| wdexwjmwd a întrebat:

O intrebare pentru partizanii conceptiei conform careia avortul e crima 100%, netinandu-se cont de circumstante:
Daca un psihopat violeaza o femeie si acea femeie nu doreste acel copil rezultat din comiterea violului, nu are dreptul sa avorteze?

102 răspunsuri:
| MauiStatue a răspuns:

Daca nu il doreste, sa il dea la orfelinat. Desi multi copii de la orfelinat nu ajung bine, dar tot e mai bine decat sa omoare un suflet.

| BUBULINA a răspuns:

Dar daca tu erai rezultatul unu-i viol? si te avorta? ce vina are copilu?

Răspuns utilizator avertizat
| Kramerwalt a răspuns:

Maui are perfecta dreptate! E un suflet nevinovat prietene!

| DAVID_6313 a răspuns:

Are dreptul sa avorteze legal, dar tot crima ramane.

| laurentiu80 a răspuns (pentru MauiStatue):

Tu stii ce inseamna viata de orfelinat? sa te intrebi " de ce parintii mei nu m-au vrut? ". si la 18 ani sa primesti un sut in fund si sa fi alungat de acolo si sa ajungi in strada? eu in cazul asta optez pentru avort.

Răspuns utilizator avertizat
| raymusik19 a răspuns (pentru MauiStatue):

Cmf

Răspuns utilizator avertizat
| raymusik19 a răspuns:

Ba da

| raymusik19 a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Nu chat si dating

| MauiStatue a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Dar hai sa o luam altfel. Daca o femeie face sex si ramane gravida, ce face? Ia pilula de a doua zi. Victimele de ce nu fac asta? Se trezesc dupa cateva luni, ca sufera si vor sa avorteze.

| MauiStatue a răspuns (pentru raymusik19):

Bine, vorbim pe intrebarile tale sau altele, cand se iveste ocazia tongue

| raymusik19 a răspuns (pentru MauiStatue):

Te astept

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

TU scoţi o durere cu altă durere?
Violul este o traumă.
Avortul altă traumă.
Naşterea este viaţă!
A NU se înţelege că promovez violul sau fărădelegea! La urma urmei Dumnezeu a lăsat liberul arbitru pentru fiecare, iar femeia poate decide dacă face avort sau nu. DAR asta nu înseamnă automat că starea ei sufletească şi psihicul ei profund zdruncinat va trece peste acel eveniment nefast şi condamnabil din toate punctele de vedere.

Răspuns utilizator avertizat
| laurentiu80 a răspuns (pentru anonim_4396):

Biserica Ortodoxa este de acord cu avortul in asemenea cazuri. Sa fii nebun la cap sa nu faci avort, pana la urma e un act medical, o interventie chirugicala. Daca sotia ta este violata de un tigan, batjocorita, scuipata, si ramane insarcinata (doamne fereste in toate cazurile ) vei fi de acord sa nasca? poti iubi acel copil, chiar daca el nu are niico vina?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Nu eu nu fac nici o confuzie orice avort este o traumă şi o până la el o continuă stare de consum şi nervozitate.
Dar ia zi cum s-ar simţi acel părinte şi medicul care a operat atunci când ar afla că are asupra lui sânge nevinovat?

Răspuns utilizator avertizat
| MauiStatue a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Lumea e cruda si asa, cu parinti sau fara langa tine. Trebuie sa inveti sa lupti. Sunt copii care fug de parintii lor.
Se poate evita sa se ajunga la atatea luni daca, femeia este hotarata de la inceput. Vrea copilul sau nu.
Daca femeia ar fi pe moarte, normal ca avorteaza copilul, o viata trebuie salvata. Dar asta se intampla mai mult femeilor care doresc sa devina mame, fiindca ele avanseaza atatea luni. Obligatia femeilor care nu vor se devina mame (inclusiv cele violate, bineinteles) e sa ia masuri urgente.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru laurentiu80):

Doamne fereşte!
domnule Laurenţiu şi tuturor celor de aici să treacă printr-o asemenea situaţie.
Arată-mi unde e de acord ortodoxia în plinătatea ei (nu doar B.O.R) ci întregile ei învăţături cu aşa ceva.

| MauiStatue a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Avorteaza imediat inainte sa avanseze. Suntem in sec. 21, sunt destule optiuni. Si nu zi acum ca poate a luat pilula dinainte, ar fi culmea.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Crima este în ambele situaţii; se pune problema dacă poate repara prejudiciul moral şi psihic adus unei victime nevinovate, sau şi victima devine torţionară, inconştient la rându-i.
Pe mine nu m-a pus nimeni judecător aici şi orice soluţie aş da ar fi una deşartă. Este un Tată în Ceruri care să răsplătească tuturor după fapte.
Tu ce soluţie ai da?

Răspuns utilizator avertizat
| MauiStatue a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Nu uita de parintii agresivi.
Unii copii isi iau bataie pe nedrept.
Oricum, degeaba ne agitam noi pe ici colo, daca ele nu fac ce trebuie de la inceput.