| unul1 a întrebat:

Pana la urma... care e scopul ateilor pe TPU? Ei jignesc pe irationalii religiosi, isi stabilesc niste reguli stiintifice dupa care dau anumite argumente dar pana la urma... care le e scopul lor (sau mai bine zis la vostru)?

32 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu sunt ateu. Nu stau pe TPU pentru crestini ci doar pentru a corecta argumentele gresite ale utilizatorilor. Dar s-a intamplat ca acele argumente sa vina des din gura crestinilor. Daca ateii ar fi fost responsabili nu tineam cont de aceasta si ii corectam tot atat de drastic. Vorbele acelea:
"Justitia este oarba."
"Natura nu se joaca."

| C0nstantin a răspuns:

Ca voi crestinii toti sunteti usa de biserica si va comportati civilizat sau cum? Mai uita-te si in gradina voastra nu numai in gradina altora.

| savvy12 a răspuns (pentru Inferno):

In ce crezi tu?

| matrix33 a răspuns:

Scopul ateilor ar fi sa puna bete in roate credinciosilor dupa cum se poate observa.
Ar mai fi si bagatorii de seama tot atei (chiar daca se declara altceva) gen personalitate multipla inferno, filozoficus, dyNo, discipolulcioara.
Astia in schimb vor sa arate cat sunt ei de destepti dar din pacate pentru ei au demonstrat contrariul.

| matrix33 a răspuns (pentru Inferno):

"Natura nu se joaca."
Cu tine cred ca a facut o exceptie. rolling on the floor

| RAY a răspuns:

Eu doar ma exprim liber, ai vazut tu sa jignesc pe cineva? eu nu jignesc eu ignor

| unul1 explică (pentru matrix33):

Mai eu sunt convins ca ei sunt constienti ca prin mici argumente date pe TPU ca nu o sa schimbe mentalitatea unui popor sau a unei lumi.

| InstructorulTauDeFitness a răspuns (pentru matrix33):

Sa inteleg ca esti crestin?

| 3xfemeie a răspuns (pentru Inferno):

Nu s-a intamplat, asta ai vrut tu sa vezi.
ps Te-ai eschivat de la multe intrebari. De ce?
A! Esti justitiarul!

| InstructorulTauDeFitness a răspuns:

Daca te crezi crestin unde iti e scopul cu intrebarea asta? Adinaori spuneai ca ateii sunt irationali totusi nu iti vezi e treaba!

| Maomau a răspuns:

Este adevarat ca adevarul ii jigneste pe cei mincinosi, dar regulile stiintifice nu le stabilim noi ci oamenii de stiinta experti in domeniu.
Scopul nostru este sa va impiedicam pe voi in scopurile voastre!

| M25M a răspuns:

Cred ca scopul preponderent al fiecarui utilizator de pe acest site este sa omoare timpul, altele ar fi sa afle informatii noi, sa caute ceva anume insa majoritatea sunt aici ca sa mai omoare timpul.
La aceasta categorie consider ca acesta este singurul motiv al majoritatii utilizatorilor credinciosi sau non credinciosi, fiecare postand diferite intrebari vizandu-i sau nu pe cei din tabara cealalta.
In alta ordine de idei am vazut mai multe jigniri dinspre crestini decat dinspre atei. Eu de exemplu am fost jignit de doi crestini si apoi m-au ignorat.

| Inferno a răspuns (pentru 3xfemeie):

Iar esti superficiala, eu am folosit citatul pentru a da de inteles ca nu tin cont de convingerile religioase ale individului ci doar de argumentele sale. Tu l-ai interpretat motamo si ai conchis ca cineva trebuie sa fie justitiarul, adica eu.
Credeam ca poti vedea dincolo de cuvinte si intelege, m-am inselat.
La ce intrebari m-am eschivat?

| 3xfemeie a răspuns (pentru Inferno):

Nu mai conteaza. Inca o data sarbatori fericite!

| EmaS a răspuns:

Scopul lor este ca sa ne incerce credinta si sa ne ajute sa devenim mai buni, sa avem oportunitatea de a raspunde cu bine la rau.

| Inferno a răspuns (pentru Inferno):

Auziti ce spune idiotul de matrix33, eu sunt ateu, dar nu ma declar unul. Incredibil.

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Eu sunt atee şi stu pe TPU de mult, dar nu ştiu de ce tot ai pus întrebarea asta stupidă.
Pe curând!

| 3xfemeie a răspuns:

Care atei? Eu nu ii vad, deci nu exista!

| unul1 explică (pentru Inferno):

Inteleg, dar ce "credinta" ai?

| M25M a răspuns (pentru 3xfemeie):

Nu vezi atei inseamna ca nu exista.
Nu vezi zeitati inseamna ca exista?

| unul1 explică (pentru M25M):

Ca ateu ce sa zici si tu?! laughing Eu ma refer la multi atei fanatici care pornesc foarte revoltati pe TPU ca unii care cred ca daca stau pe internet il pot da jos pe Basescu asa si unii se pornesc revoltati sa schimbe o lume intreaga incepand cu TPU.

Hai sa fim seriosi... un ateu convins si nici un religios convins nu pot fi convertiti asa usor... daca ai taia frunze la caini ai schimba omenirea mai mult happy

| unul1 explică (pentru M25M):

Nici tu nu vezi multe dar asta nu inseamna ca nu exista?

| M25M a răspuns (pentru unul1):

Eu ma refer la multi atei fanatici care pornesc foarte revoltati pe TPU ca unii care cred ca daca stau pe internet il pot da jos pe Basescu asa si unii se pornesc revoltati sa schimbe o lume intreaga incepand cu TPU.-Hmm. oare nu este si contrariul valabil, sau il omitem?
un ateu convins si nici un religios convins nu pot fi convertiti asa usor- Mai citeste odata raspunsul meu, nu am mentionat problema convertirii.
Ca ateu ce sa zici si tu?- Tipic, daca eram crestin, musulman, evreu si ce mai vrei tu si imi pastram afirmatia ai fi pastrat acealasi tipar? Am spus clar ca AM OBSERVAT, mai multe jigniri din partea crediciosilor.

| M25M a răspuns (pentru unul1):

Raspunsul este strict legat de temeiul afirmatiei utilizatoarei 3xfemeie.

| 3xfemeie a răspuns (pentru M25M):

laughing Stai linistit, era o gluma doar!

| unul1 explică (pentru M25M):

Un orb daca nu te vede asta inseamna ca nu existi?

| M25M a răspuns (pentru 3xfemeie):

Nu eram agitat big grin

| M25M a răspuns (pentru unul1):

Uita-te din nou la raspunsul utlizitatoarei( care glumise) si la raspunsul pe care i l-am dat ei.

| unul1 explică (pentru M25M):

Hai ca nu are rost sa ne contrazicem. Iti urez sarbatori fericite si sa vina un Mos Craciun si la tine! happy Te rog sa ma contrazici ca nu exista Mos Craciun ca incep sa plang laughing

| M25M a răspuns (pentru unul1):

Nu te contrazic omule, doar iti explic ca nu rationalizez astfel, ci ca doar am pliat un tip de rationament pe acel al utilizatorului respectic pentru a demonstra un silogism incorect.
Sarbatori fericite si tie si celor dragi tie!