| cristinacrissss a întrebat:

Intru deseori la sectiunea "Religie" de pe acest site si vad multi atei prezenti acolo cu intrebari si raspunsuri. Eu sunt crestina si am incercat sa dau raspunsuri asa cum m-a dus pe mine capu si asa cum am fost educa. Pe unii dintre voi adica pe atei poate i-am deranjat, suparat, enervat etc. Dar eu nu vreau sa ma cert cu nimeni si nu am nimic impotriva cu ateii. Fiecare are dreptul sa creada in ceea ce vrea sau sa nu creada in nimic. Dar totusi nu inteleg ceva. Din cate stiu eu "religie" inseamna credinta si adorarea unei divinitati, iar "ateu" inseamna persoana care neaga existenta lui Dumnezeu si a oricarei divinitati. Si atunci intrebarea mea este: De ce cei care sunt atei viziteaza sectiunea religie, pun si raspund la intrebari cand ei nu au o religie? De ce intra la seciunea asta si batjocoresc pe Dumnezeu? Daca unii dintre noi avem zei pe care ii adoram ce va pasa voua celor care nu aveti? Lasati-ne si nu ne mai jigniti cu intrebarile si raspunsurile voastre. TPU e un site prin care ajutam oamenii nu sa ne batem joc de ei.

Răspuns Câştigător
| dracidus a răspuns:

Cristina, raspunsul la orice zici tu mai sus (imi cer mare iertare ca n-am rabdare sa citesc) e ca oamenii de pe site-ul asta sunt, intr-o buna parte din ei, trolli.

Troll=tipul de internaut care traieste doar ca sa atace pe altii; isi trage placerea necesara vietii de zi cu zi din rautatile indreptate altora.

Concluzia: un site de pe internet nu trebuie sa iti arate tie adevarata cale in credinta ta. Chiar e foarte periculos, poti intalni oameni care sa afirme lucruri gresite, desi sa se poata lua de bune, ca adevar in anumite credinte. Imi pare rau pentru tine ca ai ajuns in stadiul in care sa crezi ca internetul sa-ti ofere o cale catre adevar. Nu este. Daca vrei calea catre adevar, du-te la Biserica.

Nici eu nu sunt de acord cu Biserica, dar e doar o opinie personala si nu mi se pare corect ca sa-mi impun opinia personala. Avem puncte de vedere diferite si, cata vreme inteleg punctul de vedere a celora care au anumite probleme si cauta solutii, de ce sa nu ajut in cel mai sincer si corect mod cu putiinta? Nu sunt de-acord cu cei care-si bat joc, poate, de intrebarile si nelamuririle sincere ale altora.

Spor! Ai mare nevoie!

40 răspunsuri:
| blueangel99 a răspuns:

Pai intra doar ca sa faca misto de noi, credinciosii, sa ne faca sa credem ca nu exista Dumnezeu.(aşa cred)
Treaba lor ca nu cred in Dumnezeu. Eu una chiar cred (voi nu aţi auzit de vorba: ''Crede şi nu cerceta''? phbbbbt Ei, uite că auziţi acum)
Cât despre pariul lui Pascal, de care am auzit că se folosesc mulţi credincioşi, să ştiţi că este o vorbă cu ceva duh în ea. :I

| Artemisia a răspuns:

Buna.
Am observat acest fapt de cand s-a facut categoria de religie.
Pacat ca au bagat o asemenea categorie, este o pierdere de vreme.Sunt doar intrebari retardate legate de Cel de sus.
Plus ca, categoria nu ar trebui sa se numeasca Religie, ar trebui sa se numeasca Atei vs. Crestini.
Toata lumea se balacareste pe acolo.
Dupa mine, ca doi oameni sa fie prieteni, nu conteaza de ce religie sunt sau in ce cred.Este important sa se inteleaga si cu asta basta.
Atei care intra la categoria de religie, intra doar pentru a fii in treaba.Intra pentru a se da inteligenti.Vor sa arate ca ei au dreptate, Dumnezeu nu exista si bla bla bla.
Un ateu adevarat, nu se baga.Isi vede de treaba, iar un crestin adevarat, nici el nu ar trebui sa inceapa sa se certe sau sa dea replici kilometrice cu explicatii.
Fiecare cu ce crede.
Ce sa facem, categoria de Religie a devenit mai ceva decat Dragoste & Sex sau T/A.
Nu exista intelegere intre oameni pe un site, deci nu va mirati ca nu exista intelegere intre oameni in viata reala.

| Nordic a răspuns:

Asta m-am intrebat si eu. Dar cred ca le e frica. Le este frica de faptul ca Dumnezeu ar putea exista. Si prin intrebarile lor eu cred ca vor sa se convinga mai mult pe ei insasi ca nu exista Dumnezeu.

| Gizăz a răspuns:

Tu faci confunzii grave. Încurci religia cu credința. Religia e o știință. La fel cum e Biologia sau Geografia. Religia(oricare dintre ele) are învațături, are o filosofie în spate. Prin prisma asta oricine își poate da cu părerea. Nu trebuie să crezi în Dumnezeu ca să intri pe categoria asta. Ție ți se pare corect ce zici? După mintea ta doar ăia care cred în Dumnezeu au voie aici; așa nu te pierzi și nu mai vezi nimic obiectiv? Dacă e așa unidirecțional?
Eu te întreb altceva. Dacă ar veni indivizi care să scrie despre Allah sau Buddha aici, te-ar deranja? Nu ar trebui. Categoria se numește Religie nu Creștinism.

| Birjaru a răspuns:

Alupigus

Răspuns utilizator avertizat
| Bogdanux a răspuns:

Am dreptul sa intru la orice categorie si sa imi dau cu parerea, fara jigniri sau chestii de genul.Dar crede-ma ca nu stau cu fundul in sus cand vad ca lumea debiteaza bazaconii despre mine.

| cristinacrissss explică (pentru Gizăz):

Nu fac nicio confuzie. Uite explicatia din DEX pentru religie:RELÍGIE ~i f. Credință în existența unei forțe supranaturale (care implică un ansamblu de acte rituale) și adorarea ei. [G.-D. religiei; Sil. -gi-e] /

| cristi202 a răspuns:

E foarte buna observatia ta. Poate ca ateii nu ar trebui sa fie aici. Poate. Nu e locul lor, desigur. Insa nici pentru mine nu e locul meu sa merg pe virf de munte. Insa totusi ma duc, pentru ca imi place sa merg. Si nu ma poate opri nimeni, caci nimeni nu imi interzice. La fel si cu ateii, desi nu e locul lor, nu le putem interzice sa vina pe aici, Daca asta vor ei, e OK, ar trebui sa fie bineveniti (si pentru mine sunt). Mai tragic ca multi vin doar pentru a se mai contrazice cu cei credinciosi. Dar nici contradictiile lor nu ar fi o problema. Mie nu mi-e teama niciodata sa intru la discutii cu privire la ce cred - credinta mea isi are logica ei, si am argumente solide in acest sens si nu o data intr-o discutie avuta cu oameni seriosi care nu stiau doar sa jigneasca s-a vazut valoarea credintei mele in comparatie cu valorile ateilor. Problema cred eu ca apare abia atunci cind, desi nu sunt pe un loc al lor, ei incep sa arunce cuvinte urite despre noi, despre ce credem, cind incep sa jigneasca, sa isi bata joc de ceea ce avem noi mai sfint. Aici e problema, ca unii din ei nu au pic de respect pentru ce cred altii, chair daca acel lucru pare o nebunie in ochii lor.

Răspuns utilizator avertizat
| Gizăz a răspuns (pentru cristinacrissss):

Lasă-mă cu definițiile de lemn din DEX. Tot în DEX găsești și sub formă de crez sau cult. Eu când am zis Religie m-am referit la religia ta și anume creștinismul. Da, puteam să fiu mai puțin vag de atât și aici recunosc. Faci selecție observațională. Chiar dacă aș lua definiția dată de tine mot a mot tot greșești. Tot unidirecțională și subiectivă e cerererea ta de a posta numai credincioșii. Însuși actul de a posta o întrebare atrage destui oameni cu viziuni diferite asupra vieții. Tu într-un fel ceri discriminare și-ți reflectezi felul de a vedea lucrurile asupra tuturor. Nu sunt de acord cu jignirile, atacurile la persoană sau sentimentele de superioritate venite din oricare tabără. Dreptul să ne dăm cu părerea îl avem toți.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru blueangel99):

Expresia "Crede si nu cerceta" nu este una ortodoxa. Tinde mai mult spre catolicism unde aia chiar vor sa nu cercetezi pentru a nu afla adevarul. Noua ne este caracteristica expesia "Cauta si vei afla; Bate si ti se va deschide". Hristos nu vrea sa credem fara sa intelegem, fara sa fim constienti de El. Suntem fiinte rationale si este normal sa cautam raspuns la orice intrebare.Intrebandu-i pe duhovnicii nostri buni (care au ramas cam putini, din pacate), vom afla raspunsurile. Este grav insa pentru cei ce nu vor sa afle si continua sa traiasca intr-o vesnica tulburare, gasind alinarea doar atunci cand ii ocarasc pe altii pentru credinta lor happy

Si ca o incheiere: azi la slujba (cine a fost stie despre ce vorbesc) s-a citit in Evanghelie despre faptul ca Hristos, atunci cand va veni pentru a doua oara pe pamant, ii va alunga de la fata Sa pe cei ce L-au ocarat, pe cei ce nu L-au recunoscut, pe cei ce nu L-au cautat. Daca noi ne rusinam acum de El si el se va rusina de noi.

| Laura a răspuns:

În primul rând, una e credința și alta e religia. În al doilea rând, categoria se numește Religie, nu Pro-religie sau Anti-religie. În al treilea rând, în general, când un ateu pune o întrebare se așteaptă la răspunsuri prin cât mai multe prisme; cel puțin teoretic. Deci, care e problema?

| pepica a răspuns:

Din pacate sunt multi prosti in lumea asta nu sunt atei sunt doar necredinciosi si plini de pacate si cred ca il stiu foarte bine pe DUMNEZEU dar de frica pacatelor pe care le au ii neaga existenta
unii chiar lupta impotriva LUI, isi vor primi rasplata, fara indoiala cel rau abia ii asteapta, totusi poate odata si odata vor deschide ochii si vor reveni pe drumul cel bun macar in al doisprezecelea ceas

| miradoniz a răspuns (pentru anonim_4396):

E frumușel ce ai scrishee hee numai cu "duhovnicii buni" nu sunt de acord de lochee hee știi ca și mine că"harul preoțesc",nu depinde de oameni,ci de Domnul. Duhovnicii pot fi "buni" în fața Domnului,dar nu și în fața oamenilor. Oricum,la spovedanie,ne deschidem sufletului Lui,nu oamenilor,în El avem încredere,nu în vreun om-și de la El așteptăm-și primim răspuns.Iar Iisus a intrat în casa păcătoșilor,în cazul lui Zaheu,de exemplu, fără ca acesta să îndrăznească să Îl chemehee hee pentru că Domnul a venit să salveze, nu să judecehee hee

| Ecea a răspuns:

Mai radem si noi de prostiile altora.
Cand vedem atatea prostii spuse pe aici, chiar ne amuzam(cel putin eu)
De multe ori venim noi cu argumente mult mai solide decat crestinii.
Daca toti ar fi crestini aici iti dai seama cum ar arata categoria asta? Toata lumea ar pupa pe toata lumea.Trebuie sa existe si pareri diferite, ca peste tot.De exemplu in politica,tot timpul exista cei de la putere si opozitia,niciodata nu o sa exista doar cei de la putere sau doar cei din opozitie.
Sau cum sunt scriitorii,tot timpul exista si criticii.
Toate lucrurile asa merg in viata, ce sa facem,trebuie ca cineva sa aiba si o alta parere. Daca toti am fi la fel, nu stiu unde am ajunge.
Dar cum a spus si Gizăz, faci o confuzie. Avem aceleasi drepturi aici.

| cristinacrissss explică (pentru Gizăz):

Nu cer discriminare. Ai zis in primul tau raspuns ca daca ar veni persoane care cred in Allah si Budha m-as supara. Din contra. Nu m-as supara. Poate sa vina oricine pe acest site la aceasta sectiune. Dar multi vin sa batjocoreasca. Unii poate pun intrebari sincere si am vazut ca multi din atei vin si dau raspunsuri prin care isi bat joc, pun link-uri cu imagini in care Dumnezeu este batjocorit. Daca ei nu cred in Dumnezeu si in niciun alt zeu, nu inteleg ce ii intereseaza ce se discuta la sectiunea religie. Un adevarat ateu care nu crede in nimic l-ar durea in c_r de ce se spune aici. La asta ma refeream prin intrebarea mea. Repet: nu cer discriminare. ma deranjeaza faptul ca multi intra aici din rautate ca sa zpuna vorbe urate. Multi dintre atei am vazut ca spun ca sunt mult mai buni si fac nu stiu ce fapte bune mai multe decat un crestin... dar din pacate asta nu o dovedeste.

| cristinacrissss explică (pentru Ecea):

Nu a zis nimeni ca nu ai dreptul sa vi aici. Ai tot dreptul din lume. Dar nu ai dreptul sa il jignesti pe Dumnezeul meu asa cum nici eu nu iti jignesc tie ideea de nu crede in nimic (generalizez pentru cei care au jignit)

| Gizăz a răspuns (pentru cristinacrissss):

„De ce cei care sunt atei viziteaza sectiunea religie, pun si raspund la intrebari cand ei nu au o religie? Lasati-ne si nu ne mai jigniti cu intrebarile si raspunsurile voastre." Eu în răspunsuri la întrebările astea pe care le-ai pus m-am referit. Nu toți necredincioșii care întreabă și răspund aici jignesc. Ai generalizat și m-am simțit nevoit să intervin. Am spus mai devreme că nu-s de acord cu jignirile.
De asemenea nu sunt de acord cu întrebările sau răspunsurile celor care cred puse cu scopul de a converti și a îndoctrina gen „Voi de ce nu credeți în Dumnezeu?". Văd că tu te pricepi bine să vezi gunoiul din spatele unor atei dar ăla din spatele celor de aceeași religie cu tine nu. Dacă ceri respect, oferă respect. Aici vorbesc strict de mediul TPU. Pe stradă nu cred că-ți vine ție niciun ateu, agnostic sau mai știu eu cine și-ți spune să nu crezi în Dumnezeu. În schimb invers e obișnuit și acceptat. Nu-mi spune mie că nu ești stigmatizat social dacă nu crezi în divinitatea ortodoxă. Asta s-a întâmplat de sute de ani. Acum că e puțin mai altfel vă plângeti de milă că ce au ateii cu voi pe site-urile de socializare. Nu ți se pare puțin penibil și ipocrit să faci gură degeaba când religia ta a avut grijă să schingiuiască sute de ani pe cei diferiți?

| FucktheSystem a răspuns:

Ateii sunt aici pentru că pot să-și de și ei cu părerea pe teme religioase, poate vor argumente să se pocăiască sau poate vor să le dea altora argumente pentru care au ajuns să fie atei. Adică ca ateu negi existența unei divinități, deci negi ceva legat de religie din asta rezultând că și ateismul are legătură cu religia, adică o neagă. De ce n-ar avea voie ateii să răspundă al religie? E ca și cum ai zice că n-ai voie să răspunzi la Sănătate dacă nu ești doctor sau la T/A dacă nu ești comediant, n-are logică...

| cristinacrissss explică (pentru Gizăz):

Normal ca am generalizat si am spus-o in raspusul pentru Ecea: "Nu a zis nimeni ca nu ai dreptul sa vi aici. Ai tot dreptul din lume. Dar nu ai dreptul sa il jignesti pe Dumnezeul meu asa cum nici eu nu iti jignesc tie ideea de nu crede in nimic (generalizez pentru cei care au jignit)." Din cate stiu eu. eu am oferit respect. nu cred ca am jignit pe cineva. Si daca religia mea a schinjuit sute de ani asta trebuie sa faceti si voi acum? Ce faceti acum ne imitati? Oricum convorbirea asta s-a departat mult de la subiectul ei. Eu am intrat la sectiunea Religie si am vazut multi atei care batjocoresc pe Dumnezeu cand ei nu au nicio treaba cu El. Si m-am intrebat oare de ce ateii se iau de Dumnezeu cand nu cred in El. Sa-L lase in pace daca nu cred.

| cristinacrissss explică (pentru FucktheSystem):

Nu a zis nimeni ca nu poti veni la sectiunea asta. Dar multi dintre atei isi bat joc de religia mea si asta nu imi convine. Daca tot intra sa intrebe si sa raspunda frumos. Nu in batjocura. Poate unii dintre voi nu m-ati inteles. Eu nu am nimic cu nimeni atat timp cat nu isi bat joc de Dumnezeu.

| Ecea a răspuns (pentru cristinacrissss):

Oh,credincioasa mica, am tot dreptul sa fac ce vreau.
Dumnezeu ala nu este numai al tau, conform bibliei si credintei ne apartine tuturor.
Sau trebuie sa imi jignesc doar partea mea de dumnezeu?
Nu fii penibila te rog.
In loc sa te iei de mine ai putea sa inveti niste gramatica sau ceva de genul.Eu asta fac in timpul liber.

| FucktheSystem a răspuns (pentru cristinacrissss):

Zic că nu ești în măsură să faci pe victima când și tu jignești ateii la rândul tău, deci din oficiu nu răspunzi frumos.
Victimizarea nu te faci nici mai interesantă nici mai inteligentă.

| cristinacrissss explică (pentru Ecea):

Daca e si Dumnezeul tau atunci de ce nu il respecti?

| Gizăz a răspuns:

@cristinacrissss: Nu contează dacă oferi tu sau ofer eu respect! Tu trebuie să realizezi că vorbești în numele unei comunități, în a celei religioase. Atâta timp cât te referi la atacuri GENERALE asupra religiei tale aici atunci trebuie să-ți asumi responsabilitatea să răspunzi întrebărilor mele cu privire la îndoctrinare. Nu zice nimeni de schingiuire. Am zis doar că e ipocrit, extrem de ipocrit să vii cu argumente de-astea de prost-gust. Iar faci selecție observațională. Te rog să-mi răspunzi la întrebare. De ce e OK ca unii creștini să încerce să convertească și să te stigmatizeze personal și social că nu crezi în Dumnezeu dar e incorect ca un ateu să-ți critice religia?
Tu trebuie să vezi că nu toți oamenii au valorile tale. Unii îți critică Dumnezeul pentru simplu fapt că pentru ei nu înseamnă ce înseamnă pentru tine. Nu are aceeași valoare. Tu îi judeci pe ei comparativ cu valorile tale, nu ale lor și asta e incorect. Atâta timp cât nu se fac atacuri la persoana ta e injust să-ți cășune pe altul că se ia de ceva ÎN CARE CREZI TU(!), NU EL.

| cristinacrissss explică (pentru Gizăz):

Nu e OK ca unii crestini sa converteasca pe altii dar nu e nici OK sa imi critice cineva religia. Eu nu am criticat nimanui religia. Eu nu ti-am zis tie sau altei persoane de ce nu crezi in Dumnezeu. Am zis sa nu ma jignesti daca eu cred in Dumnezeu. Atata timp cat vorbesti urat de religia mea ma jignesti personal pe mine. Cum ar fi sa zic si eu ceva jignitor despre atei si faptul ca nu cred in divinitati? Nu cred ca te-ai simti foarte bine. Fiecare cu religia lui fara sa jigneasca pe altii. Eu asa zic ca ar fi bine.

| Ecea a răspuns (pentru cristinacrissss):

Pentru ca nu cred in el.
Il respect mai mult pe Mos Craciun,el macar a facut ceva pentru mine cat am fost mic,mi-a lasat amintiri frumoase.
Dar dumnezeu daca stau sa ma gandesc mi-a lasat doar sechele.
Oricum,nu asta era ideea, nu ai cum sa intelegi, probabil ai o varsta mult prea frageda.

| cristinacrissss explică (pentru Ecea):

Au facut parintii tai nu Mos Craciun. Si nu am o varsta frageda. Imi dau si eu seama ce e bine si ce e rau in lumea asta. Eu prin Dumnezeu imi gasesc alinare si raspus la multe. Atunci cand ma simt singura stiu ca cineva e langa mine si m-ar prasi niciodata. Nu e vina nimanui ca tu ai sechele in urma credintei, desi nu imi vine sa cred asa ceva... mi se pare imposibil.