| anonim_4396 a întrebat:

Nu vi se pare absurda lupta dintre atei si credinciosi?
E ceva gen apa si uleiul
De ce sa mai existe aceasta lupta? -deoarece nici ateii nu pot dovedi inexistenta unui zeu si nici credinciosii existenta unuia, parerea mea este ca noi ca oameni, nu detinem aceste informatii(sau nu inca) ca sa ne putem da cu parerea despre existenta/inexistenta unui zeu, credinciosii vin cu vorbe, experiente personale legate de existenta unui zeu, insa acele experiente...ghici ce? sunt strict subiective...ateii vin cu Big Bang-ul(in mare parte) insa inainte de Big Bang ce a fost? "nu stim inca" este raspunsul lor, deci se impotmolesc si ei thinking

PS: Eu sunt un fel de agnostic(?) nu am nimic nici cu ateii nici cu credinciosii, mai ales respect oamenii care chiar sunt credinciosi cu adevarat(exista si astfel de oameni). De altfel sunt de parere ca daca exista Dumnezeu, un creator... cum vreti voi sa-i ziceti, acesta nu este deloc cum ne este prezentat de religiethinking cam atat am avut eu de zis, sper sa nu incepeti iar sa va ciondaniti, asadar revin la intrebarea mea, "Nu vi se pare absurda lupta dintre atei si credinciosi? "

44 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru LePotato):

Ghici câte episoade are! 10.627. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu-mi vine să cred că am făcut asta. Scuze, ți-am răspuns la întrebarea greșită. rolling on the floor

| LePotato a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu face nimic, destinatarul e acelasilaughing

| danut a răspuns (pentru LePotato):

Tu spui, cultele sug de la buget, FALS, nu toate cultele suntsubventionate de stat asa ca te poti limita doar la cele traditionale si doar cateva protestante.

| LePotato a răspuns (pentru danut):

Am zis? oricum, daca nu "sug" de la buget...tot "sug" de undeva

| Dorugar a răspuns (pentru LePotato):

Faptul ca tu nu stii cea a fost inainte de Big bang estev problema ta personala, asta pentru ca Astro-Fizica stie sa dea raspuns la aceste intrebari si daca vrei sa le afli si tu atunci uite un link care te va putea lumina
https://www.youtube.com/watch?v=k7P8XYM2jd4Ba am dreptul sa judec pe oricine tot asa cum oricine are dreptul sa ma judece si pe mine! Asta pentru ca eu traiesc intr-o societate bazata pe spiritul critic impus inca din scoala si nu "formatat" intr-o pseudo scoala in care ti se baga totul in cap asa a proasta si tu nu ai voie sa gandesti critic.
Eu sunt un ateu convins, si nu stiu ce te face sa crezi ca eu as fi religios?
Cumva faptul ca cunosc foarte bine Biblia?
Pai tocmai asta ma face sa fiu performant ca ateu pentru ca mo confrunt cu credinciosi care nu au citit niciodata Biblia ci cred totul asa a proasta!

| danay72 a răspuns (pentru LePotato):

Nu stiu exact, probabil pentru ca am vorbit despre situl oficial al Martorilor lui Iehova, dar nu stiu.

| danut a răspuns (pentru LePotato):

Traiesc din donati, iar atata timp cat eu dau ceva cu placere unei asemenea biserici este doar problema mea.

| Jardelin a răspuns (pentru danut):

Nea Dane, si adventistii tai primesc bani de la buget, nu te fa ca ploua. Din ce stiam, baptistii ar fi singurii care nu vor sa primeasca bani.

| danut a răspuns (pentru Jardelin):

Mai Jardelin, adventisti mei NU primesc bani de la Buget, cauta pe siteul ministerului de finante sau unde vrei tu, ei se autofinanteaza si nu numai in Romanica ci pe tot mapamondul. Face parte din ceea ce se numeste "politica interna" a miscarii adventiste pentru a fi total independenti fata de orisice ingerinte politice. Mai cerceteaza.

| Jardelin a răspuns (pentru danut):

Ok, daca e asa imi cer scuze si felicitari.

| Alcyon a răspuns (pentru Dorugar):

Progresul nu se face nici cu indivizi mitocani cum esti tu, dragule. Poate ca tu esti cel ce trebuie sa coboare din pom, printre oameni civilizati. Ce nevoie era sa-l jignesti pe pustiul asta? Nu esti decat un individ xenofob cu aere de intelectual. Din cauza celor ca tine, ateii au o imagine negativa.

| MrNob0dy a răspuns:

Crestinul este dator sa ii arate calea celui pierdut asta nu inseamna ca trebuie sa il traga si de maneca aici apar unele conflicte pentru ca unii exagereaza crezand ca fac bine, iar rezultatul se vede destul de clar,

| Dorugar a răspuns (pentru Alcyon):

Progresul nu tine cont de mitocanie atata timp cat el se bazeza pe stiinta si nu pe parerile idioate ale unor ignoranti.
Este oare adevarat ca mincinosii se simt intotdeauna jigniti cand li se demonstreza ca sunt mincinosi?
Tot asa si ignoranti care prin natura lor nestiutoare sunt o jignire adusa speciei umane.