| Inferno a întrebat:

Milioane de copii cred intr-o fiinta darnica si iubitoare, ce nu pretinde ca ar fi creat lumea. Aceasta fiinta este denumita adesea "Mos Craciun" sau "Mos Gerila" (Cel putin aceasta era denumirea precedenta). Dar ce este acest "Mos Craciun", o inventie, o fantasmagorie,o nascocire a mintii umane pentru a face profitt sau este el un lucru real?
Daca Mos Craciun este spiritul Craciunului,iar Spiritul Craciunului exista atunci Mos Craciun exista.
Dar atunci desigur nu ar mai fi nimic real.

Convingerea ca Mos Craciun nu exista apare adesea la varste fragede, prin urmare putem afirma ca aceasta convingere are un fundament infantil.

Oare am contemplat noi suficient aceasta problema atunci cand ne-am pronuntat?

P.S: NU am gasit alta categorie compatibila cu intrebarea.

23 răspunsuri:
| Inferno explică:

P.S. 2 : Am uitat sa specific ca intrebarea este cat se poate de serioasa, iar daca aplicam rationamente, (mai corect argutii, ca ce sa ne mai ascundem dupa degete) similare si pe alte entitati, ce au fost concepute sau nu de om, nu vad de ce nu am proceda similar si aici.

NOname
| NOname a răspuns:

Vechea dilemă...
http://i.imgur.com/k1oSR7D.jpg

| LikeARollingStone a răspuns:

Mos Craciun exista. straight face

| ILoveMoon a răspuns (pentru LikeARollingStone):

Normal ca exista si eu ma pot imbraca intr-un barbos in rosu si sa aduc cadouri la copii deci happy

| PedoBarbie a răspuns:

Cică Moş Crăciun e de fapt Dumnezeu.
Aşa am citit.
PS:
@NOname nu m-am luat după tine.

| LikeARollingStone a răspuns (pentru ILoveMoon):

Cata insensibilitate. happy

| Maxim96 a răspuns:

Mos Craciun e un personaj legendar.
De Craciun crestinii sarbatoresc nasterea Domnului nostru Iisus Hristos, care s-a pogorat din cer si s-a intrupat pentru mantuirea neamului omenesc.

| usuk a răspuns:

Bhai',
ma tem ca tu cam uiti un lucru extrem de important.["extrem"=sarcasm]..mosul nu are o biblie "sfanta".el nu s-a "jertfit" pentru noi si nu, nu are un tata/sau fiu..sau duh sau ***..nu-i 3 in 1 ca (,) cafeaua
oricat de aproapriata pare povestea lui mosu' craciun de adevarul "suprem" el nu e adevarat...ce sa faci? daca nu s-o gandit si el sa scrie o biblie...

| RAY a răspuns (pentru Maxim96):

De ce vorbesti tu in numele crestinilor, crestini nu sarbatoresc nimic ei manca si beau habar nu au de craciun

| Maxim96 a răspuns (pentru RAY):

Stiu de asta si fara ca sa-mi spui tu.....Anume asta e jalnic!

| Dreamer a răspuns:

,,Daca Mos Craciun este spiritul Craciunului, iar Spiritul Craciunului exista atunci Mos Craciun exista.

Dar atunci desigur nu ar mai fi nimic real.'' - si daca spiritul craciunului reprezinta bunatate, iertare, iubire si altruism...calitati ce sunt relativ reale atunci Mos Craciun este relativ real?!

Normal ca nu este nimic real, dar de,, existat'' exista happy

Ex: Daca tu iti imaginezi acum un zeu albastru cu 3 ochi pe care il cheama Moţ si il pui pe o foaie aratandu-mi-l. Pot eu sa zic ca nu exista? De existat exista, chiar daca nu este real... mintea ta l-a creat. Important este ce calitati si ce insusiri are Moţ ca sa,, cred'' si eu in el. Cel putin cam asa vad eu credinta, bazata pe favoritism :
- are grija de noi
- ne iarta
- ne salveaza etc

Dar intotdeauna este vorba de noi, oamenii...de planeta sau de animale nu prea ii intereseaza pe zeii astia.

| RAY a răspuns (pentru Maxim96):

In plus tu find moldovean ce vb de romanii, vb de moldoveni tai tu vezi romanii care vb de moldoveni

| RAY a răspuns:

Degeaba inferno incerci ceva, explica unui prost cat fac 1 plus 1 tot el va vi incapatanat si nu va accepta asta, trebuie sa te gandesti ca traim in Romania asa tara asa oameniii, vorba cuiva doamne neai tara dar minte nu

| Maxim96 a răspuns (pentru RAY):

Si ce daca vorbesc de romani? Eu tin la Romania, chiar vin anul acesta sa-mi fac studiile in Romania.

| RAY a răspuns (pentru Maxim96):

Ma referam la craciun, tu cum nu esti de aici nu sti cum e pe aici

| Kalla a răspuns:

Mos craciun este un mit pagan dupa cate am auzit.Mos Nicolae in schimb exista pentru ca Sfantul Nicolae (crestin) chiar a existat.Se ruga la Dumnezeu pentru oameni si noaptea aducea haine, mancare si cate un banut la saraci.Mos craciun e o facatura.Sora mea mi-a spus atunci cand aveam 7 ani ca nu exista mos craciun si ca sunt parintii cei care ne puneau cadouri sub brad.

PS: acum cineva inteligent o sa spuna : si parintii tot ei pun dulciuri in papuci de Mos Nicolae.Eu raspund : Mos Nicolae a putut s-o faca pana a murit.Acum ca este mort nu mai poate sa imparta lucruri printre vii.E doar un sfant, nu Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

To bi or not tu bi.asta -i cestiunea. uite noneim ari dreptate.iar tu o maaaaareee problema legata de entitati.astea doua cu mos craciun si mos gerila, sant ale copchilariei.da mai sant. entitati, mai saaaant.cu unele chiar o sa ai contact.o sa ramai mut de uimire.

| TheStory a răspuns:

Mos Craciun nu este decat un abur scos de copii in seara de Ajun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce intelegi tu prin spiritul craciunului? Eu prin spiritul craciunul inteleg acea stare de "spirit" de calm si pozitiv, cat despre motivul din spatele lui mos craciun, nu cred ca este o nascocire pentru profit ci pentru ca adulti sa-si convinga odraslele sa fie ascultatoare ca atare e vorba de manipulare voalata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru TheStory):

De adulti nu de copii. Cum puteau copii ca sa creeze un mit de asfel de proprotii?

| RandyMarsh a răspuns:

Salut!
Mos Craciun este o poveste.A fost creat pentru a aduce ceva in plus Craciunului.
Pentru a da o stare de bine si a-i face pe copii sa faca cat mai multe lucruri bune.

| c0ton a răspuns (pentru NOname):

Oau au ajuns la egalitate

| TheStory a răspuns (pentru anonim_4396):

Frate este o metafora.