| anonim_4396 a întrebat:

Paradoxului lui Epicur:
Daca Dumnezeu vrea sa elimine raul, dar nu poate, atunci nu este omnipotent.

Daca El poate, dar nu vrea, atunci nu este bun.

Daca El poate si vrea, atunci de unde exista raul?

Daca nu poate si nu vrea, atunci nu este Dumnezeu.

Deci crestini ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| HueyFreeman a răspuns:

Incepi sa gandesti si lor nu le place asta. Iti pui intrebari, iar cand iti pui intrebari cauti raspunsuri si cand cauti raspunsuri le si gasesti. Deci ie nasoale.

36 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca crestini chiar cred in dumnezeu de ce fac opusul invataturilor lui isus?
pentru ca nimeni nu crede,lumea asta e impartita in doua
ateii care recunosc ca sunt ateii
ateii care din propiu interes cred in dumnezeu dar nu-i pasa de biblie
pastori cu vile si masini,preoti cu vile si masini, vaticanul un stat de aur
pentru cine, daca esti ca isus te multumesti cu o paine si atat, vorba lui multi spun doamne, doamne putini fac voia domnului
asa ca nu avem nevoie de argumentul lui epicur

| LegionarulRoman a răspuns (pentru cristi202):

big grin Vaccinul nu te scapa te boli.In cel mai bun caz, le amana pentru cand o sa fi mare(daca ne referim la cele pentru bolile copilariei)!

In rest, bine punctat.

Răspuns utilizator avertizat
| KodeX a răspuns:

Frate raul exista deoarece daca nu ar exista raul nu ar fi echilibru si armonie si noi ne-am plictisii.

Răspuns utilizator avertizat
| cornelmarius a răspuns:

Sa iti raspund eu: in primul rand Dumnezeu nu impiedica nimic ci lasa ca totul sa se desfasoare dupa o dreptate, fiecare sa isi suporte propriile cosecinte ale alegerilor lor proprii. Bineinteles ca Dumnezeu nu a dorit ca raul sa para, dar totul tine de alegerea fiecaruia ce a vrut iar asta nu a tinut de neptutinta Lui ci de ce ai dorit. Tu ai vrut sa mergi in rau, a fost alegerea ta, ai fost liber. Daca Dumnezeu ar fi intervenit atunci ai fi spus ca iti opreste propria ta libertate de a alege, deci nu este rauvoitor! Diabolic nici atat pentru ca nimanui nu i s-a impus nimic si nu a fost mintit cu nimic pentru ca toti au stiut despre ce este vorba. Ecuatia este pusa gresit in citat!