| BeTheChange a întrebat:

Ce părere aveţi despre Paradoxul lui Epicur?
Sună cam aşa:

„Dacă D-zeu vrea să elimine răul, dar nu poate,
Atunci El nu este omnipotent.
Dacă El poate, dar nu vrea,
Atunci El însuşi este rău.
Dacă El poate şi vrea,
Atunci cum de mai există rău în lume?
Dacă El nici nu poate şi nici nu vrea
Atunci de ce să-L numim D-zeu?"

"Misterioase sunt căile Domnului", aşa-i? happy

Răspuns Câştigător
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

În acest paradox nu sa ținut cont de ceea ce are de spus Biblia în acest sens, ci sa bazat doar pe felul cum privea el lucrurile. Cred nu este o concluzie la care sa ajuns în urma analizării tuturor argumentelor pro și contra.

| 6DuckMeJesus a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Daca ar fi avut toate argumentele la indemana, Epicur ar fi zis probabil ceva de genul " d-zeu ma EPI pe CUR, la fel ca voi, restul "

12 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

El poate dar nu vrea.A lasat liber arbitru si fiecare alege: binele sau raul.

| Thunderstruck a răspuns (pentru EmaS):

Atunci e rau.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

El poate dar nu vrea.A lasat liber arbitru si fiecare alege

te inseli nu a lasat liberu arbitru din moment ce te trimite in iad ca nu il slujesti o viata

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Tu alegi!

| Inferno a răspuns:

Raul si binele sunt doar perceptii ale umanitatii.

| WR104 a răspuns:

Sau poate raul si binele nu exista.

| BeTheChange explică (pentru WR104):

O lume în care nu există nici rău nici bine? Cum vine asta? Toată viaţa mea s-a axat pe bine si rău. E adevarat că binele nu poate exista fără rău, precum nici răul nu poate exista fără bine. Deasemenea, poate atât binele cât şi răul ţin de perspectivă, poate sunt doar nişte concepţii, doar nişte grade de comparaţie pe care omul le foloseşte pentru a defini scopul în sine... însa fiecare alergând după ceea ce crede că este bine pentru el, fără să ţină cont de ce este bine sau rău pentru cei din jur...nu pare asta a fi un haos total? Dacă omul nu şi-ar dori să facă bine cu adevarat, trecând peste dorinţa sa egoistă, atunci oare lumea ar fi aşa cum este astăzi?
P.S.: Sunt confuză şi îmi cer scuze dacă nu am reuşit să dau un sens logic ideii mele. Nu mă judecaţi. happy

| WR104 a răspuns (pentru BeTheChange):

Este foarte corect ce spui si logic la asta ma gandeam si eu.
Numai bine.

| DyNo a răspuns:

Raul care inca mai exista in lume a fost una dintre ideile principale ale ateismului si nu numai.

| cornelmarius a răspuns:

Sa iti raspund eu: in primul rand Dumnezeu nu impiedica nimic ci lasa ca totul sa se desfasoare dupa o dreptate, fiecare sa isi suporte propriile cosecinte ale alegerilor lor proprii. Bineinteles ca Dumnezeu nu a dorit ca raul sa para, dar totul tine de alegerea fiecaruia ce a vrut iar asta nu a tinut de neptutinta Lui ci de ce ai dorit. Tu ai vrut sa mergi in rau, a fost alegerea ta, ai fost liber. Daca Dumnezeu ar fi intervenit atunci ai fi spus ca iti opreste propria ta libertate de a alege, deci nu este rauvoitor! Diabolic nici atat pentru ca nimanui nu i s-a impus nimic si nu a fost mintit cu nimic pentru ca toti au stiut despre ce este vorba. Ecuatia este pusa gresit in citat!

| BeTheChange explică:

După doi ani, revin la această întrebare și da, îți dau dreptate, @cornelmarius.
Această ecuație, cum îi spui tu, abordează problema într-un mod superficial. Trebuie să pătrunzi în straturile mai profunde ale problemei ca să o poți înțelege. Și mărturisesc, încă mai lucrez la asta.