai indicat să ne oprim aici.

Răspuns utilizator avertizat