| Roam a întrebat:

Mi se pare ca un crestin se contrazice cand spune "Dumnezeu este iubire si il iubesc pe Dumnzeu" dar, in viata lor exista frica, tristete, teama, nemultumire si tot felul de sentimente opuse iubirii. Cati dintre voi sunteti fericiti tot timpul? Cine gasete ceva bun in orice se intampla? Cine a eliminat frica din viata lui?

Răspuns Câştigător
| Jardelin a răspuns:

Dumnezeu sa te binecuvinteze, Roam, si sa te mingiie cu dragostea Lui! Iti doresc ca ochii sufletului tau sa vada inca din aceasta viata Lumina Slavei Sale!

44 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu vreau sa fiu rau da zi-mi un crestin care nu-i barfitor, nu isi uraste aproapele si nici nu isi uraste dusmanul? nu exista crestini exista doar oamenii care se cred crestini, uite pe TPU cate cazuri de crestini ferciti sunt poti vedea cu ochii tai ca ei cred doar ca sa lea dea ceva creseala divina, interese atat

| sublime89 a răspuns:

Nu exista o astfel de persoana, si de aceea crestinii se amagesc crezand ca macar Isus a fost curat, fara pacate si sfant. Se inseala. Isus a fost un om, si chiar si din biblie reies foarte clar sentimentele lui umane, cum ar fi furia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sublime89):

Daca le ai la indemana, scrie-le te rog.
Mersi.

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

N-ai auzit de izgonirea vanzatorilor din templu? Un moment de furie tipic pentru un fanatic religios.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sublime89):

Chiar nu mi-a sarit in ochi ceva special legat de furie.Insa daca tu vezi acolo furie iti voi raspunde. Din ce cauza spui tu ca a fost furios acolo?

Au trecut vremurile in care actiunile parintelui sunt percepute ca fiind actiuni invaluite in manie sau furie. Nu s-a scris frecvent in vechiul testament de mania Lui?
Poate o sa-ti dai seama intr-o buna zi in ce consta ea.

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Orice ti-as spune, tu tot in fan clubul lui o sa ramai, si o sa preferi sa crezi ca a fost un semi-zeu. Actiunea lui din templu nu a fost deloc cea a unui semi-zeu, ci cea a unui fanatic religios care i-a atacat fizic pe niste oameni pe care ar fi trebuit cica sa-i "iubeasca", doar pentru ca a crezut ca acestia il supara cumva pe zeul lui preferat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sublime89):

Esti exact precum oamenii de pe vremea lui Isus, care se asteptau ca El sa vina cu ingerii Lui cu tunete si fulgere pe cer. Intr-adevar, daca venea in felul acesta si oamenii nu-I puteau vedea adevarata fata, doar El era raspunzator. A venit intr-o forma care presupune smerenie si a ramas in acest fel, dand dovada de iubire, reflectand adevarata Sa fata. Chiar si daca actiona intr-un alt fel atunci la templu, tot te impotmoleai in altceva.

Nu am nimic impotriva cu cei care merg pe "Realitate" --> "Adevar ". Din pacate voi faceti afirmatii MARI, doar cercetand o mica bucata din ceea ce se vede. Traiti in cea mai mare iluzie.

| IcyBlu a răspuns (pentru sublime89):

Crezi ca Iisus a fot furios in templu? Eu sunt de parere ca a fost calm si a "vorbit" pe limba muritorilor. Daca ar fi fost furios si-ar fi pierdut mintile si ar fi spulberat, la propriu, si tarabe si comercianti. big grin

| sublime89 a răspuns (pentru IcyBlu):

Si tu crezi ca nu asta a facut? Doar nu te asteptai sa citesti detalii de genul asta in biblie.

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu am spus ca Isus trebuia sa vina cu ingerii, ci sa se comporte ca un semi-zeu, adica cu calm si ratiune. Asa te-ai astepta sa se comporte "fiul domnului". Vorbele ar fi trebuit sa-i fie de ajuns, si sa nu ia masuri fizice. Isus si-a pierdut cumpatul, iar asta n-a fost singura lui trasatura care tradeaza caracterul sau 100% uman. Nu la asta te asteptai de la un om care vorbea doar de intelegere, pace, armonie, si sa-ti iubesti aproapele ca pe tine insuti. Fata de vanzatorii din templu nu a aratat nimic de acest gen.

Intr-o mare iluzie traiti voi, si asta s-a demonstrat deja, doar ca voi n-ati auzit, sau mai bine zis, nu vreti sa auziti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sublime89):

Spune-mi ce se intampla daca ii vorbesti unui surd? Te va auzi el oare? Sau tu te astepti ca El sa actioneze in inima oamenilor si sa-i schimbe, intr-un mod direct?

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca te numesti Isus, atunci pana si un surd ar trebui sa te auda.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sublime89):

Un om care nu are credinta, care e mult prea preocupat cu munca fizica si cu castigul banului nu este receptiv si este incapabil sa vada ceva, de natura spirituala. Ce se intampla daca mergi la cineva pe strada si incepi sa ii vorbesti despre lucruri necunoscute lui? Atat timp cat un om nu poate sa perceapa lumina, cum te astepti tu ca el sa actioneze precum s-ar afla in cea mai deplina zi?

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar vorbim de Isus, un personaj atotputernic, daca ai uitat. Pentru el nu exista imposibil.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sublime89):

Daca ar vrea, intr-o clipita ar face din toti ingeri, dar tu nu poti sa-ti imaginezi de cat timp a fost nevoie sa se realizeze ceea ce exista astazi, incearca sa faci diferenta dintre libertate si robie. Atat timp cat te nasti cu unele cunostinte depinzi de ele, libertatea ta fiind extrem de limitata.
Atat timp cat a fost pe pamant, pana si cu discipolii sai, a lasat intotdeauna o portita, un gram de indoiala, tocmai pentru a nu intra in libertatea noastra.Cine se bazeaza pe ceea ce simte cu adevarat, inlatura acel gram de indoiala. Doar un nebun s-ar forta sa nu mai perceapa iubirea.

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca i-a atacat fizic ce a rezolvat? I-a apropiat asa mai mult de d-zeu?

| AndreiM77 a răspuns (pentru sublime89):

Nu este adevarat cand spui ca Isus nu a fost perfect. El a fost perfect si o spun cu toata cinvingerea.
Este adevarat ca Biblia vorbeste despre sentimentele lui cum ar fi furia, dar el a fost furioas din cauza neascultarii oamenilor la mesajul sau.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sublime89):

Acelor oameni li s-au explicat unele lucruri, care nu au fost bine primite, incepand sa rada si ridicandu-se asupra Lui, abia atunci El a actionat, iar acesta a fost cel mai bun mod in care se putea actiona. Noi vorbim cam mult despre ceea ce s-a intamplat la templu din punct de vedere material, iar partea spirituala am lasat-o, lucrurile ar trebui sa stea exact invers.

| IcyBlu a răspuns (pentru sublime89):

Vrei sa spui ca Fiul Domnului, care umbla descult pe apa si care invia oamenii din morti, atunci cand se enerveaza arunca cu marfa pe jos?
E ca si cand ai spune ca Mike Tyson cand e furios bate din picior. E ridicol.
Te asigur ca Iisus era calm. Daca avea nervi cu adevarat, Biblia nu omitea detalii evidente gen ditamai craterul in Ierusalim, oameni dezintegrati, etc.
De fapt, daca era rau ceea ce a facut in templu, nici nu ar fi mentionat in Biblie, nu crezi?

| sublime89 a răspuns (pentru AndreiM77):

Convingerea asta totala a ta chiar e dovada suprema care ma va convinge definitiv.

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ah, deci marele Mesia, cand vede ca nu reuseste cu vorba, ii convinge pe toti cu pumnul, ca ultimul golan de pe strada. Precis a functionat, si toti acei vanzatori au intrat cu totii in fan clubul lui.

| sublime89 a răspuns (pentru IcyBlu):

Eu cred ca biblia nu da detalii mai multe tocmai ca sa nu il puna pe marele mesia intr-o postura prea urata. Dar chiar si aruncatul marfei pe jos e un gest agresiv si fizic, total nedemn pentru "fiul domnului". Dar din nou, daca tu ma asiguri ca Isus a fost calm, trebuie sa te cred. Dovezile tale ma distrug pur si simplu, si pregatirea ta in acest domeniu la fel. Daca n-as sti, as zice ca ai fost prezent in acea zi in templu, si l-ai cunsocut personal pe Isus. Scuzele mele ca am indraznit sa-ti atac mentorul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sublime89):

"ii convinge pe toti cu pumnul" - De aceea a murit pe cruce, nu? Pentru ca i-a convins pe toti cu forta. Arunci vorbe fara macar sa gandesti catusi de putin.

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vorbeam despre vanzatorii din templu. I-a convins cu pumnul sau nu? A fost sigur o metoda foarte buna de a-i "iubi" si de a-i conduce spre credinta. Cand au vazut acei oameni ca vine un fanatic religios sectant spre ei, si ii alunga cu forta si le rastoarna toata marfa pe jos, sigur s-au lasat convinsi ca el e adevaratul mesia, cel care vorbeste despre pace, armonie, iubirea dusmanului, intoarcerea celuilalt obraz etc. Sunt sigur ca au primit mesajul si cu totii s-au indreptat spre "adevarata credinta".

| IcyBlu a răspuns (pentru sublime89):

Biblia e o carte si e scrisa de oameni (logic). De-a lungul timpului a suferit modificari fie ele intentionate sau nu, dupa ureche sau dupa pofta inimii.
Nu stiu ce dovezi crezi ca vreau sa aduc. Te simti distrus de niste dovezi inexistente la fel cum te simti oripilat de un zeu care nu exista.
In comentariul meu am plecat de la premisa ca Iisus ala care te supara (si care banuiesc ca a existat din moment ce te chinuie) a fost intr-adevar Fiul lui Dumnezeu. Bun. Deci sa presupunem ca a fost ceea ce se sustine ca a fost. Daca e adevarat ca a fost ditamai zeul cu puteri imensurabile inchipuieste-ti ce dezastre ar fi fost capabil sa faca o data iesit din minti. Faptul ca doar a inceput sa zbiere la niste comercianti si ca a trantit tarabele pe jos este fix o dovada a puterii lui nemarginite, a zeului crunt si necrutator care te tortureaza numai gandindu-te la el.
Acum ai priceput? happy

| sublime89 a răspuns (pentru IcyBlu):

Am priceput ca nu-ti functioneaza logica deloc. Tu stii macar despre ce personaj vorbesti? E vorba de un semi-zeu care ar trebui sa fie rational, iubitor, pasnic, calm etc. Asa incearca sa-l prezinte biblia pe Isus, dar au cam dat-o in bara, pentru ca din greseala au scris si astfel de lucruri despre el cum ar fi episodul cu templul. Dar nu e de mirare intr-un fel, pentru ca ei credeau ca Isus e fiul zeului criminal in care credeau. "Like father, like son", cum e vorba aia. Niste dementi criminali nu puteau inventa decat un zeu asemanator cu ei, presupun.
Ma bucur ca recunosti ca biblia a fost scrisa de oameni, si nu de un zeu, si ca a suferit modificari de-a lungul vremii. S-a cam zis cu teoria "Cuvantului Domnului", se pare.
Pe mine nu are cum sa ma supere un zeu inexistent, sau asa-zisa lui progenitura inexistenta. Asta e ca si cum ai spune ca ma supara vampirii sau varcolacii. In schimb, ma supara foarte tare faptul ca pe lumea asta exista oameni ca tine, indoctrinati sa creada in zei si semi-zei pentru care nu exista nicio dovada. Asa cum tu crezi ca Isus a fost perfect, asa si budistii cred ca Buddha a fost perfect, sau musulmanii cred ca Mohamed a fost perfect. Tu crezi in perfectiunea celor doi? Probabil ca nu, asa cum nici ei nu cred in perfectiunea semi-zeului tau preferat. Ateii au ales sa nu creada in perfectiunea nimanui, si mi se pare cea mai logica si rationala pozitie. Daca tu ai vazut vreun om perfect pana acum, atunci sa ne spui si sa ne aduci dovezi ca sa credem cu totii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sublime89):

Pentru a ajunge la iubirea cea mai pura trebuie sa existe o masura din toate, rabdarea nu poate fii intinsa la infinit caci atunci El ar fi nepasator, insa nici nu poate sa fie in cantitati mici, caci atunci si-ar distruge propria creatie.Stai si mediteaza asupra lucrurilor astora. Felul cum percepi tu mania Lui este total eronat, fiindca tu confunzi binele material cu cel suprem.
Ar trebui sa intelegi ca El intotdeauna trebuie sa se faca inteles la nivelul de perceptie al fiecaruia, Daca ei nu pot percepe nimic cu simturile lor spirituale, atunci e nevoie sa se ajunga la cele materiale, cum ar fi bolile si altele.De exemplu cu o simpla palma, aplicata unui orgolios desavarsit in public(Dar nu neaparat), i se va diminua orgoliul.
Probabil ca ti-e greu sa intelegi ceva din cauza prafului aruncat in ochi de catre biserica crestina, care au privit invataturile lui Isus din punct de vedere material, desi au fost avertizati de catre El de nenumarate ori.

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuzele pentru el si pentru "tatal" lui vad ca sunt interminabile, si se aplica in orice situatie, oricat de clare si de penibile ar fi. Cine vrea cu disperare sa creada in supranatural, va crede indiferent de dovezile si argumentele care i se aduc, si o va intoarce tot timpul in asa fel incat credintele lui sa supravietuiasca cumva. Ciudat cum lipsa supranaturalului din vietile noastre nu da nimanui de banuit. Dar pe de alta parte, un om indoctrinat va vedea supranaturalul acolo unde nu e, si va fi convins ca exista. Sa spui de exemplu ca boala e o "pedeapsa" de la d-zeu, cum ai spus si tu acum, mi se pare o mare dovada de ignoranta. D-zeu, din bunatatea si iubirea lui, a creat virusii, de exemplu. Ne-a facut un cadou frumos. Virusi care omoara in chinuri groaznice copii nevinovati. Au gasit crestinii o scuza si pentru asta, stiu, nu e cazul sa o repeti. Femeia cea rea, sarpele cel vorbitor, copacul interzis. Da, acei copii chiar sunt vinovati pentru ce s-a intamplat atunci. Merita sa sufere si sa moara in chinuri infectati cu virusii creati de "bunul" d-zeu, ca apoi sa-si petreaca si o eternitate in iad, pentru ca s-a intamplat sa nu poata fi botezati. Si uite asa, marea noastra lume a cazut victima unor povesti pentru copii. Povesti cam urate ce-i drept, care nu le-ar provoca decat niste cosmaruri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sublime89):

Imi pare rau ca am fost inteles gresit in legatura cu bolile, voi incerca sa-ti explic pe scurt.Singura si Ultima cale de a-l face pe om sa devina mai constient este suferinta. Nu este necesar insa sa se ajunga la asa ceva,dar daca el nu mai poate sa perceapa nimic de natura spirituala,atunci are toate sansele sa aiba parte de suferinte. Aceste suferinte nu vin de la Dumnezeu,ele se trag din din necunoastere.
Pur si simplu un om orb, are sanse sa greseasca, sa se impiedice de ceva,iar daca el nu ar suferi catusi de putin, cum ar putea sa-si dea seama de greseala sa, de faptul ca s-a impiedicat? Trebuie sa existe o durere altfel ar fi imposibil.(Libertatea trebuie mentinuta, caci daca ar venii el intr-o forma concreta si ti-ar atrage atentia, ar intra in libertatea ta si te-ar influenta.)
Daca crezi ca exista o alta cale, te rog sa-ti spui opinia.

O mare parte din ceea ce ai scris tu, nu sunt altceva decat idei formate pe principiile infiintate de catre biserica.
Amice, sa lasam te rog iadul de o parte, la fel si povestea cu Adam si Eva, caci felul cum sunt privite, depaseste orice imaginatie, nici macar o logica de balta nu se gaseste in ele.

| IcyBlu a răspuns (pentru sublime89):

Nu stiu ce anume am spus incat ti-a dat de inteles ca sunt un indoctrinat insa imi pare rau pentru faptul ca existenta mea te supara.
Faptul ca aduc unele argumente contra rationamentelor tale, respectiv a ateilor, nu inseamna ca promovez ideea pe care te straduiesti sa o combati. Pur si simplu mi se pare ca se exgereaza si din partea religiosilor si din partea ateilor. Exista de fiecare parte un fanatism intretinut de ura fata de cealalta parte, ceea ce mi se pare o idiotenie. In loc sa se caute lucruri in comun pentru acestea care sa constituie puncte de plecare spre ceva bun, constructiv, se intampla tocmai invers.
Poate daca lumea s-ar opri din goana dupa perfectiune si dovezi ar costata ca perfectiunea este pretutindeni si e evidenta.

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si existenta virusilor vrei sa o lasam la o parte? Sau ai de gand sa spui ca nu d-zeu i-a creat?

| sublime89 a răspuns (pentru IcyBlu):

Lucruri in comun? Nu exista asa ceva. Ce lucruri in comun vrei sa gasesti intre niste oameni care vin si spun ca biblia lor e adevarul suprem, si niste oameni care se bazeaza pe dovezi si vad ca ceilalti bat campii? Hai sa mergem la cules de floricele. Crestinii sunt incapabili sa se adapteze noilor progrese ale omenirii. Ei fac un rau intregii omeniri prin credintele lor inapoiate. Ignoranta e sursa lor de putere.
Da, perfectiunea e foarte evidenta, mai ales prin vestul Africii in perioada asta. Mor oamenii pe acolo intr-un mod atat de perfect, decimati de un virus la fel de perfect. E frumoasa perfectiunea asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sublime89):

Vad ca te sacaie existenta raului.Tot ce iti voi spune este ca el si-a inceput existenta odata cu liberul arbitru.
Nu stiu sa-ti spun cu exactitate de unde se trag virusii, ce forma aveau ei inainte sa ajunga in acest fel si alte minunatii.
Au fost creati de catre Dumnezeu, dar nu in aceasta forma. lucrurile sunt in continua evolutie, de acest lucru trebuie sa fii constient,iar intr-o oarecare masura fiecare se dezvolta dupa propria vointa, atat cat sunt ele constiente ca pot face ceea ce isi doresc.

Tu percepi raul ca pe ceva rau in totalitate, din cauza ca esti incapabil sa vezi lumina care straluceste in intuneric.
Se spune ca indata ce pierzi pe cineva, de abia atunci vei constientiza importanta lui. De ce? O data ce experimentezi suferinta, vei fi capabil sa PERCEPI mai bine fericirea. Dar tu nu observi aceasta parte.
Ti-am spus deja o data, Trebuie sa existe un efect la fiecare actiune de a noastra, in caz contrar, ne este imposibil sa ne dam seama concret de ceea ce facem.

Nu este ceva rau ca tu cauti raspunsuri, poate nu cu toata seriozitatea, insa daca iti lipseste acel ceva, iti va fi imposibil ca sa ajungi la adevar. Iti voi da un exemplu, ar trebui sa te satisfaca, depinde de tine.
Ce adancime are raul, daca nu-i vezi fundul?

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Au fost creati de catre Dumnezeu, dar nu in aceasta forma." Deci sa inteleg ca ai dovezi in acest sens? Si chiar daca nu i-a creat in aceasta forma, el nu a stiut in ce fel vor evolua? El e atotstiutor. Mai sus ai spus ca ultima cale de a-l face pe om sa devina mai constient este suferinta. Sa inteleg ca si un nou-nascut infectat cu un virus creat de d-zeu, si care sufera si moare inainte ca macar sa fi avut o sansa sa inteleaga ceva despre lumea asta, e vinovat pentru ca nu a putut sa perceapa nimic de natura spirituala? Copilul ala abia s-a nascut, si deja d-zeu il "ajuta" sa devina constient prin suferinta. Nu are nicio logica asta. D-zeu a creat virusi care omoara oameni complet nevinovati in urma unor lungi suferinte. Asta e realitatea pe care ar trebui sa o acceptati. Pentru asa ceva nu exista scuze. Un zeu iubitor, iertator si infinit de bun nu ar face asa ceva niciodata. Stiu ca o sa zici ca altii au pacatuit, iar acel copil plateste pentru pacatele lor, dar e o teorie absurda. Un copil nou-nascut nu are cum sa aiba vreo vina. Asta e doar o aberatie crestina, deci te rog sa ma scutesti de ea.

Ca sa-ti raspund la toata filozofia ta cu binele si cu raul, poti sa afli de la mine ca ele nici macar nu exista. Aceste doua concepte au fost inventate de oameni, si sunt valabile doar din perspectiva religioasa. D-zeu este binele, si diavolul este raul. Dintr-o perspectiva stiintifica, nu exista asa ceva. Nu exista bine sau rau in Univers, ci doar intamplare. De aceea exista si virusi, ca sa nu te mai pierzi in explicatii. Fiecare specie de pe planeta asta se lupta pentru propria supravietuire, chiar daca asta inseamna sa omoare un copil nevinovat. Asta e perspectiva naturala si reala din care ar trebui sa privesti lucrurile. Universul nu are sentimente, nu judeca si nici nu are scrupule. El e pur si simplu indiferent in fata grijilor unei specii mici si amarate cum suntem noi. De aceea existenta unui zeu de genul celui propus de crestinism este imposibila, pentru ca e incompatibila cu realitatea universului in care traim.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sublime89):

In momentul de fata nu ne intereseaza pe noi punctul Lui de vedere, caci din punctul Lui de vedere nu exista rau sau bine, sunt doar diferente de puteri, insa noi trebuie sa facem putin diferenta concret intre ceea ce este viata si ceea ce este moarte.
Prin simplul fapt ca avem un corp fizic deja traim intr-o forma inferioara si imperfecta. Privesti prea din perspectiva materiala, moartea, si inca nu intelegi ca suferinta materiala este inferioara celei spirituale.Numai frica iti ofera o astfel de perspectiva.
S-au dus vremurile cand oamenii isi dadeau viata pentru o cauza nobila si din pura iubire, fara a sta pe ganduri macar. Ei sunt cei care isi aratau adevarata fata, acum ea e ingropata sub tonele de impuritati.Toti fug de scanteia lor, caci toti traiesc pentru sine.
Ar trebui sa privesti viata ca pe o simpla zi la scoala, care merita TRAITA din plin --- si in niciun caz intrerupta in mod voit pentru simplu fapt ca esti la inceput de an --- si nu alaturi de ceva mort precum materia. Daca nu rezolvi nimic, mai mergi una si tot asa. Caci este suficienta rabdare.
Felul in care are loc evolutia ne depaseste in momentul de fata, fiindca ea depinde de subconstient si inconstient de asemenea.

Sa fie clar un lucru, nu o sa se materializeze niciodata nimeni in fata ta astfel incat sa te constranga la doctrina Lui si nu vor avea loc minuni decat in ultima instanta celor care isi doresc cu ardoare sa porneasca pe acest drum si o mica pietricica ii impiedica. Consider ca ar trebui sa incheiam aici discutia, eu mi-am invatat partea mea de lectie sper ca ai ramas si tu cu ceva.

| martzian a răspuns:

Bine zis - vi se pare. Nu suntem roboti, suntem oameni. Iar in relatia noastra cu Dumnezeu crestem si invatam sa avem incredere, la fel ca in orice alta relatie. Vi se vor mai parea si alte lucruri pana in momentul in care veti experimenta singur.

PS: sentimentele asazis negative nu sunt (toate) opuse iubirii.

| Jardelin a răspuns:

Iubirea pentru Dumnezeu si pentru oameni! Cine iubeste nu poate fi altfel decit fericit. Mi-e mi-a spus odata cineva ca am o fata de om linistit si fericit. Nu mi-a trecut niciodata prin cap asta, dar atunci m-am gindit in sinea mea intr-adevar nu sint nefericit si nici ingrijorat.

Parintele Teofil spunea ca credinta in Hristos este o credinta despovărătoare! Adica cine crede in Hristos si nu are cum sa fie ingrijorat si daca totusi cineva este ingrijorat si apasat de ginduri tematoare acela NU crede cu adevarat in Hristos!

| Roam explică (pentru Jardelin):

Atunci tu esti un exemplu de om care il iubeste pe Dumnezeu si iubeste sa traiasca in aceasta lume dupa regulile lui. Eu imi dorec sa ajung sa am incredere deplina in ce a facut Dumnezeu si sa nu mai existe tema si tristete in viata mea. Ma bucur ca mi-ai raspunshappy

| Jardelin a răspuns (pentru Roam):

Dumnezeu sa te binecuvinteze, Roam, si sa te mingiie cu dragostea Lui! Iti doresc ca ochii sufletului tau sa vada inca din aceasta viata Lumina Slavei Sale!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Mi se pare "
Corect.
Ti se pare.

| Denly a răspuns:

Poti fi trist si in acelasi timp sa Il iubesti pe Dumnezeu.

| Emin90 a răspuns:

Un Dumnezeu care a creeat un Univers de neconceput ar trebui sa aiba o prezenta mai opulenta decat cea a soarelui care este esentiala vietii. Asta ar trebui sa spuna multe daca ii aloci putin timp gandirii. Sper ca nu am deranjat pe nimeni, ii doar opinia pe care din nu stiu ce motiv doresc sa o impartasesc. O seara faina va doresc!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Emin90):

"ar trebui sa aiba o prezenta mai opulenta decat cea a soarelui care este esentiala vietii."
Este omniprezent.
Doar un mic procentaj de orbi din punct de vedere spiritual(dar care "gandesc") nu ii simt prezenta.
Nici eu nu vreau sa supar pe nimeni.

| Emin90 a răspuns:

Daniel1492 poti sa ma inveti cum sa ii simt aceasta prezenta? Sau macar sa imi dai un indiciu, ceva. La cerinta unei anumite persoane l-am "cautat" pe Dumnezeu in crestinism apoi in islam si in ambele cazuri in loc de raspunsuri am gasit mai multe intrebari la care nu mi-a raspuns nimeni, nici macar Dumnezeul Omniprezent, Omnipotent! Suntem predestinati, unii il gasesc si il simt, iar altii nu, sau nu exista?