| capitanul18 a întrebat:

Omul a apărut înainte de animale sau după animale? Am încercat să citesc Biblia dar se contrazice singură.

Răspuns Câştigător
| NotNamed a răspuns:

Au aparut dupa animale prin evolutie. Imi place ca esti curios de aspectul asta al originii speciei noastre insa prost ti.ai ales sursa de informare. Biblia este cea mai mare enciclopedie de contradictii si povesti false, puerile, ilogice si fara dovezi palpabile. Ma bucur ca ai observat asta. Nestiutorii si inferiorii mintali sunt usor de ademenit si indoctrinati cu prostie. Originea omului isi are originile de cateva milioane de ani iar dovezile se gasesc peste tot pe planeta referitoare la evolutia omului din diferite etape. Deci avem adevarul chiar in fata ochilor insa credulii nestiutori de religia falsa refuza adevarul. Exista si o vorba celebra:
"Cand un om delireaza se numeste nebunie.
Cand mai multi oameni delireaza se numeste religie."
- Robert Pirsig
Mai jos iti las cronologia evolutiva. Te poti documenta dupa separat pentru fiecare in parte:
• Acum 55 de milioane de ani:
Primele primate primitive evoluează.
• Acum 8 - 6 milioane ani:
Primele gorile evoluează. Mai târziu, cimpanzeii și descendențele umane diverg.
• Acum 5, 8 milioane ani:
Orrorin tugenensis, cel mai vechi strămoș uman despre care se crede că a mers pe două picioare
• Acum 5, 5 milioane ani:
Ardipithecus, „proto-uman" timpuriu, împarte trăsăturile cu cimpanzeii și gorilele și locuiește în pădure.
• Acum 4 Milioane ani:
Apar australopitecinele. Au creierul nu mai mare decât cel al unui cimpanzeu - cu un volum de aproximativ 400 - 500 cm³, dar merg în poziție verticală pe două picioare. Primii strămoși umani care au trăit în savana.
• Acum 3, 2 milioane ani:
Lucy, faimos exemplar de Australopithecus afarensis, trăiește în apropiere de ceea ce este acum Hadar, Etiopia.
• Acum 2, 7 milioane ani:
Paranthropus, trăiește în păduri și pajiști, are fălci masive pentru a mesteca rădăcini și vegetație. Se stinge acum 1, 2 milioane ani.
• Acum 2.5 milioane ani
Apare Homo habilis. Fața sa iese mai puțin decât hominizii anteriori, dar păstrează încă multe caracteristici ale maimuței. Are un volum de creier de aproximativ 600 cm³.
Hominizii încep să folosească regulat uneltele de piatră, create prin despicarea pietricelelor - aceasta începe tradiția Oldowan de fabricare a sculelor, care durează un milion de ani.
Unii hominizi dezvoltă diete bogate în carne ca scutori, energia suplimentară ar fi putut favoriza evoluția creierelor mai mari.
• Acum 2 milioane ani:
Dovezi ale Homo ergaster, cu un volum de creier de până la 850 cm³, în Africa.
• Acum 1, 8 - 1, 5 milioane ani:
Homo erectus se găsește în Asia. Primul strămoș adevărat vânător-culegător și, de asemenea, primul care a migrat din Africa în număr mare. Atinge o dimensiune a creierului de aproximativ 1000 cm³.
• Acum 1.6 milioane ani:
Posibilă primă utilizare sporadică a focului sugerată de sedimentele decolorate din Koobi Fora, Kenya. În Israel se găsesc dovezi mai convingătoare despre sculele din lemn și piatră carbonizate și datate în urmă cu 780.000 de ani
Unelte de piatră Acheulean mai complexe încep să fie produse și sunt tehnologia dominantă până acum 100.000 de ani.
• Acum 600.000 de ani:
Homo Heidelbergensis trăiește în Africa și Europa. Capacitate cerebrală similară cu cea a oamenilor moderni.
• Acum 500.000 de ani:
Cele mai vechi dovezi ale adăposturilor construite special - colibe din lemn - sunt cunoscute din siturile din apropiere de Chichibu, Japonia.
• Acum 400.000 de ani:
Primii oameni încep să vâneze cu sulițe.
• Acum 325.000 de ani:
Cele mai vechi urme umane care au supraviețuit sunt lăsate de trei persoane care au coborât pe versanții unui vulcan din Italia.
• Acum 280.000 de ani:
Primele lame de piatră complexe și pietre de măcinat.
• Acum 230.000 de ani:
Neandertalii apar și se găsesc în toată Europa, din Marea Britanie în vest până în Iran în est, până când se sting odată cu apariția oamenilor moderni acum 28.000 de ani.
• Acum 195.000 de ani:
Propria noastră specie Homo sapiens apare pe scenă - și la scurt timp începe să migreze prin Asia și Europa. Cele mai vechi rămășițe umane moderne sunt două cranii găsite în Etiopia care datează din această perioadă. Volumul mediu al creierului uman este de 1350 cm³.
• Acum 170.000 de ani:
Este posibil ca Eva mitocondrială, strămoșul direct al tuturor oamenilor vii de astăzi, să fi trăit în Africa.
• Acum 150.000 de ani:
Oamenii, probabil, capabili de vorbire. Bijuteriile cu coajă vechi de 100.000 de ani sugerează faptul că oamenii dezvoltă o vorbire și simbolism complex.
• Acum 140.000 de ani:
Primele dovezi ale comerțului la distanță.
• Acum 110.000 de ani:
Cele mai vechi mărgele - făcute din coji de ou de struț - și bijuterii.
• Acum 50.000 de ani:
„Mare salt înainte": cultura umană începe să se schimbe mult mai rapid decât înainte; oamenii încep să-și îngroape morții ritual; creați haine din pieile animalelor; și să dezvolte tehnici complexe de vânătoare, cum ar fi capcanele de groapă.
Colonizarea Australiei de către oamenii moderni.
• Acum 33.000 de ani:
Cea mai veche artă rupestră. Mai târziu, meșterii din epoca de piatră creează picturi murale spectaculoase la Lascaux și Chauvet în Franța.
Homo erectus se stinge în Asia - înlocuit de omul modern.
• Acum 18.000 de ani:
Homo Floresiensis, oameni „Hobbit" găsiți pe insula indoneziană Flores. Au o înălțime de puțin peste 1 metru și au creiere similare cu dimensiunile cimpanzeilor, dar au unelte de piatră avansate.
• Acum 12.000 de ani:
Oamenii moderni ajung în America.
• Acum 10.000 de ani:
Agricultura se dezvoltă și se răspândește. Primele sate. Posibilă domesticire a câinilor.
• Acum 5.500 de ani:
Epoca de piatră se încheie și începe epoca bronzului. Oamenii încep să miroasă și să lucreze cupru și staniu și să le folosească în locul instrumentelor de piatră.
• Acum 5.000 de ani:
Scrierea cea mai veche cunoscută.
• 4.000 - 3.500 î.Hr.:
Sumerienii din Mesopotamia dezvoltă prima civilizație din lume.

35 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Biblia nu are nicio legatura cu aparitia omului pe planeta.
Evreii au copiat si ei niste legende.

| CostinAlamariu a răspuns:

Dupa animale.

Biblia nu se contrazice, e vina ta ca esti neatent si nu intelegi ce citesti.

| capitanul18 explică (pentru CostinAlamariu):

Ce prost esti. Te-am mai vazut prin comentarii si mi-am dat seama ca esti un mare religios fanatic si este si logic sa fi atat de prost aparandu-ti indoctrinajul cat de bine poti. Sunt sigur ca ai citit biblia de mai multe ori dar hai sa-ti dau mura in gura ca la prosti:

(Geneza 1.25-27) Dumnezeu a făcut fiarele pământului după soiul lor, vitele după soiul lor şi toate târâtoarele pământului după soiul lor. Dumnezeu a văzut că erau bune. Apoi Dumnezeu a zis: "Să facem om după chipul Nostru, după asemănarea Noastră; el să stăpânească peste peştii mării, peste păsările cerului, peste vite, peste tot pământul şi peste toate târâtoarele care se mişcă pe pământ." Dumnezeu a făcut pe om după chipul Său, l-afăcut după chipul lui Dumnezeu; parte bărbătească şi parte femeiască i-a făcut.

(Geneza 2.18-19) Domnul Dumnezeu a zis: "Nu este bine ca omul să fie singur; am să-i fac un ajutor potrivit pentru el." Domnul Dumnezeu a făcut din pământ toate fiarele câmpului şi toate păsările cerului; şi le-a adus la om, ca să vadă cum are să le numească; şi orice nume pe care-l dădea omul fiecărei vieţuitoare, acela-i era numele.

| KR0NSTADT a răspuns (pentru capitanul18):

Poate că animalele și păsările erau de iar în stadiu embrionar, în laborator, nefiind împlinite ca ființe de sine stătătoare. La fel au fost luate și pe celebra arcă a lui Noe, posibil doar ca material genetic, nicidecum animalele pur și simplu. În felul ăsta ar avea logică. Bineînțeles, astea sunt doar teorii. Unele pe care nu vom putea să le probăm.

| StrongHeart a răspuns (pentru capitanul18):

Se vede clar coeficientul tau de inteligenta din moment ce nu poti sa aduci un contraargument fara sa insulti.
Josnic.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru capitanul18):

Aici doar se repeta, ceea ce a creat in ziua a cincea. Doar nu le-a creat de doua ori.

| capitanul18 explică (pentru StrongHeart):

Repede și tu să comentezi, alt îndoctrinat. Dacă nu aș fi scris acele versete din biblie te-ai fi legat de cunoașterea mea, dar cum am scris versetele te-am blocat si te-ai luat de faptul ca jignesc omul. Jalnic!

| capitanul18 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Tu nu știi să înțelegi ce citești? Îți explic și ție mură în gură:
În primul fragment scrie ca Dumnezeu a facut târâtoarele pamantului după care a facut omul dupa asemănarea sa.
În al doilea fragment scrie că Dumnezeu a făcut omul prima dată iar ca să nu se simtă singur a creat și animalele.

| h379m3973423 a răspuns:

Uuu a citit și el două capitole.
Sau nici pe alea ci doar ai luat de pe net? Vezi să nu faci vreun vaccin că-ți crește păr în ochi, sau te transformi în ceva că are adn din ăla... laughing

Revenind la normalitate. Ce ai dat tu într-o parte scrie când le-a făcut și în cealaltă din ce...
În cap. 2 fost important de menționat că Dumnezeu le-a făcut și omul le-a numit.
Poate pentru noi românii(și mai ales pentru specimene ca @Snitzelhee hee) nu înseamnă mare lucru, dar după ce înțelegi cum scriau evreii și ce însemna pentru ei să dea un nume plus faptul că Adam era fiul lui Dumnezeu în părtășie cu Acesta, dintr-odată devine extrem de interesant și important versetul respectiv.
Toate versetele sunt la fel de importante chiar și cele cu numere de populație, bani, sau nume, fiecare dacă este studiat ne descoperă ceva interesant ce duce într-un final la Domnul Isus(Ps. 40:7, Ioan 5:46, Evrei 10:7).

| capitanul18 explică (pentru h379m3973423):

Alt inferior mintal și îndoctrinat din nastere forțat de familie. Mama proștilor e mereu gravidă.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru capitanul18):

E destul de clar din primul capitol că animalele au fost facute primele si dupa oamenii. Al doilea capitol nu e o continuare ci o reiterare din alta perspectiva. E un procedeu literar des intalnit. Daca ai citi mai multe carti ai stii asta...

| h379m3973423 a răspuns (pentru capitanul18):

Ce ai dat tu într-o parte scrie când le-a făcut și în cealaltă din ce...
În cap. 2 fost important de menționat că Dumnezeu le-a făcut și omul le-a numit.

Revenind la comentariul tău dubios: Stai liniștit că nu sunt îndoctrinat din naștere. Părinții mei nu sunt creștini.

Partea a doua din ce ai zis ți se cam aplică având în vedere că nici să înțelegi ce citești nu ești în stare...

Răspuns utilizator avertizat
| Panamax a răspuns (pentru h379m3973423):

Nu o mai da la intors.Biblia este plina de contradictii si asta este una dintre ele.
Este o carte scrisa pentru prostime.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru capitanul18):

Ce note ai avut la l. materna? Nu la citire, ci la a explica ceea ce citești?

| h379m3973423 a răspuns (pentru Panamax):

Ce a dat el într-o parte scrie când le-a făcut și în cealaltă din ce...
În cap. 2 a fost important de menționat că Dumnezeu le-a făcut și omul le-a numit.

| iurii75 a răspuns:

"Iehova Dumnezeu făcuse din pământ fiecare animal sălbatic și fiecare pasăre a cerului și a început să le aducă la om ca să vadă cum le va numi; și cum numea omul fiecare viețuitoare, așa îi rămânea numele. "- nu este nici o contradicție. Sunt doar traduceri inexacte și obsesia unora de a căuta contradicții.

| StrongHeart a răspuns (pentru capitanul18):

Nu,tu esti jalnic ca nu ai spus nimic important dar tot o tii pe a ta ca esti mare destept.Vai de capu' tau, ba baiatule.

| NotNamed a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Exact. Acum inteleg de ce sunt atatia prosti chiar si cu adevarul in fata. Efectiv ei nu inteleg sensul lucrurilor.
Cum naiba sa nu intelegi ca in primul capitol scrie clar "Dumnezeu a făcut fiarele pământului după soiul lor... APOI Dumnezeu a zis: ( Deci clar "APOI" are sens cronologic, reiese ca omul a fost facut dupa animal) "Să facem om după chipul Nostru, după asemănarea Noastră; el să stăpânească peste peştii mării,..." iar in al doilea paragraf scrie "Domnul Dumnezeu a zis: "NU ESTE BINE CA OMUL SA FIE SINGUR (Din nou are un sens cronologic si subiectiv, arata clar ca omul era singur); AM SA.I FAC UN AJUTOR POTRIVIT PENTRU EL (reiese din nou ca omul era singur, confirma prima parte ca era singur dupa care spune ca a facut animalele si toate taratoarele pentru ca omul sa nu fie singur.) Domnul Dumnezeu a făcut dupa din pământ toate fiarele câmpului etc"

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Am traducere " cum trebuie".
Faptul că unul asemenea ție a tradus in una dintre traduceri incorect e problema lui.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Ma, voi va luati diupa o traducere de a lui. "- mii jale de tine dar nu e in competența mea va te ajut. Adresează-te unui psihiatru.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Nu stiu cine are nevoie"- simplu, cel care afirmă tâmpenii fara să aibă cunoștință de cauză. De genul " va luați după o traducere de a lui". Chiar așa de retardat ești că nici nu-ți dai seama că habar nu ai ce traducere folosesc?
Varză. Marș la psihiatru!

| NotNamed a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cica "fara sa aiba cunostinta de cauza" dar lui i s.au imbibat fortat in creier aceste vorbe. El n.a experimentat ce a invatat. El doar repeta ce a fost invatat. Cum naiba isi permite dobitocul sa spuna "cunostinte de cauza" cand el e o marioneta, un hard disk umplut cu informatie de catre altii? Daca se nastea in India si era practic budist, spunea acelasi lucru doar ca valabil pentru Buda. Asta e cauza?
"Cand un om delireaza se numeste nebunie.
Cand mai multi oameni delireaza se numeste religie."
- Robert Pirsig

Răspuns utilizator avertizat
| NotNamed a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Oricum mi s-a scarbit de atata dobitocism si creiere spalate. Romanul n.are intrebari, are doar raspunsuri...

| Holiday a răspuns (pentru iurii75):

Iti dai seama in ce hal erau povestile in varianta initiala daca dupa atatea coafari si fardari facute de-a lungul timpului tot nu are nici o noima...