| AvalohAlyn a întrebat:

De ce Biblia nu este citita de către creștinii ortodocși din Romania? Mai mult o citesc neoprotestantii decât ortodocșii.Consider că orice creștin trebuie sa își citească propria învățătura de credință adică în cazul creștinilor Noul Testament.Eu mi-am propus de Paste anul asta,să-l citesc tot, până acum îl citisem puțin pe sărite.
De ce daca întrebi mulți credincioși din Biserica ortodoxă care s-ar afla la slujba o să răspundă sincer că nu au citit Noul Testament.Pai ce credincios ești daca mergi la biserica sau îți spui că ești creștin și că crezi in Dumnezeu dacă nu îți citești propria carte de învățătură? E că și cum ai fi doctor și nu ai ați cate sunt organele corpului iman și funcțiile lui.De ce s-a ajuns la o așa situație?

7 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Asa este.

| Mircea08 a răspuns:

Naiba stie!?!?

| Irinel15123532 a răspuns:

Este adevarat, cei mai multi o ignora, si putem vedea rezultatul in viata lor, biblia este ca o busola, cine o ignora, pierde directia. In biblie vedem bunatatea, dragostea, indelunga rabdare a tatalui nostru ceresc care ne iubeste enorm de mult, biblia este plina de intelepciune, cine o citeste nu se va clatina.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Basmele le citesti cand esti mic. Harap Alb, Alba ca Zapada, Biblia - toate fac parte din aceeasi categorie. Cand omul creste, merge la scoala si se instruieste, invata, studiaza. Povestile raman pentru copii, pentru cei imaturi sau pentru analfabeti.
Exemplu: cea mai mare parte a electoratului PSD din Romania - este normal sa fie crestini ferventi.

| RaulAlmășan a răspuns:

Pai cine citeste Biblia află ca ortodoxia de azi da învățătura gresita.
Si ca fac ritualuri păgâne.
De asta preotii nu recomandă Biblia.
Acum au început si ei sa o recomande.
Dacă ar avea putere ortodoxia si catolicismul ar interzice Biblia iar.
Unii preoti spuneau ca doar cei cu facultatea teologică au voie sa citească.

| danut a răspuns (pentru RaulAlmășan):

"Unii preoti spuneau ca doar cei cu facultatea teologică au voie sa citească."
In cei patru ani de facultate preotii ortodocsi NU CITESC Biblia ci doar anumite texte indicate de cativa din cei ce au voie sa o citeasca, doar unii dintre prelatii lor.

| RaulAlmășan a răspuns (pentru danut):

Da stiu...am vorbit cu un preot anumite aspecte ale invataturilor ortodoxiei, si s-a enervat.
Apoi a spus că nu e Biblia singurul izvor de învățătură Dumnezeiască.
Când spune asta contrazice clar Scripturile.
Dar na, unii din cauza facilitatilor materiale si din mândrie nu acceptă adevărul