| anonim_4396 a întrebat:

Ma gandeam la diferenta de mentalitate intre crestini si samurai, la ideile fata de sinucidere. Unii cred ca daca te sinucizi te duci in iad, iar samuraii pentru a isi indrepta o greseala. Ce spuneti despre aceasta diferenta?

10 răspunsuri:
| BlackSulphur a răspuns:

Samuraii se omorau mai ales pentru a nu pierde onoarea. Cum adica? In caz ca inamicul ii prinde, se sinucid inainte sa fie ucisi. Asta se numeste "crima" din onoare.
Cat despre greseli... Porbabil, doar daca ai dreptate, acele greseli sunt capitale.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru BlackSulphur):

Ah,onoare ce cuvant frumos, pacat ca s-a pierdut. Apropo acel avatar e sigiliul unui demon?

| BlackSulphur a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, este semnul sulfului negru.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Desigur- cei ce se sinucid - nu apreciaza darul vietii - nu pot sa fie numiti crestini. Tatal nostru ceresc ne-a oferit un dar inestimabil de valoros:viata ca fiinte inteligente, capabile sa reflecte calitatile sale(GENEZA 1; 27). Datorita acestui dar putem rationa pe baza principiilor biblice. Daca le aplicam, putem deveni persoane mature spiritual, care il iubesc pe Dumnezeu si care si''au exersat capacitatea de intelegere ca sa deosebeasca binele de rau. Evrei5.14.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Samuraii credeau doar in ei, crestinii in Dumnezeu

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru BlackSulphur):

Aha.

| Exilee a răspuns (pentru BlackSulphur):

Imi provoaca dispret.

| milan9 a răspuns:

Samuraii nu aveau nici un Dumnezeu, nu credea in continuarea vietii dupa moartea biologica, nu-şi punea problema legaturii dintre gestul barbar al cu viata vesnica in care sunt evaluate faptele!

Răspuns utilizator avertizat
| mihaitaLGP a răspuns:

Frica crestinilor de iad ii transforma in legume. Ei pana la urma cred in Dumnezeu din egoism. Pentru ca in mintea lor daca isi supara zeul sfarsesc etern in iad secati de un infinit chin intern.
Nu e iubire, e frica. Ce e total aiurea, pentru ca zeul lor are un simt foare dezvoltat al umorului. Se vede foarte clar, avand in vedere ce coeficente de inteligenta au unii dintre ei.
Nu, nu sunt dispusi la sacrificiu chair in situatii limita.

Cat despre samurai, pentru ei ONOAREA era mai presus decat viata. Aveau principii si directii, traiau fara "injectii". Nu mai exista asa ceva demult.