| SergiuSireteanu a întrebat:

Ortodoxia este dreapta Credinta?

13 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Nu neapărat.
Fiecare o să spună că religia lui e "dreapta credință".
Oricum, credința s-a pierdut în timp.

O zi bună!

| SergiuSireteanu explică (pentru Musique):

Ortos ~ drept, doxis ~ credinta, slava!

| milan9 a răspuns:

Esenţial este faptul că ICONELOR li se acordă doar "CINSTIRE" şi "NU ÎNCHINARE" (nu divinaţie)! Au doar valoare simbolică şi harică, sunt doar obiecte de cult, tot la fel cum evreii aveau sute de feluri de obiecte de cult la CEREREA LUI DUMNEZEU şi a profeţilor...

Sectanţii plătitori de zeciuială n-ar trebui să vorbească despre faptul că un credincios aduce o donaţie Bisericii şi oferă un ban la Liturghie preotului. Mântuitorul a stabilit aceasta, ca apostolii Săi să primească ceea ce li se va oferi. Un ortodox nu plăteşte într-o viaţă atât cât este pus să dea zeciuială ("donaţie") în câteva luni sau un an, un adept al unui cult sectant!

| milan9 a răspuns:

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Deoarece altfel, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie flagrantă în cadrul mesajului lui Dumnezeu faţă de oameni, o contradicţie în însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că există zeci de mii de culte şi credinţe total diferite, având fiecare învăţături care le exclud pe celelalte! Numai creştinismul are vreo 39000 de versiuni!

Dar această contradicţie este de neconceput, iar Hristos Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că BISERICA SA ESTE UNA SINGURĂ!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Iar această credinţă unică, este bine definită în Noul Testament: BISERICA pe care Mântuitorul o confirmă de la început şi până la sfârşit şi în care a confirmat PREOŢIA CREŞTINĂ!

- Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...

"Seriozitatea" afirmaţiilor Sale privind unicitatea sunt în legătură cu faptul că şi-a dat viaţa pentru ea, pentru ca acea Biserică să rămână Una Singură - Fapte 20, 28;

El a întemeiat-o, şi, în tot Noul Testament a conferit şi a suprapus prestigiul, sfinţenia şi puterea Sa peste aceea a Bisericii (prezentată la singular în toată Scriptura). El s-a identificat cu ea şi s-a numit pe Sine în repetate rânduri,, Cap al Bisericii".

| Alyra a răspuns:

Fiecare e liber să creadă ce vrea.
Dacă tu consideri că ortodoxia este credinţa cea dreaptă atunci aşa e.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da si satanismul stanga credintalaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici gand.

| măcheamăăăî a răspuns:

Cel putin pentru ortodocsi asa ar trebui sa fie.

| AlexeHellsing a răspuns:

Da, catolicismul s-a rupt de ortodoxie, aceasta rămânând în Constantinopol.

| Calininio a răspuns:

Clar, te-ai nascut tu in ea, in astia 3.7%, gata, e dreapta Credinta.

| sempreinvolo30 a răspuns:

Faptele ei demonstreaza ca nu este cea corecta:inchinare la preoti si la icoane, platirea preotilor care ar trerbui sa faca totul gratis deoarece Isus a zis:"fara plata a-ti primit fara plata sa dati", sarbatori fara nici un fundament biblic, sustinerea razboaielor...http://www.jw.org/ro/

| IulianDornianu61 a răspuns:

La fel de dreapta ca orice alta credinta sau cult religios. Funda?