| Diamond5 a întrebat:

Ortodoxia este dreapta credinta? Argumentati va rog! Funda

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Religia adevarata trebuie sa se bazeze in totalitate pe Biblie, nu pe obiceiuri si traditii.

60 răspunsuri:
| M25M a răspuns:

Termenul in sine semnifica "credinta dreapta" deci este indiscutabil acest lucru...Ce argumente mai vrei?!?

| Diamond5 explică (pentru M25M):

Indiscutabil in nici-un caz! Acest cult religios este drept doar cu numele, in rest toate traditiile, dogmele sunt eronate.

| Mădă0611 a răspuns:

Da, pentru ca asta spune numele, nu mai conteaza ca acel cuvant a fost inventat de adeptii acelei religii.

| BlackSulphur a răspuns (pentru danay72):

Iudaismul nu se bazeaza pe biblie, si din cate scrie in vechiul testament, aceasta este religia adevarata...

| dragos9234 a răspuns:

Depinde pe cine intrebi...

| danay72 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Eu nu spun ca iudaismul e religia adevarata in primul rand pentru ca nu-l accepta pe Isus, fondatorul crestinismului.Religia adevarata trebuie sa respecte in totalitate ceea ce cere Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Religia adevarata nu exista, isus nu a facut religii, daca crezi in dumnezeu nu ai nevoie de religie si de credinta

| Ben00 a răspuns:

Pentru mine da.

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Intotdeauna Dumnezeu s-a indentificat cu o forma de inchinare si le-a cerut asta inchinatorilor sai. Efeseni4:5,Matei7:13,14

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Si chiar secta ta e incredibil

| milan9 a răspuns:

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, O SINGURĂ CALE.

Deoarece altfel, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie flagrantă în cadrul mesajului lui Dumnezeu faţă de oameni, o contradicţie în însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că există zeci de mii de culte şi credinţe total diferite, având fiecare învăţături care le exclud pe celelalte! Numai creştinismul are vreo 39000 de versiuni!

Dar această contradicţie este de neconceput, iar Hristos Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că BISERICA SA ESTE UNA SINGURĂ!

Iar această credinţă unică, este bine definită în Noul Testament: Biserica, pe care Mântuitorul o confirmă de la început şi până la sfârşit.

| milan9 a răspuns:

Rămasă neschimbată, (având "obsesia" păstrării neschimbate a învăţăturilor şi a interpretărilor lor pe linia în care primele comunităţi apostolice le-au păstrat) Biserica Ortodoxă a continuat fără nici o deosebire învăţăturile Bisericii primare!

Ea a insistat ca esenţa de bază a ei să fie „neschimbabilitatea". De ce? Pentru că doar aşa s-ar fi păstrat şi autoritatea acestor învăţături (provenind fidel de la Hristos şi de apostoli)!

Înainte de "Marea Schismă" (ruptura dintre apus şi răsărit, din iniţiativa apusenilor), cele care vor fi numite atunci Biserica Ortodoxă (în răsărit), respectiv Biserica Catolică(apus), au reprezentat împreună Biserica primară, Biserica care a continuat în mod neschimbat învăţăturile comunităţilor creştine din perioada apostolilor!

Cu toate că între cele două Biserici (Ortodoxă şi Catolică) existau mici diferenţe chiar înainte de ruptură, important este că ele au păstrat neschimbate învăţăturile de bază (transmiterea harului iertării şi mântuirii prin ierarhia preoţească în Biserică, cele şapte sfinte taine, Sfânta Predanie ca al doilea izvor al Revelaţiei divine, etc...).

| Esperança a răspuns:

Un cult care venereaza oamenii declarandu-i sfinti - cand Dumnezeu spune ca doar Domnului sa i te inchini si numai Lui sa ii slujesti, care desi in Biblie spune ca un om odata ajuns in Iad nu mai poate ajunge in Rai, dogma lui spune ca daca dai de mancare in numele acelui om mort si daca te rogi pentru el, Dumnezeu il duce in Rai!
Nu poate fii "dreapta credinta"
Cel mai probabil "credinta" care te duce in eroare, dar in nici un caz pe calea dreapta!
Si ciudat e ca ei iau din Vechiul Testament doar ce le convine lor, cat despre chipuri cioplite si alte asemanari, aia nu e valabil pentru ei, e valabil doar pentru oamenii din vechime!
Dar acestea sunt doar 2 exemple din multitudinea de invataturi false pe care ei le au!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice religie care vorbeste despre cuvantul lui dumnezeu este o religie dreapta. Succes.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Dumnezeu defineşte "idolul"- ca fiind o entitate fictivă (falsă) CE NU ARE NICI O LEGĂTURĂ CU EL!

Contextul temerii faţă de idoli are în vedere DOAR "CONCURENŢA", care Îl înlocuia pe Dumnezeu:
- iminenţa religiilor păgâne, (diferite de credinţa evreilor);
- iminenţa falşilor zei păgâni!

În afară de asta, contextul poruncii a doua este doar pentru Vechiul Testament! În Noul Testament se poate împumuta doar sensul ei figurat, "debarasat" de contextual evreiesc de acum 3500 de ani – "idolii" de astăzi fiind lucrurile care îi îndepărtează pe oameni de Dumnezeu şi le solicită timpul existenţei lor: tv, internet, vicii, păcate, etc…

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Cine ştie ce se afla deasupra deasupra Chivotului Legii şi DEASUPRA CELOR ZECE PORUNCI?
Se aflau chiar STATUILE (sau "CHIPURILE CIOPLITE") ale HERUVIMILOR, şi asta char la porunca lui Dumnezeu!

Asta ce înseamnă? Că porunca a II-a se înţelegea doar în anumite contexte! Contexte care ţin de religie (poruncă dată evreilor!), contexte care ţin de timpul istoric (dată acum 3800 de ani!), contexte care ţineau de ELIMINAREA CONCURENŢEI (a falselor zeităţi păgâne care Îl concurau pe Dumnezeu), nicidecum de eliminarea obiectelor de cult, din moment ce evreii aveau obiecte de cult…

Şi câte confuzii se nasc din IGNORANŢĂ şi din eludarea contextelor istorice. Aproape 40000 de secte au luat naştere doar pe această cale, a "SFINTEI IGNORANŢE"…

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Biserica (cea care a scris Noul Testament) nicidecum nu "ia din Vechiul Testament" doar ce-i place, ea nu face decât SĂ NU FIE ANACRONICĂ!

Spre deosebire de unii blocaţi în îndoctrinări, Biserica poate face deosebirea între contextul iudaic de acum 3500-4000 de ani şi contextul de astăzi. Nu este o greşeală faptul că poate ţine cont de trecerea a 4000 de ani de istorie.

Biserica (cea care a scris Noul Testament) nicidecum nu "ia din Vechiul Testament" doar ce-i place, ci reuşeşte doar să facă bine deosebirea dintre IUDAISM (mozaismul evreilor) şi CREŞTINISM! Este cât se poate de normal.

| ioana1988 a răspuns:

Este o religie ok.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aha.pentru mine cel putin.a, ales-o dintre toate fiindca am fost nascut in ea.am crescut in ea, am studiat-o si pe celelalte si sant multumit ca viata mea sa fie crestinortodoxa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este! De ce? E nevoie sa te uiti doar la traditiile lor dezcustatoare si la foamea lor de bani si la obiceiurile care nu corespund cu Biblia!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Da, Biserica Noului Testament este dreapta credinţă. Această Biserică istorică a trecut prin evenimentul Schismei din 1054 (care nu a adus decât CÂTEVA mici schimbări în Apusul Europei), după care a rămas în continuare neschimbată: în Apus – Biserica Catolică (cu acele câteva adaosuri din 1054), iar în Răsărit – Biserica Ortodoxă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

Ce religie esti?

| NnDWtf a răspuns:

E stramba, stii de ce? Catalocii sunt cei mai multi in lume => e religie dreapta, Ortodoxii vin dupa => religie stramba.

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt o Martora a lui Iehova.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Da, la ce alte religii sau secte sau adunaturi care se cred culte se mai pogoara lumina de Paste?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru danay72):

Adica, esti sectant?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

Bravo..Mult mai bine ca la ortodoxi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Faci sectant pe cineva care nu va sustine religia! Dar nu va uitati ma la voi cu ce dogme veniti si cu ce traditii!? RUSINE!

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu le-am facut eu. tu esti in stare sa faci si altceva in afara sa arunci cu noroi, ai respect pentru ceva sau cineva? daca nu atunci PA.