| Roam a întrebat:

Mi se pare ca un crestin se contrazice cand spune "Dumnezeu este iubire si il iubesc pe Dumnzeu" dar, in viata lor exista frica, tristete, teama, nemultumire si tot felul de sentimente opuse iubirii. Cati dintre voi sunteti fericiti tot timpul? Cine gasete ceva bun in orice se intampla? Cine a eliminat frica din viata lui?

Răspuns Câştigător
| Jardelin a răspuns:

Dumnezeu sa te binecuvinteze, Roam, si sa te mingiie cu dragostea Lui! Iti doresc ca ochii sufletului tau sa vada inca din aceasta viata Lumina Slavei Sale!

44 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Nu exista o astfel de persoana, si de aceea crestinii se amagesc crezand ca macar Isus a fost curat, fara pacate si sfant. Se inseala. Isus a fost un om, si chiar si din biblie reies foarte clar sentimentele lui umane, cum ar fi furia.

| Jardelin a răspuns:

Iubirea pentru Dumnezeu si pentru oameni! Cine iubeste nu poate fi altfel decit fericit. Mi-e mi-a spus odata cineva ca am o fata de om linistit si fericit. Nu mi-a trecut niciodata prin cap asta, dar atunci m-am gindit in sinea mea intr-adevar nu sint nefericit si nici ingrijorat.

Parintele Teofil spunea ca credinta in Hristos este o credinta despovărătoare! Adica cine crede in Hristos si nu are cum sa fie ingrijorat si daca totusi cineva este ingrijorat si apasat de ginduri tematoare acela NU crede cu adevarat in Hristos!

| martzian a răspuns:

Bine zis - vi se pare. Nu suntem roboti, suntem oameni. Iar in relatia noastra cu Dumnezeu crestem si invatam sa avem incredere, la fel ca in orice alta relatie. Vi se vor mai parea si alte lucruri pana in momentul in care veti experimenta singur.

PS: sentimentele asazis negative nu sunt (toate) opuse iubirii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sublime89):

Daca le ai la indemana, scrie-le te rog.
Mersi.

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

N-ai auzit de izgonirea vanzatorilor din templu? Un moment de furie tipic pentru un fanatic religios.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Mi se pare "
Corect.
Ti se pare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sublime89):

Chiar nu mi-a sarit in ochi ceva special legat de furie.Insa daca tu vezi acolo furie iti voi raspunde. Din ce cauza spui tu ca a fost furios acolo?

Au trecut vremurile in care actiunile parintelui sunt percepute ca fiind actiuni invaluite in manie sau furie. Nu s-a scris frecvent in vechiul testament de mania Lui?
Poate o sa-ti dai seama intr-o buna zi in ce consta ea.

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Orice ti-as spune, tu tot in fan clubul lui o sa ramai, si o sa preferi sa crezi ca a fost un semi-zeu. Actiunea lui din templu nu a fost deloc cea a unui semi-zeu, ci cea a unui fanatic religios care i-a atacat fizic pe niste oameni pe care ar fi trebuit cica sa-i "iubeasca", doar pentru ca a crezut ca acestia il supara cumva pe zeul lui preferat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sublime89):

Esti exact precum oamenii de pe vremea lui Isus, care se asteptau ca El sa vina cu ingerii Lui cu tunete si fulgere pe cer. Intr-adevar, daca venea in felul acesta si oamenii nu-I puteau vedea adevarata fata, doar El era raspunzator. A venit intr-o forma care presupune smerenie si a ramas in acest fel, dand dovada de iubire, reflectand adevarata Sa fata. Chiar si daca actiona intr-un alt fel atunci la templu, tot te impotmoleai in altceva.

Nu am nimic impotriva cu cei care merg pe "Realitate" --> "Adevar ". Din pacate voi faceti afirmatii MARI, doar cercetand o mica bucata din ceea ce se vede. Traiti in cea mai mare iluzie.

| Emin90 a răspuns:

Un Dumnezeu care a creeat un Univers de neconceput ar trebui sa aiba o prezenta mai opulenta decat cea a soarelui care este esentiala vietii. Asta ar trebui sa spuna multe daca ii aloci putin timp gandirii. Sper ca nu am deranjat pe nimeni, ii doar opinia pe care din nu stiu ce motiv doresc sa o impartasesc. O seara faina va doresc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Emin90):

"ar trebui sa aiba o prezenta mai opulenta decat cea a soarelui care este esentiala vietii."
Este omniprezent.
Doar un mic procentaj de orbi din punct de vedere spiritual(dar care "gandesc") nu ii simt prezenta.
Nici eu nu vreau sa supar pe nimeni.

| Emin90 a răspuns:

Daniel1492 poti sa ma inveti cum sa ii simt aceasta prezenta? Sau macar sa imi dai un indiciu, ceva. La cerinta unei anumite persoane l-am "cautat" pe Dumnezeu in crestinism apoi in islam si in ambele cazuri in loc de raspunsuri am gasit mai multe intrebari la care nu mi-a raspuns nimeni, nici macar Dumnezeul Omniprezent, Omnipotent! Suntem predestinati, unii il gasesc si il simt, iar altii nu, sau nu exista?

| RAY a răspuns:

Nu vreau sa fiu rau da zi-mi un crestin care nu-i barfitor, nu isi uraste aproapele si nici nu isi uraste dusmanul? nu exista crestini exista doar oamenii care se cred crestini, uite pe TPU cate cazuri de crestini ferciti sunt poti vedea cu ochii tai ca ei cred doar ca sa lea dea ceva creseala divina, interese atat

| Roam explică (pentru martzian):

Ai dreptate happy

| Roam explică (pentru Jardelin):

Atunci tu esti un exemplu de om care il iubeste pe Dumnezeu si iubeste sa traiasca in aceasta lume dupa regulile lui. Eu imi dorec sa ajung sa am incredere deplina in ce a facut Dumnezeu si sa nu mai existe tema si tristete in viata mea. Ma bucur ca mi-ai raspunshappy

| IcyBlu a răspuns (pentru sublime89):

Crezi ca Iisus a fot furios in templu? Eu sunt de parere ca a fost calm si a "vorbit" pe limba muritorilor. Daca ar fi fost furios si-ar fi pierdut mintile si ar fi spulberat, la propriu, si tarabe si comercianti. big grin

| sublime89 a răspuns (pentru IcyBlu):

Si tu crezi ca nu asta a facut? Doar nu te asteptai sa citesti detalii de genul asta in biblie.

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu am spus ca Isus trebuia sa vina cu ingerii, ci sa se comporte ca un semi-zeu, adica cu calm si ratiune. Asa te-ai astepta sa se comporte "fiul domnului". Vorbele ar fi trebuit sa-i fie de ajuns, si sa nu ia masuri fizice. Isus si-a pierdut cumpatul, iar asta n-a fost singura lui trasatura care tradeaza caracterul sau 100% uman. Nu la asta te asteptai de la un om care vorbea doar de intelegere, pace, armonie, si sa-ti iubesti aproapele ca pe tine insuti. Fata de vanzatorii din templu nu a aratat nimic de acest gen.

Intr-o mare iluzie traiti voi, si asta s-a demonstrat deja, doar ca voi n-ati auzit, sau mai bine zis, nu vreti sa auziti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sublime89):

Spune-mi ce se intampla daca ii vorbesti unui surd? Te va auzi el oare? Sau tu te astepti ca El sa actioneze in inima oamenilor si sa-i schimbe, intr-un mod direct?

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca te numesti Isus, atunci pana si un surd ar trebui sa te auda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sublime89):

Un om care nu are credinta, care e mult prea preocupat cu munca fizica si cu castigul banului nu este receptiv si este incapabil sa vada ceva, de natura spirituala. Ce se intampla daca mergi la cineva pe strada si incepi sa ii vorbesti despre lucruri necunoscute lui? Atat timp cat un om nu poate sa perceapa lumina, cum te astepti tu ca el sa actioneze precum s-ar afla in cea mai deplina zi?

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar vorbim de Isus, un personaj atotputernic, daca ai uitat. Pentru el nu exista imposibil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sublime89):

Daca ar vrea, intr-o clipita ar face din toti ingeri, dar tu nu poti sa-ti imaginezi de cat timp a fost nevoie sa se realizeze ceea ce exista astazi, incearca sa faci diferenta dintre libertate si robie. Atat timp cat te nasti cu unele cunostinte depinzi de ele, libertatea ta fiind extrem de limitata.
Atat timp cat a fost pe pamant, pana si cu discipolii sai, a lasat intotdeauna o portita, un gram de indoiala, tocmai pentru a nu intra in libertatea noastra.Cine se bazeaza pe ceea ce simte cu adevarat, inlatura acel gram de indoiala. Doar un nebun s-ar forta sa nu mai perceapa iubirea.

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca i-a atacat fizic ce a rezolvat? I-a apropiat asa mai mult de d-zeu?

| AndreiM77 a răspuns (pentru sublime89):

Nu este adevarat cand spui ca Isus nu a fost perfect. El a fost perfect si o spun cu toata cinvingerea.
Este adevarat ca Biblia vorbeste despre sentimentele lui cum ar fi furia, dar el a fost furioas din cauza neascultarii oamenilor la mesajul sau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sublime89):

Acelor oameni li s-au explicat unele lucruri, care nu au fost bine primite, incepand sa rada si ridicandu-se asupra Lui, abia atunci El a actionat, iar acesta a fost cel mai bun mod in care se putea actiona. Noi vorbim cam mult despre ceea ce s-a intamplat la templu din punct de vedere material, iar partea spirituala am lasat-o, lucrurile ar trebui sa stea exact invers.

| IcyBlu a răspuns (pentru sublime89):

Vrei sa spui ca Fiul Domnului, care umbla descult pe apa si care invia oamenii din morti, atunci cand se enerveaza arunca cu marfa pe jos?
E ca si cand ai spune ca Mike Tyson cand e furios bate din picior. E ridicol.
Te asigur ca Iisus era calm. Daca avea nervi cu adevarat, Biblia nu omitea detalii evidente gen ditamai craterul in Ierusalim, oameni dezintegrati, etc.
De fapt, daca era rau ceea ce a facut in templu, nici nu ar fi mentionat in Biblie, nu crezi?

| sublime89 a răspuns (pentru AndreiM77):

Convingerea asta totala a ta chiar e dovada suprema care ma va convinge definitiv.

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ah, deci marele Mesia, cand vede ca nu reuseste cu vorba, ii convinge pe toti cu pumnul, ca ultimul golan de pe strada. Precis a functionat, si toti acei vanzatori au intrat cu totii in fan clubul lui.

| sublime89 a răspuns (pentru IcyBlu):

Eu cred ca biblia nu da detalii mai multe tocmai ca sa nu il puna pe marele mesia intr-o postura prea urata. Dar chiar si aruncatul marfei pe jos e un gest agresiv si fizic, total nedemn pentru "fiul domnului". Dar din nou, daca tu ma asiguri ca Isus a fost calm, trebuie sa te cred. Dovezile tale ma distrug pur si simplu, si pregatirea ta in acest domeniu la fel. Daca n-as sti, as zice ca ai fost prezent in acea zi in templu, si l-ai cunsocut personal pe Isus. Scuzele mele ca am indraznit sa-ti atac mentorul.