| RAY a întrebat:

O afirmatie facuta fara a putea dovedi acea afirmatie nu se numeste minciuna?

22 răspunsuri:
| eXtreme21 a răspuns:

Ba da.winking

| kymzuzuthau a răspuns:

Ba da dar e o diferenta daca cea afirmatie e adevarata inseamna ca nu e si daca nu adevarata atunci e minciuna ce zici dai o funda.

| Helena08 a răspuns:

Categoric nu. Minciuna este 'ascunderea' adevarului in mod intentionat. Atata timp cat afirmi un lucru a carui existenta nu o poti dovedi, este mai degraba o presupunere.

| savvy12 a răspuns:

Nu, minciuna este atuncea cand tu stii de fapt afirmatia adevarata, dar spui altceva.
Ex: Ma intreaba mama daca m-am dus la scoala.Eu desi nu m-am dus, ii zic ca am fost.
Cu Dumnezeu sta alfel treaba: eu zic exista Dumnezeu, nu pot dovededi, dar nu este o minciuna, pentru ca nici tu nu poti dovedi ca ceea ce am zis eu este o minciuna, dar cand era vorba de scoala mama se putea duce sa vada daca am lipsit.
Ca si un criminal, poate sa ucida, dar daca nu este prins cu nici o dovada noi nu putem perce ca fiind o minciuna, ca poate ii adevarat, desi el stie daca ii o minciuna sau un adevar, dar pe ceilalti nu-i ajuta.

| RAY explică (pentru kymzuzuthau):

Nu e nici o diferenta, daca eu spun ca am vazut un ozn si nu pot dovedi asta ma face mincinos mai ales daca ma laud cu asta

| RAY explică (pentru savvy12):

Desi daca spun ca am un ozn si nu pot dovedi asta nu-i minciuna?

| savvy12 a răspuns (pentru RAY):

Nu-i, pentru ca nu pot dovedi ca n-ai vazut, dar nici nu sunt obligat sa te cred daca nu ai o dovada...

| kymzuzuthau a răspuns (pentru RAY):

Nu n-ai inteles daca zici asa ceva si nu poti dovedi in caz ca e adevarat happy nu o sa te creada nimeni deci e un fel de minciuna dar asfel de lucruri se pot dovedi daca arati obicectul in cauza persoanelor carora le spui.

| savvy12 a răspuns (pentru RAY):

Da cu siguranta, daca tu ai fi vazut un OZN, ar fi vazut si aia de la NASA, sau alti sateliti.

| doctorandus a răspuns:

Nu, de obicei asa ceva sa numeste "parere" sau "opinie". E ca si cum ar crede cineva ca Rapiduletul va lua campionatul din 2014-2015, de dovedit nu se poate inca dovedi, dar e liber sa creada asta.

| savvy12 a răspuns (pentru RAY):

Deci fi atent, sa dam un exemplu.
Prima oara ai zis tu daca ai fi vazut niste OZN, deci nu puteam sa zic ca-i minciuna, dar ar fi si culmea sa te cred.
Daca zice cineva ca Zeu X exista el crezand in dansul, nu este o minciuna, deoarece afirmatia lui se bazeaza pe siguranta credintei lui, el nu zice aceasta afirmatie stiind ca ea este gresita, si o zice ca ea fiind buna, dar el nu poate sa dovedeasca existenta Zeului X, poate sa zica ca l-o ajuta etc. dar nu is dovezi, dar daca el crede ca la ajutat, si iti zice tie asta, nu este o minciuna, dar nici tu nu esti obligat sa-l crezi, si asta ii o chestie de filozofie...

| savvy12 a răspuns (pentru savvy12):

Dar daca tu imi zici aca ai vazut OZN, si tu stii ca este o minciuna, este o minciuna, dar eu nu o pot percepe ca fiind asa, pentru ca nu pot sa zic ca n-ai vazu., dar cu siguranta nu o sa te cred, pentru ca nu cred ce ai zis acolo, dar nici nu pot sa dovedesc ca nu ai vazut.

| IoanieCriminalul a răspuns:

Ba da.Dar uni o vad ca pe un adevar

| OOOLEOOO a răspuns:

Nu neaparat, se mai poate numi poveste, basm sau in acest caz religie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Minciuna cred ca e numai atunci cand se cunoaste adevarul si se ascunde...
pana la proba contrarie orice poate fi adevarat...

| Mamarutele a răspuns:

Ba da.

| Mamarutele a răspuns:

Clar.

| shadovv a răspuns:

E o diferenta intre fals si necunoscut.

| GoddessMaui a răspuns:

Pentru religie, gasesti orice pe net si poti aduce dovezi pentru afirmatiile tale.
Sunt multe alte subiecte care trebuiesc scormonite pana-n fund si nu gasesti pe overrated-ul Google. Un singur lucru poti sa faci, sa despici firul in patru (daca esti foarte documentat), sa fie logic si aproape de adevar dar, asta o faci numai cand stii ca interlocutorul are potential. Daca ti se despica firele in 10 si nu mai ai argumente sau te pierzi, nu ti se mai ia in considerare deloc afirmatia.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Ipoteza,Teorie,Supozitie,Paradox.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Atunci cand poti fi acuzat pe baza acelei afirmatii, trebuie sa dovedesti ca e adevarata.Asta nu inseamna ca la orice conversatie trebuie sa purtam dovada in buzunar.