| victor987 a întrebat:

Pentru atei, ce credeti ca ii impinge pe unii oameni sa creada pana in maduva oaselor in Dumnezeu? voi a ti fost dintotdeauna atei?

51 răspunsuri:
| Thunderstruck a răspuns:

Asa suntem noi oamenii, tindem sa credem in orice, daca acel ceva ne poate ajuta.Eu n-am fost mereu ateu, am fost crestin deoarece asa mi-au zis parintii ca e bine, dar dupa am inceput sa gandesc singur si mi-am dat seama ca nu exista zei.

| Mădă0611 a răspuns:

Necunoasterea/neintelegerea lumii si confortul psihic.
Nup.

https://www.facebook.com/note.php?note_id=186743254670532&comments

| MMihai a răspuns:

Nu ca copil până la 9-10 ani când am vrut să mă fac creștin, și am citit biblia, nu ma interesa subiectul credință.
După ce am citit geneza, exodul, și apoi diverse pe sărite, inclusiv din evangheliile noului testament, am fost un ateu foarte convins, până pe la 34 de ani.
Ateismul la mine a plecat de la faptul că am zis că biblia creștinilor este mult prea abundentă în tâmpenii.
De la 40 de ani până acum, în 2013, am fost credincios, evident nu creștin, dar cred că voi revenii la ateism, că dacă există D-zeu, nu îl interesează de oameni, și atunci este ca și cum nu ar exista.

| RAY a răspuns:

1 indoctrinarea religioasa de mic copil
2 speranta ca te ajuta o divinitate la greu
3 speranta ca o sa ai viata vesnica

desigur ca nu, am fost botezat la 6 saprmani desigur ca fara voia mea, dar am fost mereu ateu de cand am gandit logic

| dragos9234 a răspuns:

Consider ca ateu te nasti nu devii.
Binen-teles ca pe vremea cand eram clasa 1, 2, 3 si preoteasa de religie imi baga prostii in cap, credeam in dumnezeu.Cu toate astea, aveam nopti cand ma gandeam la moarte si eram extrem de inspaimantat chiar daca la scoala invatam de viata de dupa moarte(raiul)

| andreiush25 a răspuns (pentru MMihai):

Wow...cate schimbari. big grin

| Alphawolf a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu este creatia imaginatiei lor, asfel el raspunde exact dorintelor si slabiciunilor lor.

Ei se roaga la ce, vad ce, isi imagineaza ce, vorbesc cu ce? Ei vorbesc, ei isi raspund! Este o singura ratiune si o singura imaginatie. Dorintele si slabiciunile isi spun cuvantul!

| Shammal a răspuns:

In prima faza e cultura in care te nasti, ce te invata parintii; apoi apare acea frica deoarece ai idea deja inradacinata, mai poate fi si o stare de disperare care sa te faca sa te indrepti catre spirit

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu au fost botezati atei dar e mai usor sa-l ai pe nu in brate

| HueyFreeman a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Asa este, e mai usor sa il iei pe "nu stiu" in brate si sa continui sa cauti decat sa zici "asa a vrut x". Iisus al tau a fost botezat, din propria lui alegere, la 34 de ani, la noi copiii se boteaza imediat dupa nastere.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru HueyFreeman):

La 30, dar de ce man?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru HueyFreeman):

De ce s-a botezat la 30 de ani si nu la 3 luni? e de logica prietene

| HueyFreeman a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Asa este, la 3 luni nu poate sa zica nu.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru HueyFreeman):

E de logica mai gandeste-te

| HueyFreeman a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Uite, poate sunt mai prost de fel, recunosc ca nu imi dau seama ce inteles ascuns exista de trebuie sa fi Yoda sa-ti dai seama de el. De ce nu ma luminezi tu?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru HueyFreeman):

Nu e de luminat, e o simpla logica, stiu ca cele mai simple lucruri sunt si cele mai complicate, te las sa te perpelesti pana maine seara. pa

| HueyFreeman a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Bine, evita sa raspunzi.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru HueyFreeman):

E mult de asteptat pana maine seara?

| Zenit313 a răspuns:

Am fost credincios in adevaratul sens al cuvantului!
Nu poti sa fii ateu daca nu ai fost credincios!
Trebuie sa cunosti/experimentezi ambele "tabere".
Un ateu trebuie sa cunoasca ianinte sa vorbeasca!

| AvalohAlyn a răspuns:

Cum a zis si Zenit,un ateu trebuie sa cunoasta despre religii,despre teologie despre Dumnezeu si apoi sa se declare ateu daca asta ii e optiunea.
Nu sunt ateu ba chiar sunt crestin practicant dar ce cred ca ii convinge pe oameni sa creada in Dumnezeu sunt dovezile,argumentele,MILIOANELE de MINUNI si MARTURII DESPRE MINUNI,complexitatea Universului,creierului,naturii,corpului uman,faptul ca nu a existat niciodata nimic cum sustin ateii ci a existat ceva dintotdeauna,credinta puternica,prezenta lui Dumnezeu in viata lor care exista si e MINUNATA, experientele proprii, Sfintii, minunile, Sf.Scriptura,cartile duhovnicesti, harul.CREDINTA este cea mai mare bogatie! Fara de ea un om este gol pe dinauntru si pe dinafara. Fara de ea esti ca un fruct fara gust.

| victor987 explică (pentru Zenit313):

Parerea mea este ca toti suntem atei faptul ca credem in Dz e la fel ca si cum ai crede in Mos Craciun..Dz e Mos Craciun la patrat.e mosul oamenilor 'adulti'

| victor987 explică (pentru AvalohAlyn):

Din contra credinta in Mos Craciun si alti prieteni imaginari e ca o otrava pentru omenire te lasa handicapat din pct asta de vedere esti ca o oita care inca nu gandeste rational...

| Zenit313 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Este ok sa fii credincios,dar trebuie sa iei in considerare si extrema ateista,pentru ca si ateii au doezi,argumente, pareri, marturii, au facut "minuni", explicat lucruri incexplicabile..etc.
Este mai greu pentru un credincios sa accepete, analizeze extrema ateista, stiu cum e! happy
Cand il simnti pe "Dumnezeu" cu toata fiinta ta, nu iti mai pasa de ce spune lumea, crede-ma ca stiu.

| RAY a răspuns (pentru Zenit313):

Cand scoti o carte domnule?

| victor987 explică (pentru Zenit313):

De fapt nu il simti pe Dz ci te simti pe tine, te simti pe tine cand erai mai mic si te ai lovit prima oara de conceptul de Dz si cat de tare te a influentat si afectat viata te simti pe tine incapabil sa progresezi in relatia cu sinele, o data ce accepti si varianta cu nu exista Dz si incepi sa ti folosesti ratiunea incet incet o sa vezi ca o sa incepi sa te simti liber si bucuros din punctul astaa de vedere e ca si cu ceata ar disparea...DZ=Zana Maseluta nu e nici o diferenta decat ca el cuprinde tot ce ai putea tu gandi sau simti...deci in fapt te exclude pe tine ca entitate u nu existi u esti un sclav, o oaie.

| Zenit313 a răspuns (pentru RAY):

Cand o sa fiu capabil,documentat, o sa am bani, experienta de viata ca sa am ce sa povestesc, timp pentru gandit, scris..etc.
O carte, este mult prea mult pentru mine acum...
Ma supraestimezi, am doar 21 de ani.

Iti multumesc pentru apreciere, si chiar in doresc sa scriu o carte, peste multi ani de zile! happy

| Zenit313 a răspuns (pentru victor987):

Tu nu ai observat ca am spus "Dumnezeu" cu ghilimele...
Eu nu cred in Dumnezeu. Ca sa te convingi, uitate un pic la raspunsurile mele anterioare.
Din punctul meu de vedere, tu ai partial dreptate pentru ca sunt argumente si dovezi pro si contra spunelor tale.

| Zenit313 a răspuns (pentru Zenit313):

Sunt obosit, imi cer scuze pentru greselile de ortografie.

| Hombre a răspuns:

1-Cei care cred cu onestitate in Dumnezeu o fac din necesitatea unui sprijin pentru linistea lor sufleteasca si mai putin pentru viata vesnica. Chestiunile cu iad, rai, pacate, judecata de apoi, armaghedoane, sunt inventii ale habotnicilor si a tartorilor ce vor sa-i tina in lesă pe credinciosi sa-i prosteasca si zeciuiasca.
2- Notiunea de Dumnezeu o am din familie de la bunici si contactul cu biserica tot prin ei pana pe la vreo 10 ani. Pe la 15 eram atras de cosmografie, S/T si SF religia fiind in plan secundar. Am citit Vechiul Testament pe vremea cand inca imi placea povestile cu Harap Alb, iar biblia nu am reusit nicio data cap coada, frunzarita, de multe ori. Plicticoasa, cotradictii, nerealista, abstracta, istorie romantata a poporului evreu, dar are si pilde dupa care ne calauzim ca doar e scrisa de oameni. Deci ma mentin in pozitia ateu pana cand un religios profund cunoscator imi demonstreaza ca e posibil ca Isus sa hraneasca cu 5 paini si 2 pesti, 5 000 de oameni si copii lor si sa mai ramana 12 cosuri de frimituri.

| Mădă0611 a răspuns (pentru MMihai):

Ala nu e ateism, a anti teism, sunt niste diferente pe acolo. Ca ateu ai toate motivele din lume sa crezi ca nu exista dumnezeu, de fapt stii ca nu exista, ca e imposibil sa existe.