| anonim_4396 a întrebat:

Paradoxului lui Epicur:
Daca Dumnezeu vrea sa elimine raul, dar nu poate, atunci nu este omnipotent.

Daca El poate, dar nu vrea, atunci nu este bun.

Daca El poate si vrea, atunci de unde exista raul?

Daca nu poate si nu vrea, atunci nu este Dumnezeu.

Deci crestini ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| HueyFreeman a răspuns:

Incepi sa gandesti si lor nu le place asta. Iti pui intrebari, iar cand iti pui intrebari cauti raspunsuri si cand cauti raspunsuri le si gasesti. Deci ie nasoale.

36 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Intrebari nebune, fara sens! Pentru a duce omul in eroare!

| cristi202 a răspuns:

Paradoxul vaccinului:
Vrea sa elimine raul, si reuseste sa te scape de multe boli, dar nu poate, cel putin in totalitate, caci, ah, cit de mult poate sa ii doara pe copii intepaturile prin care vaccinurile le sunt administrate!

Deci, de ce nu vezi raul de acum ca pe ceva care ar fi ca un durerea unui vaccin? Incearca sa intelegi ca Dumnezeu permite raul tocmai pentru a scoate un bine de pe urma lui. Si e mai frumos asa, decit daca erau toate bune si frumoase. Priveste in urma in viata ta, si zi daca cele mai frumoase realizari nu au fost acelea pe care le-ai avut atunci cind ai avut de intimpinat dificultati, adica cind ai avut de-a face cu raul. Eu imi aduc aminte de una: am facut ani de zile sport de performanta, volei, si am avut multe victorii, insa pe acea din campionatul interscolar (pe cind eram inca la scoala), cind am cistigat un loc pe podium, alaturi de echipa scolii mele, nu am sa o uit niciodata, pentru ca, chiar de eram gripat, si abia puteam merge, tot m-am dus la meci (eram doar eu si un coleg care faceau volei de performanta, deci eram om de baza), si oricit de greu a fost, am savurat victoria din plin, si azi, acele amintiri inca sunt vii in memoria mea. Daca nu era raul, nu ar fi fost asa de frumos. Si poate ca si Dumnezeu asta vrea, nu vrea monotonie in viata noastra, ci vrea ceva frumos, si de aceea ingaduie raul. Ar putea desigur sa il dea la o parte, insa daca poate sa scoata din el ceva mai bun, de ce sa o faca?

| LegionarulRoman a răspuns (pentru cristi202):

big grin Vaccinul nu te scapa te boli.In cel mai bun caz, le amana pentru cand o sa fi mare(daca ne referim la cele pentru bolile copilariei)!

In rest, bine punctat.

| Hombre a răspuns:

Pentru Esperança
"Intrebari nebune, fara sens! Pentru a duce omul in eroare!"
Habotnici religiosi sunt impotriva tuturor nedumeririlor si intrebarile pe care si le pune omul in legatura cu religia si acestea sunt categorisite "intrebari nebune".
Iata raspuns serios de alta habotnica EmaS;
"El in sfintenia Lui trebuie sa pedepseasca pacatul.Plata pacatului este moartea."

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Au pareri si argumente...circulare!;))
http://ro.wikipedia.org/wiki/Argument_circular

| danay72 a răspuns:

Sursa raului:
Isus le-a spus: „Voi sunteţi de la tatăl vostru Diavolul şi vreţi să împliniţi dorinţele tatălui vostru. El a fost un ucigaş când a început şi n-a rămas ferm în adevăr, pentru că în el nu este adevăr. Când spune o minciună, vorbeşte potrivit firii lui, pentru că este mincinos şi tatăl minciunii" (Ioan 8:44). Deşi a recunoscut că oamenii sunt capabili să facă rău, Isus a îndreptat atenţia spre sursa principală a răului: Satan Diavolul.
Prin cuvintele „n-a rămas ferm în adevăr", Isus a arătat că această creatură spirituală a fost cândva un slujitor fidel al lui Dumnezeu, dar că a deviat de la calea cea dreaptă. Tocmai de aceea Dumnezeu poate si vrea sa puna capat rautati si o va face in curand.Psalmi37:9-11

Răspuns utilizator avertizat
| danay72 a răspuns (pentru timoteidoi):

Este Dumnezeul acestui sistem, Satan Diavolul, care conduce intreaga lume. 1Ioan5:19.Dumnezeul adevarat, care a creat totul este Iehova Dumnezeu si care in curand va trece la actiune impotriva lui satan si a rautati cauzate de acesta.Psalmi37:9-11

Răspuns utilizator avertizat
| danay72 a răspuns (pentru timoteidoi):

Satan,2Corinteni4:3,4,1Ioan5:19,Matei4:8,9

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Daca crestini chiar cred in dumnezeu de ce fac opusul invataturilor lui isus?
pentru ca nimeni nu crede,lumea asta e impartita in doua
ateii care recunosc ca sunt ateii
ateii care din propiu interes cred in dumnezeu dar nu-i pasa de biblie
pastori cu vile si masini,preoti cu vile si masini, vaticanul un stat de aur
pentru cine, daca esti ca isus te multumesti cu o paine si atat, vorba lui multi spun doamne, doamne putini fac voia domnului
asa ca nu avem nevoie de argumentul lui epicur

| milan9 a răspuns:

Singura "vulnerabilitate" (dacă se poate numi aşa) a lui Dumnezeu este libertatea omului.

Dumnezeu poate dar nu vrea să treacă peste libertatea omului!

| milan9 a răspuns:

Dumnezeu ESTE ATOTPUTERNIC, dar respectă LIBERTATEA responsabilă a omului:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. EL ESTE MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos) "Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

Daniel 7, 14: "Şi Lui (singurul numit Fiul Omului în Noul Testament a fost doar Mântuitorul Hristos – Fiul lui Dumnezeu ÎNTRUPAT) I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. STĂPÂNIREA LUI ESTE VEŞNICĂ, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

Daniel 7, 27: "Iar regatul şi stăpânirea şi mărirea regilor de sub ceruri se vor da poporului sfinţilor Celui Preaînalt; ÎMPĂRĂŢIA LUI ESTE ÎMPĂRĂŢIE VEŞNICĂ şi toate stăpânirile Îi vor sluji Lui şi pe El Îl vor asculta".

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Si vointa omului nu e libera?

Răspuns utilizator avertizat
| Kalla a răspuns:

EpiCUR laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu-s cerestin. Putem discuta de o Divinitate care nu este buna sau rea, aceasta reprezentand doar forta creatoare a tot ce e in jur inclusiv a binelui si raului. Inca nu am ajuns la asemenea opinie! Inca mai sustin pe alocuri ce e scris in Biblie..Si in Biblie scrie clar ca Dumnezeu va distruge raul prin Armaghedon! Deci poate, dar daca citesti Biblia vei afla raspunsul! Acest personaj Epicur sunt 100% sigur ca nu a citit vreodata Biblia!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Crestin* pardon pentru greseala de la prima propozitie! Ca sa nu se inteleaga cine stie ce!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Deci in cazul tau, tu esti undeva pe la 90% deism?

"Inca mai sustin pe alocuri ce e scris in Biblie"... de ce din biblie? De ce nu din alte scrieri religioase?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sunt Liber Cugetator! Deci pot sa sustin ce am eu chef! Adica am o opinie libera, neimpusa de altcineva, altceva..In momentul de fata pot fi numit si deist!
De ce mai sustin Biblia? Deoarece de mic am fost invatat ca Biblia ese cea adevarata..Mereu mi s-au prezentat idei Biblice.E destul de greu sa fac o schimbare asa de radicala renuntand la tot..De asemenea am avut si in familie si printre cunoscuti oameni de la martori care mi-au prezentat Biblia si mereu auzeam prin jur numai lucruri despre Biblie! Adica spatiul acesta era unul foarte manipulator pentru mine!
Am avut de asemenea printre cunoscuti si rude multi crestini. unii care isi doreau chiar sa studieze la teologie si aia fanatici cu Biblia!
Nu prea am cunoscut atei sau oamen cu alte opinii..De aceea am si intrat pe site, pe categoria asta ca sa vad expuse mai multe opinii! Mentionez ca in momentul in care am intrat pe site eram crestin!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hm... esti aici pentru a invata, ce?! vei constat la sfarsitul existentei. Succes in dezbateri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E paradoxul lui.al lui epicur.io nu-mi pun problema dilemei; daca-ti intra o ata pe gura si-ti iese pe c.r,la capatul de sus ai legat un rahat, iar la cel de jos un penis, de care capat tragi? raul ne-a adus moartea prin inselarea evei, intregului neam omenesc, si incearca de atunci sa arate cu degetul catre Dumnezeu ca ar fi vina lui.ca e tiran, ca nu face nimic. Dumnezeu a anulat efectul mortii in vesnicie, prin trimiterea fiului sau si rascumpararea noastra de catre acesta din robia celui rau cu pretul credintei noastre, capatand noi viata vesnica.nu e nici un paradox aici ci imi pare foarte logic. daca Dumnezeu te rabda si te iarta, e rau. daca te-ar starpi pe loc si nu numai pe tine ci tot raul, de unde stii tu sa epicur dimensiunea acelui rau? ca sa-l masori? ca daca iei sida si o dai la inca vreo 30 si aceia la randul lor la alti 30-40 si tot asa tu vei muri dar raul generat de tine va merge inainte.dar de venit stii de unde vine? ia fa tu ceia ce trebuie, si ceilalti la fel sa vezi atunci cine e bun si cine e rau? un criminal omoara un om ori pe toti cei ce urmau sa se nasca din acel om? o femeie ce lant de rele genereaza cand face un avort? dar ne intindem prea mult si noi santem trecatori, avem planuri si ganduri pe termen scurt, iar vesnicia e a Domnului si el stie guverna ceia ce a creat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1.Nu inteleg de ce va rastiti la mine, mai ales crestinii, parca am omorat 3 prunci si imi doriti iadul direcit, asa se citeste din vorbele voastre.
2.Sunt prea multe pareri nu ma pot decide, dar sunt 60%pentru stinta si 40% pentru religie.
3. Opiniile voastre sunt foarte interesante, dar mereu gasiti sa va certati.

| HueyFreeman a răspuns (pentru anonim_4396):

Incepi sa gandesti si lor nu le place asta. Iti pui intrebari, iar cand iti pui intrebari cauti raspunsuri si cand cauti raspunsuri le si gasesti. Deci ie nasoale.

Răspuns utilizator avertizat
| RaduMD a răspuns:

Dumnezeu poate sa elimine raul, dar nu vrea. Aceasta nu inseamna ca nu este bun, aici e eroarea din rationamentul falacios de mai sus.

Sa luam, de exemplu, un om care fura. Un hot. El este rau si face mult rau, producand paguba unor oameni, luand din rodul muncii lor. Sa il eliminam pe hot, sa il omoram? Oare asta sa insemne ca suntem buni, in asta consta bunatatea, in a elimina hotii? Desigur ca nu.
Mult mai buni suntem daca ii vom spune hotului ca face un lucru foarte rau daca fura. Inca si mai buni am fi daca i-am da noi insine un exemplu despre cum se poate trai fara sa furi. Am fi buni si daca i-am avea in vedere pe ceilalti, pe pagubasii hotului, daca l-am pedepsi pe hotul care altfel nu pare sa priceapa ca nu e bine sa fure si le-am da acelora cele ce au nevoie.

Ei bine, toate astea le-a facut si le face Dumnezeu. Din aceasta stim ca El este bun.

| kira30 a răspuns (pentru RaduMD):

Multumesc! M-ai scutit de un raspuns.

| RAY a răspuns (pentru RaduMD):

Desigur ca nu trebuie sa eliminam pe hot trebuie sa il lasam sa-si faca de cap tipic romanesc

| ada92 a răspuns:

Cum aţi reacţiona dacă aţi auzi că un guvern puternic a executat imediat pe cineva care i-a contestat autoritatea?
Dumnezeu a ales să nu acţioneze imediat împotriva rebelilor, El a permis să treacă un anumit timp, astfel încât controversele ridicate în Eden cu privire la modul său de guvernare să fie rezolvate.
Dumnezeu poate să anuleze consecinţele dureroase ale răului, El nu şi-a abandonat scopul cu privire la pământ şi la omenire. în viitorul apropiat, el va începe să aducă pământul la starea perfectă pe care a avut-o în vedere iniţial. Odată ce se va dovedi că modul său de guvernare este drept, el va avea toate motivele să-şi folosească puterea infinită pentru a-şi îndeplini voinţa şi pentru a distruge cu desăvârşire tot ce este rău

| cornelmarius a răspuns:

Sa iti raspund eu: in primul rand Dumnezeu nu impiedica nimic ci lasa ca totul sa se desfasoare dupa o dreptate, fiecare sa isi suporte propriile cosecinte ale alegerilor lor proprii. Bineinteles ca Dumnezeu nu a dorit ca raul sa para, dar totul tine de alegerea fiecaruia ce a vrut iar asta nu a tinut de neptutinta Lui ci de ce ai dorit. Tu ai vrut sa mergi in rau, a fost alegerea ta, ai fost liber. Daca Dumnezeu ar fi intervenit atunci ai fi spus ca iti opreste propria ta libertate de a alege, deci nu este rauvoitor! Diabolic nici atat pentru ca nimanui nu i s-a impus nimic si nu a fost mintit cu nimic pentru ca toti au stiut despre ce este vorba. Ecuatia este pusa gresit in citat!

| KodeX a răspuns:

Frate raul exista deoarece daca nu ar exista raul nu ar fi echilibru si armonie si noi ne-am plictisii.