| Bejenariu_Cezar_1990 a întrebat:

"Lumea este una si toti oamenii sunt unul" Ce vrea sa insemne asta? Imi spunet si mie va rog?

Răspuns Câştigător
| PorumbRodica1965 a răspuns:

Cand ISUS a vorbit despre lume, s-a referit la multimea de oameni, care nu se lasa invatati, condusi, de catre Dumnezeu. Desigur ca atunci cand ISUS a fost pe pamant, a spus ca prietenii sai nu sunt din lume, adica nu practica lucrurile lumii instrainate de Dumnezeu, cum ar fi :-ura, calomnia, inselatoria, imoralitatea, goana dupa avutii, asuprirea, razboiul, politica... Desi toti suntem oameni imperfecti, gresim in multe feluri, dar nu toti facem ceea ce face,, LUMEA", traim in mijlocul acestei, lumi, dar stam deoparte, unii, care se lasa modelati de Dumnezeu si vor sa infaptuiasca vointa lui.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii sunt foarte rai unul cu celalalt-se urasc din motive uneori stupide si/sau banale,se discrimineaza atunci cand gandesc diferit-fara ca macar sa incerce sa inteleaga motivul pentru care acea persoana gandeste diferit,se razbuna(uneorifara motiv) si lista ar putea continua...
Ce vrea insa sa spuna acest citat este ca oamenii desi nu se nasc toti sub o stea norocoasa-exista diferente inca de la nstere-de exemplu:
-unii se nasc perfect sanatosi pe cand altii au probleme inca de la nastere(si nu de multe ori vor muri cu aceea bola)-de ex sindromul Down sau Cri-Du-Chat
-Unii se nasc in familii bogate si asfel traiesc in lux toata viata lor(de ex gandeste-te la descendentii familiilor regale-britanice) iar altii se nasc i saracie totala si asa si mor-saraci(pentru ca nu au posibilitatea sa se integreze in societate si/sau sa se ridice din saracia in care traiesc)
etc...
Totusi aceste "mici" diferente NU ar TREBUI sa conteze pentru ca toti suntem OAMENI-suntem construiti din acelasi material, avem aceleasi necesitati fizionomice(mancare, apa) si spirituale(libertate, un scop in viata, un rost...)-pe scurt ceva de care sa ne legam...
Citatul incearca sa ne demonstreze ca de fapt nu suntem diferiti-ci din contra DORINTELE noastre se aseamana-doar ca NOROCUL face diferenta intre oameni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceeași divinitate sălășuiește in fiecare dintre noi.

| Ammy2001 a răspuns:

Unul adica Dumnezeu ne-a creat din coasta lui Adam. Deci am fi creati dintr-o singur om.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nimic, depinde de cine a zis si in ce context!

| HueyFreeman a răspuns:

Sunt curios daca acel filozof era constient de normele gramaticale ale limbii sale.

| Bejenariu_Cezar_1990 explică (pentru anonim_4396):

De fapt am aflat ce inseamna si cred ca trebuia sa va supn ca provenea din Bahai o religie nou aparuta acum 160 de ani Sensul expreziei inseamna : Dumnezeu este 1 si lumea mai multi. Adica in tot ce credem noi este un Dumnezeu in Bahai se incearca unirea a tuturor reliigilor intr-una singura. Adica nu e rau sa crezi in ceea ce vreau tu. toti:buddha mohamed dumnezeu... este un singur DUMNEZEU pe asat se concentreaza Bahai este o religie fft frumoasa mie imi place si chiar mi-as schimba religia pentru aceasta Ori cum Ms pentru raspuns

| SamSon a răspuns:

E vorba ca ei vor ca oamenii sa se comporte la fel, sa se inteleaga intre ei. si asta e o mare porcarie. daca toti am fi la fel, s-ar alege praful.