| Diamond5 a întrebat:

Ortodoxia este dreapta credinta? Argumentati va rog! Funda

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Religia adevarata trebuie sa se bazeze in totalitate pe Biblie, nu pe obiceiuri si traditii.

| BlackSulphur a răspuns (pentru danay72):

Iudaismul nu se bazeaza pe biblie, si din cate scrie in vechiul testament, aceasta este religia adevarata...

| danay72 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Eu nu spun ca iudaismul e religia adevarata in primul rand pentru ca nu-l accepta pe Isus, fondatorul crestinismului.Religia adevarata trebuie sa respecte in totalitate ceea ce cere Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Religia adevarata nu exista, isus nu a facut religii, daca crezi in dumnezeu nu ai nevoie de religie si de credinta

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Intotdeauna Dumnezeu s-a indentificat cu o forma de inchinare si le-a cerut asta inchinatorilor sai. Efeseni4:5,Matei7:13,14

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Si chiar secta ta e incredibil

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

Ce religie esti?

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt o Martora a lui Iehova.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru danay72):

Adica, esti sectant?

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

Bravo..Mult mai bine ca la ortodoxi!

| anonim_4396 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Faci sectant pe cineva care nu va sustine religia! Dar nu va uitati ma la voi cu ce dogme veniti si cu ce traditii!? RUSINE!

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu le-am facut eu. tu esti in stare sa faci si altceva in afara sa arunci cu noroi, ai respect pentru ceva sau cineva? daca nu atunci PA.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

Sa ramai Martora! Nu te lua dupa cei care va fac sectanti! Sti de ce? Deoarece ei sunt sectantii! Ei au venit cu minciunile nu voi! Religia voasta este una pura care sustine si se bazeaza doar pe Biblie! Asta ar trrebui sa fie adevaratul crestinism nu cel a lor cu minciuni! Minciuna redenumita crestinism in anul 313 este o rusine! Nu va sustin in totalitate dar va apreciez!

| anonim_4396 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Nu am respect pentru religia voastra ma! Am respect pentru multe lucruri! Am respect pentru lucrurile care merita RESPECT!

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum ar fi :?

| anonim_4396 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Respect:
Cultura, Muzica(aici pot incadra o multime de cantareti si trupe pe care le respect), Anonymous, Sportul, Omenia, Bun-Simtul, Prietenia, Toti oamenii care au ceva in cap si in acelasi timp se comporta frumos etc! Ma eu respect multe lucruri dar un om pentru care singura sa valoare este crestinismul este greu sa intelegi!

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ştii tu oare cu adevărat ce simpatizezi? Ei nici pe departe nu se,, conformeaza Bibliei" (pe care a scris-o chiar Biserica pe care tu o huleşti). Iata de ce…

Unele invataturi ale "martorilor" nu au putut fi deduse din Biblie oricat de mult au fost rastalmacite versiunile King James si American Standard (traduceri ale Bibliei).
Aceasta i-a determinat pe lideri, prin anii 1950, sa recurga la modificarea a sute de versete din Biblie. Asa a aparut,, Noua Traducere Mondială a Sfintelor Scripturi’ (New World Translation - NWT), versiune modificată periodic, pentru a face faţă noilor învăţături ale organizaţiei!

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Ma Biblia nu a fost scrisa de Biserica! Minciuni peste minciuni spui!
Versete au fost modificate chiar si de biserica!
De cine a fost spanzurat Isus? Nu de Biserica si conducatorii de atunci!?
Biserica nu a scris NIMIC! Doar au facut traduceri la el ca martori!

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu cati copii ai, de zici ca eu n-am alte valori, eu am 3

| milan9 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Pentru evreii de atunci, da.
Dar spre exemplu, creştinii de astăzi nefiind blocaţi în îndoctrinări false, nefiind ANACRONICI, pot face deosebirea între contextul iudaic de acum 3500-4000 de ani şi contextul de astăzi.

Biserica (cea care a scris Noul Testament) poate ţine cont de trecerea a 4000 de ani de istorie.

Ea nicidecum nu ia din Vechiul Testament doar ce-i place, ci reuşeşte doar să facă bine deosebirea dintre IUDAISM (mozaismul evreilor) şi CREŞTINISM! Este cât se poate de normal.
O zi buna!

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc mult de aprecieri si sinceritate, sper din tot sufletul ca si lucrurile care nu-ti sunt in clar sa le intelegi, de un real folos iti poate fi situl www.jw.org.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

Multumesc mult pentru site! Si wow! Chiar toate limbile sunt acolo!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Toate scrierile vechi ale Sf. Tradiţii neschimbate (începând cu secolul al-II- lea, secol al apariţiei Scripturii!) conţin învăţături care comportă aceiaşi credibilitate pentru că BISERICA ACELUIAȘI SECOL LE-A SCRIS şi le-a protejat, aceeaşi Biserică ce a scris şi protejat Biblia!

Toate religiile și cultele lumii au "tradițiile" lor, au setul lor de reguli, au istoricul respectării sau al încălcării acelor reguli corecte sau false (după caz).

Astăzi, datarea scrierilor vechi ale Sf.Tradiţii confirmă prin carbon C14 autenticitatea primelor secole creştine! Oare primele secole creştine aveau sau nu habar de creştinism şi de adevărata Biserică?

Aceste scrieri sunt complementare Scripturii, (nu antitetice cum ar dori poate unii), şi au avut chiar scopul de a explica corect Scriptura (ferindu-ne de cele 40000 de variante greșite de interpretare ale sectelor…). Era şi este nevoie de asta! O bază mai "biblică" decât asta nici că se putea...

60 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Un cult care venereaza oamenii declarandu-i sfinti - cand Dumnezeu spune ca doar Domnului sa i te inchini si numai Lui sa ii slujesti, care desi in Biblie spune ca un om odata ajuns in Iad nu mai poate ajunge in Rai, dogma lui spune ca daca dai de mancare in numele acelui om mort si daca te rogi pentru el, Dumnezeu il duce in Rai!
Nu poate fii "dreapta credinta"
Cel mai probabil "credinta" care te duce in eroare, dar in nici un caz pe calea dreapta!
Si ciudat e ca ei iau din Vechiul Testament doar ce le convine lor, cat despre chipuri cioplite si alte asemanari, aia nu e valabil pentru ei, e valabil doar pentru oamenii din vechime!
Dar acestea sunt doar 2 exemple din multitudinea de invataturi false pe care ei le au!

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru Esperança):

Tu mai bine ai studia mai atent biblia decat sa tot scrii hulewinking

| Esperança a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Un om ca tine care vine si spune ca un om odata ajuns in iad mai are sansa de a ajunge in Rai datorita rugaciunilor oamenilor de pe pamant (desi aceasta absurditate nu este scrisa niciunde in Scriptura) nu poate sa spuna altuia ca scrie hule!

Asa ca studiaza Biblia si tu,dar singur! Nu ii lasa pe altii sa o faca in locul tau, iar apoi sa te minta!

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru Esperança):

Mai absurd sunt multimea sutelor de culte care nici nu au existat la inceputul crestinismului si care traduc biblia eronat si duc pe cei nestiutori de scriptura in iad. Poti sa faci toate faptele bune, daca traiesti in erezie sunt egale cu 0.

| Esperança a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Nu noi spunem ca un om odata ajuns in Iad mai are sanse de a ajunge in Rai, deci nu stiu care traieste in erezie! Dar stiu destul de bine pilda cu paiul si cu barna, asa ca las-o balta!

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru Esperança):

De cand e crestinismul oamenii au crezut in asta pentru ca aasa ne-au invatat sfintii apostoli.Dar vin niste sectanti pe care ii lumineaza duhurile satanei si styramba invatatura si tot ei sunt cei care pretind ca au dreptate.

| Esperança a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Asa te-au invatat apostolii? laughing Unde? Poti da niste versete din Biblie unde sa spuna clar acest lucru?

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru Esperança):

Nu stiu daca se merita sa incep discutii de astea cu tine.Deja sunt satul de aceleasi raspunsuri sectare care le primesc cand vine vorba de lucrurile astea.Pe voi diavolu nu va mai lasa sa intelegeti scripturile daca v-ati ratacit. Oricat va arata omu cu biblia negru pe alb, voi mergeti tot inainte.Nu vreti sa pricepeti adevarul.Si asta din cauza multitudinilor de hule pe care le scoateti ca icoana e idol, ca Maica domnului e desfranata si multe si alte rataciri care le-au inventat niste oameni nechibzuiti ca sa nu zic nebuni.Nebun in contextu acela cum scrie la psalm "Zis-a cel nebun intru inima sa, nu este Dumnezeu". Totusi inainte sa va deschideti gura spre a huli crucea si icoanele lui Hristos si pe insasi Maica Sa )care si-a pastrat fecioria pana la moarte nu cum ziceti voi ca a mai avut si alti copii), ar trebui sa va spalati bine in gura.winking

| Esperança a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Nu se merita pentru ca nu exista o sustinere biblica a ceea ce spui tu!
Ciudat e ca tot unul ca tine vine si spune ca noi interpretam Biblia dupa ureche, cand faptele demonstreaza contrariu!
Nebun poate fii numit orice om care desi crede in Dumnezeu, nu implineste Scriptura!
Faptul ca nu ne inchinam la un om cum e Maria, nu inseamna ca o consideram desfranata, inseamna ca facem cum spune Dumnezeu in Cuvantul Sau :" Domnului Dumnezeului tau sa i te inchini si NUMAI Lui sa-I slujesti"

| ioana1988 a răspuns:

Este o religie ok.

| Mădă0611 a răspuns:

Da, pentru ca asta spune numele, nu mai conteaza ca acel cuvant a fost inventat de adeptii acelei religii.

| milan9 a răspuns:

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, O SINGURĂ CALE.

Deoarece altfel, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie flagrantă în cadrul mesajului lui Dumnezeu faţă de oameni, o contradicţie în însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că există zeci de mii de culte şi credinţe total diferite, având fiecare învăţături care le exclud pe celelalte! Numai creştinismul are vreo 39000 de versiuni!

Dar această contradicţie este de neconceput, iar Hristos Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că BISERICA SA ESTE UNA SINGURĂ!

Iar această credinţă unică, este bine definită în Noul Testament: Biserica, pe care Mântuitorul o confirmă de la început şi până la sfârşit.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Toate scrierile vechi ale Predaniei (Sf. Tradiţii neschimbate) scrise începând cu secolul al-II- lea (al apariţiei Scripturii de fapt) conţin învăţături care au aceiaşi CREDIBILITATE cu scrierile ce compun Scriptura.

Şi asta pentru că BISERICA ACELUIAȘI SECOL LE-A SCRIS şi le-a protejat pe amândouă (atât Scriptura cât şi "Predania"- termenul biblic ce se referă la scrierile primelor comunităţi creştine), aceeaşi Biserică ce a scris şi protejat Biblia!

| milan9 a răspuns:

Rămasă neschimbată, (având "obsesia" păstrării neschimbate a învăţăturilor şi a interpretărilor lor pe linia în care primele comunităţi apostolice le-au păstrat) Biserica Ortodoxă a continuat fără nici o deosebire învăţăturile Bisericii primare!

Ea a insistat ca esenţa de bază a ei să fie „neschimbabilitatea". De ce? Pentru că doar aşa s-ar fi păstrat şi autoritatea acestor învăţături (provenind fidel de la Hristos şi de apostoli)!

Înainte de "Marea Schismă" (ruptura dintre apus şi răsărit, din iniţiativa apusenilor), cele care vor fi numite atunci Biserica Ortodoxă (în răsărit), respectiv Biserica Catolică(apus), au reprezentat împreună Biserica primară, Biserica care a continuat în mod neschimbat învăţăturile comunităţilor creştine din perioada apostolilor!

Cu toate că între cele două Biserici (Ortodoxă şi Catolică) existau mici diferenţe chiar înainte de ruptură, important este că ele au păstrat neschimbate învăţăturile de bază (transmiterea harului iertării şi mântuirii prin ierarhia preoţească în Biserică, cele şapte sfinte taine, Sfânta Predanie ca al doilea izvor al Revelaţiei divine, etc...).

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Dumnezeu defineşte "idolul"- ca fiind o entitate fictivă (falsă) CE NU ARE NICI O LEGĂTURĂ CU EL!

Contextul temerii faţă de idoli are în vedere DOAR "CONCURENŢA", care Îl înlocuia pe Dumnezeu:
- iminenţa religiilor păgâne, (diferite de credinţa evreilor);
- iminenţa falşilor zei păgâni!

În afară de asta, contextul poruncii a doua este doar pentru Vechiul Testament! În Noul Testament se poate împumuta doar sensul ei figurat, "debarasat" de contextual evreiesc de acum 3500 de ani – "idolii" de astăzi fiind lucrurile care îi îndepărtează pe oameni de Dumnezeu şi le solicită timpul existenţei lor: tv, internet, vicii, păcate, etc…

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Cine ştie ce se afla deasupra deasupra Chivotului Legii şi DEASUPRA CELOR ZECE PORUNCI?
Se aflau chiar STATUILE (sau "CHIPURILE CIOPLITE") ale HERUVIMILOR, şi asta char la porunca lui Dumnezeu!

Asta ce înseamnă? Că porunca a II-a se înţelegea doar în anumite contexte! Contexte care ţin de religie (poruncă dată evreilor!), contexte care ţin de timpul istoric (dată acum 3800 de ani!), contexte care ţineau de ELIMINAREA CONCURENŢEI (a falselor zeităţi păgâne care Îl concurau pe Dumnezeu), nicidecum de eliminarea obiectelor de cult, din moment ce evreii aveau obiecte de cult…

Şi câte confuzii se nasc din IGNORANŢĂ şi din eludarea contextelor istorice. Aproape 40000 de secte au luat naştere doar pe această cale, a "SFINTEI IGNORANŢE"…

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Biserica (cea care a scris Noul Testament) nicidecum nu "ia din Vechiul Testament" doar ce-i place, ea nu face decât SĂ NU FIE ANACRONICĂ!

Spre deosebire de unii blocaţi în îndoctrinări, Biserica poate face deosebirea între contextul iudaic de acum 3500-4000 de ani şi contextul de astăzi. Nu este o greşeală faptul că poate ţine cont de trecerea a 4000 de ani de istorie.

Biserica (cea care a scris Noul Testament) nicidecum nu "ia din Vechiul Testament" doar ce-i place, ci reuşeşte doar să facă bine deosebirea dintre IUDAISM (mozaismul evreilor) şi CREŞTINISM! Este cât se poate de normal.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Da, Biserica Noului Testament este dreapta credinţă. Această Biserică istorică a trecut prin evenimentul Schismei din 1054 (care nu a adus decât CÂTEVA mici schimbări în Apusul Europei), după care a rămas în continuare neschimbată: în Apus – Biserica Catolică (cu acele câteva adaosuri din 1054), iar în Răsărit – Biserica Ortodoxă.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Toate religiile și cultele lumii au "tradițiile" lor, au setul lor de reguli, au istoricul respectării sau al încălcării acelor reguli corecte sau false (după caz).

Astăzi, datarea scrierilor vechi ale Sf.Tradiţii confirmă prin carbon C14, autenticitatea primelor secole creştine! Oare primele secole creştine aveau sau nu habar de creştinism şi de adevărata Biserică?

Aceste scrieri ale episcopilor din primele secole (ce compun Predania sau Tradiţia neschimbată) sunt complementare Scripturii, (nu antitetice cum ar dori poate unii), şi au avut chiar scopul de a explica corect Scriptura (ferindu-ne de cele 40000 de variante greșite de interpretare ale sectelor…). Era şi este nevoie de asta! O bază mai "biblică" decât asta nici că se putea...

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Si tot ce spui tu sunt numai aberatii! Sfanta traditie e chiar in contradictie cu Biblia!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

De cine a fost crucificat Iisus? De farisei. În nici un caz de către Biserica pe care El a întemeiat-o:
- "Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

- „Şi EL ESTE CAPUL trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morţi, ca să fie El cel dintâi întru toate." - Coloseni 1, 18
- "Învăţându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, şi iată EU CU VOI SUNT (erau prezenţi doar apostolii- clerul Bisericii) în toate zilele, până la sfârşitul veacului. Amin." - Matei 28, 20
- " ...ca s-o înfăţişeze Sieşi, BISERICĂ slăvită, NEAVÂND PATĂ SAU ZBÂRCITURĂ, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă şi fără de prihană."- (Efes. 5, 25-27)

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Toate scrierile vechi ale Sf. Tradiţii neschimbate (începând cu secolul al-II- lea, al apariţiei Scripturii chiar!) conţin învăţături care comportă aceiaşi credibilitate pentru că BISERICA ACELUIAȘI SECOL LE-A SCRIS şi le-a protejat, aceeaşi Biserică ce a scris şi protejat Biblia!

Toate religiile și cultele lumii au "tradițiile" lor, au setul lor de reguli, au istoricul respectării sau al încălcării acelor reguli corecte sau false (după caz).

Astăzi, datarea scrierilor vechi ale Sf.Tradiţii confirmă prin carbon C14 autenticitatea primelor secole creştine! Oare primele secole creştine aveau sau nu habar de creştinism şi de adevărata Biserică?

Aceste scrieri sunt complementare Scripturii, (nu antitetice cum ar dori poate unii), şi au avut chiar scopul de a explica corect Scriptura (ferindu-ne de cele 40000 de variante greșite de interpretare ale sectelor…). Era şi este nevoie de asta! O bază mai "biblică" decât asta nici că se putea...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Scriptura - Realizată în Biserică!

Cine a format Scriptura? Cine a adunat acele scrieri, a verificat autenticitatea lor, a verificat unitatea de sens a acestora, le-a apărat de ereziile gnostice care circulau în vremea aceea, a eliminat falsele scrieri ce nu aparţineau apostolilor (darn u le-a ascuns ci le-a contrazis public falsitatea lor – precum a făcut episcopul Irineu de Lugdunum)?

Ei bine, aceasta a fost Biserica Noului Testament. Episcopii şi preoţi "încredinţaţi" ei PRIN ZECI ŞI ZECI DE VERSETE ale Noului Testament…

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

"De cine a fost crucificat Iisus? De farisei. În nici un caz de către Biserica pe care El a întemeiat-o"
Biserica vostra falsa a fost intemeiata de Contantin cel Mare in 313 nici decum de Hristos! Religia voastra FALSA nu avea cum sa fie intemeiata de Hristos!
"Toate scrierile vechi ale Sf. Tradiţii neschimbate (începând cu secolul al-II- lea, al apariţiei Scripturii chiar!) conţin învăţături care comportă aceiaşi credibilitate pentru că BISERICA ACELUIAȘI SECOL LE-A SCRIS şi le-a protejat, aceeaşi Biserică ce a scris şi protejat Biblia!

Toate religiile și cultele lumii au "tradițiile" lor, au setul lor de reguli, au istoricul respectării sau al încălcării acelor reguli corecte sau false (după caz)."
Sfintele traditii au fost scrise de mult nu te contrazic da ele contrazic Biblia! Aceste traditii vin la pachet cu niste dogme jenant de mincinoase!
Ce spune Biblia: "Sa nu ai alti Dumezei in afara de mine"
""Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor."
Ce spun dogmele bisericii:"Pupa moastele, inchinate la ele" -LUCRU URAT DE DUMNEZEU-De ce? Nu este normal sa pupi oasele si sa te rogi la oasele unor morti, char si sfinti! Biblia spune clar sa te rogi doar unicului tau Dumnezeu! Acei sfinti au fost si ei oameni la fel ca noi numai ca nu au avut viata atat de adancita in pacat! Nu este normal sa faceti asemenea lucru!
Deasemenea pupati icoane si va rugati icoanelor! Ce spune Biblia?
Sfanta treime sustine mai multi Dumnezei: Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Sfatul Duh si Dumnezeu Fiul! Asta nici macar nu are logica! Cum sa ii dea titlul de Dumnezeu fortei spirituale a acestuia: Sfantului Duh\? De asemenea daca ne luam dupa aceasta treime vom observa ca crestinismul este de fapt o religie POLITEISTA formata din 3 ZEI principali si sute de simizei! Acet lucru este dezgustator in fata lui Dumnezeu
Mai era un citat in Biblie care ii descria clar pe popi de azi cu haine lungi si nu mai stiu ce zicea acel citat! Eh acel citat tocmai ne spune ca la ei sa nu ne ducem, sa-i evitam!
De ce se imbraca popii in negru cand Isus numai in alb se imbraca?
"Astăzi, datarea scrierilor vechi ale Sf.Tradiţii confirmă prin carbon C14 autenticitatea primelor secole creştine! Oare primele secole creştine aveau sau nu habar de creştinism şi de adevărata Biserică?

Aceste scrieri sunt complementare Scripturii, (nu antitetice cum ar dori poate unii), şi au avut chiar scopul de a explica corect Scriptura (ferindu-ne de cele 40000 de variante greșite de interpretare ale sectelor…). Era şi este nevoie de asta! O bază mai "biblică" decât asta nici că se putea... "
Ma de unde sti tu cand a aparut aceste sfinte traditii pagane? Ma aceste traditii au fost sustrase de la egipteni!
4000 de variante gresite ale Bibliei? Scuteste-ma! Minciuni mari graiesti domnule! Sau ai fost atat de manipulat incat astia iti spun toate minciunile posibil si le crezi asa fara nici un fel de indoieli! De unde sti tu mai asta? Ca asa iti spue Biserica ta de acolo sti? Nici nu exista 4000 de secte sustinatoare ale Bibliei deci TEAPA! Inca o dovada a minciunilor dumneavoastra colosale!
"criptura - Realizată în Biserică!

Cine a format Scriptura? Cine a adunat acele scrieri, a verificat autenticitatea lor, a verificat unitatea de sens a acestora, le-a apărat de ereziile gnostice care circulau în vremea aceea, a eliminat falsele scrieri ce nu aparţineau apostolilor (darn u le-a ascuns ci le-a contrazis public falsitatea lor – precum a făcut episcopul Irineu de Lugdunum)?

Ei bine, aceasta a fost Biserica Noului Testament. Episcopii şi preoţi "încredinţaţi" ei PRIN ZECI ŞI ZECI DE VERSETE ale Noului Testament…"
Deci chiar nu poti sa termini cu minciunile! Mai astea sunt doar niste minciuni spuse fara nici un fel de rusine din partea dumneavoastra!
Ma daca e asa cum spui tu BISERICA Catolica isi are tot meitul nici decum cea ortodoxa! Daca credinta ta este asa de adevarata de ce a fost nevoie de o dezbinare in secolul 11 intre cele doua biserici?
Ce mai sppune in Biblie? Sa nu ucizi! Voi ce ati facut? Ati ucis mii de oameni poate chiar milioane prin cruciade! V-ati impus cu forta religia! Prin sange si pri sabie! Voi impreuna cu islamicii ati macelarit mii de oameni doar ca sa va castigati supreeematia! Asta este mai calea catre Dumnezeu?
Nu vedeti ma ca nici preotii nu va sustin religia?! Ei se duc acol doar ca sa isi ia leafa! Ce fel de religie e asta domnule?

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Ştiţi ce se afla deasupra deasupra Chivotului Legii şi DEASUPRA CELOR ZECE PORUNCI? Se aflau STATUILE (sau "CHIPURILE CIOPLITE") ale HERUVIMILOR, şi asta char la porunca lui Dumnezeu!

Asta ce înseamnă? Că porunca a II-a se înţelegea doar în anumite contexte! Contexte care ţin de religie (poruncă dată evreilor!), contexte care ţin de timpul istoric (dată acum 3800 de ani!), contexte care ţineau de ELIMINAREA CONCURENŢEI (a falselor zeităţi păgâne care Îl concurau pe Dumnezeu), nicidecum de eliminarea obiectelor de cult, din moment ce evreii aveau obiecte de cult…

Şi câte confuzii se nasc din IGNORANŢĂ şi din eludarea contextelor istorice. Aproape 40000 de secte au luat naştere doar pe această cale, a "SFINTEI IGNORANŢE"…

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Contantin cel Mare sau MÂNTUITORUL HRISTOS A INTEMEIAT PREOTIA HARICA CRESTINĂ?

- NOUL TESTAMENT despre preoţi:
1). - I Timotei 4, 14:,, Nu fi nepăsător faţă de harul care este întru tine, care ţi s-a dat prin proorocie, cu punerea mâinilor mai-marilor preoţilor."
2). -Iacov 5, 14 :,, Este cineva bolnav între voi? Să cheme preoţii Bisericii şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn in numele Domnului."
3). -Ioan 20, 21-23:,,Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt; Cărora veţi ierta păcatele se vor ierta şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute."
4). -Tit l, 5:"Pentru aceasta te-am lăsat în Creta, ca să îndreptezi cele ce mai lipsesc şi să aşezi preoţi prin cetăţi, precum ţi-am rânduit."
5). -I Petru 5, 1-2:,,Pe preoţii cei dintre voi îi rog ca unul ce sunt împreună preot şi martor al patimilor lui Hristos si partas al slavei celei ce va să se descopere. Pastoriţi turma lui Dumnezeu, dată în paza voastră, cercetând-o nu cu silnicie, ci cu voie bună, după Dumnezeu, nu pentru câstig urât, ci din dragoste."
6). - Timotei 5, 17:,, Preoţii, care îşi ţin bine dregătoria, să se învrednicească de îndoită cinste, mai ales cei care se ostenesc cu cuvântul şi cu învăţătura."
7). -I Tim.1, 14:,, Comoara cea buna ce ti s-a incredintat, pazeste-o cu ajutorul Sfântului Duh, care sălăşluieşte întru noi."
8). Şi cuvântul lui Dumnezeu creştea, şi se înmulţea foarte numărul ucenicilor în Ierusalim, încă şi mulţime de preoţi erau supuşi credinţei.
9). -Faptele Apostolilor l4.23:,,Şi hirotonindu-le preoţi in fiecare biserică, rugâdu-se cu postiri, i-au încredinţat pe ei Domnului în care crezuseră."
10). -II loan 1.1:,,Preotul, către aleasa Doamnă (Biserica) şi către fiii ei, pe care eu îi iubesc întru adevăr şi nu numai eu, ci şi toţi care au cunoscut adevărul."
11). -I Timotei 6, 20:,, O, Timotei, păzeşte comoara ce ţi s-a încredinţat, depărtându-te de vorbirile desarte şi lumeşti şi de împotrivirile ştiinţei mincinoase."
12). -Fapte 11, 30 :..."Ceea ce au şi făcut, trimiţând preoţilor prin mâna lui Barnaba şi a lui Saul."
13). -I Timotei 5, 19;,, Pâră împotriva preotului să nu primeşti, fără numai de la doi sau de la trei martori."
14). - Timotei 5, 22:,, Nu-ţi pune mâinile degrabă pe nimeni, nici nu te face părtaş la păcatele altora. Păstrează-te curat."
15). -Fapte 20.17:,,Şi trimiţând din Milet la Efes, a chemat la sine pe preoţii Bisericii."
16).-Evrei 7,24:,,Aici însă, Iisus, prin aceea că rămâne în veac, are o preoţie netrecătoare (veşnică)".
17). – Evrei 6, 2:..."A învăţăturii despre botezuri, despre punerea mâinilor, despre învierea morţilor şi despre judecata veşnică."

- NOUL TESTAMENT despre episcopi (mitropolitul este episcop, având în rândul clerului distincţia harică de episcop, diferenţa de titulatură ţinând doar de organizare):
1). -Fapte 20, 28:,, Drept aceea, luaţi aminte de voi şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi episcopi, ca să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câstigat-o cu însuşi sângele Său."
2). -I Timotei 3, 2:,, Se cuvine, dar, ca episcopul să fie fără de prihană, bărbat al unei singure femei, veghetor, înţelept, cuviincios, iubitor de străini, destoinic să înveţe pe alţii."
3). -I Timotei 3, 6: "Episcopul să nu fie de curând botezat, ca nu cumva, trufindu-se, să cadă în osânda diavolului."

NOUL TESTAMENT despre diaconi:
1). -I Timotei 3, 10:,, Dar şi aceştia să fie mai întâi puşi la încercare, apoi, dacă se dovedesc fără prihană, să fie diaconiţi."
2). -I Timotei 3, 8-9 :,, Diaconii, de asemenea, trebuie să fie cucernici, nu vorbind în două feluri, nu dedaţi la vin mult, neagonisitori de câştig urât, păstrând taina credinţei în cuget curat."
3). -I Timotei 3, 12:,, Diaconii să fie bărbaţi ai unei singure femei, să-şi chivernisească bine casele si pe copiii lor."
4). -Faptele Apostolilor 6, 6: "Pe care i-au pus înaintea apostolilor, şi ei, rugându-se şi-au pus mâinile peste ei ( i-au hirotonit diaconi)."

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Contantin cel Mare sau MÂNTUITORUL HRISTOS A INTEMEIAT BISERICA?

- " ...ca s-o înfăţişeze Sieşi, BISERICĂ slăvită, NEAVÂND PATĂ SAU ZBÂRCITURĂ, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă şi fără de prihană."- (Efes. 5, 25-27)

- "Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

- „Şi EL ESTE CAPUL trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morţi, ca să fie El cel dintâi întru toate." - Coloseni 1, 18

- "Învăţându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, şi iată EU CU VOI SUNT (erau prezenţi doar apostolii- clerul Bisericii) în toate zilele, până la sfârşitul veacului. Amin." - Matei 28, 20

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

"Asta ce înseamnă? Că porunca a II-a se înţelegea doar în anumite contexte!"
Ma poruncile alea raman aceleasi! Despre ce contexte vorbesti? Asta este argumentul tau care vine ca urmare a nerespectarii Bibliei?
Aceste porunci trebuie respectate si punct! Nu se poate aduce vorba de contexte!
Doar cand stam sa ne gandim la popii care se aseamana lui Lucifer ca infatisare! Cu haine lungi si negre si cu barba! Infatisarea tapului negru!
Voi ati adaugat traditii mincinoase! Cine le-a adaugat? Religia voastra! Cum iti explici ca fiecare religie e cu alte traditii? Cum iti explici ca si catolicii au pana traditii diferit de voi? Voi dupa despartirea de catolici ati mai adaugat traditii ati mai scos dupa bunul vostru plac! Nu ati tinut nici un cont de Biblie cand ati adaugat aceste traditii!
Si daca stai sa te gandesti mai bine biserica nu respecta nici cea mai mare parte din aceste 10 porunci!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Da, la ce alte religii sau secte sau adunaturi care se cred culte se mai pogoara lumina de Paste?

| M25M a răspuns:

Termenul in sine semnifica "credinta dreapta" deci este indiscutabil acest lucru...Ce argumente mai vrei?!?

| Diamond5 explică (pentru M25M):

Indiscutabil in nici-un caz! Acest cult religios este drept doar cu numele, in rest toate traditiile, dogmele sunt eronate.

| dragos9234 a răspuns:

Depinde pe cine intrebi...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice religie care vorbeste despre cuvantul lui dumnezeu este o religie dreapta. Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aha.pentru mine cel putin.a, ales-o dintre toate fiindca am fost nascut in ea.am crescut in ea, am studiat-o si pe celelalte si sant multumit ca viata mea sa fie crestinortodoxa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este! De ce? E nevoie sa te uiti doar la traditiile lor dezcustatoare si la foamea lor de bani si la obiceiurile care nu corespund cu Biblia!

Răspuns utilizator avertizat
| Ben00 a răspuns:

Pentru mine da.

| NnDWtf a răspuns:

E stramba, stii de ce? Catalocii sunt cei mai multi in lume => e religie dreapta, Ortodoxii vin dupa => religie stramba.