| OmulDeStiinta1986 a întrebat:

Orice crestin ar trebui sa citeasca macar o data toata biblia? pana si eu ca ateu cred ca trebuie citita biblia pentru ca e sursa numarul 1 de ateism. cum poti sti prostiile din ea daca nu o citesti? happy

58 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu oricine poate sa inteleaga Biblia. Ai nevoie de o inima sincera si curata ca sa intelegi glasul lui Dumnezeu,, Poți să știi totul despre toate științele lumii, dacă nu știi să-ți mântui sufletul, nu-ți folosesc la nimic toate celelalte științe.,,

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru EmaS):

Pai nu e asta o comunicare ineficienta? adica daca tot e atutoputernic de ce ii era asa greu sa scrie o carte care sa fie inteleasa usor de toata lumea? incat sa nu mai existe nici atei chiar.

| EmaS a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Dumnezeu nu obliga pe nimeni sa il recunoasca, doreste ca fiecare sa ii dea cinstea de Creator si de Tata. El ne vorbeste prin Cuvant, prin oameni prin boli, circumstante si evenimente. Noi alegem sa ascultam sau nu.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru EmaS):

Vorbeste prin boli? e o metoda destul de barbara de cumnicare

| EmaS a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Dar in acelasi timp destul de eficienta! Si de folos pentru sufletele noastre. Si noi ne educam copiii si uneori suntem nevoiti sa ii disciplinam.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru EmaS):

Atunci daca e asa buna iti doresc sa aiba dumnezeu cu tine cat mai multa comunicare de aia barbara.

| EmaS a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Nu am fost scutita de incercari in viata. Am avut parte, dar in acelasi timp am avut parte si de ajutorul lui Dumnezeu de mangaiere si aceste experiente mi-au modelat caracterul, m-au transformat si m-au pregatit pentru ca la randul meu sa simt cu semenii mei care trec prin incercari sa ii ajut sa le duc o mangaiere, un cuvant de incurajare.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru EmaS):

"un cuvant" talk is cheap

| EmaS a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Esti micut, o sa cresti si o sa intelegi!

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru EmaS):

Nu e nevoie. sunt destept si ma prind rapid fara sa fie nevoie sa imbatranesc degeaba fara sa inteleg ca tine.

| EmaS a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Se vede cat esti de destept. Orbul daca nu vede soarele spune ca acesta nu exista.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Sa inteleg ca crestini sunt persoane sincere?

| Hombre a răspuns:

De ce sa citesti toata biblia ca ateu? E suficient Geneza caci restul e istoria romantata a poporului evreu. Testamentul nou e o mare frectie la picior de lemn (ca si cel vechi) despre unu' Isus chipurile fiul lui Dumnezeu care face si desface doi draci, unu' alb si celalat mov si pana la sfarsit caterinca de doi lei pentru fraieri. Si uitea asa s-a intins ca o pecingine pe o treime din planeta numai ca, acolo unde cica s-au intamplat toate nazbatiile lui Isus tocmai aceia nu cred in bazaconiile lui.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru Hombre):

"Orice crestin ar trebui sa citeasca macar o data toata biblia?" crestin nu ateu.

| Hombre a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

"pana si eu ca ateu cred ca trebuie citita biblia pentru ca e sursa numarul 1 de ateism."
-Din contextul intrebarii.

| Inferno a răspuns:

Poti sa citesti Biblia ca si credincios
, in cautarea Lui Dumnezeu. Ceea ce nu pot face.
Poti sa o citesti ca un copil de clasa a 6-a, adica sa imparti fiecare propozitie in "logica" si "ilogica".
Sau poti sa o studiezi asemeni unui biblist, insa pentru asta ai nevoie de cateva cunostinte istorice.

| OOOLEOOO a răspuns:

Pildele pot fii lectii de viata.

NOname
| NOname a răspuns:

Http://i.imgur.com/YSUgfQ5.jpg Tipic. :))

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru NOname):

big grin clasic. se stie.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru NOname):

Esti profeta tu. ghicesti viitorul happy

| Holiday a răspuns:

Asta cu cititul Bibliei e o mare prostie, pe principiul asta ar trebui sa citesti toate povestile care au existat de-a lungul timpului despre toti zeii si zeutii... ceea ce nu doar ca e destul de complicat, dar e si fara rost. Toate porcariile de scrieri religioase functioneaza dupa acelasi sistem, cu mici variatii.
Pana la urma balaria asta nu are nici o relevanta dpdv istoric, e doar o poveste in care apar cateva locuri si personaje reale, imbacsita cu personaje si fapte care n-au existat niciodata, o carte menita strict sa-i duca pe creduli unde vor liderii lor prin promisiuni si amenintari venite de la niste personaje inventate.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru Holiday):

True. dar daca un om zice ca e adevarat ce scrie in biblie nu trebuie macar sa o citeasca toata o data?

| AvalohAlyn a răspuns:

Cred ca fiecare trebuie sa citeasca Noul Testament.Macar pentru cultura generala sa stii ''cu ce se mananca'' credinta, religia si Dumnezeu d.p.d.v crestin daca nu pentru a Il gasi pe Dumnezeu.
Pana la urma, orice carte care indeamna la bine trebuie citita mai ales daca e bestseller cum e Noul Testament.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru AvalohAlyn):

Pai si vechiul testament nu tot din "sfanta" biblie este? nu tot de "iubitorul" dumnezeu e scrisa?

| AvalohAlyn a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Vechiul Testament se adreseaza in mare parte evreilor.Este despre legile si obiceiurile evreilor, poporul ales etc..Noul Testament ne priveste pe toti.Vechiul,doar pe evrei.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru AvalohAlyn):

Nope. sunt multe citate in noul testament care spun sa nu fie ignorat vechiul testament:

Iisus spune:
17. Să nu credeţi că am venit să stric Legea sau Prorocii; am venit nu să stric, ci să împlinesc.

18. Căci adevărat vă spun, câtă vreme nu va trece cerul şi pământul, nu va trece o iotă sau o frântură de slovă din Lege, înainte ca să se fi întâmplat toate lucrurile.

19. Aşa că, oricine va strica una din cele mai mici din aceste porunci şi va învăţa pe oameni aşa, va fi chemat cel mai mic în Împărăţia cerurilor; dar oricine le va păzi şi va învăţa pe alţii să le păzească, va fi chemat mare în Împărăţia cerurilor.
http://bibliapentrusceptici.ro/matei-5/
16. Legea şi prorocii au ţinut până la Ioan; de atunci încoace, Evanghelia Împărăţiei lui Dumnezeu se propovăduieşte; şi fiecare, ca să intre în ea, dă năvală.

17. Este mai lesne să treacă cerul şi pământul decât să cadă o singură frântură de slovă din Lege.
http://bibliapentrusceptici.ro/luca-16/
16. Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte, să dea înţelepciune în neprihănire,
http://bibliapentrusceptici.ro/2-timotei-3/
18 Şi noi înşine am auzit acest glas venind din cer, când eram cu El pe muntele cel sfânt.
20 Fiindcă mai întâi de toate, să ştiţi că nicio prorocie din Scriptură nu se tâlcuieşte singură.
21 Căci nicio prorocie n-a fost adusă prin voia omului; ci oamenii au vorbit de la Dumnezeu, mânaţi de Duhul Sfânt.
http://biblia.resursecrestine.ro/2-petru
Iisus spune in noul testament ca regula din vechiul testament trebuie urmata
6. Isus le-a răspuns:
10. Căci Moise a zis: "Să cinsteşti pe tatăl tău şi pe mama ta"; şi: "Cine va grăi de rău pe tatăl său sau pe mama sa să fie pedepsit cu moartea."
http://bibliapentrusceptici.ro/marcu-7/
si iar ii acuza ca nu isi ucid copiii cand graiesc de rau pe parinti:
1. Atunci nişte farisei şi nişte cărturari din Ierusalim au venit la Isus şi I-au zis:

2. "Pentru ce calcă ucenicii Tăi datina bătrânilor? Căci nu-şi spală mâinile când mănâncă."

3. Drept răspuns, El le-a zis: "Dar voi de ce călcaţi porunca lui Dumnezeu în folosul datinii voastre?

4. Căci Dumnezeu a zis: "Cinsteşte pe tatăl tău şi pe mama ta" şi: "Cine va grăi de rău pe tatăl său sau pe mama sa să fie pedepsit negreşit cu moartea."
http://bibliapentrusceptici.ro/matei-15/
Dumnezeu in vechiul testament spunea ca persoanele care prea*urvesc sa fie ucise. si Iisus spune ca vor ajunge in iad:
27. Aţi auzit că s-a zis celor din vechime: "Să nu prea*urveşti."

28. Dar Eu vă spun că oricine se uită la o femeie ca s-o poftească, a şi prea*urvit cu ea în inima lui.

29. Dacă deci ochiul tău cel drept te face să cazi în păcat, scoate-l şi leapădă-l de la tine; căci este spre folosul tău să piară unul din mădularele tale şi să nu-ţi fie aruncat tot trupul în gheenă.

30. Dacă mâna ta cea dreaptă te face să cazi în păcat, taie-o şi leapăd-o de la tine; căci este spre folosul tău să piară unul din mădularele tale şi să nu-ţi fie aruncat tot trupul în gheenă.
http://bibliapentrusceptici.ro/matei-5/
in noul testement se accepta sclavia ca in vechiul testament:
18. Slugilor, fiţi supuse stăpânilor voştri cu toată frica, nu numai celor ce sunt buni şi blânzi, ci şi celor greu de mulţumit.
http://bibliapentrusceptici.ro/1-petru-2/

16. Isus le-a răspuns: "Învăţătura Mea nu este a Mea, ci a Celui ce M-a trimis pe Mine.
19. Oare nu v-a dat Moise Legea? Totuşi nimeni din voi nu ţine Legea. De ce căutaţi să Mă omorâţi?"
http://bibliapentrusceptici.ro/ioan-7/
Ioan1:17 căci Legea a fost dată prin Moise, dar harul şi adevărul au venit prin Isus Hristos.
Iisus precizeaza clar ca Scriptura nu poate fi desfiintata
35. Dacă Legea a numit "dumnezei" pe aceia cărora le-a vorbit cuvântul lui Dumnezeu – şi Scriptura nu poate fi desfiinţată –

dumnezeu insusi spune in vechiul testament ca regula trebuie pastrata pe vesnicie
12 Domnul a vorbit lui Moise şi a zis:
13 „Vorbeşte copiilor lui Israel şi spune-le: „Să nu care cumva să nu ţineţi Sabatele Mele, căci acesta va fi între Mine şi voi şi urmaşii voştri un semn după care se va cunoaşte că Eu sunt Domnul, care vă sfinţesc.
Lev 19.3-30; Lev 26.2; Ezec 20.12-20; Ezec 44.24;
14 Să ţineţi Sabatul, căci el va fi pentru voi ceva sfânt. Cine îl va călca va fi pedepsit cu moartea; cine va face vreo lucrare în ziua aceasta va fi nimicit din mijlocul poporului său.
Ex 20.8; Deut 5.12; Ezec 20.12; Ex 35.2; Num 15.35;
15 Să lucrezi şase zile; dar a şaptea este Sabatul, ziua de odihnă închinată Domnului. Cine va face vreo lucrare în ziua Sabatului va fi pedepsit cu moartea.
Ex 20.9; Gen 2.2; Ex 16.23; Ex 20.10;
16 Copiii lui Israel să păzească Sabatul, prăznuindu-l, ei şi urmaşii lor, ca un legământ necurmat.
17 Acesta va fi între Mine şi copiii lui Israel un semn veşnic; căci în şase zile a făcut Domnul cerurile şi pământul, iar în ziua a şaptea S-a odihnit şi a răsuflat."
http://bibliapentrusceptici.ro/exod-31/

| Lucică1998 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Vechiul testament are un rol foarte important, pentru ca Biblia ca un întreg il prezintă pe Dumnezeu, dar Noul Testament il prezintă pe Dumnezeul iubitor si binevoitor, care si-a dat viața pentru noi, pe când Vechiul Testament il prezintă si ca Dumnezeul care judeca, pedepsește si răzbuna. Daca uitam cea de-a doua parte, cum mai putem avea frica de Dumnezeu, aceasta fiind o porunca a lui Dumnezeu.
P.S. Prin frica de Dumnezeu nu ma refer la frica ca te trăsnește pe loc sau ceva de genu, ci la frica de a face un păcat care să-l întristeze pe Dumnezeu. A si pentru OmulDeStiinta te rog sa te abții sa dai iarăși copy-paste la replica ta "cea de toate zilele".

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru Lucică1998):

Rugile adreseaza-le zeului tau, nu mie. nici insusi dumnezeul tau atotputernic nu ma poate opri. deci in nici un caz tu.

| AvalohAlyn a răspuns:

Si sa stii ca unii L-au gasit pe Dumnezeu si Il au aproape dupa ce au citit Biblia.Nu e sursa nr.1 de ateism.Altora le-a schimbat viata in bine, Biblia. Exista si alternativa de a ajunge la ateism, dar multor oameni le-a transformat viata citirea Bibliei si mai ales practicarea principiilor ei.Sunt destui care vad Biblia ca pe cea mai importanta carte din lume,cea mai frumoasa si ca cheia tuturor raspunsurilor.
Oricum,mie imi plac cartile scrise de neoprotestanti,sunt frumoase si mai ''sentimentale'',te ating acolo unde trebuie,in inima, Biblia, nu spun ca nu e importanta, dar prefer cartile unui teolog, specialist in domeniu care sa imi explice detaliat tot.Biblia e o carte grea, nu oricine o poate intelege. Pildele, parabolele, versetele sunt scrise metaforic, nu e asa usor ca si cum ai citi O scrisoare pierduta.
Si revin la ce ai zis.
Orice crestin ar trebui sa citeasca despre credinta si Dumnezeu.Orice.Trebuie sa-L cautam pe Dumnezeu nu Dumnezeu sa ne caute pe noi.happy Si prin citit, o poti face, Il poti ''gasi''.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru AvalohAlyn):

Intr-adevar mai sunt si cei care ignora partile rele din biblie sau le citesc doar pe cele bune. ceea ce e stupid din punctul meu de vedere.

| martzian a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

"Intr-adevar mai sunt si cei care ignora partile rele din biblie sau le citesc doar pe cele bune." - Nu poti fi un bun crestin daca ignori parti din Biblie. Pe mine Vechiul Testament m-a ajutat sa am o relatie corecta cu Dumnezeu, sa il percep prin prisma tuturor atributelor sale.

| Hombre a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Cine crede ca l-a gasit pe Dumnezeu citind biblia isi baga in cap o mare minciuna.

| sublime89 a răspuns:

Doar prima pagina din biblie e destul sa te transforme in ateu. Asa ca sa nu-ti pierzi atata vreme citind cea mai proasta carte scrisa vreodata.

| martzian a răspuns (pentru sublime89):

Asta doar pentru ca tu de regula nu treci de prima pagina la o carte, mai ales daca nu are poze... happy

| sublime89 a răspuns (pentru martzian):

Zeul iubit ti-a transmis aceasta informatie despre mine? Ce fain. Acum am inca o confirmare a faptului ca nu exista, sau daca exista, nu e atotstiutor.

| martzian a răspuns (pentru sublime89):

La tine e mult prea evident, nu ai nevoie de inspiratie. happy

| sublime89 a răspuns (pentru martzian):

Serios? Atunci, daca e atat de evident totul la mine, te rog sa-mi spui care a fost ultima carte pe care am citit-o. Iar daca nu poti, te las sa apelezi si la zeul iubit. Macar acum ai sansa sa-mi demonstrezi ca exista.

| martzian a răspuns (pentru sublime89):

Sunt sigur ca ai citit mai multe carti. De joc... happy

| sublime89 a răspuns (pentru martzian):

Deci nu poti. Vai, ce dezamagire. Chiar credeam ca voi fi martorul unui miracol.

| martzian a răspuns (pentru sublime89):

"Chiar credeam ca voi fi martorul unui miracol." - Probabil că ai nevoie de mai multă credinţă.

Poate că m-am înşelat eu. Dar nu cred... Verificăm? Te provoc să ne spui care au fost ultimele 5 cărţi citite. happy

| sublime89 a răspuns (pentru martzian):

Oare eu am nevoie de mai multa credinta, sau tu? Asta tinand cont de faptul ca n-ai stiut sa-mi spui care a fost ultima carte citita, desi pretinzi ca-l ai pe creatorul intregului univers de partea ta.

In fine, o sa-ti spun doar ultima carte citita, pentru ca doar asta ti se potriveste tie. E vorba de "Revolutia dupa Darwin" de Adrian Nicolae. A aparut chiar anul asta. Ti-o recomand, mai ales ca se vorbeste mult despre milioane si chiar miliarde de ani in ea, si pe deasupra si despre speciile astea disparute: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_human_evolution_fossils Sunt sigur ca te pasioneaza subiectul;)

| martzian a răspuns (pentru sublime89):

Pe bune? Ia-o te rog pe prima si spune-mi cum a fost datata. happy

| sublime89 a răspuns (pentru martzian):

Nu cred ca asta e intrebarea principala pe care trebuie sa ti-o pui, ci mai degraba: "Cum pot sa-mi explic existenta acestor specii?" thinking

| martzian a răspuns (pentru sublime89):

Am pus-o cu un scop. Raspunde, daca poti! happy

| sublime89 a răspuns (pentru martzian):

Nu vad ce incerci sa demonstrezi. Sa zicem ca toti oamenii de stiinta se inseala, si acele fosile sunt toate extrem de recente. Cum ar explica creationismul existenta lor? Raspunde, dar nu poti!

| martzian a răspuns (pentru sublime89):

Stai, iar dai inapoi? Prietene, NU toti oamenii de stiinta au fost de acord cu "datarea" (indirecta si total improbabila) si nici cu faptul ca are vreo legatura (cat de mica) cu omul. Discutam tot pe prima, daca vrei, ca sunt familiar, mi-a mai dat cineva exemplul asta. happy

| martzian a răspuns (pentru martzian):

PS: Hai sa nu mai vorbim pe ceea ce nu stim si nu intelegem. Apropo, asta ai inteles tu din cartea citita? laughing

| sublime89 a răspuns (pentru martzian):

Eu vad ca tu dai inapoi evitand sa-mi spui cum explica creationismul existenta acelor specii.

| martzian a răspuns:

Da, indiferent de motive, toti oamenii ar trebui sa o citeasca. Eu eram ateu pe vremea cand nu o citeam. happy

| MskDesign a răspuns:

Este o carte ca oricare alta! Eu personal am citit-o si mi-am intarit si mai mult convingerile asupra existentei noastre.

| Dorotheea21 a răspuns:

Ctrl-Alt-Del, și lasă-l așa! laughing)

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru Dorotheea21):

De ce sa dau restart? te referi poate shut down. cauta o scoala de torlling ca ai nevoie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"sursa numarul 1 de ateism"... facepalm.

| JusTPauL a răspuns:

Daca esti ateu ia arunca o privire si aici
http://ro.rael.org/home
S-ar putea sa-ti placa mai mult.

| Mykymu a răspuns:

Cauta-i rezumatul pe YouTube.

| aladeieri a răspuns:

Daca taceai, filozof ramaneai! laughing

| aurelian098 a răspuns:

Credinciosii nu citesc biblia pentru ca ar deveni atei a doua zi