| OmulDeStiinta1986 a întrebat:

Orice crestin ar trebui sa citeasca macar o data toata biblia? pana si eu ca ateu cred ca trebuie citita biblia pentru ca e sursa numarul 1 de ateism. cum poti sti prostiile din ea daca nu o citesti? happy

58 răspunsuri:
| martzian a răspuns (pentru sublime89):

Stai, iar dai inapoi? Prietene, NU toti oamenii de stiinta au fost de acord cu "datarea" (indirecta si total improbabila) si nici cu faptul ca are vreo legatura (cat de mica) cu omul. Discutam tot pe prima, daca vrei, ca sunt familiar, mi-a mai dat cineva exemplul asta. happy

| martzian a răspuns (pentru martzian):

PS: Hai sa nu mai vorbim pe ceea ce nu stim si nu intelegem. Apropo, asta ai inteles tu din cartea citita? laughing

| sublime89 a răspuns (pentru martzian):

Eu vad ca tu dai inapoi evitand sa-mi spui cum explica creationismul existenta acelor specii.

| Inferno a răspuns:

Poti sa citesti Biblia ca si credincios
, in cautarea Lui Dumnezeu. Ceea ce nu pot face.
Poti sa o citesti ca un copil de clasa a 6-a, adica sa imparti fiecare propozitie in "logica" si "ilogica".
Sau poti sa o studiezi asemeni unui biblist, insa pentru asta ai nevoie de cateva cunostinte istorice.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru Lucică1998):

Rugile adreseaza-le zeului tau, nu mie. nici insusi dumnezeul tau atotputernic nu ma poate opri. deci in nici un caz tu.

| MskDesign a răspuns:

Este o carte ca oricare alta! Eu personal am citit-o si mi-am intarit si mai mult convingerile asupra existentei noastre.

| EmaS a răspuns:

Nu oricine poate sa inteleaga Biblia. Ai nevoie de o inima sincera si curata ca sa intelegi glasul lui Dumnezeu,, Poți să știi totul despre toate științele lumii, dacă nu știi să-ți mântui sufletul, nu-ți folosesc la nimic toate celelalte științe.,,

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru EmaS):

Pai nu e asta o comunicare ineficienta? adica daca tot e atutoputernic de ce ii era asa greu sa scrie o carte care sa fie inteleasa usor de toata lumea? incat sa nu mai existe nici atei chiar.

| Hombre a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Cine crede ca l-a gasit pe Dumnezeu citind biblia isi baga in cap o mare minciuna.

| Hombre a răspuns:

De ce sa citesti toata biblia ca ateu? E suficient Geneza caci restul e istoria romantata a poporului evreu. Testamentul nou e o mare frectie la picior de lemn (ca si cel vechi) despre unu' Isus chipurile fiul lui Dumnezeu care face si desface doi draci, unu' alb si celalat mov si pana la sfarsit caterinca de doi lei pentru fraieri. Si uitea asa s-a intins ca o pecingine pe o treime din planeta numai ca, acolo unde cica s-au intamplat toate nazbatiile lui Isus tocmai aceia nu cred in bazaconiile lui.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru Hombre):

"Orice crestin ar trebui sa citeasca macar o data toata biblia?" crestin nu ateu.

| Holiday a răspuns:

Asta cu cititul Bibliei e o mare prostie, pe principiul asta ar trebui sa citesti toate povestile care au existat de-a lungul timpului despre toti zeii si zeutii... ceea ce nu doar ca e destul de complicat, dar e si fara rost. Toate porcariile de scrieri religioase functioneaza dupa acelasi sistem, cu mici variatii.
Pana la urma balaria asta nu are nici o relevanta dpdv istoric, e doar o poveste in care apar cateva locuri si personaje reale, imbacsita cu personaje si fapte care n-au existat niciodata, o carte menita strict sa-i duca pe creduli unde vor liderii lor prin promisiuni si amenintari venite de la niste personaje inventate.

| EmaS a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Dumnezeu nu obliga pe nimeni sa il recunoasca, doreste ca fiecare sa ii dea cinstea de Creator si de Tata. El ne vorbeste prin Cuvant, prin oameni prin boli, circumstante si evenimente. Noi alegem sa ascultam sau nu.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru Holiday):

True. dar daca un om zice ca e adevarat ce scrie in biblie nu trebuie macar sa o citeasca toata o data?

| Hombre a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

"pana si eu ca ateu cred ca trebuie citita biblia pentru ca e sursa numarul 1 de ateism."
-Din contextul intrebarii.

| JusTPauL a răspuns:

Daca esti ateu ia arunca o privire si aici
http://ro.rael.org/home
S-ar putea sa-ti placa mai mult.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru EmaS):

Vorbeste prin boli? e o metoda destul de barbara de cumnicare

| EmaS a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Dar in acelasi timp destul de eficienta! Si de folos pentru sufletele noastre. Si noi ne educam copiii si uneori suntem nevoiti sa ii disciplinam.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru EmaS):

Atunci daca e asa buna iti doresc sa aiba dumnezeu cu tine cat mai multa comunicare de aia barbara.

| EmaS a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Nu am fost scutita de incercari in viata. Am avut parte, dar in acelasi timp am avut parte si de ajutorul lui Dumnezeu de mangaiere si aceste experiente mi-au modelat caracterul, m-au transformat si m-au pregatit pentru ca la randul meu sa simt cu semenii mei care trec prin incercari sa ii ajut sa le duc o mangaiere, un cuvant de incurajare.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru EmaS):

"un cuvant" talk is cheap

| EmaS a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Esti micut, o sa cresti si o sa intelegi!

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru EmaS):

Nu e nevoie. sunt destept si ma prind rapid fara sa fie nevoie sa imbatranesc degeaba fara sa inteleg ca tine.

| EmaS a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Se vede cat esti de destept. Orbul daca nu vede soarele spune ca acesta nu exista.

NOname
| NOname a răspuns:

Http://i.imgur.com/YSUgfQ5.jpg Tipic. :))

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru NOname):

big grin clasic. se stie.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru NOname):

Esti profeta tu. ghicesti viitorul happy

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Sa inteleg ca crestini sunt persoane sincere?