| cristinacrissss a întrebat:

Intru deseori la sectiunea "Religie" de pe acest site si vad multi atei prezenti acolo cu intrebari si raspunsuri. Eu sunt crestina si am incercat sa dau raspunsuri asa cum m-a dus pe mine capu si asa cum am fost educa. Pe unii dintre voi adica pe atei poate i-am deranjat, suparat, enervat etc. Dar eu nu vreau sa ma cert cu nimeni si nu am nimic impotriva cu ateii. Fiecare are dreptul sa creada in ceea ce vrea sau sa nu creada in nimic. Dar totusi nu inteleg ceva. Din cate stiu eu "religie" inseamna credinta si adorarea unei divinitati, iar "ateu" inseamna persoana care neaga existenta lui Dumnezeu si a oricarei divinitati. Si atunci intrebarea mea este: De ce cei care sunt atei viziteaza sectiunea religie, pun si raspund la intrebari cand ei nu au o religie? De ce intra la seciunea asta si batjocoresc pe Dumnezeu? Daca unii dintre noi avem zei pe care ii adoram ce va pasa voua celor care nu aveti? Lasati-ne si nu ne mai jigniti cu intrebarile si raspunsurile voastre. TPU e un site prin care ajutam oamenii nu sa ne batem joc de ei.

Răspuns Câştigător
| dracidus a răspuns:

Cristina, raspunsul la orice zici tu mai sus (imi cer mare iertare ca n-am rabdare sa citesc) e ca oamenii de pe site-ul asta sunt, intr-o buna parte din ei, trolli.

Troll=tipul de internaut care traieste doar ca sa atace pe altii; isi trage placerea necesara vietii de zi cu zi din rautatile indreptate altora.

Concluzia: un site de pe internet nu trebuie sa iti arate tie adevarata cale in credinta ta. Chiar e foarte periculos, poti intalni oameni care sa afirme lucruri gresite, desi sa se poata lua de bune, ca adevar in anumite credinte. Imi pare rau pentru tine ca ai ajuns in stadiul in care sa crezi ca internetul sa-ti ofere o cale catre adevar. Nu este. Daca vrei calea catre adevar, du-te la Biserica.

Nici eu nu sunt de acord cu Biserica, dar e doar o opinie personala si nu mi se pare corect ca sa-mi impun opinia personala. Avem puncte de vedere diferite si, cata vreme inteleg punctul de vedere a celora care au anumite probleme si cauta solutii, de ce sa nu ajut in cel mai sincer si corect mod cu putiinta? Nu sunt de-acord cu cei care-si bat joc, poate, de intrebarile si nelamuririle sincere ale altora.

Spor! Ai mare nevoie!

40 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Ateii sunt aici pentru că pot să-și de și ei cu părerea pe teme religioase, poate vor argumente să se pocăiască sau poate vor să le dea altora argumente pentru care au ajuns să fie atei. Adică ca ateu negi existența unei divinități, deci negi ceva legat de religie din asta rezultând că și ateismul are legătură cu religia, adică o neagă. De ce n-ar avea voie ateii să răspundă al religie? E ca și cum ai zice că n-ai voie să răspunzi la Sănătate dacă nu ești doctor sau la T/A dacă nu ești comediant, n-are logică...

| cristinacrissss explică (pentru FucktheSystem):

Nu a zis nimeni ca nu poti veni la sectiunea asta. Dar multi dintre atei isi bat joc de religia mea si asta nu imi convine. Daca tot intra sa intrebe si sa raspunda frumos. Nu in batjocura. Poate unii dintre voi nu m-ati inteles. Eu nu am nimic cu nimeni atat timp cat nu isi bat joc de Dumnezeu.

| FucktheSystem a răspuns (pentru cristinacrissss):

Zic că nu ești în măsură să faci pe victima când și tu jignești ateii la rândul tău, deci din oficiu nu răspunzi frumos.
Victimizarea nu te faci nici mai interesantă nici mai inteligentă.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns:

E foarte buna observatia ta. Poate ca ateii nu ar trebui sa fie aici. Poate. Nu e locul lor, desigur. Insa nici pentru mine nu e locul meu sa merg pe virf de munte. Insa totusi ma duc, pentru ca imi place sa merg. Si nu ma poate opri nimeni, caci nimeni nu imi interzice. La fel si cu ateii, desi nu e locul lor, nu le putem interzice sa vina pe aici, Daca asta vor ei, e OK, ar trebui sa fie bineveniti (si pentru mine sunt). Mai tragic ca multi vin doar pentru a se mai contrazice cu cei credinciosi. Dar nici contradictiile lor nu ar fi o problema. Mie nu mi-e teama niciodata sa intru la discutii cu privire la ce cred - credinta mea isi are logica ei, si am argumente solide in acest sens si nu o data intr-o discutie avuta cu oameni seriosi care nu stiau doar sa jigneasca s-a vazut valoarea credintei mele in comparatie cu valorile ateilor. Problema cred eu ca apare abia atunci cind, desi nu sunt pe un loc al lor, ei incep sa arunce cuvinte urite despre noi, despre ce credem, cind incep sa jigneasca, sa isi bata joc de ceea ce avem noi mai sfint. Aici e problema, ca unii din ei nu au pic de respect pentru ce cred altii, chair daca acel lucru pare o nebunie in ochii lor.

Răspuns utilizator avertizat
| Ecea a răspuns:

Mai radem si noi de prostiile altora.
Cand vedem atatea prostii spuse pe aici, chiar ne amuzam(cel putin eu)
De multe ori venim noi cu argumente mult mai solide decat crestinii.
Daca toti ar fi crestini aici iti dai seama cum ar arata categoria asta? Toata lumea ar pupa pe toata lumea.Trebuie sa existe si pareri diferite, ca peste tot.De exemplu in politica,tot timpul exista cei de la putere si opozitia,niciodata nu o sa exista doar cei de la putere sau doar cei din opozitie.
Sau cum sunt scriitorii,tot timpul exista si criticii.
Toate lucrurile asa merg in viata, ce sa facem,trebuie ca cineva sa aiba si o alta parere. Daca toti am fi la fel, nu stiu unde am ajunge.
Dar cum a spus si Gizăz, faci o confuzie. Avem aceleasi drepturi aici.

| cristinacrissss explică (pentru Ecea):

Nu a zis nimeni ca nu ai dreptul sa vi aici. Ai tot dreptul din lume. Dar nu ai dreptul sa il jignesti pe Dumnezeul meu asa cum nici eu nu iti jignesc tie ideea de nu crede in nimic (generalizez pentru cei care au jignit)

| Ecea a răspuns (pentru cristinacrissss):

Oh,credincioasa mica, am tot dreptul sa fac ce vreau.
Dumnezeu ala nu este numai al tau, conform bibliei si credintei ne apartine tuturor.
Sau trebuie sa imi jignesc doar partea mea de dumnezeu?
Nu fii penibila te rog.
In loc sa te iei de mine ai putea sa inveti niste gramatica sau ceva de genul.Eu asta fac in timpul liber.

| cristinacrissss explică (pentru Ecea):

Daca e si Dumnezeul tau atunci de ce nu il respecti?

| Ecea a răspuns (pentru cristinacrissss):

Pentru ca nu cred in el.
Il respect mai mult pe Mos Craciun,el macar a facut ceva pentru mine cat am fost mic,mi-a lasat amintiri frumoase.
Dar dumnezeu daca stau sa ma gandesc mi-a lasat doar sechele.
Oricum,nu asta era ideea, nu ai cum sa intelegi, probabil ai o varsta mult prea frageda.

| cristinacrissss explică (pentru Ecea):

Au facut parintii tai nu Mos Craciun. Si nu am o varsta frageda. Imi dau si eu seama ce e bine si ce e rau in lumea asta. Eu prin Dumnezeu imi gasesc alinare si raspus la multe. Atunci cand ma simt singura stiu ca cineva e langa mine si m-ar prasi niciodata. Nu e vina nimanui ca tu ai sechele in urma credintei, desi nu imi vine sa cred asa ceva... mi se pare imposibil.

| Ecea a răspuns (pentru cristinacrissss):

Hey,gresesti.
Pana sa afli ca Mos Craciun este de fapt familia ta,te bucurai mult cand primeai cadouri,apoi ai aflat ca nu exista.
Asa si eu cu dumnezeu,am aflat ca nu exista si gata.Dar daca stau bine sa ma gandesc cred ca sunt ateu din nastere,de mic imi tot puneam intrebari si aveam niste ganduri mai ciudate spre deosebire de restul.Dar nu conteaza asta.
Tu prin dumnezeu nu gasesti nimic,raspunsurile le gasesti pe google,la oamenii de stiinta, etc. Dumnezeu nu a dat nici un raspuns pana acum, orice ai incerca sa spui pentru a-i lua apararea este egal cu zero.Cand te simti singura incearca sa faci ceva util pentru viata ta,cei care se simt singuri sunt oamenii care se plictisesc din lipsa de ocupatie.
Pe mine daca ma duci undeva in padure si ma lasi acolo eu nu o sa ma simt singur, imi gasesc ceva de facut rapid, fara sa ma gandesc ca am un dumnezeu sau ce gandesti tu.

| cristinacrissss explică (pentru Ecea):

Eu consider ca nu am gresit cu nimic. Cand am aflat ca nu exista Mos Craciun am avut o dovata clara: pur si simplu i-am vazut pe ai mei punandu-mi caudori sub brad si apoi au recuscut. Dar in schimb nu am nicio dovada ca nu exista Dumnezeu. Simplul fapt ca nu ni se arata noua asta nu inseamna ca nu exista. Tu nu gasesti raspunsuri in Dumnezeu pentru ca nici nu stai sa le cauti. Normal ca nu o sa il intrebi cum faci o problema la mate. La asta caut si eu pe google.

Si nu stiu, poate sunt confuza... nu inteleg cum cineva poate afla ca Dumnezeu nu exista. Mi se pare imposibil. Eu pana acum nu am mai vorbit cu niciun ateu. Stiam de existenta lor si stiam ca nu cred dar nu am stat de vorba cu unul sa stiu de ce poate renunta la credinta. Voi pana acum mi-ati zis ca nu credeti si gata punct.

| Ecea a răspuns (pentru cristinacrissss):

Ok,hai sa iti explic logica mea.
In primul rand ai dreptate,nu se poate dovedii inexistenta lui dumnezeu,dar in acelasi timp nici existenta lui nu se poate dovedii.
Biblia nu este o carte scrisa de el ci de oameni de rand, deci nu poate fii numita o dovada, am vazut multi care sustin asta.
In al 2-lea rand, tie cum ti se pare mai logic, esti facuta dintr-o coasta printr-o minune sau esti o evolutie de milioane de ani?
Tinand cont ca soarele are o durata de 9 miliarde de ani, iar in momentul de fata se aproximeaza ca ar avea 4.5 miliarde,deci si pamantul este destul de vechi,avem apa,etc.
Cum bine stim(unii din noi) viata s-a format in apa,fara apa sau un lichid nu poate exista viata.
Motivul pentru care eu personal nu cred este foarte simplu si logic. Uita-te in jurul tau,uita-te cum avanseaza lumea,mentalitatea,etc.
Un alt indiciu bun care ma face sa spun ca biblia nu a fost scrisa de niste oameni foarte inteligenti,este acela ca in biblie nu spune nimeni nimic de dinozauri,desi stim cu totii de existenta lor, se pare ca cei care au scris biblia nu stiau si foarte probabil nu pot explica asta.
Alte indicii care te pun pe ganduri sunt cele din biblie, mie personal mi se par abureli.
Stim cu totii ca oamenii acum 1500 de ani de exemplu erau foarte prosti,reamintesc ca primul om care a fumat a fost omorat pentru ca cei din trib au crezut ca este dracul deoarece scoate fum pe gura.
Acum ne gandim logic,din moment ce oamenii atunci au reactionat asa la o chestie banala,iti dai seama cum au reactionat cand au vazut fulgere,focul,ploaia,tunete,tsunamiuri, si alte fenomene ale naturii? Iti dai seama ca au cautat o explicatie,dar neavand cunostinte atunci au bagat chestia asta cu zeul.
Religia a pornit din Egipt,egiptenii isi venerau zeii(conducatorii) inclusiv dupa moartea lor,si uite asa a aparut si povestea cu Iisus si multi altii.

Multi dintre noi ateii,am studiat, ne-am informat sau suntem pasionati de stinta, de asta nu credem.
Stinta poate explica mult mai multe decat poate explica biblia si orice alta religie.
S-a dovedit stintific ca arca lui Noe nu a existat si ca este imposibil de realizat dupa cum o descrie biblia.
Suntem foarte aproape sa descoperim materia.Suntem aproape capabili sa cream un univers in dimensiuni mici, am ciocnit particule si multe multe alte chestii de genul acesta.Cum pot sa cred in existenta unui dumnezeu dupa toate astea? aproape suntem in stare sa distrugem universul,am ajuns pe luna,am descoperit alte sisteme solare unde exista posibilitatea sa existe viata.Ce imi trebuie mai mult de atat ca sa inteleg lucrurile logic?

Uite, eu ca sa ma conving ca oamenii evolueaza, m-am uitat din curiozitate la cei de 7-10 ani din ziua de azi,apoi m-am uitat la mine si la prietenii mei,apoi m-am uitat la parintii mei,apoi la bunicii mei,strabunicii mei si apoi m-am uitat la cum aratau oamenii acum sute de ani. Daca te uiti atenta o sa vezi ca suntem diferiti,oamenii evolueaza continu, AND-ul nostru se schimba, etc.
Asta dovedeste pentru mine teoriile lui Darwin.Deasemenea au fost confirmate de oamenii de stinta aceste teorii.
Multe lucruri care credinciosii nu le stiu,deoarece nu vor sa deschida ochii,nu vor sa vada realitatea.
Maii mult de atat,de cand oamenii au acces la informatii si pot da informatii,nu stiu daca ai observat,dar nu mai exista magicieni, profeti, etc.Acum 1000 si ceva de ani da,erau toti profeti,acum nu prea mai exista,deoarece oamenii au inceput oarecum sa gandeasca.
Mai ganditi si voi,mai puneti-va intrebari,cautati, studiati, etc apoi trageti o concluzie.Eu nu am spus ca sunt credincios sau ca sunt ateu pana nu m-am convins,mi-a luat cativa ani buni sa inteleg,am studiat mult,am vazut multe documentare,am citit multe carti, etc apoi am spus un DA convins ca sunt ateu. Apoi toate au inceput sa aiba logica, toate au inceput sa se lege.Cat timp nu ai o cultura bogata nu poti trage o concluzie.Si mie mi-au bagat si incearca sa imi bage parintii in cap religia,dumnezeu,etc,dar nu pot sa ii condamn,au fost alte vremuri atunci,sunt alte vremuri acum.
Eu raspunsurile le gasesc in stinta si in logica,nu am nevoie de explicatia "misterioase sunt caile domnului" caci nu ma ajuta la nimic.

Sper ca ai inteles,daca ai nelamuriri iti mai pot explica,iti pot recomanda carti, documentare etc, sunt dispus cand am timp sa fac asta.Nu vreau sa te fac sa nu crezi in dumnezeu,chiar nu vreau asta,este ok sa crezi sau sa nu crezi, mie imi este indiferent, tot 2 maini si 2 picioare avem si credinciosii si ateii.

| Bogdanux a răspuns:

Am dreptul sa intru la orice categorie si sa imi dau cu parerea, fara jigniri sau chestii de genul.Dar crede-ma ca nu stau cu fundul in sus cand vad ca lumea debiteaza bazaconii despre mine.

| Laura a răspuns:

În primul rând, una e credința și alta e religia. În al doilea rând, categoria se numește Religie, nu Pro-religie sau Anti-religie. În al treilea rând, în general, când un ateu pune o întrebare se așteaptă la răspunsuri prin cât mai multe prisme; cel puțin teoretic. Deci, care e problema?

| Gizăz a răspuns:

Tu faci confunzii grave. Încurci religia cu credința. Religia e o știință. La fel cum e Biologia sau Geografia. Religia(oricare dintre ele) are învațături, are o filosofie în spate. Prin prisma asta oricine își poate da cu părerea. Nu trebuie să crezi în Dumnezeu ca să intri pe categoria asta. Ție ți se pare corect ce zici? După mintea ta doar ăia care cred în Dumnezeu au voie aici; așa nu te pierzi și nu mai vezi nimic obiectiv? Dacă e așa unidirecțional?
Eu te întreb altceva. Dacă ar veni indivizi care să scrie despre Allah sau Buddha aici, te-ar deranja? Nu ar trebui. Categoria se numește Religie nu Creștinism.

| cristinacrissss explică (pentru Gizăz):

Nu fac nicio confuzie. Uite explicatia din DEX pentru religie:RELÍGIE ~i f. Credință în existența unei forțe supranaturale (care implică un ansamblu de acte rituale) și adorarea ei. [G.-D. religiei; Sil. -gi-e] /

| Gizăz a răspuns (pentru cristinacrissss):

Lasă-mă cu definițiile de lemn din DEX. Tot în DEX găsești și sub formă de crez sau cult. Eu când am zis Religie m-am referit la religia ta și anume creștinismul. Da, puteam să fiu mai puțin vag de atât și aici recunosc. Faci selecție observațională. Chiar dacă aș lua definiția dată de tine mot a mot tot greșești. Tot unidirecțională și subiectivă e cerererea ta de a posta numai credincioșii. Însuși actul de a posta o întrebare atrage destui oameni cu viziuni diferite asupra vieții. Tu într-un fel ceri discriminare și-ți reflectezi felul de a vedea lucrurile asupra tuturor. Nu sunt de acord cu jignirile, atacurile la persoană sau sentimentele de superioritate venite din oricare tabără. Dreptul să ne dăm cu părerea îl avem toți.

| cristinacrissss explică (pentru Gizăz):

Nu cer discriminare. Ai zis in primul tau raspuns ca daca ar veni persoane care cred in Allah si Budha m-as supara. Din contra. Nu m-as supara. Poate sa vina oricine pe acest site la aceasta sectiune. Dar multi vin sa batjocoreasca. Unii poate pun intrebari sincere si am vazut ca multi din atei vin si dau raspunsuri prin care isi bat joc, pun link-uri cu imagini in care Dumnezeu este batjocorit. Daca ei nu cred in Dumnezeu si in niciun alt zeu, nu inteleg ce ii intereseaza ce se discuta la sectiunea religie. Un adevarat ateu care nu crede in nimic l-ar durea in c_r de ce se spune aici. La asta ma refeream prin intrebarea mea. Repet: nu cer discriminare. ma deranjeaza faptul ca multi intra aici din rautate ca sa zpuna vorbe urate. Multi dintre atei am vazut ca spun ca sunt mult mai buni si fac nu stiu ce fapte bune mai multe decat un crestin... dar din pacate asta nu o dovedeste.

| Gizăz a răspuns (pentru cristinacrissss):

„De ce cei care sunt atei viziteaza sectiunea religie, pun si raspund la intrebari cand ei nu au o religie? Lasati-ne si nu ne mai jigniti cu intrebarile si raspunsurile voastre." Eu în răspunsuri la întrebările astea pe care le-ai pus m-am referit. Nu toți necredincioșii care întreabă și răspund aici jignesc. Ai generalizat și m-am simțit nevoit să intervin. Am spus mai devreme că nu-s de acord cu jignirile.
De asemenea nu sunt de acord cu întrebările sau răspunsurile celor care cred puse cu scopul de a converti și a îndoctrina gen „Voi de ce nu credeți în Dumnezeu?". Văd că tu te pricepi bine să vezi gunoiul din spatele unor atei dar ăla din spatele celor de aceeași religie cu tine nu. Dacă ceri respect, oferă respect. Aici vorbesc strict de mediul TPU. Pe stradă nu cred că-ți vine ție niciun ateu, agnostic sau mai știu eu cine și-ți spune să nu crezi în Dumnezeu. În schimb invers e obișnuit și acceptat. Nu-mi spune mie că nu ești stigmatizat social dacă nu crezi în divinitatea ortodoxă. Asta s-a întâmplat de sute de ani. Acum că e puțin mai altfel vă plângeti de milă că ce au ateii cu voi pe site-urile de socializare. Nu ți se pare puțin penibil și ipocrit să faci gură degeaba când religia ta a avut grijă să schingiuiască sute de ani pe cei diferiți?

| cristinacrissss explică (pentru Gizăz):

Normal ca am generalizat si am spus-o in raspusul pentru Ecea: "Nu a zis nimeni ca nu ai dreptul sa vi aici. Ai tot dreptul din lume. Dar nu ai dreptul sa il jignesti pe Dumnezeul meu asa cum nici eu nu iti jignesc tie ideea de nu crede in nimic (generalizez pentru cei care au jignit)." Din cate stiu eu. eu am oferit respect. nu cred ca am jignit pe cineva. Si daca religia mea a schinjuit sute de ani asta trebuie sa faceti si voi acum? Ce faceti acum ne imitati? Oricum convorbirea asta s-a departat mult de la subiectul ei. Eu am intrat la sectiunea Religie si am vazut multi atei care batjocoresc pe Dumnezeu cand ei nu au nicio treaba cu El. Si m-am intrebat oare de ce ateii se iau de Dumnezeu cand nu cred in El. Sa-L lase in pace daca nu cred.

| Gizăz a răspuns:

@cristinacrissss: Nu contează dacă oferi tu sau ofer eu respect! Tu trebuie să realizezi că vorbești în numele unei comunități, în a celei religioase. Atâta timp cât te referi la atacuri GENERALE asupra religiei tale aici atunci trebuie să-ți asumi responsabilitatea să răspunzi întrebărilor mele cu privire la îndoctrinare. Nu zice nimeni de schingiuire. Am zis doar că e ipocrit, extrem de ipocrit să vii cu argumente de-astea de prost-gust. Iar faci selecție observațională. Te rog să-mi răspunzi la întrebare. De ce e OK ca unii creștini să încerce să convertească și să te stigmatizeze personal și social că nu crezi în Dumnezeu dar e incorect ca un ateu să-ți critice religia?
Tu trebuie să vezi că nu toți oamenii au valorile tale. Unii îți critică Dumnezeul pentru simplu fapt că pentru ei nu înseamnă ce înseamnă pentru tine. Nu are aceeași valoare. Tu îi judeci pe ei comparativ cu valorile tale, nu ale lor și asta e incorect. Atâta timp cât nu se fac atacuri la persoana ta e injust să-ți cășune pe altul că se ia de ceva ÎN CARE CREZI TU(!), NU EL.

| cristinacrissss explică (pentru Gizăz):

Nu e OK ca unii crestini sa converteasca pe altii dar nu e nici OK sa imi critice cineva religia. Eu nu am criticat nimanui religia. Eu nu ti-am zis tie sau altei persoane de ce nu crezi in Dumnezeu. Am zis sa nu ma jignesti daca eu cred in Dumnezeu. Atata timp cat vorbesti urat de religia mea ma jignesti personal pe mine. Cum ar fi sa zic si eu ceva jignitor despre atei si faptul ca nu cred in divinitati? Nu cred ca te-ai simti foarte bine. Fiecare cu religia lui fara sa jigneasca pe altii. Eu asa zic ca ar fi bine.

| FucktheSystem a răspuns (pentru cristinacrissss):

Tu chiar minți cum respiri, ști că minciuna e păcat?
„Nu e OK ca unii crestini sa converteasca pe altii"-Mie-mi ziceai în mesaj că e datoria ta de creștin să mă convertești.
„Eu nu ti-am zis tie sau altei persoane de ce nu crezi in Dumnezeu."-Mi-ai trimis mesaj special să mă întrebi asta...
„ Cum ar fi sa zic si eu ceva jignitor despre atei si faptul ca nu cred in divinitati? "-Mai ți minte când i-ai făcut proști pe cei care ziceau că, creatorii lor sunt părinții și nu divinitatea ta?
Eu zic să o iei mai ușor cu minciunile că te mai și faci de râs...

| cristinacrissss explică (pentru FucktheSystem):

Tu chiar nu intelegi nimic din ce se explica? E de datoria mea sa iti spun nu sa te oblig! Te-am luat cumva de maneca si am zis hai si converteste-te la crestinism ca daca nu nu stiu ce iti fac? Nu ti-am dat in cap cu parul. Si am recunoscut o data ca am jignit o singura data. Vrei sa ca fiecare raspuns de-al meu sa inceapa cu scuze pentru jignire? Am recunoscut o data si AJUNGE!

| Ecea a răspuns (pentru cristinacrissss):

PS.
Datoria ta nu este sa spui oamenilor nimic,datoria ta este sa inveti,sa studiezi,sa te informezi,sa gandesti.
Este foarte simplu sa dai vina pe cineva sau ceva in schimb este foarte greu sa te informezi,studiezi,gandesti,etc.
Eu nu am spus niciodata la niemeni ca trebuie sa devina ateu pentru ca asa mi se pare mie normal si logic,eu am spus tot timpul oamenilor sa gandeasca si sa se informeze inainte de a da o explicatie sau de a scoate ceva pe gura.
In schimb credinciosii vin pe la usa mea sa imi bage cu forta credinta in cap si orice le zic imi spun ca o sa se roage pentru mine.
Asta nu este viata, si in nici un caz nu este o solutie pentru viata.

Oricum, trebuie sa gandesti foarte foarte profund pentru a intelege ceea ce am spus eu mai sus.

| cristinacrissss explică (pentru Ecea):

Si mie imi plac documentarele si ma uit foarte de des pe National Geografic. Pot sa spun chiar ca e programul meu preferat. am citit si multe carti si imi place sa citesc in continuare. Poate ai dreptate, poate Dumnezeu nu exista dar imi place sa cred ca exista cineva acolo care ma iubeste asa cum sunt si ca nu ma lasa singura niciodata. Oamneii sunt inselatori indiferent cine sunt, parinti, prieteni, rude. Si de aia ne place sa credeam ca exista cineva acolo care ne iubeste oricum... care e langa noi mereu si oriunde. Imi place sa cred ca dupa ce voi muri ma voi duce intr-un loc frumos. Poate nu exista toate lucrurile astea dar imi place sa cred ca exista, ma fac fericita si gandesc mai pozitiv.

De exemplu in vacanta asta am fost la mare. Imi placea sa stau in valurile mari. Dar deodata nu am mai simtit pamantul sub picioare si am inceput sa ma panic. Stiu sa inot dar in apele adanci ma panic. Am inceput sa dau din maini si din picioare dar nimic. Apoi m-am calmat si am zis: Nu am de ce sa imi fie frica, Dumnezeu e cu mine si nu ma va lasa sa ma inec. Si atunci parca am prins curaj, m-am calmat si am inotat pana am inceput din nou sa ating pamantul.

Poate tu ai sa zici ca nu Dumnezeu m-a ajutat si ca m-am ajutat singura calmandu-ma. Poate asa e ca tine. Dar imi place sa cred ca a fost cineva acolo cu mine cand aveam nevoie de ajutor.

Oricum ma bucur ca am vorbit cu tine. M-ai facut sa inteleg mai bine ateii si cum gandesc ei.

Pusesem intrebarea asta pentru ca eram suparata pe ateii care intrau aici special ca sa il batjocoreasca pe Dumnezeu. Dar pana la urma mi-am dat seama ca e treaba lor ce fac si ca ei o sa suporte consecintele la sfarsit nu eu. Toata chestia asta m-a invatat ca nu trebuie sa ma enervez cand vad ca cineva imi bate joc de religia mea, ci sa merg mai departe cu capul sus si sa fiu mandra ca sunt crestina.

| Ecea a răspuns (pentru cristinacrissss):

Poti sa te gandesti ca te iubesc eu.
Eu iubesc aproape pe toata lumea,nu port dusmanie nimanui.
Eu cand am probleme de genul(desi se intampla foarte rar, sunt foarte stabil psihic)ma gandesc ca am un prieten langa mine care ma iubeste sau o prietena care imi este aproape.
Diferenta este ca eu daca o sa am vre-odata nevoie de ajutorul cuiva(desi nu cred) nu o sa apelez la dumnezeu, pentru ca sunt 100% ca nu o sa fiu ajutat cu nimic,prefer sa merg la un prieten sa cer o parere sau un sfat sau orice altceva am nevoie si garantat cineva ma va intelege.
Eu m-am acomodat de mult cu ideea ca dupa moarte nu este nimic.
Cred ca de asta credinciosii nu prea isi traiesc viata,deoarece ei cred ca o sa mearga in rai dupa moarte.
Eu imi traiesc viata din plin,fiecare moment,fiecare ocazie pe care o am sa fac ceva sa ma distrez,sa calatoresc,sa cant,sa invat,sa fac absolut tot ceea ce imi doresc si imi permit, pentru ca niciodata nu poti stii ce se intampla maine si probabil realizezi in ultimul moment ca ai trait degeaba si nu ai facut nimic.
Nu ma astept ca dupa moarte sa mai fie ceva,asa ca trebuie sa profit acum la maxim de orice ocazie care o am.
Daca mergem toti pe ideea ca trebuie sa respectam regulile lui dumnezeu pentru a ne fii bine pe lumea cealalta,sincer cred ca am fii o lume foarte inapoiata,plictisitoare,nimeni nu ar mai face nimic pentru ca nimic nu ar mai avea rost,cum spune si biblia "desertaciune".
Eu am perceput viata altfel, de-asta am ales sa fiu liber, sa fac tot ce vreau.Multora o sa le para rau cand o sa vada ca le-a trecut viata pe langa ei si nu au facut nimic bun pentru ei.Si crede-ma ca sunt o gramada, cunosc eu o multime de oameni care traiesc din punct de vedere fizic, dar sunt morti complet.

| cristinacrissss explică (pentru Ecea):

Dar si eu imi traiesc viata. Si eu ma distrez, si eu calatoresc, si eu cant, invat, dansez, ma duc la disco, etc. Daca sunt crestina asta nu inseamna ca nu am voie sa fac chestiile astea. Este adevarat ca sunt multi carora le trece viata pe langa ei si nu numai crestini. si de alte religii. Eu nu pot fi asa. In fiecare secunda trebuie sa fac ceva altfel parca simt ca imi traiesc viata stand degeaba.

Răspuns utilizator avertizat
| blueangel99 a răspuns:

Pai intra doar ca sa faca misto de noi, credinciosii, sa ne faca sa credem ca nu exista Dumnezeu.(aşa cred)
Treaba lor ca nu cred in Dumnezeu. Eu una chiar cred (voi nu aţi auzit de vorba: ''Crede şi nu cerceta''? phbbbbt Ei, uite că auziţi acum)
Cât despre pariul lui Pascal, de care am auzit că se folosesc mulţi credincioşi, să ştiţi că este o vorbă cu ceva duh în ea. :I

| anonim_4396 a răspuns (pentru blueangel99):

Expresia "Crede si nu cerceta" nu este una ortodoxa. Tinde mai mult spre catolicism unde aia chiar vor sa nu cercetezi pentru a nu afla adevarul. Noua ne este caracteristica expesia "Cauta si vei afla; Bate si ti se va deschide". Hristos nu vrea sa credem fara sa intelegem, fara sa fim constienti de El. Suntem fiinte rationale si este normal sa cautam raspuns la orice intrebare.Intrebandu-i pe duhovnicii nostri buni (care au ramas cam putini, din pacate), vom afla raspunsurile. Este grav insa pentru cei ce nu vor sa afle si continua sa traiasca intr-o vesnica tulburare, gasind alinarea doar atunci cand ii ocarasc pe altii pentru credinta lor happy

Si ca o incheiere: azi la slujba (cine a fost stie despre ce vorbesc) s-a citit in Evanghelie despre faptul ca Hristos, atunci cand va veni pentru a doua oara pe pamant, ii va alunga de la fata Sa pe cei ce L-au ocarat, pe cei ce nu L-au recunoscut, pe cei ce nu L-au cautat. Daca noi ne rusinam acum de El si el se va rusina de noi.

| miradoniz a răspuns (pentru anonim_4396):

E frumușel ce ai scrishee hee numai cu "duhovnicii buni" nu sunt de acord de lochee hee știi ca și mine că"harul preoțesc",nu depinde de oameni,ci de Domnul. Duhovnicii pot fi "buni" în fața Domnului,dar nu și în fața oamenilor. Oricum,la spovedanie,ne deschidem sufletului Lui,nu oamenilor,în El avem încredere,nu în vreun om-și de la El așteptăm-și primim răspuns.Iar Iisus a intrat în casa păcătoșilor,în cazul lui Zaheu,de exemplu, fără ca acesta să îndrăznească să Îl chemehee hee pentru că Domnul a venit să salveze, nu să judecehee hee

| Birjaru a răspuns:

Alupigus

| Nordic a răspuns:

Asta m-am intrebat si eu. Dar cred ca le e frica. Le este frica de faptul ca Dumnezeu ar putea exista. Si prin intrebarile lor eu cred ca vor sa se convinga mai mult pe ei insasi ca nu exista Dumnezeu.

| Artemisia a răspuns:

Buna.
Am observat acest fapt de cand s-a facut categoria de religie.
Pacat ca au bagat o asemenea categorie, este o pierdere de vreme.Sunt doar intrebari retardate legate de Cel de sus.
Plus ca, categoria nu ar trebui sa se numeasca Religie, ar trebui sa se numeasca Atei vs. Crestini.
Toata lumea se balacareste pe acolo.
Dupa mine, ca doi oameni sa fie prieteni, nu conteaza de ce religie sunt sau in ce cred.Este important sa se inteleaga si cu asta basta.
Atei care intra la categoria de religie, intra doar pentru a fii in treaba.Intra pentru a se da inteligenti.Vor sa arate ca ei au dreptate, Dumnezeu nu exista si bla bla bla.
Un ateu adevarat, nu se baga.Isi vede de treaba, iar un crestin adevarat, nici el nu ar trebui sa inceapa sa se certe sau sa dea replici kilometrice cu explicatii.
Fiecare cu ce crede.
Ce sa facem, categoria de Religie a devenit mai ceva decat Dragoste & Sex sau T/A.
Nu exista intelegere intre oameni pe un site, deci nu va mirati ca nu exista intelegere intre oameni in viata reala.

| pepica a răspuns:

Din pacate sunt multi prosti in lumea asta nu sunt atei sunt doar necredinciosi si plini de pacate si cred ca il stiu foarte bine pe DUMNEZEU dar de frica pacatelor pe care le au ii neaga existenta
unii chiar lupta impotriva LUI, isi vor primi rasplata, fara indoiala cel rau abia ii asteapta, totusi poate odata si odata vor deschide ochii si vor reveni pe drumul cel bun macar in al doisprezecelea ceas

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt crestin, insa o sa-ti raspund intr-o perspectiva "laica". E un forum unde au dreptul sa intre toti si sa-si spuna of-ul. Voi folosi si eu cliseul: discutiile in contradictoriu sunt si ele constructive. Sunt si unele persoane inteligente care au o gandire foarte stiintifica si cauta si un alt punct de vedere asupra acestui subiect. Sunt si cei care nu inteleg, nu vor sa inteleaga si au impresia despre ei ca sunt mai mult decat ceea ce sunt in realitate. Acestia din urma, vor da intotdeauna cu pietre, vor cauta sa traga in mocirla lor lucrurile de calitate. Cu ocazia asta vezi si tu caractere si caractere si faci diferenta. In plus, gandeste-te ca Isus insusi a fost batjocorit. Cu asta sper ca am spus suficiente.